Зміст
Вступ…………………………………………………………………………………..3
Розділ 1. Економічна сутність грошових коштів підприємства та розрахунків.....5
Розділ 2. Економіко-організаційна характеристика підприємства на прикладі ВКФ «Віта-Авто»………………………………………………………….……..……7
Розділ 3. Аналіз грошових коштів підприємства на прикладі ВКФ «Віта-Авто»
3.1. Теоретичні аспекти аналізу грошових коштів та фінансового стану підприємства вцілому на прикладі ВКФ «Віта-Авто»…………………….………13
3.2. Аналіз грошових коштів та фінансового стану підприємства вцілому на прикладі ВКФ «Віта-Авто»…………………………………………...…………….19
3.3. Аналіз Звіту про рух грошових коштів підприємства на прикладі ВКФ «Віта-Авто»…………………………………………………………………………………34
Розділ 4. Аудит грошових коштів підприємства на прикладі ВКФ «Віта-Авто»
4.1. Законодавча та нормативні бази проведення аудиту грошових коштів підприємства ……………………………………………………………………...…39
4.2. Процедури проведення аудиту грошових коштів підприємства на прикладі ВКФ «Віта-Авто»…………………………………………………………………….41
Висновки…………………………………………………………………….……......48
Список використаної літератури………………………………………….………...51
Додатки…………………………………………………….…………………………53Вступ
В даний час в Україні відбуваються істотні зміни в господарській, економічній і соціальній діяльності підприємств. Це призводить до об'єктивної необхідності зміни системи контролю.
Для нормального функціонування всіх ланок народного господарства необхідно, щоб підприємці, ухвалюючи рішення, мали достовірну інформацію про фінансовий стан підприємства, в частковості, про наявність та рух грошових коштів на підприємстві, про законність і підтвердження усіх господарських операцій.
В даний час, коли Україну охоплює криза платежів, коли потоки грошових коштів досягли величезних сум, проведення детального аналізу та аудиту операцій пов’язаних зі швидколіквідними активами має велику актуальність.
Актуальність теми даної роботи полягає в тому, що грошові кошти відіграють важливу роль в виробничо-господарській діяльності підприємства. Так, за допомогою грошових коштів підприємство в процесі своєї діяльності може закупляти сировину, основні засоби, тим самим нарощувати обсяги виробництва продукції (виконання робіт і надання послуг), що в наш час ринкової економіки дуже важливо, розраховуватись з працівниками по оплаті праці і т.д. Але для того, щоб підприємство мало можливість ефективно використовувати наявні у нього грошові кошти, потрібно правильно організувати їх облік, проводити постійний детальний аналіз і здійснювати контроль за надходженням та витрачанням даних активів.
Метою курсової роботи є обґрунтування методики аналізу та аудиту грошових коштів підприємства. Багатогранність поставленої мети визначила необхідність вирішення таких завдань:
– дати характеристику грошових коштів;
– описати методику аналізу грошових коштів;
– показати, як проводиться аналіз наявності та руху грошових коштів;
– засвоїти процедури проведення аудиторської перевірки;
– дати пропозиції, щодо удосконалення організації обліку, аналізу та контролю грошових коштів.
Предметом дослідження є питання методики аналізу та аудиту грошових коштів. Об’єктам дослідження є ВКФ «Віта-Авто».
При виконанні курсової роботи опрацьовано Закони України, Постанови Національного банку України, накази Міністерства фінансів України та інші нормативні документи з питань організації обліку, аналізу та аудиту грошових коштів, періодичні видання, що стосуються даної теми курсової роботи, фінансові звіти ВКФ «Віта-Авто». Достовірність висновків та результатів досліджень забезпечена використанням наступних методів дослідження: загально-наукових (аналіз), методичних прийомів (підрахунок, узагальнення), методів економічного аналізу (групування, аналіз інформації).
Практична цінність результатів дослідження полягає у тому, що вони дають можливість провести поглиблений аналіз грошових коштів підприємства та здійснити аудит їх використання та руху в процесі виробничого-господарської діяльності, а це в свою чергу сприятиме досягненню стійкого росту фінансових показників та дає більш повну інформацію про грошові кошти підприємства.
1. Економічна сутність грошових коштів і розрахунків
У процесі господарської та іншої діяльності підприємства постійно вступають у взаємовідносини з іншими суб'єктами господарювання при здійсненні угод, що оформлюються і закріплюються договорами: з постачальниками - за одержані від них товарно-матеріальні цінності, з покупцями - за придбані ними товари, з банками - за одержання коштів і погашення кредитів, з іншими юридичними та фізичними особами - за транспортні та інші послуги, електроенергію, паливо тощо, з працівниками - із заробітної плати, наданих їм позик тощо.
Відносини між підприємствами, які виникають внаслідок кругообігу господарських засобів, називаються розрахунками. Вони опосередковують розподіл і перерозподіл суспільного продукту, перехід його з товарної форми в грошову, і навпаки. Початковою і кінцевою ланкою кругообігу засобів, який включає придбання товарів, виробництво продукції, виконання робіт, надання послуг, а також їх продаж і отримання виручки, виступають грошові кошти, які є найбільш ліквідними активами.
Господарська діяльність складається з багатьох господарських операції, що є певними моментами безперервних змін коштів господарства або джерел їх утворення. Під час цієї діяльності у підприємства виникають найрізноманітніші господарські зв’язки і розрахунково-платіжні відносини з постачальниками матеріальних цінностей, підрядчиками, покупцями і замовниками своєї продукції, транспортними організаціями, фінансовими установами, працівниками фірми та іншими (як юридичними так і фізичними) особами.
Згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 4 "Звіт про рух грошових коштів" під грошовими коштами розуміють готівку, кошти на рахунках в банках і депозити до запитання. Готівка (готівкові кошти) - це грошові знаки національної валюти України - банкноти та монети.
Порядок здійснення розрахунків грошовими коштами суворо регламентований чинним законодавством України.
Звичайно, що існують певні правила, установлений порядок для здійснення операцій з готівкою. Це - касова дисципліна. Касові операції - операції підприємств між собою та з підприємцями i фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівкових коштів при проведенні розрахунків через касу підприємства з відображенням цих операцій у касовій книзі, книзі обліку розрахункових операцій.
Розрахунки можуть здійснюватися не тільки в готівковій, але й в безготівковій формі.
Безготівкові розрахунки - це перерахування грошових коштів з рахунку підприємства-платника на рахунок підприємства-отримувача. Фінансовим посередником у цих розрахунках виступає банк, який надає послуги своїм клієнтам-підприємствам на договірній основі.
Для забезпечення достовірної і точної інформації про рух коштів необхідно забезпечити їх чіткий, своєчасний та повний облік у основними завданнями бухгалтерського обліку грошових коштів є:
правильна організація, своєчасне й законне проведення безготівкових і готівкових розрахункових операцій;
своєчасне та правильне документування операцій з руху грошових коштів і розрахунків;
забезпечення збереження грошових коштів і цінних паперів у касі підприємства;
контроль за витрачанням грошових коштів;
своєчасне та точне ведення розрахунків з дебіторами та стягнення заборгованості;
періодичне проведення інвентаризацій грошових коштів і дебіторської заборгованості;
забезпечення схоронності коштів у місцях їх зберігання і контроль за їх цільовим використанням;
своєчасне і повне відображення у документах і реєстрах бухгалтерського обліку руху коштів у касі підприємства і на рахунках у банку;
суворе дотримання встановлених правил ведення касових операції і здійснення розрахунків між суб’єктами господарської діяльності;
забезпечення своєчасності взаєморозрахунків з метою запобігання штрафних санкцій.
Для якісного відображення в обліку господарських операцій затверджено План рахунків бухгалтерського обліку.
Більшість розрахунків грошовими коштами здійснюються в безготівковій формі за допомогою платіжних доручень, чеків, акредитивів, векселів тощо. При цій формі розрахунків кошти підприємства зберігаються на розрахунковому і поточному рахунках в банку, який здійснює касове обслуговування підприємства і стежить за рухом коштів і та дотриманням законодавства. Така форма розрахунків проводиться згідно з Положенням про безготівкові розрахунки в господарському обороті в України.
2. Економіко-організаційна характеристика підприємства на прикладі ВКФ «Віта-Авто»
Виробничо–комерційна фірма «Віта-Авто» у формі товариства з обмеженою відповідальністю є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у банківських установах в національній та іноземній валютах, печатку (зі своєю назвою), кутовий штамп, товарний знак , бланки та інші притаманні юридичній особі реквізити. Знаходиться дане підприємство за адресою: Україна, 43000, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Єршова, 2.
Учасниками Виробничо–комерційної фірми «Віта-Авто» у формі товариства з обмеженою відповідальністю є:
1) Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма "Бріс" ЛТД, зареєстроване Виконавчим комітетом Луцької міської ради 20 грудня 1996 року за № 1 198 120 0000 000421, код ЄДРПОУ 21749653, що знаходиться за адресою: 43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Єршова, 2;
2) Товариство з додатковою відповідальністю "Континіум-Траст-Компані", зареєстроване Виконавчим комітетом Луцької міської ради 24 березня 1994 року за № 1 198 120 0000 000894, код ЄДРПОУ 13368948. Юридична адреса: 43000, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кременецька, 38.
Виробничо–комерційна фірма «Віта-Авто» у формі товариства з обмеженою відповідальністю було створене з метою задоволення в його послугах (роботах, товарах) потреб підприємств, організацій, установ та громадян на території України і за її межами та реалізації на основі отриманого прибутку інтересів учасників товариства, а також економічних та соціальних інтересів трудового колективу. Основні види діяльності, що здійснює ВКФ «Віта-Авто»:
здійснення внутрішніх та міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом;
організація та здійснення робіт по придбанню, транспортуванню, зберіганню та відпуску прескурсорів;
ремонт та сервісне обслуговування автомобілів та побутової техніки;
надання посередницьких, маркетингових, консультаційних, транспортно-ексгіедиційних та інших послуг, не заборонених діючим законодавством України;
зовнішньо-економічна діяльність.
Прибуток Товариства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З балансового прибутку товариства сплачуються проценти по кредитах банків та по облігаціях, а також вносяться передбачені законодавством України податки та інші платежі до бюджету. Чистий прибуток, після зазначених розрахунків, залишається у повному розпорядженні товариства, яке відповідно до установчих документів визначає напрями його використання.
Доходи від діяльності Товариства розподіляються між Учасниками пропорційно їх часткам в Статутному капіталі в порядку і на умовах, передбачених рішенням Зборів учасників.
У товаристві створюється резервний фонд у розмірі 25 % Статутного капіталу. Резервний фонд створюється за рахунок щорічних відрахувань 5 % від чистого прибутку Товариства.
Товариство здійснює бухгалтерський облік результатів своєї роботи, веде статистичну звітність відповідно до чинного законодавства і подає її в установленому обсязі органам державної статистики.
Товариство зобов'язане надавати звітність для перевірки на вимогу Учасників.
Комплексний аудит фінансово-економічної діяльності товариства може проводитися з ініціативи учасників і не менше одного разу на рік.
Товариство самостійно встановлює форми, системи та розміри оплати праці працівників.
Вищим органом трудового колективу є Загальні збори трудового колективу. Загальні збори трудового колективу.
Управління товариством здійснюється: зборами учасників, директором товариства та ревізійною комісією.
На підприємстві забезпечується безперервність відображення операцій і достовірна оцінка активів, зобов’язань, капіталу в бухгалтерському обліку, завдяки застосування журнально-ордерної форми обліку.
Застосовується план рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу зобов’язань і господарських операцій з урахуванням положень інструкції його застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України.
Облікова політика фірми визначена директором фірми і викладена у наказі “Про організацію бухгалтерського обліку і облікову політику”. В цьому наказі розкрито методичні принципи побудови бухгалтерського обліку, техніка його ведення та складання фінансової та статистичної звітності, а також організація роботи бухгалтерської служби. При формуванні даного наказу були враховані принципи бухобліку та фінансової звітності, а саме: безперервності, нарахування і відповідності доходів і витрат, повного висвітлення.
Фірма здійснює оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, веде статистичний облік. Порядок ведення бухгалтерського обліку та статистичної звітності визначається чинним законодавством.
Ведення бухгалтерського обліку на підприємстві доручене головному бухгалтером. Бухгалтерський облік відображає господарські операції систематично і забезпечує суцільне і безперервне спостереження.
Наочне відображення результатів діяльності підприємства за минулі три роки представленні в таблиці 1 Аналіз основних техніко-економічних та фінансових показників діяльності ВКФ «Віта-Авто».
Таблиця 1
Аналіз основних техніко-економічних та фінансових показників ВКФ «Віта-Авто» за 2006-2008рр
Показники
2006р
2007р
2008р
Відхилення





+,-
%
+,-
%

Вартість майна підприємства, тис.грн.
55252,0
91672,4
201883
36420,4
165,92
110210,6
220,22

Дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг, тис.грн.
25593,6
27923,5
33548
2329,90
109,10
5624,50
120,14

Чистий прибуток (збиток), тис.грн.
-25,60
83,00
-318,00
108,60
-324,22
-401,00
-383,13

Обсяг випущеної продукції (товарооборот) ОВП, тис.грн.
21328,0
23269,6
27966,0
1941,60
109,10
4696,40
120,18

Фонд оплати праці всього персоналу ФОП, тис.грн.
4566,40
5618,30
7229,00
1051,90
123,04
1610,70
128,67

Середньооблікова чисельність штатного персоналу, осіб
271,00
275,00
280,00
4,00
101,48
5,00
101,82

Вартість основних засобів, тис.грн.
28540,2
38211,7
101609
9671,50
133,89
63397,30
265,91

Собівартість, тис.грн
28203,2
29712,9
34892,0
1509,70
105,35
5179,10
117,43

Операційні витрати, тис.грн.
28566,5
31385,7
58913,0
2819,20
109,87
27527,30
187,71

Матеріальні витрати, тис.грн.
13268,7
13664,5
21913,0
395,80
102,98
8248,50
160,36

Середня заробітна плата одного працюючого, тис.грн./особу
16,85
20,43
25,82
3,58
121,25
5,39
126,37

Продуктивність праці одного працюючого, тис.грн./особу
78,70
84,62
99,88
5,92
107,52
15,26
118,04

