Лабораторна робота №1
Частина 1.
Інтерфейс браузера Internet Explorer. Основні навики роботи
Найпоширенішим сервісом в Internet є сервіс WWW. Основним наповненням цього сервісу є гіпертекстові сторінки (Web сторінки). Для роботи з цими сторінками існують спеціальні програми – Web браузери (Web browser). Найпоширенішим з браузерів, який є частиною операційної системи Microsoft Windows є Internet Explorer. Його й розглянемо.
Отже браузер – це програма для роботи з Web сторінками, але сучасний браузер рідко складається з однієї програми для роботи з WWW. Cучасний браузер – це цілий програмний комплекс, до складу якого входить декілька десятків програм, які забезпечують роботу не тільки з сервісом WWW, але й з електроноою поштою і новинами, телеконференціями та іншими сервісами. Так до складу Internet Explorer входять:
Internet Explorer – Web браузер;
Outlook Express – клієнт для роботи з електонною поштою та групами новин;
NetMeeting – програма для інтернет-телефонії;
Microsoft Chat – програма для “балачок” в текстовому режимі (IRC);
Microsoft Messenger – “інтернет-пейджер”, програма для швидкого обміну текстовими повідомленнями та програма для інтернет-телефонії.
І все це є безкоштовним додатком до Microsoft Windows. Крім того, до Internet Explorer можна підключити багато додатків від сторонніх розробників, які дають змогу розширити його функціональність (відображати відео та анімацію у вікні браузера, відтворювати звук та ін). Зі всього цього різноманіття ми розглянемо тільки головне – власне Web браузер.
Інтерфейс браузера Internet Explorer
Спочатку запустимо браузер. Способів запуску, як і для будь-якої Windows-програми є декілька. Найпростіший – активувати піктограму з буквою e на Робочому столі або на Панелі задач. Альтернативний спосіб – через меню Start.
Internet Explorer може працювати в двох режимах: автономному (offline) і режимі безпосереднього під’єднання до Інтернету (online). В автономному режимі браузер забезпечує візуалізацію та навігацію між Web сторінками, які розміщені локально на вашому ком’ютері. Цей режим не вимагає під’єднання до Internet. Інший режим (online) забезпечує роботу з ресурсами, розміщеними в Інтернеті, отже потребує одного з видів доступу ло Інтернету. Цей доступ (наприклад додзвін по комутованому каналу, або якийсь іниший вид доступу) повинен бути забезпечений завчасно. Для ознайомлення з інтерфейсом та базовими навиками роботи цілком достатньо автономного режиму браузера. Якщо при запуску браузера попередньо не було встановленно під’єднання до Інтернету, то браузер виводить вікно діалогу, де міститься попередження про відсутність під’єднання, та запит про повтор під’єднання або перемикання в автономний режим. Виберемо автономний режим (кнопка Work offline). Вікно програми, яке з’явилось після запуску програми складається з таких частин:
Вікно, в якому відбувається відкривання та візуалізація Web сторінок;
Стрічка адреси, в якому ви набираєте URL потрібного ресурсу;
Кнопкова панель управління, яка містить найбільш вживані функції;
Головне меню програми з системою ієрархічних підменю;
Контекстне меню, яке можна викликати натисканням правої клавіші миші;
Статусна стрічка.
Стрічка адреси
В стрічці адреси треба набрати URL потрібного ресурсу, наприклад http://www.lp.edu.ua. Якщо для отримання якогось ресурсу ви використовуєте протокол передачі гіпертексту (http), то цей протокол вказувати необов’язково, він встановиться за замовчуванням, інші ж протоколи треба обов’язково вказувати. Отже URL може виглядати і так www.lp.edu.ua. Після того, як в стрічці адреси ви набрали потрібний URL наведіть курсор на кнопку Go і натисніть ліву клавішу миші (або натисніть Enter на клавіатурі). Браузер надішле запит на отримання даного ресурсу, а після його отримання відобразить цей ресурс в основному вікні програми.
Кнопкова панель управління
Призначена для навігації (переміщення) між Web сторінками, та для швидкого доступу до найбільш вживаних функцій.
Назва кнопки
Призначення

Васк (Назад)
Повертає на попепердню сторінку або на декілька рівнів назад.

Forward (Вперед)
Повертає на наступну сторінку (сторінку, з якої був здійснений перехід назад), або на декілька рівнів вперед.

Stop (Зупинити)
Зупиняє передачу поточної сторінки.

Refresh (Оновити)
Оновлює (здійснює повторну передачу сторінки). Заставляє браузер брати сторінку не з локального буфера (кеша), а повторно завантажити сторінку.

Home (Домівка)
Повертає на “домашню сторінку”. Це початкова сторінка, з якої браузер починає свою роботу. Може бути порожньою, або будь-якою наперед заданою.

Search (Пошук)
При активації цієї кнопки вікно браузера розділиться на два вікна, в лівому вікні з’явиться стрічка пошуку, в якій треба ввести ключове слово, по якому вибраний вами пошуковий сервер проведе пошук.

Favorites (Вибране)
Менеджер закладок. Це невелика база даних посилань на сторінки, які вас зацікавлять.

History (Журнал)
Це журнал вашої роботи. Тут зберігаются посилання на сторінки, які ви відвідали в процесі роботи. Можливі декілька режимів відображення і сортування.

Mail (Пошта)
Запускає клієнт електронної пошти (Outlook Express) для роботи з електронною поштою та групами новин.

Print (Друк)
Друкує на принтері поточну сторінку

Size (Розмір)
Міняє розмір шрифта, яким відображається вміст сторінки.

Encoding (Кодування)
Міняє кодування сторінки. Якщо замість читабельного тексту на сторінці присутні незрозумілі символи, поміняйте кодування сторінки.

Панель управління можна настроїти за бажанням користувача. Це є доступним через діалог Customize… меню View?Toolbars

