На відміну від таких галузей народного господарства, як промисловість, сільське господарство, торгівля, транспорт і т.д., що мають чітко обкреслену сферу й зміст, капітальне будівництво не одержало однозначне тлумачення, визначення. У той же час в економічній літературі, практиці планування, обліку й статистики широко застосовуються такі терміни, як «будівництво», «будівельна діяльність», «будівельне виробництво», «будівельна індустрія» й ін., у які економісти вкладають різний зміст й, зокрема, нерідко таке ж, як й у термін «капітальне будівництво».
Складність у розумінні змісту розглянутої категорії обумовлена багатьма обставинами й насамперед тим, що вона охоплює поряд із чисто галузевою (будівельної, творчої) виробничою діяльністю ще й діяльність по відтворенню основних фондів у цілому. А ц остання вже є функцією не однієї галузі, зокрема будівельник-6
ства, а всієї економіки соціалістичної держави, тобто соціалістичного розширеного відтворення.
Зі сказаного вище випливає, що капітальне будівництво як об'єкт статистичного вивчення являє собою комплексне економічне поняття, що охоплює сукупності явищ і процесів, зв'язаних, по-перше, з відтворенням основних фондів, здійснюваному за допомогою капітальних вкладень, і, по-друге, з будівельною діяльністю по створенню основних фондів, тобто галуззю матеріального виробництва - будівництвом. Ці складові частини об'єкта мають самостійне значення, але тісно зв'язані один з одним, внаслідок чого й у складі статистики капітального будівництва утворяться дві самостійні частини: статистика капітальних вкладень і статистика будівництва.
Капітальні вкладення - це витрати трудових, матеріальних і фінансових ресурсів, спрямованих на створення нових, розширення, технічне переозброєння й реконструкцію действующих. основних фондів як виробничої, так і невиробничої сфер народного господарства. Статистика вивчає капітальні вкладення в широкому аспекті, розглядаючи їх як народногосподарське фінансово-економічне поняття, пов'язане із закономірностями соціалістичного розширеного відтворення. Джерелами капітальних вкладень у СРСР є: основний - фонд нагромадження національного доходу, додатковий - фонд відшкодування спожитих основних фондів (амортизаційний фонд у частині, призначеної на відновлення основних фондів) .
Відповідно до встановленого порядку планування затверджуються ліміти капітальних вкладень на придбання й будівництво об'єктів основних фондів всім міністерствам і відомствам, які розподіляють їх по окремих підприємствах, організаціям й установам всіх галузей народного господарства. Всі вони стають розпорядниками капітальних вкладень й одночасно юридичними представниками держави, для яких будуть побудовані або придбані в готовому виді основні фонди. Підприємства, господарські організації й бюджетні установи, що здійснюють капітальні вкладення, називають у практиці замовниками (забудовниками), або титулодержателями. У цілому всі ці замовники (забудовники) утворять реальну сукупність умовних виробничих одиниць, через які держава, власне кажучи, реалізує (здійснює) процес простого й розширеного відтворення основних фондів. Вони ж разом являють собою й статистичною сукупністю як об'єкт статистичного спостереження в капітальному будівництві, а говорячи точніше, статистики капітальних вкладень.
Вивчаючи сукупність замовників (забудовників) як об'єкт, статистика охоплює тільки їхню діяльність, що стосується освоєння капітальних вкладень у зв'язку з відтворенням засобів
праці. Основна ж діяльність підприємств, організацій й установ, що виступають у ролі забудовників, статистикою капітальних вкладень не розглядається. Значна частина сукупності забудовників представлена державними підприємствами, організаціями й установами, що здійснюють державні капітальні "вкладення. Іншу її частину утворить сукупність кооперативних (включаючи колгоспи) і громадських організацій, що вкладають засоби в придбання й будівництво об'єктів основних фондів. Крім того, об'єктом вивчення статистики є й індивідуальні забудовники (населення) , що здійснюють будівництво для особистих надобностей. Будівництво як галузь народного господарства є складовою частиною об'єкта статистики капітального будівництва. Його діяльність спрямована на створення нових, розширення, реконструкцію й відновлення діючих основних фондів. Кінцева продукція будівництва - це виробничі потужності, будинки, спорудження й інші об'єкти виробничого, а також невиробничого призначення, підготовлені для експлуатації.
Будівництво має ряд особливостей, що дозволяють відрізняти його від інших галузей сфери виробництва народного господарства. Істотною ознакою будівництва є територіальна закріпленість його продукції. Будинки й спорудження - це нерухомі об'єкти основних фондів, у той час як продукти промисловості, сільського господарства й інших галузей - спонукувані об'єкти. Виробничий цикл у будівництві самий тривалий й як одиниці виміру його тривалості прийняті дні, тижні, місяці й навіть роки. Будівництво має яскраво виражене індивідуальне виробництво, а його продукція - індивідуальний характер. Місце будівельного виробництва не є постійним, воно міняється після закінчення зведення об'єкта, а засобу виробництва й працівники переміщаються на інший будівельний майданчик.