Матеріаловіддача, грн/грн
1,61
1,70
1,28
0,10
105,94
-0,43
74,94

Фондовіддача, грн/грн
0,75
0,61
0,28
-0,14
81,49
-0,33
45,20


Середньоспискова чисельність штатного персоналу – це показник, який застосовується для визначення чисельності працівників підприємсва та ведення спостереження за змінами, які відбуваються на підприємстві у використанні робочої сили. При цьому кожний працівник враховується тільки 1 раз за місцем основної роботи незалежно від строку договору та терміну робочого дня.
Аналізуючи дані таблиці, можна зробити висновок, що на підприємстві відбувається збільшення кількості виробничого персоналу на 4 особи у 2007 році в порівнянні з 2006 роком. Це пов’зано з тим, що на підприємстві підвищився обсяг робіт на 9%, а у 2007 році – було прийнято 5 працівників у з’язку з підвищився обсяг робіт на 20%.
Фонд оплати праці – це основний економічний показник, що широко використовується у господарській практиці практиці, статистичній звітності, аналізі. Він складає в себе основну та додаткову заробітну плату персоналу підприємства, інші заохочувальні і компенсаційні виплати.
Збільшення фонду оплати праці на 23% у 2007р. в порівнянні з 2006році та 28% у 2008 році в порівнянні з 2007 роком було спричинено перш за все:
зміна окладу (збільшення середньої заробітної плати 1 працівника за рік на 3,58 тис.грн (2007р). та 5,39 тис.грн (2008р) відповідно) пов’язана із зростанням загального показника росту заробітної плати за рік (підвищення мінімальної заробітної плати);
збільшення кількості працівників на підприємстві
Отже загальне підвищення рівня середньої заробітної плати одного працюючого у 2008 році до рівня 2151 грн. за місяць є позитивною динамікою розвитку соціального забезпечення працівників підприємства.
Показники забезпечення підприємства трудовими ресурсами ще не характеризують ефективність їх використання і відповідно не можуть бути факторами, які безпосередньо впливають на обсяг продукції (робіт, послуг), а від продуктивності цієї праці.
Зростання продуктивності праці є умовою збільшення обсягів виробництва продукції (робіт, послуг), основним чинником економічного зростання. Іншими словами під продуктивністю праці розуміють результат праці або здатність людини виробляти за одиницю робочого часу певний обсяг продукції.
Проаналізувавши результати таблиці можна зробити висновок, що зростання продуктивності праці у 2007р. на 7,52 % та на 18,04 % у 2008 році, що спричинено в першу чергу значним зростанням обсягу виготовленої продукції (робіт, послуг) на 9,1% у 2007 році та на 18,04% у 2008 році, а також підвищення рівня заробітної плати (стимулювання роботи працівників) та при цьому зростанням кількості штатних працівників. Позитивна динаміка до зростання продуктивності праці оцінюється позитивно.
А головне, що аналіз використання трудових ресурсів, продуктивності праці у взаємозв’язку з оплатою праці показав, що темпи зростання продуктивності праці значно нижчі за темпи зростання її оплати. Що оцінюється негативно. Адже за таких обставин створюються не реальні умови для нарощування темпів розширення виробництва, вказує на неефективне використання грошових коштів у процесі діяльності підприємства, таким чином отримання ВКФ «Віта-Авто» збитку, що і спостерігається в даному періоді.
Оцінка ефективності використання матеріальних ресурсів на практиці даної роботи здійснюється за допомогою показника матеріаловіддачі.
Матеріаловіддача – це показник, що характеризує вихід продукції з кожної гривні витрачених матеріалів і розраховується, як співвідношення вартості продукції до суми матеріальних витрат.
З даних таблиці можна прослідкувати підвищення показника матеріаловідачі на 5,94 % у 2007 році в порівнянні з 2006 роком та зниженням даного показника на 25% у 2008 році в порівнянні з 2007 роком, що є негативною тенденцією діяльності підприємства. Наступне зниження даного показника пов’язано зі не значним підвищенням обсягу випущеної продукції та значним збільшенням обсягу матеріальних затрат на 60,36% у 2008 році в порівнянні з 2007 роком. Таким чином матеріаловіддача залежить від обсягу виготовленої продукції (робіт, послуг) та суми матеріальних витрат. Сума матеріальних витрат також залежить від обсягу виготовленої продукції (робіт, послуг) і вартості матеріалів, витратами матеріалів на 1 продукції:
рівень матеріальних витрат на окремі вироби та послуги;
ціни на матеріали;
відпускні ціни на продукцію та послуги;
досконалість та раціональність використання технологій по переробці матеріальних ресурсів.
Економічна ефективність функціонування основних засобів є складовою частиною результату використання всіх виробничих ресурсів підприємства. Загальним показником ефективного використання основних засобів є виробництво послуг в розрахунку на 1 грн. їх середньої вартості – фондовіддача.
Аналізуючи дану таблицю ми спостерігаємо зниження показника фондовіддачі на 19% у 2007 році в порівнянні з 2006 роком та на 55% у 2008 році в порівнянні з 2007 роком. Що є негативною тенденцією. Це зниження фондовіддачі призводить до повної неекономії виробничої потужності основних засобів і не сприяє збільшенню обсягу виготовленої продукції (робіт, послуг).
Хоча підприємство у 2007 році все ж отримало прибутки, негативним залишається його збитковість у 2006 та 2008 роках, що пов’язано з постійним значним зростанням операційних витрат у 2008 році в порівнянні з 2007 роком на 87%, що оцінюється негативно.
Необхідною умовою виробництва товару, робіт, послуг є забезпечення його матеріальними ресурсами. У процесі споживання матеріальні ресурси трансформуються в матеріальні витрати. Відповідно діяльність підприємства та її результат залежить від ефективності організації постачання та раціонального та економного використання матеріальних ресурсів. Мета аналізу матеріальних ресурсів полягає у визначеності забезпеченості підприємства всіма видами матеріальних ресурсів, пошуку резервів їх раціонального використання, що в свою чергу призведе до підвищення ефективності діяльності підприємства.
Основними шляхами забезпечення матеріальними ресурсами є:
екстенсивний, який передбачає збільшення придбання і пов’язаний з додатковими витратами, що веде до зростання питомої ваги матеріальних витрат. При цьому собівартість продукції може зменшуватись, якщо збільшити обсяг виробництва чи скоротити постійні витрати;
інтенсивний, що передбачає більш економне витрачання наявних запасів у процесі виробництва продукції, що забезпечує скорочення питомої ваги матеріальних витрат і зниження собівартості продукції.
Отже, дате підприємство, займаючись основним видом діяльності, переживає не найкращі часи. Тому подальша наша робота буде заключатися в аналізі стану підприємства, а саме в аналізі його грошових коштів, з метою знаходження шляхів для отримання позитивних фінансових результатів в майбутньому. Адже, ці проблеми, які виникають на даному підприємстві, є актуальними на сьогоднішньому етапі розвитку бізнесу у всіх галузях економіки.
3. Аналіз грошових підприємства на прикладі ВКФ «Віта-Авто»
3.1. Теоретичні аспекти аналізу грошових коштів та фінансового стану підприємства вцілому
Фінансовий стан підприємства визначається сукупністю параметрів, які виражають наявність, доцільність розміщення та ефективність використання фінансових ресурсів, в тому числі і грошових коштів підприємства, реальні та потенційні фінансові можливості. Він є синтетичним показником, який впливає на ефективність господарської діяльності підприємства. У свою чергу фінансовий стан підприємства прямо залежить від результатів його діяльності. Якщо господарська діяльність є прибутковою, то утворюються додаткові джерела засобів, які в кінцевому результаті сприяють зміцненню фінансового стану підприємства.
Основним джерелом інформації для аналізу грошових коштів і фінансового стану підприємства вцілому є фінансова звітність.
Фінансова звітність - це сукупність форм бухгалтерської звітності, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період. Метою складання фінансової звітності є забезпечення користувачів повною, правдивою і неупередженою інформацією про фінансові результати діяльності, фінансовий стан підприємства. Фінансова звітність надає інформацію як про фінансовий стан підприємства на конкретну дату, так і про специфіку його діяльності за певний період.
Економічний аналіз грошових коштів та фінансового стану в цілому базується, по-перше, на повному розумінні бухгалтерського обліку, його мови, значення, важливості та обмеженості фінансової інформації, що міститься у звітності, по-друге, - на спеціальних методичних прийомах (інструментарії) аналізу, за допомогою яких вивчаються найважливіші питання для отримання обґрунтування висновків.
Методичні прийоми аналізу інформації, яка міститься у фінансовій звітності, наведені в таблиці 2
Таблиця 2
Методичні прийоми аналізу грошових коштів та фінансового стану підприємства в цілому
Назва
Зіставлення
Значення

Аналіз абсолютних показників
Оцінка найважливіших результативних статей звітності (доходів, чистого прибутку, суми активів, величини власного капіталу, зобов'язань тощо)
Дозволяє оцінити статті звітності в статиці та динаміці, визначити питому вагу статей балансу

Горизонта-льний аналіз
Порівняння кожного значення звітності з попереднім роком, розрахунок темпів їх зростання (індексний аналіз)
Надає можливість виявити тенденції зміни окремих статей (груп статей) звітності в динаміці

Вертикаль-ний аналіз
Розрахунок структури узагальнюючих підсумкових статей звітності та складання динамічних рядів (відсотковий аналіз)
Дозволяє визначати та прогнозувати структурні зрушення у складі майна та капіталу і напрямах його використання. Перевагою цього виду аналізу є можливість зіставлення вираженої у відсотках структури показників одного звітного періоду з іншими незалежно від зміни їх розмірів. Структурні зрушення дають змогу вивчити внутрішні негативні та позитивні зміни, які відбуваються на підприємстві з його активами та зобов'язаннями. Порівнюючи структуру змін в активах та зобов'язаннях, можливо зробити висновок про те, через які джерела поповнювалося майно і в які активи це майно було вкладене

Аналіз коефіцієнтів (відносних показників)
Розрахунок співвідношень між окремими статтями звітності підприємства, визначення взаємозв'язку між показниками
Надає можливість провести порівняння з аналогічними даними за попередні періоди для вивчення тенденцій зміни фінансового стану підприємства з аналогічними даними інших підприємств для виявлення можливостей підприємства і негативних моментів діяльності теоретично обґрунтованими або одержаними в результаті експертного опитування величинами, які характеризують оптимальні або критичні значення відносних показників

Методика аналізу грошових коштів та фінансового стану вцілому, деталізація її процедурної сторони залежить від поставлених цілей, а також різноманітних факторів інформаційного, часового, методичного, кадрового та технічного забезпечення. Передусім, аналітик дослідним шляхом визначає пріоритетні напрями дослідження, а після цього їх послідовність. Аналітична робота може проводитися у два етапи:
попередня оцінка або експрес-аналіз грошових коштів та фінансового стану вцілому;
деталізований аналіз грошових коштів та фінансового стану вцілому.
Аналіз грошових потоків на базі фінансових показників може бути використаний як при оперативному, так і при стратегічному плануванні. Якщо у рамках короткострокового періоду порівняно легко спрогнозувати та спланувати надходження і виплати грошових коштів, то при плануванні у середньостроковому та довгостроковому періодах виходять з певних співвідношень між майном і зобов'язаннями.
Основною метою аналізу руху грошових коштів є виявлення рівня достатності формування грошових потоків за видами діяльності, їх ефективності, а також збалансованості позитивного та негативного грошових потоків за обсягом і в часі. Надходження грошових коштів називається позитивним грошовим потоком, вибуття - негативним. Різниця між позитивним і негативним грошовими потоками по кожному виду діяльності в цілому називається чистим грошовим потоком.
Відсутність грошових коштів на рахунку підприємства свідчить про послаблення фінансової стійкості підприємства оскільки є доказом значного дефіциту грошових коштів і може призвести до банкрутства підприємства. Як правило, подібна ситуація викликана значною (як за обсягом, так і за часом існування) негативною різницею чистого грошового потоку, коли обсяг надходження коштів дорівнює або менше обсягу повернених позикових коштів. У цьому випадку нові суми позикового капіталу не повністю використовуються для розвитку підприємства, а плата за них знижує ефективність його діяльності.
Розбалансування структури грошового потоку також свідчить про погіршення фінансової стійкості підприємства. Зростання негативного потоку від операційної діяльності протягом тривалого періоду, як правило, призводить до різкого погіршення платоспроможності підприємства, навіть якщо грошові потоки від інвестиційної та/або фінансової діяльності є позитивними.
Важливим етапом аналізу руху грошових коштів є вивчення показників, які дозволяють встановити позитивні та негативні тенденції і відображають якість управління грошовими потоками, а також розробити необхідні заходи для оптимізації управлінських рішень.
Показники рентабельності грошових потоків можна розраховувати для кожного виду діяльності (операційної, інвестиційної, фінансової) шляхом відношення відповідного фінансового результату до аналогічного позитивного грошового потоку.
Необхідно враховувати, що збільшення показників рентабельності залишку грошових коштів за рахунок його зменшення не є однозначно позитивним результатом. Підвищення рентабельності грошових коштів таким шляхом може негативно відбитися на абсолютній ліквідності підприємства. У зв'язку з цим при оцінці ефективності використання грошових коштів на підставі показників рентабельності залишку грошових коштів необхідно одночасно враховувати структуру активів підприємства. Ефективним можна визнати використання грошових коштів, якщо частка активів підприємства в грошовій формі відповідає поточним потребам у них.
Оцінюючи рентабельність отриманих і витрачених грошових коштів, необхідно брати до уваги особливість формування відповідних показників, суттєву для формулювання обґрунтованих висновків.
Ця особливість полягає у тому, що не всі надходження і витрачання грошових коштів за період, що досліджується, пов'язані з фінансовим результатом цього періоду. Фінансовий результат відображається в бухгалтерському обліку за принципом нарахування, а надходження та використання грошових коштів - за касовим принципом, тобто реального надходження (використання). Коли між нарахуванням і реальним надходженням (використанням) існує часовий розрив, то фінансовий результат від здійснення заходу (господарської операції), з відповідним фінансовим результатом, може бути відображено у звітності за інший період часу.
Тому зниження рентабельності витрачених грошових коштів не слід розглядати як негативний результат поточної діяльності підприємства, якщо така тенденція викликана збільшенням виплат, які забезпечать йому прибуток у майбутньому. Не є негативним також зниження рентабельності грошових коштів, що надійшли, якщо відбулося збільшення надходження грошових коштів від господарських операцій, фінансовий результат за якими було виявлено в попередні звітні періоди.
Аналіз руху грошових коштів за прямим способом показує, що на рух грошових коштів підприємства та їх залишок впливають прямі та непрямі фактори. Під прямими розуміють фактори, дія яких безпосередньо відбивається на грошових потоках підприємства та викликає пропорційну зміну обсягу надходження грошових коштів та обсягу їх виплат.
Непрямими є фактори, виражені показниками, сформованими за принципом нарахування. Показники, що відображають непрямі фактори, визначають прибуток (збиток) до оподаткування. Тому вони впливають на грошові потоки підприємства через податок на прибуток, збільшуючи або зменшуючи перерахування до бюджету. Дія непрямих факторів викликає непропорційну зміну грошових потоків підприємства.
Інформація про рух грошових коштів має важливе значення як для аналізу, так і для планування господарсько-економічної діяльності, а також для розробки програми розвитку підприємства. При здійсненні аналізу необхідно пам'ятати, що лише виконання всіх аналітичних процедур і проведення всіх необхідних розрахунків забезпечить ефективність аналітичної роботи.
Представимо основні показники оцінки грошових коштів та фінансового стану підприємства в цілому (їх коротку характеристику та нормативні значення), що будуть використовуватись в подальшому для аналізу грошових коштів та фінансового стану ВКФ “Віта-Авто”
Таблиця 3
Показники оцінки ліквідності підприємства
Назва показника
Нормативне значення
Характеристика