Головне меню
Не всі функції є доступними через кнопочну панель управління. Тому іншим важливим “пультом керування” є головне меню програми з системою підменю.
Меню File (Файл)
За допомогою команди “New” ви можете створити нове вікно, створити повідомлення електронної пошти, послати лист в групу новин і т.п.
Команда “Open” дає можливість відкрити (отримати) потрібний ресурс з Інтернету чи локально.
Команда “Save As…” відкриває вікно діалогоу, за допомогою якого поточну сторінку можна зберегти разом зі всіма малюнками на диск у виді гіпертекстового документу.
Команди “Page Setup…” та “Print...” відкривають діалог налаштування параметрів сторінки та параметри друку, для виводу сторінки на друк.
Команда “Send” дає можливість відправити дану сторінку або посилання на неї по електронній пошті, або зробити ярлик на неї на Робочому столі.
Команда “Properties” виводить властивості документа, зокрема тип, протокол, URL та розмір ресерсу, дату створення та останньої модифікації та ін.
Команда “Work Offline” переводить браузер в автономний режим роботи.
Команда “Close” закриває поточне вікно (сторінку).
Меню Еdit
Команди “Сut” “Сopy” “Paste ”дають змогу обмінятись текстом чи малюнками, які є на сторінці з іншими програмами через буфер обміну.
Команда “Select All” дозволяє виділити все на сторінці.
Команда “Find” відкриває діалог пошуку за словами чи фразами на сторінці.
Меню “View”
Дозволяє змінити зовнішній вид Internet Explorer
Команда “Toolbars” дозволяє змінити кількість та вид кнопкових панелей управління, які відображаються.
“Status Bar” дозволяє відобразити або сховати статусну стрічку.
Команда “Explorer Bar” дозволяє відобразити в лівій частині ектану додаткове вікно для пошуку, роботи з закладками, навігації по диску, журналу роботи або роботи в дискусійних групах.
Команда “Go To” дозволяє перейти на будь-яку сторінку, яка відображалась в даномі вікні.
Команди “Stop”, “Refresh”, “Text Size”, “Encoding” ідентичні відповідним командам з панелі управління.
Команда “Full Screen” перемикає браузер в повноекранний режим і назад.
Команда “Source” показує вихідний код гіпертекстової сторінки в такому вигляді, як її отримав браузер.
Команда “Script Debugger” запукає відладчик сценаріїв на мові JavaScript.
Команда “Java Console” відкриває вікно (консоль) через яке можна оперувати віртуальною машиною Java.
Меню Favorites
Меню “Favorites” відображає існуючі закладки та містить засоби для оперування ними (додавання нових, знищення існуючих, організацію закладок в групи (папки), переміщення закладок з папки в папку). Крім цього існують засоби автоматизації роботи з закладками. Поставивши прапорець в полі Make Available Offline діалогу Organize Favorites можна вказати браузеру сомостійно автоматично обновляти сторінку, на яку вказує посилання при підключенні до Internet. Можна налаштувати варіанти оновлення (наприклад, вам автоматично надійде на адресу вашої електронної пошти повідомлення коли сторінка оновиться. Можна оновлювати сторінки за розкладом (наприклад вночі чи у вихідні дні, коли оплата за інтернет менша).
Меню Tools
В меню Tools знаходяться всі механізми, які дозволяють налаштувати Internet Explorer чи змінити параметри його роботи (діалог Internet Options).
Меню “Mail and News” дозволяє працювати з електронною поштою та групами новин.
Меню “Windows Update” дозволяє скачати оновлення для Microsoft Windows.
Меню “Synchronize” дозволяє налаштувати і запустити систему автоматичного оновлення сторінок.
Якщо на комп’ютері встановлені додаткові програми, які працюють сумісно з Internet Explorer, то вони вмонтовують свої команди власне в цей пункт головного меню. В нашому випадку тут з’явилась додаткова команда зовнішньої програми ReGet, яка служить для докачки файлів.
Контекстне меню
Контекстне меню – це меню, яке можна викликати за допомогою одинарного клацання правою клавішею миші. Контекстним воно називається тому, що вид меню, а отже і команди, які можна за його допомогою виконати залежать від контексту, тобто від положення курсора в момент натискання клавіші миші. Якщо курсор знаходиться на зображенні (малюнку) меню буде мати один вид, якщо на гіперзв’язку – інший. За допомогою контекстного меню можна автивувати гіперзв’язок в новому вікні, зберегти малюнок на диску, видрукувати сторінку, змінити кодування сторінки, здійснювати навігацію між сторінками та ін. Контекстне меню – це зручний , потужний та часто вживаний інструмент.

