Погоджений фільтр.Фільтр стиску складного сигналу реалізований стандартним чином із заміщенням значень вхідного сигналу. Обчислення здійснюються по формулі
де Base -довжина імпульсної характеристики погодженого цифрового фільтра H.
Використання паралельних команд дозволило обчислювати комплексне множення (4 множення і 4 додавання) за 4 цикли (0.16 мкс). З урахуванням додаткових витрат процесорного часу на організацію циклів обчислення одного вихідного відліку фільтра (32 комплексні множення і 31 комплексне додавання) склало 144 цикли (5.76 мкс).
Порогові пристрої.У системі реалізовані порогові пристрої з ковзним порогом. Значення порога обчислювалося по формулі
де A[n]=|x[n]| -амплітуда вхідного сигналу. При перевищенні сигналом порога приймалося рішення про наявність цілі на n-ої дальності і формувалася відповідна кодограмма у вихідний пакет для індикації.
Розподілення ФПЗ по мережі процесорів.Розпаралелювання обчислень і розподіл модулів ФПЗ по мережі процесорів робилося вручну. Для цього в симуляторі були визначені тимчасові характеристики кожного з модулів. Погоджений фільтр після аналізу програми за часом виконання був розбитий на 4 частини: фільтр 0 - перші 64 вихідних відліки, фільтри 1 і 2 по 192 вихідних відліки і фільтр 3 - 32 вихідних відліки. У таблиці 1 приведені часи виконання кожного програмного модуля в процесорних циклах і в мікросекундах для процесорів з тактовою частотою 50 МГЦ, а також кількість операцій із плаваючою крапкою , реалізованих у кожному модулі ФПЗ. Максимальна продуктивність процесорів Vmax для кожного програмного модуля визначалася як кількість операцій із ПК поділена на час.
Таблиця 1. Тимчасові параметри модулів ФПЗ, отримані в симуляторі.
Для реалізації системи була обрана лінійна мультипроцесорна мережа з 6 процесорів TMS320C44, розподіл модулів ФПЗ по процесорах мережі показаний на мал.3. Завантаження і запуск ФПЗ здійснювалося по керуванню монітора мережної операційної системи SDF.
При роботі ФПЗ системи первинної обробки РЛИ за допомогою вбудованих засобів ОС контролювалися тимчасові параметри кожного програмного модуля. Результати експериментально отриманих тимчасових характеристик модулів приведені в таблиці 2. Максимальна продуктивність процесорів оцінювалася аналогічно табл.1. Середня продуктивність Vвузла отримана як загальна кількість операцій із ПК, виконуваних вузлом, ділене на період надходження вхідних даних (період зондування).
Таблиця 2. Експериментально виміряні тимчасові параметри модулів ФПЗ.
Можливості нарощування мережі
Несуча плата DSM40AT дозволяє встановлювати 4 TІM-модуля DST44Q (16 процесорних вузлів). Крейт має 8 роз’ємів для плат DSM40EP, на кожну з який встановлюється по 4 TІM-модуля DST44Q. Таким чином, мережа може бути збільшена до 144 процесорних вузлів.
При побудові мультипроцесорної мережі використовувалися вузли і компоненти, що випускаються АТ "Інструментальні системи" м.Москва.
5. Пристрій формувания і обробки сигналів. /ПФОС/
1. Призначення ПФОС.
Пристрій формування й обробки сигналів /ПФОС/ входить до складу когерентної далеко-доплерівської радіолокаційної станції, що працює в імпульсному чи квазінеперервному режимі випромінювання і прийому складних амплітудно-фазоманіпуляційних зондувальних сигналів.
В ПФОС реалізовані оригінальні алгоритми формування й обробки складних амплітудно-фазоманіпуляційних зондувальних сигналів, що забезпечують високу ефективність і багатофункціональність радіолокаційних систем. Взаємозв'язок ПФОС з основними пристроями (приладами) РЛС приведставлений на мал. 1.
2. Принцип побудови і структура ПФОС.
Пристрій формування й обробки сигналів побудовано по модульному принципі з нарощуванням структури і складається з окремих взаємозамінних програмно-апаратних модулів. Кожен програмно-апаратний модуль визначає своє функціональне призначення у відповідності зі своїм посадочним місцем на етапі запуску системи шляхом програмування архітектури і завантаження програм формування й обробки сигналів для імпульсного чи квазінеперервного режимів роботи. При програмуванні модуль здобуває архітектуру пристрою формування сигналів (модуль пристрою, що кодує - модуль КУ) чи архітектуру пристрою цифрової обробки сигналів (модуль пристрою цифрової обробки сигналів модуль - ПЦОС).
Кількість модулів визначається необхідними тактико-технічними характеристиками системи.
3.Технічна реалізація модуля.
Модуль формування й обробки сигналів реалізований на основі пристроїв програмувальної логіки фірм Xіlіnx, Altera і сигнальних процесорів фірми Analog Devіces. Основні технічні характеристики модуля визначаються ресурсами ПЛІС ХС4010 ( Xіlіnx) і продуктивністю сигнального процесора ADSP2171 (Analog Devіces), що реалізує алгоритми формування й обробки сигналів.