Коефіцієнт покриття
>2
Визначається як співвідношення усіх оборотних активів до поточних зобов'язань, характеризує достатність оборотних засобів для покриття боргів

Коефіцієнт
швидкої
ліквідності
>1
Показує, яка частина поточних зобов'язань може бути погашена не тільки за рахунок грошових коштів, але й за рахунок очікуваних фінансових надходжень

Коефіцієнт абсолю-тної ліквідності
>0,2
Характеризує негайну готовність підприємства погасити поточні зобов'язання і визначається як відношення суми грошових коштів підприємства та поточних фінансових інвестицій до суми поточних зобов'язань

Комплексна оцінка фінансової стійкості підприємства проводиться шляхом розрахунку наступних відносних показників.
Показники оцінки фінансової стійкості підприємства
Таблиця 4
Назва показника
Норма-тивне значення
Характеристика


Коефіцієнт автономії
>0,5
Визначається як відношення загальної суми власних коштів до підсумку балансу. Чим більше значення коефіцієнта, тим менша залежність підприємства від зовнішніх джерел фінансування


Коефіцієнт фінансової залежності
<2,0
Показник обернений до коефіцієнта автономії, показує, яка сума вартості майна підприємства припадає на 1 грн. власних коштів.


Коефіцієнт фінансової стійкості
>1
Визначається як відношення власного та залученого капіталу


Коефіцієнт
співвідно-шення
залученого і
власного
капіталу
(фінансування)
Залежить від характе-ру
господа-рської
Діяльно-сті
Розраховується як відношення. всієї суми залучених засобів та суми власних коштів


Коефіцієнт
стійкості
фінансуван-ня
0,8 - 0,9
Показує частину майна підприємства, яка фінансується за рахунок стійких джерел. Критичне значення коефіцієнта — 0,75. Якщо значення цього коефіцієнта нижче 0,75, можна зробити висновок, що на підприємстві недостатньо стійких джерел формування


Коефіцієнт концентра-ції залученого капіталу
<0,5
Характеризує частку залученого капіталу в загальній сумі капіталу підприємства


Коефіцієнт
поточних
зобов'язань
>0,5
Визначає частку (питому вагу) поточних зобов'язань в загальній сумі джерел формування



3.2. Аналіз грошових коштів підприємства та фінансового стану ВКФ «Віта-Авто» вцілому
Джерелом інформації для аналізу структури та динаміки коштів підприємства „Управління підприємства” є „Баланс”. Для проведення аналізу активів ВКФ „Віта-Авто” розраховують абсолютні відхилення та темпи росту. Результати проведеного аналізу представленні в таблиці 5
Таблиця 5
Структурно-динамічний аналіз Балансу ВКФ «Віта-Авто» за 2006-2008рр
Стаття балансу
Роки
Відхилення


2006
2007
2008
+,-
%
+,-
%

I. Необоротні активи








Нематеріальні активи:








залишкова вартість
1,5
3,8
3,0
2,3
253,3
-0,8
78,9

первісна вартість
4,1
8,8
9,0
4,7
214,6
0,2
102,3

накопичена амортизація
2,6
5,0
6,0
2,4
192,3
1,0
120,0

Основні засоби:








залишкова вартість
15667,8
21766,2
75050,0
6098,4
138,9
53283,8
344,8

первісна вартість
28540,2
38211,7
101609,0
9671,5
133,9
63397,3
265,9

знос
12872,4
16445,5
26559,0
3573,1
127,8
10113,5
161,5

Виробничі запаси
5173,2
9743,0
10856,0
4569,8
188,3
1113,0
111,4

Незавершене виробництво
11650,4
25206,1
40467,0
13555,7
216,4
15260,9
160,5

Товари
4,7
4,9
10,0
0,2
104,3
5,1
204,1

Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги:








чиста реалізаційна вартість
9127,0
17203,9
31230,0
8076,9
188,5
14026,1
181,5

первісна вартість
9127,0
17203,9
31230,0
8076,9
188,5
14026,1
181,5

Дебіторська заборгованість за розрахунками:








з бюджетом
829,7
3629,4
12903,0
2799,7
437,4
9273,6
355,5

з нарахованих доходів
4753,3
4753,3
4753,0
0,0
100,0
-0,3
100,0

Інша поточна дебіторська заборгованість
5976,3
5438,4
18880,0
-537,9
91,0
13441,6
347,2

Грошові кошти та їх еквіваленти:








в національній валюті
345,6
195,6
450,0
-150,0
56,6
254,4
230,1

в іноземній валюті
2,8
811,6
5,0
808,8
28985,7
-806,6
0,6

Інші оборотні активи
1719,4
2866,0
7276,0
1146,6
166,7
4410,0
253,9

Статутний капітал
10870,5
10870,5
10871,0
0,0
100,0
0,5
100,0

Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)
214,0
297,0
-21,0
83,0
138,8
-318,0
-7,1

Довгострокові кредити банків
6897,5
4600,8
2932,0
-2296,7
66,7
-1668,8
63,7

Інші довгострокові зобов'язання


13012,0


13012,0


Короткострокові кредити банків


16000,0


16000,0


Векселі видані
6622,4
8058,9
8563,0
1436,5
121,7
504,1
106,3

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги
22025,2
54341,5
121177,0
32316,3
246,7
66835,5
223,0

Поточні зобов'язання за розрахунками:





0,0


з одержаних авансів


4945,0


4945,0


з бюджетом
86,3
118,1
135,0
31,8
136,8
16,9
114,3

з позабюджетних платежів


12,0


12,0


зі страхування
181,5
133,0
186,0
-48,5
73,3
53,0
139,8

з оплати праці
319,0
369,6
516,0
50,6
115,9
146,4
139,6

Інші поточні зобов'язання
8035,6
12883,0
23555,0
4847,4
160,3
10672,0
182,8

Баланс
55252,0
91672,4
201883,0
36420,4
165,9
110210,6
220,2

Проаналізувавши сформовані на основі балансу дані таблиці 5 можна зробити наступні висновки про структуру і динаміку активу підприємства. На ВКФ «Віта-Авто» найбільшу питому вагу вартості усього майна підприємства займають оборотні активи підприємства, а саме за рахунок дебіторської заборгованості перед підприємством та незавершеного виробництва. Найменшу питому вагу у вартості активу балансу займають товари та грошові кошти та їх еквіваленти.
На ВКФ «Віта-Авто» спостерігається стійка тенденція до зростання первісної вартості основних фондів на 114,6% у 2007 році в порівнянні з 2006 роком та на 2,3% у 2008 році в порівнянні з 2007 роком. Це пов’язано з придбанням автомобіля.
Стрімко зростає вартісь незавершеного виробництва у загальній вартості усіх оборотних коштів підприємства та майна вцілому. У 2007 році в порівнянні з 2006 роком вартість збільшилась на 116,4%, а у 2008 році в порівнянні з 2007 роком на 160,5%, що оцінюється негативно і вказує високу затримку виробничих запасів на складах та у процесі виробництва.
Негативною тенденцією на підприємстві є зростання дебіторської заборгованості за товари, роботи, послуги у 2007 році в порівнянні з 2006 роком на 88,5% та на 81,5% у 2008 році в порівнянні з 2007 роком та зростання іншої поточної дебіторської заборгованості у 2008 році в порівнянні з 2007 роком на 247,2%.
Дана тенденція до зростання дебіторської заборгованості на ВКФ «Віта-Авто» спричинила загальне зниження грошових коштів та їх еквівалентів на розрахунковому рахунку у банку у 2008 році в порівнянні з 2007 рокон на 552,2 тис.грн (в загальному по іноземній та національній валюті), що оцінюється негативно.
Отже, загалом стійка тенденція до збільшення вартості майна на підприємстві на 65,9% у 2007 році в порвнянні з 2008 роком та на 120,2% у 2008 році в порівнянні з 2007 роком оціється позитивно.
Проаналізувавши сформовані на основі пасиву балансу дані таблиці. можна зробити наступні висновки про структуру і динаміку джерел коштів підприємства. Отже на кінець 2008 року вартість власного капіталу зменшилась на 318 тис.грн в порівнянні з минулим роком, що оцінюється негативно. Що в першу чергу пов’язано зі значним зростанням величини непокритого збитку підприємства на 318 тис.грн.
Негативним на підприємстві вважається наявність довгострокових зобов’язань. Так інші довгострокові зобов’язання у 2008 році зросли на 13012 тис.грн, що оцінюється негативно.
Негативною тенденцією у 2008 році в порівнянні з 2007 роком також вважається стрімке зростання величини поточних зобов’язань на 130,675%, що пов’язано зі значним підвищенням кредиторської заборгованості за товари роботи послуги у 2008 році в порівнянні з 2007 роком на 123% та появою короткострокового кредиту банку на суму 16000 тис.грн. Часткове вирішення цієї проблеми можна за рахунок коштів, які в майбутньому будуть отриманні як погашення дебіторської заборгованості та реалізації незавершеного виробництва.
Отже за аналізований період спостерігається стійка негативна тенденція збільшення кредиторської заборгованості та величини непокритого збитку, що оцінюється досить негативно, вказуючи на нестійке становище підприємства. А також присутність довготермінових та короткотермінових кредитів банку.
Наступним кроком аналізу грошових коштів та фінансового стану підприємства вцілому є дослідження структури та динаміки коштів підприємства за ступенем ліквідності за даними активу Балансу, що представлено у таблиці 6 та на діаграмах.
Таблиця 6
Структурно-динамічний аналіз коштів (активів) підприємства за ступенем ліквідності ВКФ «Віта-авто» за 2006-2008рр.
Показники
2006
2007
2008
ВІдхилення





2007/2006
2008/2007





За сумою +; -
Темп
За сумою +; -
Темп


сума, тис. грн.
питома вага, %
сума, тис. грн.
питома вага, %
сума, тис. грн.
питома вага, %

росту,%

росту,%

1.Вартість коштів(майна), що контролює підприємство, у т.ч.:
55252
100
91672,4
100
201883
100
36420,4
0
110211
0

1.1. Швидко ліквідні активи (сума грошових коштів та їх еквівалентів)
348,4
1
1007,2
1
455
0
658,8
0
-552,2
-1

1.2.Середньо ліквідні активи (2 розділ активу – грошові кошти та їх еквіваленти)
39234
71
68895,2
75
126375
63
29660,9
4
57479,8
-13

1.3.Активи сповільненої ліквідності (1 розділ активу)
15666
28
21770
24
75053
37
6103,7
-5
53283
13

Для наглядності використати графічний метод аналізу, що представлено рисунками 1-3

Рис.1 Аналіз структури активу балансу за ступенем ліквідності у2006р

Рис.2 Аналіз структури активу балансу за ступенем ліквідності у 2007р

Рис.3 Аналіз структури активу балансу за ступенем ліквідності у2008р
Проаналізувавши сформовані на основі балансу дані., а також діаграми можна зробити наступні висновки про структуру і динаміку коштів підприємства за ступенем ліквідності. Отже на кінець 2008 року вартість майна, що контролює підприємство зросла на 110211 тис. Грн в порівнянні з 2007 роком – це оцінюється як позитивна тенденція розвитку бізнесу. Хоча негативною тенденцією є значне зменшення швидко ліквідних активів у 2008 році на 552,2 тис.грн в порівнянні з попереднім роком. Це означає зниження прискорення обіговості оборотних активів та збільшення рівня мобілізації коштів в обороті. Відповідно дані активи стали становити менше 1% в загальній структурі балансу, що вказує на не спроможність підприємства швидко зорзаховуватись з постачальниками.
Щодо середньоліквідних активів, то вони займають найбільшу частку в структурі активів підприємства. Прослідковується збільшення середньоліквідних активів на 57479,8 тис. грн. у 2008 році в порівнянні з 2007 роком, що перш за все пов’язане із значним збільшення дебіторської заборгованості. Загалом підприємству потрібно обов’язково налагодити свої відносини з покупцями з питань вчасної виплати коштів за надані товари, роботи, послуги.
Частка активів сповільненої ліквідності з загальній структурі вартості майна підприємства у 2008 році в порівнянні з 2007 роком зросла на 13 % і становить 34%, що пов’язано з купівлею основних засобів.
Проаналізувавши структуру коштів у 2006-2008 роках підприємства можна зробити висновок, що найбільшу частку коштів підприємства становлять активи середньої ліквідності, що вказує на те, що усі кошти підприємства знаходяться в обороті.
Наступним кроком аналізу грошових коштів та фінансового стану підприємства вцілому є дослідження структури та динаміки джерел коштів підприємства ВКФ «Віта-Авто» за 2006-2008рр за даними пасиву Балансу, що представлено у таблиці 7 та на діаграмах
Таблиця 7
Структурно-динамічний аналіз джерел коштів підприємства ВКФ «Віта-Авто» за 2006-2008рр.
Показники
2006
2007
2008
Відхилення





2007/2006
2008/2007





За сумою +; -
Темп
За сумою +; -
Темп


сума, тис. грн.
питома вага, %
сума, тис. грн.
питома вага, %
сума, тис. грн.
питома вага, %

росту,%

росту,%

1. Вартість майна,у т.ч.:
55252
100
91672,4
100
201883
100
36420
0
110211
0

1.1.Джерела власних коштів (1+2 розділ пасиву)
11085
20
11168
12
10850
5
83
-8
-317,5
-7

1.2.1.Довготермінові. джерела залучених коштів
6897,5
12
4600,8
5
15944
8
-2296,7
-8
11343,2
3

1.2.2.Короткострокові (поточні)джерела залучених коштів
37270
67
75904
83
175089
87
38634
15
99185
4

Для наглядності використати графічний метод аналізу, що представлено рисунками 4-6.