Завдання
Завдання 1
Навігація між сторінками.
Запустити Internet Explorer.
В стрічці адреси набрати адресу Національного університету «Львівська політехніка» www.lp.edu.ua
В поточному вікні активувати гіперзвязок “Інститути”.
В поточному вікні активувати гіперзв’язок “Інститут комп’ютерних технологій та автоматики”.
Використовуючи кнопку Back (Назад) на панелі управління, повернутись на два рівні назад, на початкову сторінку Університету.Примітка: Скористайтесь стрілкою справа від кнопки Back. В меню, що з’явиться виберіть місце переходу.
Використовуючи кнопку Forward (вперед) перейдіть на сторінку “Інститут комп’ютерних технологій та автоматики ”.
Перейдіть на сторінку кафедри «Захист інформації». Використовуючи кнопку Stop на панелі управління призупиніть завантаження сторінки.
Поновіть завантаження сторінки, використовуючи кнопку Refresh на панелі управління.
Активуйте гіперзв’язок “Навчання”.
Перейдіть на довільну сторінку з тих, на яких ви вже були використовуючи команду View?Go To.
Скориставшись контекстним меню активуйте будь-який гіперзв’язок в новому вікні. (Навівши курсор миші на гіперзв’язок, одинарним клацанням правої клавіші миші викличте контекстне меню, виберіть команду Open in New Window.
Завдання 2
Зміна зовнішнього виду сторінки, збереження сторінки.
Деколи сторінки можуть відображатись незадовільно, наприклад текст є нечитабельним або надто дрібний шрифт. Якщо текст є нечитабельним то спробуйте змінити кодування.
Зайдіть на сторінку кафедри «Захист інформації». Використавши пункт меню View?Encoding виставте кодування Cyrillic (KOI8U). Відзначте, як змінився вид сторінки.
Використавши пункт меню View?Encoding змініть кодування на Cyrillic (ISO).
Використавши пункт меню View?Encoding змініть кодування на Cyrillic (DOS).
Використавши пункт меню View?Encoding змініть кодування на Cyrillic (Windows).
Використавши пункт меню View?Encoding активуйте автоматичний вибір кодової сторінки (виберіть Auto Select).
Змініть розмір шрифта на сторінці. Скористайтеся меню View?Text Size.
Використавши пункт меню File?Save As збережіть сторінку (без малюнків) на диску. Для цього в діалозі збереження виберіть Save as type = Web page HTML only.
Використавши пункт меню File?Save As збережіть сторінку під іншим ім’ям повністю (з малюнками). Для цього в діалозі збереження виберіть Save as type = Web page complete.
Скориставшись контекстним меню збережіть малюнок (герб Університету) на диску. (Наведіть курсор на малюнок, одинарним клацанням правої клавіші миші викличте контекстне меню, виберіть команду Save Picture As).
Завдання 3
Робота з закладками.
Створіть закладку на сторінку кафедри «Захист інформації». Для цього зайдіть на початкову сторінку та виконайте команду Favorites?Add to Favorites. Ім’я закладки – по замовчуванню.
Скориставшись діалогом Organize Favorites меню Favorites перейменуйте створену закладку (кнопка Rename).
Скориставшись діалогом Organize Favorites меню Favorites cтворіть нову папку ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА для закладок з цього напрямку (кнопка Create Folder).
Скориставшись діалогом Organize Favorites меню Favorites перемістіть закладку кафедри в папку ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА (встановіть курсор на закладці та натисніть кнопку Move to Folder).
Створіть нове вікно. (Команда File?New?Window). Перейдіть на сторінку кафедри «Захисту інформації» використавши закладку (Меню Favorites?ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА?закладка кафедри).
Зітріть папку закладок ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА (скориставшись діалогом Organize Favorites меню Favorites, кнопка Delete).
Завдання 4
Налаштування Internet Explorer.
Встановіть стартовою сторінкою (перша сторінка, яку відображає Internet Explorer при запуску) порожну сторінку. (Меню Tools?Internet Options, вкладка General, група Home Page, кнопка Use Blank, кнопка Apply, кнопка OK.)
Відключіть відображення малюнків, відео та звуків. Це значно пришвидшить завантаження сторінок. Зніміть відмітки коло полів Play animations, Play sound, Play videos, Show Pictures, на вкладці Advanced діалогу Internet Options з меню Tools. Потім натисніть кнопки Apply та OK.
Скориставшись командою View?Explorer Bar?Favorites відобразіть вікно Закладок.
Скориставшись командою View?Explorer Bar?History відобразіть журнал роботи. Використовуючи журнал перейдіть на сторінки, на яких ви вже побували.
Зітріть вікно Журналу роботи. (Кнопка Стерти вікно, або через меню View?Explorer Bar?History).
Частина 2.
Робота з електронною поштою
Електронна пошта є одним з найбільш вживаних сервісів Internet. Роботу з електронною поштою забезпечують три протоколи SMTP, POP3 та IMAP.
Протокол SMTP (Simple Mail Transfer Protocol – простий протокол передавання пошти) – це основний протокол передавання повідомлень електроної пошти в Internet.
Протоколи POP3 (Post Office Protocol revision 3 – третя версія протоколу поштового відділення) та протокол IMAP (Internet Mail Access Protocol – протокол доступу до електронної пошти в Інтернет) служать для завантаження поштових повідомлень з поштових серверів на комп’ютери користувачів.
Комп’ютери користувачів не є постійно приєднані до Internet. Щоб повідомлення електронної пошти не втрачались коли користувач відсутній, а надійно передавались адресату, існують спеціальні поштові сервери – комп’ютери, на яких працюють спеціалізовані програми, призначенні для передавання, приймання, зберігання та опрацювання поштових повідомлень.
При створенні електронна служба задумувалась як служба передачі текстових повідомлень. Сьогодні електронна пошта може передати довільний файл чи файли, як текстові та і двійкові (малюнок, відео, звук). В залежності від типу інформації, що підлягає передачі, вона спеціальним чином кодується. Способів кодування інформації є кілька, але найбільш вживаним є MIME (Multimedia Internet Mail Extensions – розширення для передачі мультимедія в Internet через електронну пошту).
Для передачі повідомлення електронної пошти від відправника до адресата, та одержання повідомлення з поштового сервера використовуються спеціалізовані програми – клієнти електронної пошти (Microsoft Outlook, Pegasus Mail, Eudora, The Bat та інші). Ці програми забезпечують підтримку вищезазначених протоколів та кодування-декодування інформації.
Обмін повідомленнями виглядає так: відправник, використовуючи клієнт електронної пошти пересилає по протоколу SMTP повідомлення зі свого комп’ютера на поштовий сервер адресата. Адресат переглядає це повідомлення або безпосередньо на поштовому сервері, або за допомогою клієнта електронної пошти приймає це повідомлення на свій комп’ютер засобами POP3 чи IMAP.
Для того щоб користуватися послугами електронної пошти треба мати свою поштову скриньку (account) на якомусь поштовому сервері. Цю скриньку користувач отримує від провайдера доступу до Internet, як правило, як додаток до сервісу WWW. Якщо користувач не має поштової скриньки на поштовому сервері провайдера, то можна скористатись іншим видом електронної пошти – Web-mail. Для користувача це виглядає як звичайна поштова скринька, але інформація між користувачем і поштовим сервером передається не протоколами передачі електронної пошти, а протоколами передачі гіпертексту (http). Для доступу до такої поштової скриньки викорисовується не спеціалізована програма для роботи з електронною поштою (клієнт електронної пошти), а програма для роботи з гіпертекстом (Web browser) Web браузер, наприклад Internet Explorer чи Netscape Navigator.
Багато Web-серверів пропонують послуги безкоштовної Web пошти.
Незалежно від виду отриманої поштової скриньки, програми, що забезпечують роботу з поштовою скринькою мають такі основні функції:
Відсилання повідомлень – створення, редагування та відсилання повідомлень.
Отримання повідомлень – перевірка надходжень нової пошти, перегляд повідомлень.
Відповіді на повідомлення – відповіді на повідомлення або їх пере адресація.
Робота з додатками до повідомлень (attachment) – для передавання двійкових файлів використовується механізм додатків. Будь-який файл може бути переданий як додаток до текстового повідомлення (текстового повідомлення може і не бути). Робота з додатками забезпечує отримання та передавання додатків.