У будівництві здійснюється різноманітна діяльність, що розрізняється по призначенню й характеру створюваного продукту, особливостям технологічного процесу й інших ознак. Тому в складі будівництва як галузі народного господарства розрізняють подотрасли або види діяльності (виробництва): інженерно^-дослідницьку (геологорозвідувальну), про-ектно-сметную й будівельну (будівельне виробництво).
Всі види виробничої діяльності будівництва здійснюються відповідно дослідницькими, проектними й властиво будівельними організаціями, які в сукупності утворять галузь - будівництво як об'єкт статистичного спостереження *. Істотну роль по масштабах діяльності в
! Віднесення проектно-дослідницької діяльності до будівництва в известней мері умовно, тому що характер цієї діяльності і її результат — продукція по змісту до форми досить відмінні від будівельної діяльності.
цієї галузі грає будівельне виробництво, основу якого утворить будівельна індустрія. Будівельна індустрія як складова частина об'єкта статистичного вивчення представлена сукупністю підрядних будівельних і монтажних організацій оснащених сучасними засобами виробництва й кваліфікованих працівників для ведення будівельного виробництва індустріальними методами. У цей час будівельна індустрія має у своєму розпорядженні розгалужену мережу державних підрядних організацій (включаючи ремонтно-будівельні), міжколгоспних (міжгосподарських) будівельних організацій і будівельних організацій споживчої кооперації й громадських організацій.
У сфері будівельного виробництва поряд з підрядними організаціями діють також тимчасові будівельні організації, які створюються при господарському способі будівництва у вигляді відділів і керувань капітального будівництва (ОКС й УКС). Тому що Оксы й Уксы огранизационно входять безпосередньо до складу підприємств і господарств, що мають капітальні вкладення, те досліджувану сукупність, власне кажучи, утворять забудовники, що ведуть будівництво господарським способом. У складі будівельного виробництва (діяльності) у широкому змісті враховується ще й результат індивідуального будівництва населенням.
На мал. 1.1. показана структура капітального будівництва як об'єкт вивчення статистики.
Таким чином, статистика капітального будівництва має складний за структурою об'єкт вивчення. Основна причина об'єднання складових частин в один об'єкт складається в історично сформованому характері розвитку практики планування, організації й керування капітальним будівництвом. Так, процеси здійснення капітальних вкладень і будівництва збігаються за часом і місцем. Однак традиційно зложилося так, що облік капітальних вкладень ведеться замовниками-забудовниками, а облік будівельної діяльності - у будівельних монтажні й про-
ектно-изыскательских організаціях *, що привело до поділу обліку капітальних вкладень і будівельної діяльності. Внаслідок сказаного вище можна було б статистикові капітального будівництва назвати статистикою капітальних вкладень і будівництва.
1.2. ПРЕДМЕТ, МЕТОД І ЗАВДАННЯ СТАТИСТИКИ КАПІТАЛЬНОГО БУДІВНИЦТВА
Капітальне будівництво як об'єкт вивчає не тільки статистика, але й інші економічні науки, як, наприклад, економіка й планування будівництва, бухгалтерський облік. Зміст кожної із цих наук визначається її предметом, що і відрізняє одну науку від іншої. Статистика вивчає кількісну сторону економічних явищ у нерозривному зв'язку з їхніми якісними особливостями, що проявляються в закономірностях їхнього розвитку.
Предметом статистики капітального будівництва служать кількісні вираження масових економічних явищ і процесів, що виникають і розвиваються в сфері відтворення основних фондів, здійснюваного за допомогою капітальних вкладень, і в будівництві як галузі народного господарства в нерозривному зв'язку з їхнім якісним змістом. Статистика дає кількісне вираження економічним явищам і процесам у вигляді розмірів, рівнів, співвідношень і пропорцій між ними в конкретних умовах місця й часу. Вона вивчає закономірності й взаємозв'язки цих явищ, створюючи тим самим теоретичну й методологічну основу для економіко-статистичного аналізу капітального будівництва у всьому його різноманітті.
Загальною методологічною й теоретичною основою статистики капітального будівництва є діалектичний й історичний матеріалізм і марксистсько-ленінська політична економія. Відповідно до законів цих наук статистика капітального будівництва вивчає економічні явища і їхні взаємозв'язки, даючи їм кількісне вираження. Разом з тим статистика капітального будівництва застосовує прийоми й способи вирахування показників, характерні для всієї статистичної науки. До них ставляться методи масового спостереження, статистичних угруповань, середніх величин, індексний і балансовий методи, кореляційно-регресійний аналіз й ін.