Рис. 4 Аналіз структури джерел коштів підприємства у 2006р

Рис. 5 Аналіз структури джерел коштів підприємства у 2007р

Рис. 6 Аналіз структури джерел коштів підприємства у 2008р
Проаналізувавши сформовані на основі балансу дані можна зробити наступні висновки про структуру і динаміку джерел коштів підприємства. Аналізуючи структуру джерел коштів підприємства ми бачимо постійне перевищення питомої ваги залучених коштів над власними, що вказує на досить скрутне становище підприємства на даний час.
Зважаючи ще й на те, що відповідно до величини вартості майна, в порівнянні з минулим роком, частка залучених коштів підприємства постійно збільшується, що оцінюється негативно. Також негативним аспектом на ВКФ «Віта-Авто» вважається поява у 2008 році довготермінових джерел залучених коштів.
Взагалі джерела власних коштів займають на кінець 2008 року всього 5%, а, що вказує на критичний стан підприємства. Так якщо частка власних коштів буде й надалі зменшуватися такими темпами, то буде прослідковуватися зменшення фінансової незалежності підприємства. Зважаючи ще й на те, що відповідно до величини вартості майна, в порівнянні з минулим роком, частка поточних зобов’язань збільшилась на 7%, а частка джерел власних коштів зменшилась на 7% - що оцінюється негативно.
Наступним етапом аналізу грошових коштів та фінансового стану підприємства вцілому є оцінка ліквідності та платоспроможності.
Потрібно зазначити, що платоспроможність – можливість підприємства своєчасно задовольнити платіжні зобов’язання. Ліквідність – здатність підприємства перетворити свої активи в грошові кошти для покриття боргових зобов’язань.
Для розрахунку вищевказаних коефіцієнтів необхідна інформація наведена у Ф№1 “Баланс”.
Коефіцієнт поточної ліквідності (коефіцієнт покриття, коефіцієнт загальної ліквідності):
КПЛ . = ОА / ПЗ (1)
КПЛ. 2006 = 39582,7 / 37270 = 1,06;
КПЛ. 2007 = 69902,4 / 75904,1 =0,92;
КПЛ 2008. = 125830 / 175089 = 0,72.
де: ОА – оборотні активи
ПЗ – поточні зобов’язання.
Прослідковується негативна динаміка даного коефіцієнта: до зменшення. Коефіцієнт поточної ліквідності, який рівний 2 або наближається до цього числа, свідчить про сприятливий стан ліквідності підприємства.
Отже за даними обрахунків у 2006 року на підприємстві 1,06 грн. поточних активів припадало на 1 грн. поточних зобов’язань, у 2007 році взагалі лише - 0,92 грн., а у 2008 році – 0,72 грн відповідно. Спадна динаміка оцінюється негативно, як втрачання підприємством своєї автономії. Зниження автономномності підприємства протягом аналізованого оціється негативно.
За даними розрахунками показник КПЛ < 1 у 2007 та 2008 році, а це означає, що підприємство перебуває у кризовому стані стосовно своєї поточної ліквідності (воно має неліквідний баланс). Тобто підприємство стало в невзмозі покрити поточні зобов’язання за рахунок лише оборотних активів (в тому числі за рахунок грошових коштів) підприємства
Коефіцієнт швидкої ліквідності (миттєвої ліквідності) - враховує якість оборотних активів. При його розрахунку враховуються найбільш ліквідні поточні активи (крім запасів), а саме грошові кошти.
Коефіцієнт швидкої ліквідності розраховується за формулою:
КШЛ = (ОА – ВЗ ) / ПЗ, (2)
КШЛ.2006 = (39582,7-5173,5) / 37270 = 0,92;
КШЛ.2007 = (69902,4 – 9743) / 75904,1 =0,79;
КШЛ.2008 = (125830-10856) / 175089 = 0,66.
де: ВЗ – виробничі запаси.
Взагалі орієнтовне значення цього коефіцієнта дорівнює 1. Проте, за нашими даними даний коефіцієнт коливається у межах 0,66-0,92 і це означає, що на кожну гривню поточної заборгованості підприємство має лише 66-92 коп. ліквідних активів, що звичайно є негативним явищем. Також прослідковується зниження значення цього коефіцієнта протягом аналізованого періоду, що оцінюється негативно.
Більш точним коефіцієнтом платоспроможності є коефіцієнт абсолютної ліквідності, який показує, яка частина поточних (короткострокових) зобов’язань може бути погашена негайно грошовими коштами, що знаходяться на розрахункових рахунках, в касі та ін.
КАЛ = ГК / ПЗ, (3)
КАЛ.2006 = 348,4 / 37270 = 0,01;
КАЛ.2007 = 1007,2 /75904,1 = 0,01;
КАЛ.2008 = 455 / 175089 =0,002
де: ГК – грошові кошти..
Взагалі теоретичне значення даного коефіцієнта не повинне бути меншим 0,2 – 0,25
Але в нашому випадку значення коефіцієнта абсолютної ліквідності у 2006-2008рр роках не перевищує 0,01. Це означає, що 1% поточних зобов’язань протягом короткого періоду часу підприємство зможе покрити за рахунок грошових коштів та їх еквівалентів, що звичайно є негативним явищем.
Узагальнення результатів розрахунків, обчислення динаміки зміни коефіцієнтів ліквідності підприємства проводиться в таблиці 8
Таблиця 8
Аналіз динаміки коефіцієнтів ліквідності (платоспроможності) ВКФ «Віта-Авто» за 2006-2008рр.
Коефіцієнти
2006
2007
2008
Відхилення





+,-
%
+,-
%

Коефіцієнт поточної ліквідності
1,06
0,92
0,72
-0,14
86,79
-0,20
78,26

Коефіцієнт швидкої ліквідності
0,92
0,79
0,66
-0,13
85,87
-0,13
83,54

Коефіцієнт абсолютної ліквідності
0,01
0,01
0,002
0,00
100,00
-0,01
20,00

Провівши аналіз динаміки коефіцієнтів ліквідності можна зробити висновок про загальний незадовільний стан ліквідності балансу, що оцінюється негативно.
Негативним на підприємстві вважається зниження усіх показників ліквідності у 2007 році в порівнянні з 2006 на 15%, а у 2008р в порівнянні з 2007р на 20%, що пов’язано зі високими темпами зростання поточних зобов’язань підприємства (кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги) в порівнянні з майже зі сталими показниками оборотних коштів та зниженням показника грошових коштів та їх еквівалентів. Це вказує на постійну потребу підприємства у ліквідних коштах.
Застосовуючи графічний метод, зобразимо динаміку коефіцієнтів ліквідності на рисунку 7

Рис. 7 Аналіз структури та динаміки коефіцієнтів ліквідності ВКФ «Віта-Авто» за 2006-2008рр.
Проведемо факторний аналіз коефіцієнтів загального покриття та абсолютної ліквідності методом ланцюгових підстановок та відносних різниць використовуючи дані попередніх розрахунків
Таблиця 9
Розрахунок впливу факторів на зміну коефіцієнта загального покриття прийомом ланцюгових підстановок у 2008 році в порівнянні з 2007 роком.
Підстановка
Оборотні
активи
(Х1)
Поточні зобов’язання
( Х2)
Результую-
чий показник - коефіцієнт покриття (У )
Розмір
впливу
фактора

“0”
69902,4
75904,1
0,92
-

“1”
125830
75904,1
1,66
0,74

“2”
125830
175089
0,72
-0,94

Сумарний вплив факторів
-0,20

У зв’язку із збільшенням суми оборотних активів на 55927,6 тис. грн. Коефіцієнт загального покриття збільшився на 0,74. Таке явище оцінюється позитивно. У зв’язку із збільшенням суми поточних зобов’язань на 99184,9 тис.грн. Коефіцієнт загального покриття зменшився на 0,94. Таке явище оцінюється негативно. Загальний вплив двох факторів становить -0,2, що дорівніє абсолітному відхиленню. Цей вплив є досить негативним, адже зростання вартості оборотних активів відбулося меншими темпами, ніж зростання вартості поточних зобов’язань у 2008 році в порівнянні з 2007 роком.
Розрахунок впливу факторів на зміну коефіцієнта абсолютної ліквідності прийомом ланцюгових підстановок представленно у таблиці 10
Таблиця 10
Розрахунок впливу факторів на змін у коефіцієнта абсолютної ліквідності прийомом ланцюгових підстановок
Підстановка
Грошові кошти та їх еквіваленти (Х1)
Поточні зобов’язання
( Х2)
Результую-
чий показник - коефіцієнт абсолютної ліквідності (У )
Розмір
впливу
фактора

“0”
1007,2
75904,1
0,013
-

“1”
455
75904,1
0,006
-0,007

“2”
455
175089
0,003
-0,003

Сумарний вплив факторів
-0,01

У зв’язку із зменшенням суми грошових коштів на 552,2 тис. грн і так не високий коефіцієнт абсолютної ліквідності зменшився на 0,007. Таке явище оцінюється негативно. Збільшенням суми поточних зобов’язань зменшило величину коефіцієнта абсолютної ліквідності на 0,003. Загальний вплив двох факторів становить -0,01, що дорівніє абсолітному відхиленню. Цей вплив є негативним.
Особливістю прийому відносних різниць є використання у процесі розрахунку не абсолютних значень показників, а їх темпів росту.
Вплив фактора х1 розраховується за формулою:
(4)
Формула для розрахунку впливу фактора :
(5)
Загальний вплив обох факторів на результуючий показник:
(6)
Розрахунок впливо факторів на зміну коефіцієнта загального покриття

-0,94

У зв’язку із збільшенням темпів росту оборотних активів на 80%. Коефіцієнт загального покриття збільшився на 0,74. Таке явище оцінюється позитивно. У зв’язку із збільшенням темпів росту поточних зобов’язань на 130%. Коефіцієнт загального покриття зменшився на 0,94. Таке явище оцінюється негативно. Загальний вплив двох факторів становить -0,2, що дорівнює абсолютному відхиленню. Цей вплив є досить негативним.
Розрахунок впливу факторів на зміну коефіцієнта абсолютної ліквідності

-0,003

У зв’язку із зменшенням темпів росту грошових коштів на 54,8%. Коефіцієнт абсолютної ліквідності зменшився на 0,007. Таке явище оцінюється негативно. У зв’язку із збільшенням темпів росту поточних зобов’язань коефіцієнт абсолютної ліквідності зменшився на 0,003. Таке явище оцінюється негативно. Загальний вплив двох факторів становить -0,01, що дорівнює абсолютному відхиленню. Цей вплив є негативним.
Під фінансовою стійкістю підприємства розуміють його платоспроможність в часі з дотриманням умови фінансової рівноваги між власними та залученими засобами.
Коефіцієнт фінансової незалежності (коефіцієнт автономії) - визначає частку коштів власників підприємства в загальній сумі коштів, вкладених в майно підприємства. Коефіцієнт характеризує можливість підприємства виконати свої зовнішні зобов’язання за рахунок використання власних коштів, незалежність його функціонування від залучення позикових коштів.
К ф.н. = ВК / ВМ (7)
К ф.н.2006 = 11084 / 55252 = 0,2;
К ф.н.2007 = 11167 / 91672 =0,12;
К ф.н.2008 = 10850 / 201883 = 0,05.
де: ВК – власний капітал;
ВМ – вартість майна підприємства.
Отже за даними отриманих результатів коефіцієнта фінансової незалежності у 2006 році всього 0,2 грн. власного капіталу припадає на 1 гривню вартості майна, а у 2007 році – 0,12 грн., ау 2008р -0,05. Підприємство вважається фінансово не стійким, на грані банкрутства, адже частина власного капіталу в загальній сумі його фінансових ресурсів повинна становити менше 50%, а у ВКФ «Віта-Авто» лише 5-20%. Негативним також вважається зменшення частки власного капіталу у структурі майна підприємства протягом аналізованого періоду..
Коефіцієнт фінансової залежності розраховується за формулою:
КФЗ = ВМ/ ВК (8)
КФЗ.2006 = 55252 / 11084 = 4,98;
КФЗ.2007 = 91672/ 11167=8,2;
КФЗ.2008 = 201883 / 10850. = 18,6
У нашому випадку значення коефіцієнта у 2006 році становить 4,98, у 2007році – 8,2, а у 2008р – 18,6 при нормативному значенню 2. І постійно прос прослідковується підвищення даного показника, що оцінюється негативно. Отже у підприємства у 2008 році припадає 18,6 одиниць сукупних джерел на одиницю власного капіталу, що ще раз вказує на кризовий стан та низьку фінансову незалежність ВКФ «Віта-Авто».
Коефіцієнт фінансової стабільності (стійкості) – характеризує забезпеченість заборгованості власними коштами.
Коефіцієнт фінансової стабільності розраховується за формулою:
КФС = ВлК / ПК (9)
КФС.2006 = 11084 / 44167,5 = 0,25;
КФС.2007 = 11167 /80504,9 = 0,14;
КФС.2008 = 10850 / 191033 = 0,06.
де: ВлК – власні кошти,
ПК – позикові кошти.
У нашому випадку цей коефіцієнт на кінець 2006 року становить 0,25, у 2007 році – 0,14, а у 2008р – 0,06, при нормативному значенні 1. Це означає перевищення позикових коштів над власними, що свідчить про фінансову не стабільність підприємства. Негативно також оцінюється його тенденція до зниження. Отже ВКФ «Віта-Авто» на сьогоднішній день не в змозі забезпечити свою заборгованість власними коштами.
Коефіцієнт залежності підприємства від довгострокових зобов’язань – показує співвідношення між джерелами довгострокових пасивів або зобов’язань і джерелами власних коштів. Чим вище значення цього показника, тим більша залежність підприємства від довгострокових зобов’язань. Даний коефіцієнт розраховується за формулою:
КЗ ДЗ = ДвЗ / ВК (10)
КздЗ.2006 = 6897,5 / 11084 = ;0,62;
К3д З.2007 = 4600,8 / 11167=0,41;
Кзд З.2008 = 15944 / 10850. = 1,47.
де: КЗ ДЗ – коефіцієнт залежності підприємства від довгострокових зобов’язань,
ДвЗ – довгострокові зобов’язання,
ВК – власний капітал.
У даному випадку прослідковується постійне зростання значення даного коефіцієнта, що свідчить про зростання фінансового ризику, тобто про можливість втрати підприємством платоспроможності. Що оцінюється вкрай негативно.
Коефіцієнт ділової активності обчислюється за формулою:
КДА = Вр / ВМСЕр (11)
ВМСЕр = (55252+91672,4+201883)/3 = 116269,13 тис.грн.;
КДА.2006 = 21328 / 116269,13 = 0,18;
КДА.2007 = 23269,6 / 116269,13 = 0,2;
КДА.2008 = 27966 / 116269,13 =0,24.
де: КДА – коефіцієнт ділової активності,
ВР – виручка (дохід) від реалізації,
ВМСЕР – середня вартість майна підприємства.
Даний коефіцієнт є досить низьким, що оцінюється негативно. Так кожна гривня майна підприємства приносить у 2008 році 0,24 грн. виручки. Даний коефіцієнт за результатами обчислення постійно збільшується, що оцінюється позитивно. Це збільшення відбулося в збільшення величини виручки від реалізації товарів, робіт, послуг.
Коефіцієнт ефективності використання фінансових ресурсів: характеризує скільки чистого прибутку приносить кожна гривня майна підприємства. Коефіцієнт розраховується за формулою:
КЕФ = ЧП / ВМСЕР (12)
КЕФ.2006 = -25,6 / 116269,13 =-2,2;
КДА.2007 = 83 / 116269,13 = 7,13;
КЕФ.2008 = -318 / 116269,13 = -0,003.
де, КЕФ – коефіцієнт ефективності використання фінансових ресурсів,
ЧП – чистий прибуток,
МПСЕР – середньорічна вартість майна підприємства.
Отже за даними обчислення даний коефіцієнт у 2008 році становить -0,003. І характеризує збиток, що значним чином пов’язано із високим рівнем матеріальних затрат та собівартість реалізованих товарів, послуг. Негативною також є тенденція до зниження даного коефіцієнта. Узагальнення результатів розрахунків, обчислення динаміки зміни коефіцієнтів фінансової стійкості підприємства проводиться в таблиці 11
Таблиця 11
Аналіз динаміки коефіцієнтів фінансової стійкості підприємства ВКФ «Віта-Авто» за 2006-2008рр
Коефіцієнти
2005
2006
2007
Значення