Впорядкування інформації – впорядкування, знищення та сортування повідомлень, пошук інформації, сортування повідомлень в різні папки, створення адресних книг, та інше.
Збереження інформації – збереження, запис та друк повідомлень.
Завдання 1
Створити поштову скриньку (Web mail).
Для створення поштової скриньки запустіть Web браузер і в стрічці адреси наберіть www.ukrpost.net і натисніть Enter. З’явиться початкова сторінка сервера УкрПост. Якщо сторінка буде не українською мовою, то активуйте гіперз’язок “українська” на сторінці, і з’явиться сторінка українською мовою.
Для отримання поштової скриньки треба зареєструватися. Реєстрація полягає в заповненні форми і отриманні імені і паролю користувача. При успішій реєстрації ви отримаєте поштову адресу ім’я@ukrpost.net. Ім’я бажано задавати англійськими буквами. Це не обов’язково повинно бути Ваше ім’я, а може бути довільною комбінацією букв і цифр (починається з букви), наприклад test29. Реєстрація однократна, при наступному входженні її повторювати не потрібно.
Перед реєстрацією вам пропонують ліцензійну угоду, на підставі якої вам відкривають поштову скриньку. Угода не вимагає від вас грошової чи будь-якої іншої оплати, тому, якшо ви згодні з умовами угоди то активуйте гіперзв’язок “Згодний”.
Після того, вам пропонують вибрати ім’я і пароль доступу для скриньки. Ім’я повинно бути унікальним в цій поштовій системі. Якщо вибране вами ім’я – унікальне Ви допускаєтесь на форму персональної інформації, якщо ні – вас попросять вибрати інше ім’я.
Після цього треба заповнити персоніфікаційну форму. В цій формі не обов’язково вказувати ваші справжні дані (для збереження анонімності). Виберіть часовий пояс, мову інтерфейсу та кодову сторінку як на малюнку. На випадок, якщо ви забудете пароль доступу до своєї поштової скриньки вас спитають контрольне запитання і контольну відповідь. Заповніть відповідні стрічки таблиці.
Якщо ви успішно пройшли процедуру реєстрації то ви отримали власну поштову скриньку.
Завдання 2
Відкрити поштову скриньку, створити і відіслати повідомлення.
Повторно ввійдіть на початкову сторінку УкрПост і активуйте гіперзв’язок реєстрація. Введіть ім’я та пароль, які ви задали в завданні 1.
Якщо ім’я та пароль були введені правильно (при вводі пароль відображається зірочками) то ви ввійшли у вашу поштову скриньку.
В вікні зліва відображається ваше повне ім’я, ім’я, під яким ви ввійшли в систему (login) та адреса вашої електронної пошти. Відображаються також сервіси, на які ви підписалися та адресна книга. Як бачите, навпроти напису INBOX стоїть 0. Це значить, що в скринці, в яку будуть приходити ло вас листи ще немає листів. Для того, щоб створити нового листа (нове повідомлення) активуйте гіперзв’язок “написати новий лист”.
З’явиться така форма
В стрічці Кому введіть адресу адресата, в стрічці Тема тему повідомлення. В стрічці Відповідати на буде автоматично вставлена ваша адреса, при потребі цю адресу можна змінити. В стрічці Копія можна вказати одну чи декілька адрес, куди буде переслана копія цього повідомлення.
В стрічці Приєднати введіть повний шлях до файлу, який би ви хотіли переслати як додаток до даного листа. Цей файл також можна вибрати за допомогою кнопки Browse.
В великому полі вводу внизу можна набрати текст повідомлення.
Для відправлення повідомлення активуйте гіперзв’язок Відправити.
Якщо адреса отримувача була вказана правильно, то лист буде відправлено адресату.
Завдання 3
Робота з адресною книгою. Додати кілька записів до адресної книги.
Адресна книга – це невеличка база даних адрес і особистих даних ваших адресатів. Цю базу можна використовувати при заповненні поля Кому при створенні нового повідомлення. Вносити записи в цю базу можна як вручну, так і з адрес отриманих листів. Для внесення даних адресної книги активуйте гіперз’язок “Адресна книга” та заповніть форму вводу. Після закінчення вводу активуйте гіперзв’язок “Зберегти”. Записи адресної книги будуть відображатись на першій сторінці вашої поштової скриньки.
Завдання 4
Керування службами. Передплатіть автоматичне отримання новин з серверів новин мережі Кореспондент та ІTC Online.
Через електронну пошту можна отримати доступ до додаткових сервісів Internet. Одним з таких сервісів, який не має свого окремого протоколу, а працює через протоколи електонної пошти є списки розсилання. Списки розсилання – це групова електронна адреса. Список розсилання працює так: користувач посилає статтю чи повідомлення на адресу списку розсилання, після чого програма автоматично розсилає це повідомлення електронною поштою всім адресатам, які зареєстровані в цьому списку розсилання. Списки розсилання бувають двох типів:
? ті, які адмініструються дюдиною, яка додає чи вилучає абонентів;
? ті, які адмініструються програмою автоматично (програма сама додає та вилучає абонентів)
Для реєстрації, чи скасування реєстрації потрібно надіслати повідомлення електронною поштою адміністратору списку розсилання (передплатити чи відмовитись від передплати на даний сервіс). Користування цими сервісами як правило безкоштовне.
Для керування сервісами активуйте гіперз’язок “Керування службами”. У вікні, що з’явиться виберіть потрібні служби (Кореспондент та ІTC Online).
Таким чином на вашу адресу будуть автоматично надходити листи від служб розсилань новин Кореспондент та ІTC Online.
Списки розсилань існують для різних предметних областей, в тому числі і для інформаційної безпеки. Для пошуку потрібного списку розсилань відкрийте в браузері сторінку www.liszt.com та виберіть потрібний список.
Завдання 5
Робота з фільтрами
Настроїти фільтр автовідповідача
Настроїти фільтр автоматичної переадресації
Поштові програми дозволяють автоматично обробляти пошту, що надходить. Це може бути автоматична переадресація пошти, блокування надходження пошти від небажаних адресатів, сортування пошти, що надійшла від списків розсилань в окрему папку, автоматична відповідь на певні чи всі листи. Цей процес називається фільтрацією. Детально знайомитись з кожним з можливих фільтрів ми не будемо, але всі фільтри працюють за подібним алгоритмом, який складається з таких етапів:
? Вибір критерію. Певну фразу можна зв’язати з будь-яким з полів заголовку листа. Якщо програма виявить цю фразу у вказаному полі заголовку, то лист буде вважатися таким, який відповідає даному критерію.
? Призначити певну дію для обраного критерію. Ця дія повинна описувати, що програма повинна зробити з повідомленням, яке відповідає даному критерію.
Для доступу до настроювання фільтрів активуйте гіперзв’язок “Керування фільтрами”. У вікні, що з’явиться виберіть автовідповідач. Заповніть форму, що з’явиться.
Виберіть “Перенаправляти” та заповніть форму перенаправлення.
Завдання 6
Читання пошти, обробка вхідної кореспонденції
Вийдіть із системи активувавши гіперз’язок “Вихід із системи”
Повторно ввійдіть в систему, як в завданні 2. Як бачимо, тепер в лівому вікні відображаються списки розсилань, на які ми підписалися, видно записи з адресної книги і є запис Inboх 2/2. Це значить, що у вхідній скринці є два листи і обидва непрочитані. Якщо активувати гіперзв’язок Inbox то стане доступним вміст цієї скриньки, який відобразиться у виді списку листів у форматі Адресат Тема листа. Зверху доступне невелике меню, яке дозволяє знищити прочитані або неважливі листи
Щоб прочитати конкретний лист активуйте відповідний гіперзв’язок. Якщо лист нечитабельний, то переключіть на інше кодування (активуйте однин з гіперзв’язків (win koi koi(u) iso).
Після того, як лист прочитаний, виберіть, що будете з ним робити: відповісти, зберегти, переадресувати чи позначити як спам (лист небажаний, реклама, сміття).
Після завершення роботи вийдіть з системи (гіперзв’язок “вихід з системи”)
Частина 3
Пошукові системи WWW
Для того, щоб здійснити доступ до будь-якого ресурсу Web потрібно знати де він розміщений і як його взяти, тобто треба знати URL ресурсу. Цей URL треба знати наперед, або його знайти. Універсальним засобом, який забезпечує пошук потрібних ресурсів є пошукові системи.