Основные характеристики модуля ПФОС приведені в таблиці:
До основних достоїнств розробки можна віднести:
· збільшений динамічний діапазон обробки сигналів;
· малі габарити, стабільність параметрів, економічність і надійність;
· істотно знижене енергоспоживання;
· високу продуктивність і універсальність, обумовлену застосуванням ПЛІС і сигнальних процесорів;
· широкі можливості удосконалювання архітектури і модифікації алгоритмів обробки.
4. Модуль кодуючого пристрою .
Кодуючий пристрій призначений для :
· забезпечення режимів роботи РЛС і необхідних робочих шкал дальності;
· формування модулюючих сигналів , що задають закон амплітудно-фазової маніпуляції когерентної несучої зондувального сигналу;
· формування і юстировки дискретних сигналів розв'язки, що задають закон комутації приймально-передавального тракту РЛС;
· забезпечення імітації контрольних цілей у режимах перевірки працездатності РЛС.
Функціональна схема кодуючого пристрою на представлена на мал. 3.
· виконують аналого-цифрові перетворення вхідних квадратурних відеосигналів, що надходять з фазових детекторів;
· роблять кореляційну обробку сигналів у заданому робочому діапазоні затримок;
· виконують спектральну обробку сигналів у заданому доплеровському діапазоні частот;
· здійснюють необхідну селекцію рухомих і нерухомих цілей /СРЦ,СНЦ/;
· роблять логічну обробку сигналів по стиску радіолокаційної інформації;
· виробляють адаптивний поріг і виносять рішення про наявність цілей в окремо-дозволяючих елементах дистанції;
· роблять цифро-аналогові перетворення радіолокаційної інформації і виводять оброблену інформацію у виді відеосигналу чи цифрового сигналу на УВО.
Функціональна схема пристрою цифрової обробки сигналів представлена на мал. 4.6.
Склад ПФОС.
Можливий варіант реалізації структурної схеми ПФОС, що відбиває взаємозв'язок пристроїв і призначення основних сигналів, представлений на мал. 5.
До складу УФОС входять:
· два модулі кодуючих пристроїв;
· вісім модулів пристрою цифрової обробки сигналів.
7. Режими роботи ПФОС.
ПФОС забезпечує формування й обробку сигналів у двох режимах випромінювання і прийому складних амплітудно-фазоманіпуляційних сигналів:
· у квазінеперервному режимі випромінювання й обробки фазоманіпуляційних сигналів великої тривалості /КРВО/;
· в імпульсному режимі випромінювання й обробки фазоманіпуляційних сигналів малої тривалості /ІРВО/.
Режими роботи ПФОС характеризуються :
· діапазоном робочих шкал дальності (ШД);
· тривалістю зондувального сигналу /Тс/;
· оброблюваним доплеровським діапазоном частот /F/ ;
· дозволяючою здатністю по дальності /d / ;
· дозволяючою здатністю по доплеровській частоті / f/;
· виграшом у відношенні сигнал/шум /q/;
· рівнем бічних пелюстків функції невизначеності /R/;
· рівнем придушення в зоні СДЦ /D/.
7.1 Квазінеперервний режим випромінювання й обробки.
При квазінеперервному режимі фазоманіпуляційний сигнал з великою базою (В=<256K) випромінюється окремими імпульсами, тривалість і інтервал проходження яких визначається структурою дискретного сигналу комутації передавального тракту. Дискретний сигнал комутації має нерегулярну (псевдовипадкову) структуру, у якому інтервал проходження імпульсів значно менше часу затримок ехо-сигналів на робочій шкалі дальності. Прийом імпульсів робиться в паузах роботи передавача. Пік-фактор /середня скважність/ сигналів комутації дорівнює Q=5.
При квазінеперервному режимі виробляється когерентна обробка всіх імпульсів зондувального сигналу в заданому діапазоні дальностей і доплеровських частот. Видача радіолокаційної інформації на пристрої вторинної обробки здійснюється після когерентної обробки квазінеперервних сигналів.
У квазінеперервному режимі випромінювання й обробки фазоманіпуляційних сигналів ПФОС підтримує режими режекції великих відображень, що заважають, у ближній зоні і режими селекції рухомих і нерухомих цілей /СРЦ,СНЦ/.
Основні технічні характеристики квазінеперервного режиму:
8. Практичне використання результатів і перспективи розвитку.
В даний час пристрої формування й обробки сигналів (ПФОС) використовуються в розробках, виконаних разом з ведучими НПО і НДІ м. Санкт-Петербурга.
Розроблені РЛС успішно пройшли натурні випробувування. Результати випробовуваннь підтвердили переваги запропонованих методів формування сигналів, що забезпечують високоякісну селекцію рухомих цілей, і показали високу ефективність алгоритмів обробки сигналів в умовах великих пасивних відображень і навмисних перешкод.
В теперішній час ведеться розробка пристроїв формування й обробки сигналів з роздільною здатністю по дальності ( d=5 м) і можливістю когерентної компенсації пасивних перешкод. Розроблювальні пристрої мають підвищену продуктивність.