+,-
%
+,-
%

Коефіцієнт фінансової незалежності
0,2
0,12
0,05
-0,08
60,00
-0,07
41,67

Коефіцієнт фінансової залежності
4,98
8,2
18,6
3,22
164,66
10,40
226,83

Коефіцієнт фінансової стійкості
0,25
0,14
0,06
-0,11
56,00
-0,08
42,86

Коефіцієнт залежності підприємства від довгострокових зобов’язань
0,62
0,41
1,47
-0,21
66,13
1,06
358,54

Коефіцієнт ділової активності
0,18
0,2
0,24
0,02
111,11
0,04
120,00

Коефіцієнт ефективності використання фін.ресурсів
-2,2
7,13
-0,003
9,33
-324,09
-7,13
-0,04

Провівши аналіз динаміки показників фінансової стійкості ми спостерігаємо постійне зниження усіх показників. Негативним також є не відповідність усіх показників нормативним значенням.
Застосовуючи прийом абсолютних різниць розрахуємо вплив зміни коефіцієнта фінансової незалежності (х2) та вартості майна (х1) на величину власного капіталу підприємства (у).
Прийом абсолютних різниць:
Вплив фактора х1 на результуючий показник розраховується за формулою:
= (201883-91672)* 0,12 = 13225,32 тис.грн;
Вплив фактора х2 на результуючий показник розраховується за формулою:
= (0,05-0,12)* 201883 = -14131,81 тис.грн;
Узагальнюючий вплив обох факторів на результуючий показник визначається за формулою:
?Ух1,х2 =  = 13225,32-14131,81 = -906,49  тис.грн
У зв’язку з неточністю даних обрахунків виникла невелика похибка в обрахунках. Але загалом за результатами розрахунків впливу зміни коефіцієнта фінансової незалежності (х2) та вартості майна (х1) на величину власного капіталу підприємства (у) становить -906,49тис.грн. Можна зробити висновок, що за рахунок збільшення вартості майна на 110211 тис.грн. сума власного капіталу збільшилась на 13225,32 тис.грн. А зниження коефіцієнта фінансової незалежності – на -0,07 призвело до зниження величини власного капіталу на 14131,81  тис.грн. Загальний вплив двох факторів призвів до зниження величини власного капіталу на 906,49 тис.грн.
3.3 Аналіз звіту про рух грошових коштів на прикладі ВКФ «Віта-Авто»
Для аналізу якості управління підприємством використовуються дані Звіту про рух грошових коштів (форма № 3).
Метою складання Звіту про рух грошових коштів є надання інформації про стан і зміни протягом звітного року грошових потоків, а саме надходження і вибуття грошових потоків та їх еквівалентів підприємства в результаті ведення господарської діяльності.
Дані Звіту про рух грошових коштів дозволяють отримати таку інформацію:
— про спроможність підприємства нарощувати грошові кошти протягом року;
— про причини розбіжності, що виникла між даними фінансової звітності про фінансові результати підприємства та фактичною наявністю грошових коштів;
— про можливість підприємства розплатитися за боргами;
— про прогнозні дані майбутніх грошових надходжень та їх витрачання.
Одним словом, цей звіт дозволяє оцінити правильність прийнятих управлінських рішень щодо розпорядження грошовими коштами.
Підприємство може бути дуже прибутковим і в той же час мати надзвичайний дефіцит грошових коштів. Деякі можуть бути лише средньоприбутковими і в той же час мають в розпорядженні великі суми грошових коштів. Звіт про рух грошових коштів призначений показати подібні надлишки і дефіцити. Він складається для того, щоб показати порядок фінансування операцій підприємства і використання їм фінансових ресурсів.
Звіт про рух грошових коштів, крім того, містить інформацію, яка корисна при оцінці фінансової гнучкості фірми. Фінансова гнучкість - це здатність фірми генерувати значні суми грошових коштів з тим, щоб своєчасно реагувати на несподівано виникаючі потреби і можливості. Інформація про рух грошових коштів за минулі періоди, особливо про рух грошових коштів від основної діяльності, допомагає оцінити фінансову гнучкість. Оцінка здатності фірми пережити, наприклад, несподіване падіння попиту може включати аналіз руху грошових коштів від основної діяльності за минулі періоди. Чим значніше потоки грошових коштів, тим вище виявиться здатність фірми витримати несприятливі зміни економічних умов. Для аналізу якості управління підприємством скористаємося даними Звіту про рух грошових коштів (форма № 3).
Структурно динамічний аналіз Звіту про рух грошових коштів ВКФ «Віта-Авто » за 2006-2008рр представимо у таблиці 12
Структурно-динамічний аналіз Звіту про рух грошових коштів ВКФ «Віта-Авто» за 2006-2008рр
Таблиця 12
Стаття 
2006р
2007р
2008р
Відхилення, +,-


Надход-ження
Видаток
Надход-ження
Видаток
Надход-ження
Видаток
Надход-ження
Видаток
Надход-ження
Видаток

Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування  
37,1

129,6


156,0
92,5
0,0
-129,6
156,0

Коригування на: 











     амортизацію необоротних активів 
3919,5
X
3727,8
X
10201
X
-191,7

6473,2


     збиток (прибуток) від нереалізованих курсових різниць 
5,6

16,8

507,0
756,0
11,2
0,0
490,2
756,0

     збиток (прибуток) від неопераційної діяльності 
24,0
18436,4
37,9
43410,6
30142
56665
13,9
24974,2
30104,1
13254,4

Витрати на сплату відсотків 
10511,4
X
35481,9
X
1419,0
X
24970,5

-34062,9


Прибуток (збиток) від операційної діяльності до зміни в чистих оборотних активах 

3938,8

4016,6

15308

77,8

11291,4

Зменшення (збільшення): 











     оборотних активів 

18123,5

29660,9

57481

11537,4

27820,1

Збільшення (зменшення): 











     поточних зобов'язань 
18931,2

38634,1

83186

19702,9

44551,9


Грошові кошти від операційної діяльності 

3131,1
4956,6

10397

4956,6
-3131,1
5440,4


Сплачені: 











     податки на прибуток 
X
66,4
X
39,6
X
30,0

-26,8

-9,6

Чистий рух коштів до надзвичайних подій 

3197,5
4917

10367

4917
-3197,5
5450


Чистий рух коштів від операційної діяльності 

3197,5
4917,0

10367

4917
-3197,5
5450


Реалізація: 











     необоротних активів 
33,7
X
45,7
X
8,0
X
12,0

-37,7


     відсотки 
0,1
X

X

X
-0,1




Інші надходження 
6776,1
X
7685,8
X
38206
X
909,7

30520,2


Придбання: 











     необоротних активів 
X
1619,6
X
9676,2
X
63465

8056,6

53788,8

Чистий рух коштів до надзвичайних подій 
5190,3


1944,7

25251
-5190,3
1944,7

23306,3

Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності 
5190,3


1944,7

25251,0
-5190,3
1944,7

23306,3

Отримані позики 

X

X
16000
X


16000


Погашення позик 
X
2070,5
X
2296,7
X
1669,0

226,2

-627,7

Чистий рух коштів до надзвичайних подій 

2070,5

2296,7
14331,0


226,2
14331,0
-2296,7

Чистий рух коштів від фінансової діяльності 

2070,5

2296,7
14331,0


226,2
14331,0
-2296,7

Чистий рух коштів за звітний період 

77,7
675,6


553,0
675,6
-77,7
-675,6
553,0

Залишок коштів на початок року 
431,7
X
348,4
X
1008,0
X
-83,3

659,6


Залишок коштів на кінець року 
348,4
X
1007,2
X
455,0
X
658,8

-552,2



Як видно з таблиці, рух коштів розглядається за трьома напрямами: за результатами операційної діяльності, за результатами інвестиційної діяльності та за результатами фінансової діяльності.
Чистий рух коштів від операційної діяльності ВКФ «Віта-Авто» склав у 2008 році на 5450 тис.грн більше, ніж у попередньому періоді.
Позитивний вплив на чистий рух коштів від операційної діяльності мали такі фактори:
· збільшення надходження грошових коштів від операційної діяльності у 2008 році в порівнянні з 2007 роком на 5440 тис.грн
отримання прибутку від операційної діяльності до зміни в чистих оборотних активах на 43,9%;
· збільшення поточних зобов’язань у звітному періоді порівняно з попереднім на 44551,9 тис.грн.
Негативний вплив на рух коштів у результаті операційної діяльності мали такі фактори:
· отримання у звітному періоді порівняно з попереднім періодом збитку від звичайної діяльності до оподаткування на суму 156 тис.грн ;
· збільшення у 2008 році на відміну від попереднього періоду збитків від не операційної діяльності на суму 756 тис. грн.;
· збільшення у звітному періоді порівняно із попереднім періодом збитку від нереалізованих курсових різниць.
Загальний вплив факторів призвів до зростання надходження чистого руху коштів від операційної діяльності на 5450 тис.грн у 2008 році в порівнянні з 2007 роком, що оцінюється позитивно
Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності на ВКФ «Віта-Авто» як у 2008 році, так і у 2007 році складався з придбання та реалізації необоротних активів. У звітному періоді видатки від придбання необоротних активів склали на 53789 тис.грн. більше, ніж у попередньому періоді. А надходження від реалізації необоротних активів у 2008 році знизилося в порівнянні з 2007 роком на 38 тис.грн. Загальний результат від інвестиційної діяльності це підвищення видатків даного показника на 23307 тис грн. у 2008р в порівнянні з 2007 роком.
Рух коштів у результаті фінансової діяльності аналізованого підприємства складався із: отриманих і погашених позик. В цілому негативно оцінюється отримання у 2008 році позики на 16000 тс.грн.
В цілому чистий рух коштів за звітний період склав у 553 тис.грн. видатку. При цьому залишок коштів на початок року складав у 2008 році на 660 тис.грн більше, ніж у попередньому періоді, а на кінець 2008 року –на 553 тис.грн менше, ніж у 2007 році. Що оцінюється негативно.
За станом руху грошових потоків можна судити про якість управління підприємством. Цю залежність покажемо за допомогою схеми, зображеної на рис. 8
Рисунок 8 Залежність якості управління підприємством від структури грошових потоків
Аналізоване підприємство ВКФ “Віта-Авто” за 2006-2008 роках мало таку структуру грошових потоків:
Структура грошових потоків ВКФ «Віта-Авто» за 2006-2008рр
Таблиця13
Вид діяльності
2006р
2007р
2008 рік