Пошукові системи умовно можна розділити на два типи, і першим з них є загальнодоступні пошукові системи, що є сайтами, що спеціалізуються на пошуку і надані за запитом користувача будь-якої інформації, що цікавить його. Ці системи, у свою чергу, можна розділити на два підкласи – власне пошукові системи (ПС), які, містять в собі три основні компоненти: пошуковий робот, тобто програма, яка регулярно здійснює сканування максимально можливої кількості доступних їй web-сайтів і заносить інформацію про сторінку в індекси системи; індекс системи – основна база даних ПС, де зберігаються перетворені особливим чином текстові складові всіх відвіданих роботом html-сторінок і інших файлів і, нарешті, система пошуку – програма, яка обробляє запит користувача, знаходить в індексі документи, що відповідають критеріям запиту, і виводить список знайдених документів в певному порядку. Окрім безпосередньо ПС, в мережі існують і так звані “рубрикатори”, або каталоги, що представляють собою бази даних, в які інформація про нові сайти вноситься і обробляється операторами вручну. Кожен з цих сервісів має як переваги, так і недоліки. Наприклад, переваги каталогів випливають з ручної природи їх поповнення, тому кожний сайт в базі даних каталогу строго відповідає тематиці розділу, на відміну від ПС, де робот проводить аналіз вмісту шуканих сайтів за формальними ознаками, що не завжди дає правильний результат. Окрім цього, при пошуку в каталозі Ви можете переміщатися по рубриках, розділах, підрозділах і т.д. для того, щоб отримати посилання на документи, що найбільш відповідні Вашим інтересам. В той же час, автоматичні роботи ПС більш оперативно відстежують появу нових або зникнення старих сайтів, а також зміну їхнього наповнення. Тому останнім часом з’явилася тенденція до об’єднання достоїнств обох класів пошукачів в єдині системи, які, об’єднуючи кращі якості обох систем, доповнені ще і рядом допоміжних функцій, перетворюються на універсальні портали, призначені як для входу користувачів в мережу, так і для забезпечення більшості їх потреб в різній інформації.
Сучасні пошукові системи обробляють заявки користувачів на основі "запитів" – одного або декількох слів, що характеризують шукану інформацію. Більшість сучасних ПС мають можливість застосування простого запиту, коли як пошуковий критерій вводиться слово на звичайній мові, після чого система проводить його нормалізацію і лише після цього приступає до його виконання. Мова такого запиту достатньо проста: всі слова слід вводити через пропуск, допускається використання логічних операторів AND, OR або NOT (останній підтримується не всіма системами). Більш витонченою методикою пошуку є використання розширеної форми запиту, призначеної для досвідчених користувачів, що вже навчилися працювати з пошуковим механізмом. В цьому випадку використовуються додаткові логічні оператори, що дозволяють більш природньо сформулювати запит. Детальніше про структуру мов запитів для кожної ПС можна взнати на сторінці допомоги, в обов’язковому порядку присутньої в системі. За останніми даними (на сервері SpyLog.ru) серед ПС в користувачів найбільшою популярністю користується Яндекс, причому його відрив від посідаючих 2-3 місця Рамблера і Аппорта перевищує 20%, і всі вони значно відірвалися від тих, що йдуть услід кращих зарубіжних ПС – Google Search, Yahoo! і Alta Vista. В категорії каталогів відрив лідера Rambler’s Top 100, що має популярність, перевищує 50%. В п’ятірку кращих входять також російські системи List.ru, Апорт, Яndex і Пінгвін. Кращий зарубіжний каталог, Yahoo! знаходиться лише на 7-му місці.
Українські пошукові системи та каталоги, та системи, які підтримують обробку запитів українською мовою.
"МЕТА", українська пошукова системаhttp://meta.ua/Мова: українська, російська, англійськаПовнотекстова пошукова система:В базі пошуку більш ніж 42000 українських сайтів та 5500000 українських документів.
"UAport.Net", Інтернет-холдінгhttp://uaport.net/Мова: українська, російська Повнотекстова пошукова система.
"ASerch", Web-холдінгhttp://search.avanport.com/Мова: українська, російська, Повнотекстова пошукова система.
"Google", українська версія найбільшої в світі пошукової системиhttp://google.com.ua/Мова: українська, англійська5."Україна в Інтернет", пошук, каталог інформаційних ресурсів в Україніhttp://www.silver.kiev.ua/Мова: російська
"eКнига", літературно інформаційо-пошукова система-каталогhttp://ekniga.com.ua/Мова: російська
7. "WebSeach Ukraine & CIS", каталог Web-ресурсів України та пошукова системаhttp://www.internet.donetsk.ua/websearchМова: російська
8. "Brama-ворота України", каталог інформаційних ресурсів та пошукова системаhttp://www.brama.com/Мова: українська, російська
9. "ВОЛЯ.com", пошукова система, каталог інформаційних ресурсівhttp://www.volia.com/Регіон: Україна Мова: українська, російська, англійська
10. "ПОШУК", пошукова система ресурсів Інтернет http://poshuk.dnepr.net/
1. " Йохохо", пошукова система http://yohoho.vostok.net/Мова: українська, російська, англійська
12. "ElVisti", всеукраїнська пошукова система ресурсів Інтернет http://el.visti.net/Мова: українська, російська
13. "Україна-Плюс", пошукова системаhttp://www.uaplus.com/Мова: українська, російська, англійськаІндексуються як українські так і закордонні веб-сервери, які вміщують деяку інформацію про Україну. На сьогодні біля 50% документів індексу - закордонні. Індекс вміщує 5,1 млн. документів з майже 58 тис. серверів.
Портали
www.birmir.net
www.uaportal.com
meta-ukraine.com
gala.net
www.atlasua.net
Кожен портал як правило містить власну пошукову систему.
Крім того, кожне велике місто має свій портал. Для Львова, наприклад.www.lviv.ua або www.lviv.net.
Російські пошукові системи і каталоги
Яндекс (Язиковий index) – пошукова машина, здатна здійснювати пошук web-сторінок в російській частині Інтернету, використовуючи російську мову запитів. Користувачу достатньо просто описати словами область своїх інтересів в загальному вигляді. Все інше робить Яndex. Окрім цього, реалізована функція "Знайти схожі документи", коли ПС використовує цей документ як зразок для нового пошуку, в результаті якого будуть знайдені документи, подібні на вказаний. Яndex містить модулі морфологічного аналізу і синтезу, індексації і пошуку, а також набір допоміжних модулів, таких, як аналізатор документів, мови розмітки, конвертори форматів, мережний "павук".
Рамблер – портал, що об’єднав пошукову систему, рейтинг-класифікатор, а також ряд безкоштовних сервісів і інформаційних проектів. В 1996 році був запущений в експлуатацію пошуковий механізм Rambler.ru, який першим з російських пошукових систем був включений в стандартні можливості Internet Explorer компанії Microsoft. В лютому 1997 року почала працювати рейтингова система Rambler’s Top100, яка з перших днів існування і до цього дня вважається одним з кращих класифікаторів російського Інтернету і користується репутацією незалежного арбітра російського інтернет-ринку. Через 3 роки, 7 березня 2000 року, був зафіксований мільярдний відвідувач сторінок, зареєстрованих в рейтингу.
Пошукова система Аппорт 2000 тісно інтегрована з каталогом російських ресурсів Інтернету @RUS, і, по своїй суті, є дзеркалом ПС AltaVista. Творці цієї ПС велику увагу надали наочності видаваних результатів пошуку. Окрім загальних, досить докладних характеристик шуканого сайту (або сторінки), цитат з ключовими словами, по яких здійснюється пошук, ПС видає умовний індекс, або "вагу" сторінки, що показує, наскільки шукана сторінка відповідає тематиці запиту. Необхідно також відзначити технологію обліку цитованості, тобто ті сторінки, на які частіше інших посилаються інші сторінки, в списку результатів видаються першими.
Пошук в каталозі List.Ru реалізований таким чином, що в результаті запиту можуть бути знайдені як окремі сайти, так і рубрики. Наявність не тільки грамотно складених підрозділів, але і алфавітного покажчика вигідно виділяють його серед конкурентів. Як і більшість вітчизняних пошукачів, List.Ru уміє автоматично перекладати з/на російську мову. Допускається використання мови запитів Яндекса. Реалізована можливість переходу з рубрикатора в будь-яку вибрану підкатегорію.