Статистика капітального будівництва тісно пов'язана з економікою, організацією й плануванням капітального будівництва, бухгалтерським обліком у будівництві. Економіка будівництва досліджує й формулює закономірності й шляхи разви-
1 Напувай господарському способі, а також у випадках здійснення капітальних Елсжгнгш будівельними, монтажними до проектно-нзыска тельными організацій;; облік капітальних вкладень і будівництва ведеться в тих самих організаціях.
10
тйй галузі, вивчає принципи організації будівництва, його спеціалізації, комбінування й концентрації й т.д. На основі
теоретичних положень галузевої економіки статистика капи-
- тального будівництва розробляє показники і їхні системи, -у числовому виді розміри, що характеризують, і співвідношення эконо- 'мических понять, ступінь взаємодії явищ і процесів, установлює границі й умови застосування статистичної ме тодологии у вивченні капітального будівництва. Статистичні дані використаються економікою будівництва для подальшого розвитку науки.
Непосредственную зв'язок статистика має із плануванням капітального будівництва, що виражається в тім, що, по-перше, статистика надає відомості про стан і розвиток капітального будівництва для складання поточних і перспективних планів; по-друге, статистика контролює виконання планів капітального будівництва, виявляє резерви перевиконання планів й економії ресурсів. Із цих причин коло показників, застосовуваний у плануванні й статистику, як правило, збігається. Разом з тим сукупність показників, застосовуваних у статистику, значно більше сукупності показників планування, тому що статистика вивчає події, що відбулися, і явища, багато хто з яких не можуть бути сплановані заздалегідь, наприклад обсяг забракованих робіт, непродуктивні витрати й ін. Статистика капітального будівництва зв'язана й з бухгалтерським обліком, дані якого служать джерелом одержання й розрахунку багатьох статистичних показників, наприклад фонду заробітної плати, прибутку, рентабельності й ін. Щоб одержати найбільш повне подання про зміст предмета статистики капітального будівництва, розглянемо завдання цієї науки.
Статистика капітального будівництва вирішує широке коло завдань, пов'язаних з її предметом й об'єктом вивчення. Насамперед це своєчасне одержання й розробка достовірних і науково обґрунтованих даних про будівництво й капітальні вкладення у відтворення основних фондів країни. В умовах планової системи господарства великого значення набуває за--дача контролю за ходом виконання планів капітального лади-і тельства на всіх його рівнях від окремих підприємств й організацій до галузі й народного господарства в цілому. Разом з тим статистика капітального будівництва повинна забезпечити найбільш повне висвітлення виконання найважливіших соціальних й економічних завдань в області реалізації Продовольчої програми СРСР, економії матеріальних, паливних й енергетичних ресурсів, впровадження досягнень науки й техніки й ін.
Загальним завданням статистики капітального будівництва є розробка нових й удосконалювання діючих систем показників. Значення її зростає у зв'язку зі здійсненням нової інвестиційної політики, виробленої XXVII з'їздом КПРС, центральна ланка якої - корінна перебудова капітального будівництва, підвищення його ефективності.
Реалізація цих мір приведе до створення єдиної системи планування капітального будівництва й підвищить роль економіко-статистичного аналізу виконання планів капітального будівництва з метою виявлення внутрішньогалузевих втрат і резервів зростання виробництва, економії витрат, скорочення тривалості будівництва, зниження його вартості й підвищення ефективності. Особливу значимість у цей час здобуває попереджуюча інформація на основі комплексного аналізу звітності по капітальному будівництву. Нарешті, до загальних завдань статистики капітального будівництва ставляться вдосконалювання форм спостереження, обробки й зведення статистичних даних на базі електронно-обчислювальних машин, що становлять технічну основу автоматизованої системи державної статистики (АСГС).
Поряд із загальними завданнями статистика капітального будівництва ставить і вирішує конкретні завдання в області статистики капітальних вкладень і статистики будівництва, що обумовлено специфікою об'єкта вивчення науки.
До основних завдань статистики капітальних вкладень ставляться:
вивчення обсягу, структури, напрямки й концентрації капітальних вкладень; з'ясування їхньої ролі в.забезпеченні прискорення науково-технічного прогресу, у технічному переозброєнні й реконструкції діючих виробничих потужностей;
визначення ступеня використання лімітів капітальних вкладень по відомствах, міністерствам, а також галузям і народному господарству в цілому. У завдання статистики входить і з'ясування обґрунтованості самого плану, забезпеченості запланованих будівництв матеріальними й грошовими ресурсами, дотримання мер, що попереджають розпилення капітальних вкладень;
оцінка виконання плану запровадження в дію потужностей й основних фондів по обсязі, якості й составу об'єктів, установлення причин відхилення від плану й зміни в складі об'єктів, що вводять