Операційна
-3197,5
+4917
+10376

Інвестиційна
+5190,3
-1944,7
-25251

Фінансова
-2070,5
-2296,7
+14331

Чистий рух коштів за звітний період
-77,7
+675,6
-553

Загальна оцінка якості управління
Кризове
Добре
Нормальне

Як випливає з таблиці 13 в 2008 році ми маємо нормальну якість управління підприємства. На думку фахівців, якість управління підприємством можна охарактеризувати як нормальну у тому випадку, якщо за наслідками звітного періоду чистий рух грошових коштів в результаті операційної фінансової діяльності має позитивне значення, в результаті інвестиційної діяльності – негативне. Це означає, що в результаті операційної діяльності, зокрема від реалізації послуг ВКФ «Віта-Авто», одержує достатньо грошових коштів, щоб мати змогу інвестувати ці кошти, а також виплачувати відсотки по залученим кредитам. Причому підприємству для здійснення інвестицій достатньо тільки власних засобів. Але при цьому чистий рух коштів в результаті всіх видів діяльності підприємства за рік має негативне значення (в нашому випадку воно склало 553 тис грн.), що говорить про те, що керівництво підприємства не повністю справляється зі своїми функціями.
4. Аудит грошових коштів підприємства на прикладі ВКФ «Віта-Авто»
4.1. Законодавча і нормативна бази проведення аудиту грошових коштів
Більшість операцій, що здійснюються на підприємстві, пов'язані з рухом грошових коштів, зокрема, проведенням розрахунків між підприємствами. Тому аудит операцій з грошовими коштами, є дуже важливими.
Метою аудиту операцій з коштами коштами та стану розрахунків є встановлення достовірності даних, щодо наявності та руху грошових коштів, повноти і своєчасності відображення інформації в зведених документах та облікових регістрах, правильності ведення обліку грошових коштів і розрахунків відповідно до прийнятої облікової політики, достовірності відображення залишків у звітності господарюючого суб'єкта.
Основними завданнями аудиту операцій з грошовими коштами, стану розрахунків та інших активів є:
перевірка стану збереження готівки в касі;
вивчення законності і доцільності проведення операцій з грошовими коштами та грошовими документами, своєчасності і повноти оприбуткування та витрачання грошових коштів;
перевірка законності відкриття підприємством рахунків у банку, своєчасності одержання і обробки виписок банку по всіх відкритих рахунках;
стану грошових коштів на рахунках на день проведення аудиту за даними виписок банку і за балансом підприємства;
виявлення напрямів використання коштів, що зберігаються на банківських рахунках, оцінка правильності проведення взаємозаліків з кредитною установою;
перевірка наявності договорів та їх реєстрації у відповідних журналах;
перевірка правильності документального оформлення операцій з коштами, та іншими активами і відображення цих операцій в обліку і звітності;
перевірка дотримання підприємством податкового законодавства по операціях, пов'язаних із рухом грошових коштів;
оцінка стану внутрішнього контролю за рухом і збереженням грошових коштів та інших цінностей в касі;
встановлення методу організації аудиту;
забезпечення порядку збереження чекових книжок, контроль за випискою чеків та отримання за ними грошей.
Джерелами інформації для аудиту грошових коштів є: .
1) Первинні документи з обліку грошових коштів.
2) Облікові регістри, що використовуються для відображення господарських операцій з обліку коштів, розрахунків та інших активів
3) Акти та довідки попередніх ревізій, аудиторські висновки та інша документація, що узагальнює результати контролю.
4) Головна книга.
5) Звітність
Для досягнення поставленої мети та реалізації завдань аудитор повинен володіти нормативно-правовою базою, що стосується саме цієї ділянки перевірки.
Нормативна база представлена у вигляді відповідних законів, постанов, наказів, інструкцій, положень, методичних матеріалів з обліку і звітності, матеріалів з оподаткування, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку та національних нормативів аудиту. Вони потрібні аудитору, щоб виявити законність та достовірне відображення господарських операцій, відповідність ведення бухгалтерського обліку і фінансової звітності, проведення аналізу та складання висновку.
До нормативних документів, що регулюють операції з грошовими коштами в касі підприємства та на поточному рахунку, відкритому підприємством в установі банку належать:
1. Інструкція про організацію роботи по готівковому обігу установами банків України, затверджена постановою Правління Національного Банку України від 19.02.01року № 69;
2. Наказ Міністерства статистики України “Про затвердження типових форм первинного обліку касових операцій” від 15.02.96р. № 51;
3. Наказ Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки” від 12.06.95р. №436/95 із змінами і доповненнями;
4. Закон України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг” від06.07.95 р. №265/95-ВР із змінами і доповненнями;
5. Наказ ДПАУ “Про затвердження нормативно-правових актів” від 01.12.00 р. № 614.
4.2. Процедури проведення аудиту грошових коштів підприємства на прикладі ВКФ «Віта-Авто»
Внутрішній контроль будучи функцією управління виступає засобом двостороннього зв'язку між об'єктами управління і органом управління, інформуючи про дійсний стан об'єкта і фактичне виконання управлінських рішень. Основною його метою є об'єктивне вивчення фактичного стану справ у суб'єкта господарювання, виявлення та попередження тих факторів і умов, які негативно впливають на виконання прийнятих рішень і досягнення поставленої мети.
При перевірці операцій пов'язаних з рухом грошових коштів в касі і на поточному рахунку аудитор вивчає наступні питання:
1. наявність на підприємстві налагодженої системи проведення раптових перевірок каси з повним перерахуванням грошової готівки і перевіркою інших цінностей, які знаходяться в касі;
2. наявність на підприємстві наказу керівника, який встановлює періодичність перевірок;
3. наявність ознак формального проведення перевірок каси, призначення в комісію по проведенню перевірок постійно одних і тих же осіб, відсутність робочих записів ревізійної комісії, що додаються до акту та свідчать про перерахування банкнот, проведення перевірок каси на звітні дати, коли касир знає про них і заздалегідь готується;
4. надання права підпису прибуткових і видаткових ордерів іншим особам, крім головного бухгалтера і керівника підприємства, не відображене в розпорядженнях керівника підприємства;
5. формальне проведення перевірок каси при зміні (звільнені) касирі;
6. відсутність в штаті касира, коли ці функції покладені на облікового робітника без письмового розпорядження керівника підприємства;
7. наявність договорів про повну матеріальну відповідальність з касиром;
8. застосування на підприємстві РРО та внутрішній контроль за їх використанням.
Відповідальність за дотриманням порядку ведення касових операцій покладається на керівника підприємства, головного бухгалтера і касира.
При проведені перевірки стану внутрішнього контролю аудитор маючи у своєму розпорядженні матеріали дослідження, виконаного перед укладанням договору, звіт попереднього аудиту, аудитор проводить вивчення системи внутрішнього контролю шляхом опитування персоналу замовника, проведення власного спостереження, спілкування з попереднім аудитором, вивчення організаційно-розпорядчої і облікової документації на місці, вивчення результатів ревізій і перевірок всіх перевіряючи органів, тощо.
Результати опитування вивчення системи внутрішнього контролю можуть бути оформлені в виді анкети. Приклад анкети опитування системи внутрішнього контролю каси на прикладі ВКФ “Віта-Авто” представленні в додатку 1. З виявлення слабких сторін в питаннях дотримання нормативних документів по готівковому обігу аудитору необхідно детально вивчити акти перевірки дотримання порядку ведення операцій з готівкою контролюючими органами (додаток 3)
Для виконання плану аудитор повинен підготувати в письмовій формі програму аудиторської перевірки з визначенням в ній конкретних завдань і процедур для кожного об'єкту аудиту.
Програма аудиту – це детальний перелік змісту аудиторських процедур. Цей перелік є детальною інструкцією для асистентів аудитора та рядових учасників перевірки, який також є засобом контролю за якістю їх роботи. Програма повинна бути настільки деталізованою, щоб можна було використовувати її як інструкцію для виконавців аудиту, які беруть участь у перевірці. У програмі аудиту види, зміст та час проведення процедур повинні співпадати з прийнятими до роботи показниками загального плану аудиту. Вона містить перелік об'єктів аудиту по його напрямкам, а також час, який необхідно витратити на кожен напрямок аудиту або аудиторських процедур.
При аудиті операцій з грошовими коштами, зокрема касової готівки, аудитор проводить перевірку в декілька етапів. Оглянемо детально проведення перевірки на кожному етапі окремо це представленно на прикладі ВКФ “Віта-Авто” (додаток 2)
На підготовчому етапі аудиту касових операцій аудитор повинен розглянути загальні питання організації роботи каси на підприємстві:
інтенсивність касових операцій;
основні напрямки касових надходжень і видатків;
кваліфікація і практичний досвід працівників, які забезпечують роботу каси на підприємстві;
наявність договорів з касирами про повну матеріальну відповідальність..
забезпеченість обліку касових операцій електронно-обчислювальною технікою;
обладнання приміщення каси на підприємстві.
Ретельне вивчення зазначених питань дасть змогу аудитору скласти думку про стан касових операцій на підприємстві, визначити вузькі місця в організації їх обліку і можливі напрямки порушень і помилок, а саме:
Основні порушення в операціях з грошовими коштами в касі
1 Пряме розкрадання грошових коштів нічим не обґрунтоване.
2 Не оприбуткування та привласнення грошових коштів, що надійшли
3 Надлишкове списання грошей по касі повторне використання одних і тих же документів для списання грошей по касі.
4 Привласнення сум, законно нарахованих різним особам та організаціям
5 Недотримання лімітів залишку
6 Проведення розрахунків з різними особами понад встановлені ліміти
7 Розрахунки з населенням готівкою за готову продукцію, товари, виконані роботи та надані послуги без застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО
8 Некоректне відображення касових операцій в регістрах синтетичного обліку
Перший етап аудиту касових операцій передбачає проведення раптової ревізії каси з повним поаркушним перерахунком усіх грошей та інших цінностей, що знаходяться у касі підприємства (векселів, зобов’язань). При цьому слід скласти відомість інвентаризації каси та обов’язково зафіксувати результати рангової ревізії каси в робочих документах. Далі аудитор повинен вивчити питання своєчасності проведення інвентаризації каси, наявності випадків раптових інвентаризацій кас керівництвом підприємства.
Інвентаризацію каси належить проводити не рідше одного разу на квартал, у строки, встановлені керівником підприємства. Раптові ревізії каси також необхідні і є важливим елементом внутрішньогосподарського контролю дотримання касової дисципліни. Для цього вивчаються накази керівника підприємства про проведення інвентаризації каси та визначення складу комісії, звіти інвентаризаційної комісії та інвентаризаційні відомості.
Другим етапом є перевірка правильності заповнення касових документів та організації порядку ведення касових операцій. На підприємстві перевіряється правильність заповнення прибуткових та видаткових касових ордерів. Неприпустимі будь-які виправлення, закреслювання і т. ін. Прибуткові та видаткові касові ордери повинні бути належно оформлені. Документи на видачу грошей мають бути підписані керівником і головним бухгалтером підприємства або особами, ними уповноваженими.
Прибуткові касові ордери і квитанції до них, а також видаткові касові ордери мають бути заповнені таким чином, щоб забезпечувалося збереження цих записів протягом терміну зберігання документів.
Слід уважно перевірити використання бланків прибуткових касових ордерів, їх облік та зберігання. Аудитор перевіряє наявність та порядок ведення журналу реєстрації прибуткових та видаткових касових документів, обов’язково звіряє його дані а записами у касовій книзі. Перевіряючи порядок ведення касової книги, необхідно впевнитися, що підприємство має тільки одну касову книгу, яка має бути пронумерована, прошнурована і опечатана сургучною або мастиковою печаткою. Кількість аркушів у касовій книзі повинно бути засвідчено підписами керівника і головного бухгалтера. Підчистки та невмотивовані виправлення в касовій книзі забороняються.
Перевірка операцій з видачі готівки з каси проводиться на третьому етапі аудиту.
Встановлюється, на які цілі підприємство отримувало і видавало готівку. Для цього вивчаються корінці чекової книжки на отримання готівки, виписки банку. Після того, як встановлена мета отримання готівки з розрахункового рахунку, перевіряється дотримання її підприємством шляхом вивчення касових документів (прибуткових та видаткових касових ордерів, касової книги) та бухгалтерських документів, які підтверджують використання готівки на зазначені цілі (авансові звіти, відомості на отримання заробітної плати, відомості на закупівлю сільськогосподарської продукції). Велику увагу необхідно приділити операціям видачі готівки для розрахунків з іншими підприємствами та з виплати заробітної плати з готівкової виручки або інших грошових надходжень підприємства. Насамперед це пов’язано з наявністю у підприємства податкової заборгованості (податкової картотеки на розрахунковому рахунку). При цьому залежно від терміну, за який проводиться аудит, слід враховувати зміни в порядку ведення касових операцій, які відбулися шляхом внесення змін і доповнень, Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637
Четвертий етап передбачає перевірку повноти оприбуткування готівки в касі підприємства. Необхідно визначити, чи повністю і своєчасно підприємство оприбутковує готівку, яка надходить з різних джерел:
за реалізовану продукцію (роботи, послуги);
одержання грошей з розрахункового рахунку;
невикористані підзвітні суми;
депоновану заробітну плату тощо.
З цією метою аудитор звіряє дані прибуткових касових ордерів та касової книги з:
даними відомості реалізації продукції, відвантажувальних документів та податкових накладних;
корінцями грошової чекової книжки підприємства та банківськими виписками, журналом-ордером №1 та відомістю до нього;
авансових звітів та журналу-ордера № 7;
відомостей на заробітну плату.
На п’ятому етапі аудитор перевіряє додержання підприємством встановленого ліміту залишку готівки в касі. Перевіряється повідомлення банку про встановлення ліміту залишку готівки, в касі, касова книга на предмет виявлення перевищення встановленого ліміту. Слід враховувати зміни, що відбулися у порядку ведення касових операцій та введені в дію з 14 листопада 1997 р. Так, готівка, видана під звіт, але не витрачена і не повернута до каси підприємства протягом 10 робочих днів з дня видачі її під звіт (на відрядження – протягом 3 робочих днів після закінчення відрядження), починаючи з наступного дня після закінчення зазначених строків заноситься до суми фактичного залишку готівки в касі на кінець дня. Крім того, оскільки згідно із зазначеними змінами, кошти на виплати, пов’язані з оплатою праці та виплатою дивідендів (доходу), всі підприємства незалежно від форм власності мають одержувати виключно з кас банку, у разі витрачання підприємством готівки а виручки на вказані цілі ці кошти також включаються до фактичних залишків готівки в касі того дня, коли були здійснені такі виплати.
Останнім – шостим етапом перевірки є зіставлення даних первинних, аналітичних і синтетичних облікових документів з даними, відображеними у звітності підприємства, з метою встановлення їх відповідності.
За результатами перевірки підприємства у разі виявлення порушень аудитор повинен їх класифікувати:
за формальними ознаками (порушення визначеного порядку ведення облікових реєстрів);
за суттю (підроблені бухгалтерські записи).
Останнім сьомим етапом перевірки є зіставлення даних первинних, аналітичних і синтетичних облікових документів з даними, відображеними у звітності підприємства, з метою встановлення їх відповідності. В разі виявлення аудитором порушень законодавства і інших документів, регламентуючим господарсько-фінансову діяльність і стан бухгалтерського обліку аудитор складає відомість.
Перевірка руху грошових коштів на поточному рахунку здійснюється на основі такої програми, яка представлена на прикладі ВКФ “Віта-Авто” в додатку 4.
Вивчення банківських операцій розпочинається із з'ясування аудитором питання, які рахунки відкриті підприємством в обслуговуючих установах банку. Кожному підприємству для зберігання коштів відкривають поточний рахунок, на який надходить виручка від продажу продукції, товарів, ведення робіт і надання послуг, проводяться розрахунки за виконані роботи, оплата товарно-матеріальних цінностей, робіт і послуг. Крім поточного рахунку, підприємства можуть мати й інші рахунки в банках.
Незалежно від того, якими рахунками в банку користується . підприємство, аудит, проведений на основі виписок банку та доданих до них документів, доцільно здійснювати в такій послідовності.
Перевірка наявності виписок з кожного банківського рахунку і ланцюжка перехідних залишків у них. Аудитори повинні впевнитись, що в бухгалтерії є в наявності всі виписки банку і за всіма рахунками. Разом з цим потрібно перевірити їх вірогідність.
Вхідні й вихідні залишки слід звіряти не лише за виписками, але й за датами здійснення попередніх операцій.
При вивченні операцій за рахунками в установі банку перевіряється наявність та достовірність виписок банку за кожним рахунком, наявність штампів і підписів працівників установ банків, відповідність зазначених у них даних даним бухгалтерського обліку - Головної книги. При цьому виписки добираються за хронологічною послідовністю для того, щоб перевірити, чи правильно перенесені залишки з попередньої до наступної.
Виписка банку по дебету і кредиту може бути виправлена в бухгалтерії або фіктивна. Операції, які викликають сумнів, за погодженням з клієнтом вивчають за допомогою зустрічної перевірки з банківською установою, якщо на такі дії є дозвіл клієнта.
Також аудитору слід перевірити:
відповідність дат платіжних доручень датам у банківських виписках;
правильність заповнення платіжних доручень;
таксування оборотів у виписка банку.
Звірка оборотів і залишків, відображених у виписках банку, із записами в облікових регістрах. Для цього підраховують обороти за виписками в банку в розрізі кожного рахунку за кожен місяць і ці дані порівнюють із записами в журналі № 1, відомості 1.2 та Головній книзі. Виписки банків контролюють за такою формулою:
С' + К - Д = С" (13)
деС' - залишок на початок дня;
К – кредитовий оборот;
Д – дебетовий оборот;
С" – залишок на кінець дня.
Документальна перевірка записів за рахунками в банку слід проводити в трьох напрямах:
а) перевірити, чи повністю виправдані ці операції документами, доданими до виписок банку;
б) перевірити, чи правильно складені за ними бухгалтерські проводки. Для цього необхідно провести суцільну перевірку банківських документів за період, що вивчається, переглядаючи їх в порядку записів у журнал та відомість з одночасною відміткою записів на виписках банку. Необхідно переконатися у правильності оформлення документів і відповідності доданих до них підстав, у наявності на копіях платіжних доручень штампів банку тощо;
в) провести систематизовану перевірку документів, згрупованих за однорідністю операцій.
Основні порушення, що виникають при проведенні операцій на рахунках в банках представленні у таблиці 13
Таблиця 13
Основні порушення при проведенні операцій по рахунках в банках
№ п/п
Можливе порушення
Характеристика порушення