Каталог Пингвин повністю персоналізується. Це означає, що сайт підстроюється під кожного відвідувача так, щоб максимально спростити для нього пошук необхідної інформації, враховуючи його потреби і інтереси. Каталог відстежує, які розділи Ви відвідували, і завжди покаже нові посилання, які з’явилися в них за період вашої відсутності – неважливо, скільки часу пройшло з моменту останнього візиту, запам’ятовує найбільш відвідувані посилання і поміщає їх в розділ "Улюблені посилання". Є можливість розміщення необхідних посилань в спеціальний розділ під назвою "Портфель" і надалі починати пошук звідти. Сайт містить і ряд інших цікавих функцій.
Russia on the Net – сервер, що з’явився одним з перших в Росії (був створений у вересні 1995р.). Хоча він має найпростіше для запам’ятовувань адресу, популярність його останнім часом дещо знизилася. Як недолік можна відзначити те, що пошук інформації проводиться тільки за ключовими словами, що містяться в МЕТА-теках шуканих web-сторінок.
Каталог Русских Ресурсов входить в склад популярного порталу Chat.ru, що надає своїм користувачам найширший спектр безкоштовних Інтернет-послуг. Хоча для більшої зручності відвідувачів в каталозі і організований пошук, в порівнянні з іншими каталогами він не має особливих переваг.
Не дивлячись на бурхливий розвиток WWW і повсюдну заміну старих серверів з файловими архівами гіпертекстовими сторінками, ще достатньо велика кількість мережних архівів використовує протокол FTP, що дозволяє користувачу отримати прямий доступ до тек і файлів, що зберігаються на видаленому комп’ютері.
Files.ru – це Російська Файлова пошукова система, що здійснює пошук файлів, розміщених на Ftp-серверах, що зберігають величезні архіви найрізноманітніших програм, документів, аудіо- і відеозаписів. На сьогоднішній день в базі даних є відомості про більш ніж в 6 мільйонах файлів, розташованих більш ніж на 2000 серверів. Основна відмінність цієї системи від web-пошукових систем в тому, що пошук ведеться по іменах файлів і каталогів, а не по вмісту html-сторінок.
Зарубіжні пошукові системи і каталоги
Alta Vista була відкрита в грудні 1995, в червні 1996 стала партнером Yahoo, і з того часу AltaVista є вибраною пошуковою системою цього знаменитого каталога. Alta Vista по праву вважається найбільшою і авторитетною пошуковою системою. Ця система дозволяє вести пошук не тільки на англійській, але і на російській та інших мовах. В числі інших переваг можна відзначити наявність функції "схожі сторінки"; так само добре працює функція усунення посилань, що повторюються. На сьогоднішній день AltaVista має тридцять вісім патентів на технології пошуку в Мережі, включаючи поняття павуків (пошукових роботів) і індексації, а ще більше знаходиться в стадії розгляду.
Google використовує найбільшу в світі базу даних і застосовує розподілені алгоритми пошуку, причому його основна відмінність від інших ПС полягає в тому, що Google більш строго відноситься до відповідності виданих посилань на сторінки із словами у формі запиту. ПС має нагоду вести пошук web-сторінок різними мовах. Для полегшення процесу пошуку в ПС використовується так званий "інтелектуальний агент", що конкретизує область пошуку і привласнюючий сайтам рейтинг по критерію "важливість".
Yahoo! Існуючий з кінця 1994 року Yahoo! – найпопулярніший і найстаріший з основних каталогів Інтернету, що має можливість пошуку. Містить більше півмільйона веб-сторінок. Проводить пошук в Web і UseNet, дозволяє знаходити електронні адреси людей, містить поточні новини, карти міст і велику кількість іншої корисної інформації. При введенні запиту Yahoo! проводить пошук по своєму каталогу. Якщо результати пошуку тут будуть незадовільні, запит автоматично скеровується до пошукової системи AltaVista.
Excite – швидкий і багатий інформацією пошуковий сервер з оглядами вузлів і путівниками, хоча і має менше в порівнянні з Yahoo число індексованих вузлів. Як переваги можна відзначити добре ранжирування, полегшене технологією концептуального пошуку, є могутні можливості підстроювання під конкретного користувача.
Lycos існує з кінця 1994 року і є найстарішою з основних пошукових систем, хоча зараз і поступився першістю серверам AltaVista і Excite. В своєму складі має каталог A2Z з анотаціями великої кількості мережних ресурсів. Як недоліки можна відзначити деяку повільність, часту появу в результатах пошуку застарілих відомостей.
Програми для пошуку інформації в Інтернеті
Другим типом пошукачів, що допомагають Вам орієнтуватися в ресурсах Інтернету, є автономні пошукові програми-роботи, тобто спеціалізовані програми, встановлені на комп’ютер користувача, що полегшують йому пошук і іноді отримання інформації з мережі. Пошук інформації за допомогою таких програм має одну незаперечну перевагу: є можливість вибору ПС і настройок параметрів пошуку в повній відповідності із запитами користувача.
Copernic 2000 представляє собою класичний приклад програми-робота. Ця програма проста в обігу і одночасно дуже могутня по своїх можливостях. Робот проглядає одноразово безліч пошукових серверів, розбитих на групи (що дозволяє заздалегідь обмежити область пошуку), причому посилання, що повторюються, віддаляються. Результати пошуку виводяться у вікні програми і можуть зберігатися у вигляді html-файлів. Copernic уміє також зберігати знайдені документи на диску для їх подальшого перегляду і проводити пошук серед них.
Search+ призначена для швидкого інтегрованого пошуку необхідної інформації в Інтернеті. Серед плюсів використання Search+ можна виділити мінімізацію завантажуваної інформації, одночасний пошук і проглядання результатів пошуку відразу по декількох серверах, можливість перевірки посилань, розділення пошукових серверів по регіонах, відкритий код визначення пошукових серверів – ви можете самі додавати пошукові машини, багатомовний інтерфейс (англійський – російський – український – німецький). Як недоліки можна відзначити неповне використання всіх можливостей окремо взятого пошукового серверу.
Окрім вузькоспеціалізованих пошукових програм, пошукові системи можуть бути інтегровані в деяких інших програмах. Наприклад, популярний менеджер завантаження файлів з Інтернету Net Vampire, дозволяє знайти альтернативні адреси для забезпечення виконання існуючого завдання. Він також має нагоду виконати пошук нового файла і, грунтуючись на результатах пошуку, створити нове завдання. Всього пошук здійснюється на 11 ПС, в основному по протоколу FTP, але програма дозволяє знайти розташування файла і в HTTP, використовуючи такі пошукові машини, як Yahoo, Alta Vista або Excite. Вампір не тільки уміє відшукувати потрібні файли, але і може тестувати лінії зв’язку із знайденими архівами, видаючи різноманітну корисну інформацію, що дозволяє вибрати для закачування файла найбільш швидкий сервер.
Природно, всю різноманітність ПС і програмного забезпечення для пошуку інформації охопити в одній лекції неможливо. Їх дуже багато. За межами опису залишилися велика кількість як ПС широкого профілю, аналогічних вищеописаним, так і цілий ряд інших систем, що спеціалізуються на пошуку інформації певного вигляду, наприклад, книг в електронних бібліотеках і багато чого іншого. Але необхідно відзначити ще одну, найпоширенішу ПС. Так, найпростішим і надійним засобом пошуку потрібної інформації у Всесвітній Мережі все-таки є закладки (bookmarks), передбачені практично у всіх сучасних броузерах. Користувач, що проходить, звертається по посиланнях, відзначає найбільш цікаві для нього сторінки, систематизує їх, і, врешті-решт, виходить щось подібне до міні-каталога найбільш цікавих, для кожного конкретного користувача, ресурсів мережі. За допомогою каталогів і ПС можна значно розширити і збагатити цю систему, яка, з часом, може розростися до такого ступеня, що для впорядковування вмісту теки із закладками і швидкого пошуку в ній потрібного посилання можуть бути необхідні окремі утиліти, але, на жаль, ні в одного з існуючих броузерів немає необхідних механізмів керування цим сервісом.
В таблиці наведені приклади пошуку інформації (з теми фармації) з допомогою деяких пошукових серверів, подані основні їх можливості.
Назва пошукового сервера
Параметри пошуку