1
Неповне відображення в обліку операцій по рахунках в банках
Не відображення надходження сум, одержаних з банку і одночасне не відображення надходження сум на рахунок на таку ж суму, тимчасове віднесення відповідних сум на розрахунки з банком по претензіях відсутність документів, що підтверджують списання грошових коштів з банківського рахунку

2
Безготівкові перерахування коштів не за призначенням
Перерахування коштів постачальникам з викривленням тексту, що оплачуються з рахунку або з підміною копій банківських доручень переказ грошових коштів підставним особам за нібито виконані роботи або в порядку погашення заборгованості

3
Некоректне відображення операцій на рахунках в банках, в регістрах синтетичного обліку
Некоректне складання проводок, неправильне виведення залишків, невідповідність записів в регістрах записам в первинних документах


Підсумковою документацією аудиторської перевірки є аудиторський висновок.
Порядок складання висновку регламентується ННА № 26 “Аудиторський висновок” та № 28 “Аудиторські висновки спеціального призначення”. Законом України “Про аудиторську діяльність” та національним нормативом України з аудиту № 26 передбачено, що аудитор повинен проаналізувати і оцінити інформацію, отриману на підставі аудиторських доказів для формування висновку.
За своїм правовим статусом висновок прирівнюється до висновку експертизи, що призначається у відповідності до процесуального законодавства України. Аудиторський висновок складається у довільній формі, але обов'язково повинен містити такі елементи: заголовок; замовник; вступ; масштаб перевірки; висновок про перевірену фінансову звітність; дата аудиторського висновку; підпис; адреса аудиторської фірми.
Висновок аудитора за результатами аудиту буває різних видів:
Позитивний висновок;
Умовно-позитивний висновок;
Негативний висновок;
Відмова від написання висновку.
У додатку 6 наведено приклад написання умовно-позитивного висновку на прикладі ВКФ “Віта-Авто”.
Висновки
Відносини між підприємствами, які виникають внаслідок кругообігу господарських засобів, називаються розрахунками. Вони опосередковують розподіл і перерозподіл суспільного продукту, перехід його з товарної форми в грошову, і навпаки. Початковою і кінцевою ланкою кругообігу засобів, який включає придбання товарів, виробництво продукції, виконання робіт, надання послуг, а також їх продаж і отримання виручки, виступають грошові кошти, які є найбільш ліквідними активами.
Виробничо–комерційна фірма «Віта-Авто» у формі товариства з обмеженою відповідальністю є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у банківських установах в національній та іноземній валютах, печатку (зі своєю назвою), кутовий штамп, товарний знак , бланки та інші притаманні юридичній особі реквізити. Основні види діяльності, що здійснює ВКФ «Віта-Авто»: здійснення внутрішніх та міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом; організація та здійснення робіт по придбанню, транспортуванню, зберіганню та відпуску прескурсорів; ремонт та сервісне обслуговування автомобілів та побутової техніки; надання посередницьких, маркетингових, консультаційних, транспортно-ексгіедиційних та інших послуг, не заборонених діючим законодавством України; зовнішньо-економічна діяльність.
Основною метою аналізу грошових коштів є виявлення рівня достатності формування грошових потоків за видами діяльності, їх ефективності, а також збалансованості позитивного та негативного грошових потоків за обсягом і в часі.
На ВКФ «Віта-Авто» найбільшу питому вагу вартості усього майна підприємства займають оборотні активи підприємства, а саме за рахунок дебіторської заборгованості перед підприємством та незавершеного виробництва. Найменшу питому вагу у вартості активу балансу займають товари та грошові кошти та їх еквіваленти.
Спостерігається стійка тенденція до збільшення вартості майна на підприємстві на 65,9% у 2007 році в порвнянні з 2008 роком та на 120,2% у 2008 році в порівнянні з 2007 роком, що оціється позитивно.
На кінець 2008 року вартість власного капіталу зменшилась на 318 тис.грн в порівнянні з минулим роком, що оцінюється негативно. Що в першу чергу пов’язано зі значним зростанням величини непокритого збитку підприємства на 318 тис.грн.
Спостерігається стійка негативна тенденція збільшення кредиторської заборгованості та величини непокритого збитку, що оцінюється досить негативно, вказуючи на нестійке становище підприємства. А також присутність довготермінових та короткотермінових кредитів банку.
Негативною тенденцією є значне зменшення швидко ліквідних активів у 2008 році на 552,2 тис.грн в порівнянні з попереднім роком. Це означає зниження прискорення обіговості оборотних активів та збільшення рівня мобілізації коштів в обороті. Відповідно дані активи стали становити менше 1% в загальній структурі балансу, що вказує на не спроможність підприємства швидко зорзаховуватись з постачальниками.
Аналізуючи структуру джерел коштів підприємства ми бачимо постійне перевищення питомої ваги залучених коштів над власними, що вказує на досить скрутне становище підприємства на даний час.
Отже за даними обрахунків у 2006 року на підприємстві 1,06 грн. поточних активів припадало на 1 грн. поточних зобов’язань, у 2007 році взагалі лише - 0,92 грн., а у 2008 році – 0,72 грн відповідно. Спадна динаміка оцінюється негативно, як втрачання підприємством своєї автономії.
На кожну гривню поточної заборгованості підприємство має лише 66-92 коп. ліквідних активів, що звичайно є негативним явищем.
Кефіцієнта абсолютної ліквідності у 2006-2008рр роках не перевищує 0,01. Це означає, що 1% поточних зобов’язань протягом короткого періоду часу підприємство зможе покрити за рахунок грошових коштів та їх еквівалентів, що звичайно є негативним явищем.
Негативним на підприємстві вважається зниження усіх показників ліквідності у 2007 році в порівнянні з 2006 на 15%, а у 2008р в порівнянні з 2007р на 20%, що пов’язано зі високими темпами зростання поточних зобов’язань підприємства (кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги) в порівнянні з майже зі сталими показниками оборотних коштів та зниженням показника грошових коштів та їх еквівалентів. Це вказує на постійну потребу підприємства у ліквідних коштах.
За даними отриманих результатів коефіцієнта фінансової незалежності у 2006 році всього 0,2 грн. власного капіталу припадає на 1 гривню вартості майна, а у 2007 році – 0,12 грн., ау 2008р -0,05. Підприємство вважається фінансово не стійким, на грані банкрутства, адже частина власного капіталу в загальній сумі його фінансових ресурсів повинна становити менше 50%, а у ВКФ «Віта-Авто» лише 5-20%. Негативним також вважається зменшення частки власного капіталу у структурі майна підприємства протягом аналізованого періоду..
Як випливає в 2008 році ми маємо нормальну якість управління грошовими коштами підприємства. В результаті операційної діяльності, зокрема від реалізації послуг ВКФ «Віта-Авто», одержує достатньо грошових коштів, щоб мати змогу інвестувати ці кошти, а також виплачувати відсотки по залученим кредитам. Причому підприємству для здійснення інвестицій достатньо тільки власних засобів. Але при цьому чистий рух коштів в результаті всіх видів діяльності підприємства за рік має негативне значення (в нашому випадку воно склало 553 тис грн.), що говорить про те, що керівництво підприємства не повністю справляється зі своїми функціями.
Метою аудиту операцій з коштами та стану розрахунків є встановлення достовірності даних, щодо наявності та руху грошових коштів, повноти і своєчасності відображення інформації в зведених документах та облікових регістрах, правильності ведення обліку грошових коштів і розрахунків відповідно до прийнятої облікової політики, достовірності відображення залишків у звітності господарюючого суб'єкта. Джерелами інформації для аудиту грошових коштів є: первинні документи з обліку грошових коштів; облікові регістри, що використовуються для відображення господарських операцій з обліку коштів, розрахунків та інших активів; акти та довідки попередніх ревізій, аудиторські висновки та інша документація, що узагальнює результати контролю; головна книга, звітність.
Внутрішній контроль будучи функцією управління виступає засобом двостороннього зв'язку між об'єктами управління і органом управління, інформуючи про дійсний стан об'єкта і фактичне виконання управлінських рішень. Основною його метою є об'єктивне вивчення фактичного стану справ у суб'єкта господарювання, виявлення та попередження тих факторів і умов, які негативно впливають на виконання прийнятих рішень і досягнення поставленої мети.
Результати опитування вивчення системи внутрішнього контролю можуть бути оформлені в виді анкети. Для виконання плану аудитор повинен підготувати в письмовій формі програму аудиторської перевірки з визначенням в ній конкретних завдань і процедур для кожного об'єкту аудиту.
При аудиті операцій з грошовими коштами, зокрема касової готівки, аудитор проводить перевірку в декілька етапів.
Основні порушення в операціях з грошовими коштами в касі є: пряме розкрадання грошових коштів нічим не обґрунтоване; не оприбуткування та привласнення грошових коштів, що надійшли; надлишкове списання грошей по касі повторне використання одних і тих же документів для списання грошей по касі; привласнення сум, законно нарахованих різним особам та організаціям; недотримання лімітів залишку; проведення розрахунків з різними особами понад встановлені ліміти; розрахунки з населенням готівкою за готову продукцію, товари, виконані роботи та надані послуги без застосування реєстраторів розрахункових операцій; некоректне відображення касових операцій в регістрах синтетичного обліку.
Документальна перевірка записів за рахунками в банку слід проводити в трьох напрямах: перевірити, чи повністю виправдані ці операції документами, доданими до виписок банку; перевірити, чи правильно складені за ними бухгалтерські проводки; провести систематизовану перевірку документів, згрупованих за однорідністю операцій.
Порядок складання висновку регламентується ННА № 26 “Аудиторський висновок” та № 28 “Аудиторські висновки спеціального призначення”. Законом України “Про аудиторську діяльність” та національним нормативом України з аудиту № 26 передбачено, що аудитор повинен проаналізувати і оцінити інформацію, отриману на підставі аудиторських доказів для формування висновку.
Висновок аудитора за результатами аудиту буває різних видів: позитивний висновок; умовно-позитивний висновок; негативний висновок; відмова від написання висновку.
Список використаної літератури
Бутинець Ф.Ф. Аудит: Підручник для студентів спеціальності „Облік і аудит” вищих навчальних закладів. — 2-ге вид., перероб. і доп. — Житомир: ПП „Рута”, 2002. -672с
Аудит: Практическое пособие/ А. Кузьминский, Н. Кужельный, Е. Петрик, В.Савченко и др.; Под ред. А. Кузьминского. — К.: «Учётинформ», 1996. — 283
Белуха Н.Т. Аудит: Учебник. — К.: «Знання», КОО, 2000. — 769 с.
Аудит і ревізія підприємницької діяльності. Навчальний посібник/ Ф.Ф. Бутинець, та ін.; За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. — Житомир: ПП „Рута”, 2001. — 416 с.
“Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій”, затв. Наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. //програма “Гросбух”
“Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку”, затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88//програма “ЛІГА”.
Бухгалтерський облік і аудит – 2003р. №2 – с.54-57.
Бухгалтерський облік та фінансова звітність в Україні: Навчально – практичний посібник / під ред. С.Ф. Голова.- Дніпропетровськ, ТОВ “Баланс-Клуб”, 2001.-832.
Бухгалтерський фінансовий облік. Підручник / За ред проф. Ф.Ф. Бутинця.- Житомир: ЖІТІ, 2000.-608.
Закон №698-XII від 07.02.1991 (редакція на 16.01.2003)"Про пiдприємництво"
Закон України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996 – ХІV.
Наказ Міністерства фінансів України №87 від 31.03.1999 (редакция на 19.12.2006) "Про затвердження Положень (стандартів) бухгалтерського обліку 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності""
Організація бухгалтерського обліку. Навчальний посібник для студентів вузів спеціальності “Облік і аудит”/Ф.Ф. Бутинець, О.В. Олійник, М.М. Шигун, С.М. Шулепова; 2-е вид., доп. і перероб.-Житомир: ЖІТІ, 2001.-576.
План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій. Затв. Міністерством фінансів України від 30.11.99 р. №291.
Положення Міністерства фінансів України №87 від 31.03.1999 (редакція на 11.12.2006) "Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про фінансові результати""
Посібник з бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності підприємствами України // С.Я.Зубілевич, І.Ю.Кравченко, О.О.Прокопенко та ін. – К., 2002 – 472 с
Пушкар М.С. Національні стандарти бухгалтерського обліку України.- Тернопіль: Лілея, 2000. – 106с.
Управлінський облік навч посібник. Л.В.Нападовська, Київ 2006р.-658с.
Чебанова Н.В., Василенко Ю.А. Бухгалтерський фінансовий облік.- Київ: Академія, 2002.
Додаток 1
Анкета
процедур внутрішнього контролю
по касі_______________________
Замовник _________
складено _____________ Перевірено___________________
виконавець, дата виконання
Процеси
Питання
Відповіді
Примітки