www.km.ru
Ввести слово „Безпека” чи „Захист” в стрічку пошуку і вибрати один з 5-ти видів пошуку

www.yandex.ru
Ввести слово „Безпека” чи „Захист” в стрічку пошуку і вибрати один з 6-ти видів пошуку

www.rambler.ru
Ввести слово „Безпека” чи „Захист” в стрічку пошуку і вибрати один з 4-ти видів пошуку. Є також можливість розширеного пошуку та використання вищезгаданих операторів.

www.aport.ru
Ввести слово „Безпека” чи „Захист” в стрічку пошуку і вибрати один з 9-ти видів пошуку + розширена система операторів.

www.meta-ukraine.com
Ввести слово „Безпека” чи „Захист” в стрічку пошуку і вибрати один з 5-ти видів пошуку + розширена система пошуку по містах України.

www.yahoo.com
Ввести слово „Безпека” чи „Захист” в стрічку пошуку. Є також можливість розширеного пошуку та використання вище згаданих операторів.

www.alta-vista.com
Ввести слово „Безпека” чи „Захист” в стрічку пошуку. Є також можливість розширеного пошуку та використання вище згаданих операторів + розширена система пошуку по іноземній мові.

www.google.com
Ввести слово „Безпека” чи „Захист” в стрічку пошуку. Є також можливість розширеного пошуку та використання вище згаданих операторів + розширена система пошуку по іноземній мові та країні.

Висновки
На сьогоднішній день WWW – найбільш використовуваний ресурс Internet, оскільки він дає можливість доступу до будь-якої інформації. Тому вивчення можливостей пошуку інформації у WWW є актуальною задачею для спеціалістів в будь-якій галузі. WWW є основним джерелом необхідної інформації.
Робота з пошуковими системами на прикладі пошукової системи Google
Пошукова система Google використовує найбільшу в світі базу індексів Web сторінок та алгоритми паралельного пошуку. Інформація, отримана в результаті застосування такого алгоритму пошуку є найбільш відповідною до запиту. Google має також українську версію своєї пошукової системи, яка доступна за адресою www.google.com.ua.
Домашня сторінка української версії Google виглядає так.
Простий пошук
В стрічці пошуку вводиться ключове слово або фраза. Google переглядає свою базу даних на предмет вмісту ключового слова, або слів в тілі, або заголовку документів і видає посилання на всі документи, які містять ключове слово. Таких документів може бути дуже багато, тому потрібно звузити коло пошуку. Для цього можна використати повторний пошук серед знайденого з уточнюючим ключовим словом. Це найпростіший вид пошуку.
Розширений пошук
Для здійснення розширеного пошуку активуйте гіперзв’язок “Розширений пошук” на початковій сторінці Google. На екрані з’явиться сторінка (форма) в яку треба ввести параметри пошуку. Ця форма допоможе правильно сформувати запит до пошукової системи і відобразить результат. В стрічку “з усіма словами” введіть слова, кожне з яких повинно входити в шуканий документ або документи. В стрічку “з точною фразою” введіть фразу або словосполучення, яке повинно входити в шуканий документ. В стрічку “з будь-яким словом” введіть слова, хоча б одне з яких повинно входити в в шуканий документ. В стрічку “без слів” введіть слова, жодне з яких не повинно входити в в шуканий документ. Зі списку праворуч виберіть по скільки результатів пошуку відображати одночасно на сторінці.
Список “Мова” дає змогу обрати мову сторінок, серед яких буде здійснюватись пошук. Список “Формат” дозволяє обрати формат файлів, серед яких буде здійснюватись пошук. Google може шукати не тільки серед Web сторінок (документів в форматі HTML), але й серед документів в форматі Microsoft Word (.doc), Adobe Acrobat PDF (.pdf), Adobe Postscript (.ps), Microsoft Excel (.xls), Microsoft Powerpoint (.ppt), RTF (.rtf).
Зі списку “Дата” можна вибрати максимально допустиму дату останнього оновлення шуканого документа.
Список “Згадування” дає змогу обрати місце розташування шуканого слова аба фрази на сторінці(будь-де на сторінці, в заголовку сторінки, в основному тексті сторінки, в адресі сторінки, в посиланнях на сторінку).
Список “Домени” та стрічка вводу “видавати результати з сайту або домену” дозволяє обмежити пошук якимось доменом, або шукати тільки за межами даного домену. Наприклад, щоб здійснити пошук тільки в межах домену com.ua введіть в стрічку вводу “видавати результати з сайту або домену” com.ua і зі списку “Домени” виберіть “Тільки”. Щоб здійснити пошук всюди за межами сайту www.lviv.ua в стрічку вводу “видавати результати з сайту або домену” введіть www.lviv.ua, а зі списку “Домени” виберіть “Не”.
Стрічка “Подібні” дає змогу здійснити пошук сторінок або сайтів, подібних до заданого за змістом або тематикою. Якщо, наприклад, в цій стрічці ввести www.google.com то внаслідок пошуку ви отримаєте всі сторінки, які подібні до Google, тобто – список посилань на інші пошукові системи.
Стрічка “Лінки” дає змогу знайти всі сторінки, які містять посилання (гіперзв’язки) на задану сторінку. Наприклад, щоб знати хто посилається на вашу домашню сторінку введіть URL вашої сторінки в цю стрічку.
Параметри розширеного пошуку
Для того щоб обмежити коло пошуку Google автоматично виключає з числа ключових слів найбільш вживані слова (частки, сполучники і т.п.) .Наприклад, якщо ввести в стрічку пошуку захист та інформація слово “та” буде вилучене з пошуку, як широко вживане. Вилучаються з пошуку також окремі цифри та букви. Але деколи власне ці елементи потрібно вклачити в пошук. Це здійснюється оператором +. Наприклад: щоб здійснити пошук документів, які містять словосполучення Іван Павло ІІ в стрічці пошуку треба ввести Іван Павло +ІІ. Буде знайдено всі документи, які містять слова Іван, Павло і ІІ. Ці слова можуть буди розміщенні будь-де в тілі документа. Якщо ж треба знайти точно цю фразу, то цю фразу треба взяти в лапки (“Іван Павло ІІ”).
Деколи ключові слова можуть відноситись до різних предметних областей, наприклад інструмент може бути хірургічний, автомобільний. Щоб знайти будь-який інструмент крім автомобільного, треба перед словом, яке не включається в коло пошуку постивити знак “-“.Наприклад: інструмент автомобільний.
Знак “~” дає змогу здійснити пошук не тільки по ключовому слову, але й по синонімах до слова, перед яким стоїть знак ~.
Для формування ключа пошуку можна використовувати логічні оператори AND OR NOT, а на україномоаних чи російськомовних серверах їх локалізовані відповідники (І, АБО, НЕ) (И. ИЛИ, НЕ).
Метакоманди Google
Метакоманди Google дають змогу провести розширений пошук не заповнюючи форму розширеного пошуку.
Метакоманда site: дає змогу обмежити пошук даним доменом. Якщо в стрічці запиту Google написати site:lviv.ua то результати пошуку будуть містити тільки сторінки з домену lviv.ua
Метакоманда intitle: дає змогу обмежити зону входження ключового слова заголовком документу. Наприклад запит intitle:google search видасть всі документи, які містять слово google в заголовку документа, а слово search  будь-де (в заголовку чи тілі документа).
Метакоманда allintitle: дає змогу обмежити зону входження ключових слів заголовком документу. Наприклад запит allintitle:google search видасть всі документи, які містять слова google та search в заголовку документа.
Метакоманда inurl: дає змогу обмежити зону входження ключового слова адресою документа. Наприклад запит inurl:google search видасть всі документи, які містять слово google в url документа, а слово search  будь-де в документі.
Метакоманда allinurl: дає змогу обмежити зону входження ключових слів адресою документа. Наприклад запит allinurl:lviv net видасть всі документи, які містять слова lviv та net в url документа.
Метакоманда related: повертає всі документи схожі на даний. Наприклад: related:www.google.com повертає посилання на інші пошукові системи.
Метакоманда link: повертає всі документи, які містять гіперпосилання на даний документ. Наприклад: link:www.lviv.ua повертає посилання на всі документи, які містять гіперзв’язок з сайтом www.lviv.ua.
Існують і інші метакоманди. Всі ці метакоманди та інші оператори Google можна одночасно поєднувати в запиті. Такий запит також може бути сформований з використанням форми Розширеного пошуку.
Завдання
Завдання 1
Ввійти на українську сторінку пошукової системи Google.
Використовуючи простий пошук знайти інші пошукові системи. Сформувати ключову фразу українською, англійською та російською мовами. Оцінити результати пошуку.
Користуючись простим пошуком знайти всі пошукові системи, які знаходяться в Україні.
Користуючись розширеним пошуком знайти всі пошукові системи, які знаходяться в доменах .com, .ru та .net.
Знайти інші пошукові системи, скориставшись полем “Подібні” розширеного пошуку.
Зайти на довільну знайдену пошукову систему. Провести пошук в цій системі з тією ж ключовою фразою, що й в Google. Порівняти результати пошуку.
Завдання 2
Здійснити простий пошук в системі Google в своїй предметній області. Запити сформувати різними мовами, поєднавши їх логічними операторами.
Уточнити результати пошуку, провівши пошук серед знайденого з уточнюючим ключовим словом.
Сформуйте складний ключ в своїй предметній галузі, користуючись операторами AND OR NOT.
Дослідіть дію операторів “+”-“ “~”. Проведіть пошук з використанням цих операторів.
Порівняйте результат пошуку з ключем, що складається з двох слів і ключем, що містить ці ж два слова, але взяті в подвійні лапки.
Завдання 3
Використання метакоманд Google.
Користуючись метакомандою related: знайти всі сторінки, подібні до даної.
Користуючись метакомандою link: знайти всі сторінки, які посилаються на дану сторінку.
Користуючись метакомандою inurl: знайти всі сторінки, які містять слово Information в URL.
Користуючись метакомандою allinurl: знайти всі сторінки, які містять слова Information та com в URL.
Користуючись метакомандою intitle: знайти всі сторінки, які містять слова Information в заголовку сторінки.
Користуючись метакомандою allintitle: знайти всі сторінки, які містять слова Information та defense в заголовку сторінки.
Знайти всі сторінки що містять слово defense в URL, слово Information в заголовку сторінки, слово defense в тілі сторінки та знаходяться в домені edu. (Використайте метакоманди inurl:, intitle:, site:).
Зайдіть на пошукову систему Мета (meta-ukraine.com) та здійсніть пошук всіх ресурсів у вашій предметній області, що знаходяться у вашому місті (пошук по захисту інформації у Львові).
Завдання 4
Паралельний метапошук
Скориставшись метапошуковою сторінкою провести паралельний пошук за вказаним ключем в кількох пошукових системах.
ЛІТЕРАТУРА
1. Использование Интернет: .Пер. с англ / Дж Хонникат, М.Р. Браун, Т. Фронцковяк и др.– 4-е изд. – К.; М.; СПб, Изд. дом “Вильямс” – 592 с.
2. Копистянський А, Максимюк О., Павликевич А., Терлецький Я, Шимкыв Д. Знайомство з Internet. – Львів: СП “БаК”, 1997. – 127 с.
3. Матеріали з журналу “Chip”.
4. Леонтьев В.П. Новейшая энциклопедия Интернет 2003 – М.: ОЛМА-ПРЕСС, 2003 – 781 с.
Інформація отримана з глобальної мережі за адресами:
5. http://www.ukrpack.net/support/іnternet.htm
6. http://іntro.museums.ru/museums/іnternet/іndex.htm
7. http://www.іnfo-art.com/tech/іnter/іndex.htm
8. http://iii.kiev.ua/ukr/iposhuk.shtml
Додатки
Метапошукова сторінка.
Метапошукова сторінка.
<html>
<head><title>Meta Search Page</title></head>
<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript">
<!--
h=new Array
(
'meta-ukraine','http://meta-ukraine.com/scripts/WIN/template.dll?IrsBase=uadb&IniFilePath=ini%5Ctemplnew.ini&FindRequest=_tts_',
'uaportal','http://www.uaportal.com/cgi_bin/metasearch.cgi?q=_tts_&ss=U',
'kiev','http://www.search.kiev.ua/search.asp?q=_tts_&qold=0',
'bigmir','http://www.bigmir.net/search.php?p=_tts_&s=1&submit=%CF%EE%E8%F1%EA',
'kharkov<hr>','http://search.kharkov.ua/cgi-bin/search.cgi?ul=&ps=10&q=_tts_',
'rambler','http://search.rambler.ru/cgi-bin/rambler_search?english=0&and=1&words=_tts_',
'yandex','http://www.yandex.ru/yandsearch?text=_tts_&rctgl=&stype=',
'aport','http://sm.aport.ru/scripts/template.dll?r=_tts_&That=std',
'tela<hr>','http://tela.dux.ru/tela_pager.pl?pid=86823&kw=_tts_&cd=1&ps=10&dt=25&lg=rus',
'google','http://www.google.com/search?q=_tts_&btnG=Google+Search',
'deja','http://www.deja.com/products/search/search.xp?PVW=&QRY=_tts_&x=13&y=15',
'directhit','http://www.directhit.com/fcgi-bin/DirectHitWeb.fcg?qry=_tts_&alias=websrch&submit.x=9&submit.y=17',
'dogpile','http://search.dogpile.com/texis/search?q=_tts_&geo=no&fs=web',
'excite','http://search.excite.com/search.gw?search=_tts_',
'galaxy','http://www.galaxy.com/bin/search?q=_tts_&v=galaxy&image.x=49&image.y=16'
);
hCnt=h.length/2; si=new Array(hCnt); for(i=0;i<hCnt;i++) si[i]=1;
function OpenAllSelected(tts)
{
for (i=0;i<hCnt;i++) if (si[i]==1) window.open(h[i*2+1].replace(/_tts_/gi, tts));
}
// -->
</SCRIPT>
<body>
<FORM>
Введіть текст для пошуку :<br>
<INPUT name=TTS value=' '>
<INPUT type=button value="Відкрити" onclick="OpenAllSelected(TTS.value);">
</FORM>
відмітьте пошукові сервери, на які відправити запит:<br>
<SCRIPT LANGUAGE="JavaScript">
<!--
for (i=0;i<hCnt;i++)
document.write('<INPUT type=CheckBox checked name=h'+i*2+
' onclick="if(si['+i+']==1) si['+i+']=0; else si['+i+']=1;"'+'>'+h[i*2]+'<br>');
// -->
</SCRIPT>
</body>
</html>