Санкціонування
Чи усі видаткові касові ордери або документи, що їх замінюють підписані керівником?
Так



Чи тільки керівник дає дозвіл на видачу готівки з каси?
Так


Розподіл обов'язків
Чи розподілені обов'язки по виписуванню касових ордерів і їх виконанню (видачі) отриманню готівки?
Так



Чи розподілені обов'язки з обліку касових ордерів та реалізації?
Так


Документування і запис
Чи здійснюється нумерація видаткових і прибуткових касових ордерів у встановленому порядку?
Так



Чи своєчасно заповнюється касова книга і подається звіт касира?
Так



Чи додаються до звіту касира усі необхідні документи?
Ні



Чи здійснюється в установленому порядку перевірка звіту касира?
Ні



Чи перевіряє бухгалтер дотримання суми встановленого ліміту залишку готівки в касі?
Так


Контрольні процедури
Чи здійснюється раптова інвентаризація коштів в касі?
Так



Чи здійснюється перевірка своєчасності оприбуткування коштів у касі, їх внесення на поточний рахунок на підставі записів із касової книги, чеків і виписок банку?
Так



Додаток 2
План контролю за здійсненням касової і розрахункової дисципліни на ВКФ «Віта-Авто»
Об’єкт контролю
Джерело контролю
Виконавець
Строк здійснення

Своєчасність і повнота здачі в банк касових надходжень і депонованої заробітної плати
Касова книга
Головний бухгалтер
Щоденно

Дотримання ліміту касових залишків
Касова книга
Головний бухгалтер
Щоденно

Дотримання правил видачі авансів підзвітним особам в межах потреби
Заява підзвітної особи про видачу авансу
Головний бухгалтер
Щоденно

Своєчасність оплати рахунків покупцями
Виписка із рахунку в банку
Головний бухгалтер
Щоденно

Своєчасність оплати рахунків постачальників
Об’яви банку
Головний бухгалтер
Щоденно


Додаток 3
Етапи перевірки касових операцій
Перевіряємо організація ВКФ “Віта-Авто
Період аудиту 01.01.2006р по 31.12.2008р
Кількість чоловіко-годин_____________________________________________
Керівник аудиторської групи_________________________________________
Виконавець_______________________________________________________

Етапи перевірки
Реєстри та первинні документи
Процедури аудиту

1
Раптова ревізія каси

Перевірка і перерахунок усіх грошей та цінностей, які знаходяться в касі

2
Перевірка правильності заповнення первинних касових документів та ведення касової книги
Прибуткові касові ордери, видаткові касові ордери, касова книга, журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових ордерів
Перевірка:правильності заповнення касових ордерів, реєстрації касових ордерів у журналі реєстрації касових документів, наявності однієї касової книги на підприємстві, порядку її ведення

3
Перевірка встановленого ліміту каси та додержання його підприємством
Повідомлення банків про встановлення ліміту каси, касова книга, журнал-ордер №1, Головна книга, баланс (форма №1)
Перевірка: касової книги та інших регістрів обліку на предмет перевищення встановленого ліміту каси

4
Перевірка наявності проведення інвентаризації
Акти інвентаризації каси Перевірка актів інвентаризації каси
дотримання вимог нормативних документів, які регулюють порядок проведення інвентаризації

5
Перевірка правильності видачі готівки з каси
Корінці чеків, виписки банків, прибуткові касові ордери, видаткові касові ордери, касова книга, авансові звіти, відомості на виплату зарплати, на закупівлю с/г продукції та продуктів її переробки, журнал-ордер №1, Головна книга, баланс (форма №1)
Первірка:використання готівки на цілі, для яких вона одержана в установі банку, видачі готівки на поточні потреби підприємства залежно від кількості робітників та її використання

6
Правильність оприбуткування готівки
Корінці чеків, виписки банків, прибуткові касові ордери, видаткові касові ордери, касова книга, авансові звіти, відомості на виплату зарплати, на закупівлю с/г продукції та продуктів її переробки, журнал-ордер №1, Головна книга, баланс (форма №1), накладні, рахунки фактури, відомості реалізації продукції
Перевірка повного оприбуткування готівки від реалізації продукції за готівку, повного оприбуткування готівки у касі при отримані готівки з розрахункового рахунку, повернення підзвітних сум, депонованої зарплати

7
Перевірка достовірності обліку касових операцій
Прибуткові касові ордери, видаткові касові ордери,журнал-ордер №1, Головна книга, баланс (форма №1)
Звірка даних первинних, аналітичних та синтетичних документів з даними звітності з метою визначення її повноти та достовірності журнал-ордер №1, Головна книга, баланс (форма №1)

Додаток 4
Програма аудита
Аудит операцій на розрахунковому рахунку
Перевіряємо організація ВКФ “Віта-Авто
Період аудиту 01.01.2006р по 31.12.2008р
Кількість чоловіко-годин_____________________________________________
Керівник аудиторської групи_________________________________________
Виконавець_______________________________________________________
Планує мий аудиторський ризик_____________________________________
Планує мий рівень істотності________________________________________
№ п/п
Перелік перевіряємих питань та процедур
Робочі документи аудитора
Примітки

1
Відповідність сум, вказаних в виписках банків, сумам, вказаним в прикладеним до них платіжним документам Процедура: перевірка документів, вибірка суцільним порядком
Робочі записи
-

2
Повнота та достовірність банківських виписок Процедура: перевірка документів, вибірка суцільним порядком
Робочі записи
-

3
Обґрунтування перерахованих грошових коштів з розрахункового рахунку в тому числі по акцептованим платіжним документам Процедура: перевірка документів, усне опитування персоналу, вибірка суцільним порядком
Робочі записи
-

4
Правильність складання кореспонденції рахунків Процедура: слідкування
Робочі записи
-

5
Відповідність записів в виписках банка записам на синтетичних та аналітичних рахунках до рахунку 31 та формах бухгалтерської звітності Процедура: слідкування
Робочі записи
-


Додаток 5
Робочий документ аудитора
Перевірка правильності складання форми № 3 «Звіт про рух грошових коштів» з даними фінансової звітності , Головної книги, синтетичного та аналітичного обліку ВКФ “Віта-Авто” за 2008 рік
Стаття форми №3
Код рядка
Значення, тис.грн
Джерело інформації
Значення, тис.грн
Відхилення



Графа 3
Графа 4
графи 3 «Надходження»
графи 4 «Видаток»



1
2


4
5
6
7

Рух коштів у результаті операційної діяльності

Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування
010
-
156
Ряд. 170 форми № 2
Ряд. 175 форми № 2
156
-

Коригування на:
амортизацію необоротних активів
020
10201
-
Ряд. 260 форми № 2
X
10201
-

збиток (прибуток) від нереалізованих курсових різниць
040
507
756
Дт 302, 312 - Кт 714 за вирахуванням Дт 945 - КТ 302, 312
507
756
-

збиток (прибуток) від неопераційної діяльності
050
30142
56665
Ряд. (110 + 120 + 130 - 140-150 - 160) форми № 2
30142
56665
-

Витрати на сплату відсотків
060
1419
-
Дт (951 + 952)
X
1419
-

Прибуток (збиток) від операційної діяльності до зміни в чистих оборотних активах
070
-
15308
Ряд. (010 + 020 ± 030 ± 040 ± 050+ 060) форми № 3
15308
-

Зменшення (збільшення):


оборотних активів
080
-
57481
Сума рядків 100 - 180, 200, 210 и 250 (гр. 4 - гр. 3) форми № 1
57481
-

витрат майбутніх періодів
090
-
-
Ряд. 270 (гр. 4 - гр. 3) форми № 1
-
-

Збільшення (зменшення):


поточних зобов'язань
100
83186
-
Сума рядків 520 - 580, 600 і 610 (гр. 4 - гр. 3) форми № 1
83186
-

доходів майбутніх періодів
110
-
-
Ряд. 630 (гр. 4 - гр. 3) форми № 1
-
-





> 0
< 0



Грошові кошти від операційної діяльності
120
10397
-
Ряд. (070 ± 080 ± 090 ± 100 ± 110) (гр. 3 - гр. 4) форми № 3
10397
-

Сплачені:
відсотки
130
-
-
X
Дт 684 - Кт 31, 372
-
-

податки на прибуток
140
-
30
X
Дт 641 / приб - Кт 31, 372
30
-

Чистий рух коштів до надзвичайних подій
150
10367
-
± Ряд. 120 - сума рядків 130 і 140 форми № 3
10367
-

Рух коштів від надзвичайних подій
160
-
-
Дт 31 - Кт 375, 377
Дт 99-Кт 31, 372
-
-

Чистий рух коштів від операційної діяльності
170
10367
-
± Ряд. 150 ± 160 форми № 3
10367
-

II. Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності

Реалізація :


фінансових інвестицій
180
-
-
Дт 30, 31 - Кт 377, 741
X
-
-

необоротних активів
190
8
-
Дт 30, 31 - Кт 377, 742
X
8
-

майнових комплексів
200
-
-
Дт 30, 31 - Кт 377, 743
X
-
-

Отримані:


відсотки
210
-
-
Дт 30, 31 - Кт 373
X
-
-

дивіденди
220
-
-
Дт 30, 31 - Кт 373
X
-
-

Інші надходження
230
38206
-
Дт 30, 31 - Кт 681, 371
X
38206
-

Придбання:


фінансових інвестицій
240
-
-
X
Дт 14, 352 - Кт 31,372
-
-

необоротних активів
250
-
63465
X
Дт 685 - Кт 31, 372
63485
-

майнових комплексів
260
-
-
X
Дт 685 - Кт 31, 372
-
-

Інші платежі
270
-
-
X
Дт 371, 641 - Кт 31, 372
-
-

Чистий рух коштів до надзвичайних подій
280
-
25251
Сума рядків 180 - 230 - сума рядків 240 - 270 форми № 3
-
-

Рух коштів від надзвичайних подій
290
-
-
Дт 31 - Кт 375, 377
Дт 99 - Кт 31, 372
-
-

Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності
300
-
25251
Ряд. ±280 ± 290 форми № 3
25251
-

III. Рух коштів у результаті фінансової діяльності

Надходження власного капіталу
310
-
-
Дт 31 - Кт 41, 421, 422, 45, 46
X
-
-

Отримання позики
320
16000
-
Дт 30, 31 - Кт 50, 51, 52, 60
X
16000
-

Інші надходження
330
-
-
Дт 30, 31 - Кт 55
X
-
-

Погашення позик
340
-
1669
X
Дт 50, 51, 52, 60 -Кт 31, 372
1669
-

Сплачені дивіденди
350
-
-
X
Дт 671, 641/ПДФО - Кт 30, 31
-
-

Інші платежі
360
-
-
X
Дт 53, 61, 641, 672 -Кт 30, 31
-
-

Чистий рух коштів до надзвичайних подій
370
14331
-
Сума рядків 310 - 330 - Сума рядків 340 - 360 форми № 3
14331
-

Рух коштів від надзвичайних подій
380
-
-
Дт 31 - Кт 377,375
Дт 99 - Кт 31, 372
-
-

Чистий рух коштів від фінансової діяльності
390
14331
-
Ряд. (± 370 ± 380) форми № 3
14331
-

Чистий рух коштів за звітний період
400
-
553
Ряд. ± 170 ± 300+ 390 форми № 3
553
-

Залишок коштів на початок року
410
1008
-
Ряд. (230 + 240) гр. 3 форми № 1
X
1008
-

Вплив зміни валютних курсів на залишок коштів
420
-
-
Ряд. 040 гр. 4 форми № 3
X
-
-





X
Ряд. 040 гр. 3 форми № 3



Залишок коштів на кінець року
430
455
-
Ряд. ± 400 ± 410 ± 420 форми № 3
X
455


Додаток 6
Аудиторське підприємство “____________”
Україна, м. Луцьк
Ліцензія №_____ чинна до____________
Аудиторський звіт
за наслідками аудиторської перевірки ВКФ «Віта-Авто»
м. Луцьк “________” __________ 200___ р.
Відповідно до ЗУ “Про аудиторську діяльність” аудиторським підприємством “_______” на підставі договору № ____ від _______ 200____ р. проведена аудиторська перевірка фінансово-господарської діяльності ВКФ «Віта-Авто» за період 01.01.2006р. по 01.01.2009р.
1. Мета перевірки
Метою аудиторської перевірки є підтвердження повноти та достовірності балансу, звіту про фінансові результати та їх використання та звіту про рух грошових коштів станом на 01.01.2008р.
2. Об'єкт перевірки
ВКФ «Віта-Авто» зареєстровано реєстраційною палатою виконкому_____________
Юридична адреса: м.Луцьк ,___________
Код підприємства_____________
ВКФ «Віта-Авто» створене з метою сприяння формуванню товарного ринку, задоволення суспільних потребу його продукції, роботах та послугах.
Для здійснення поставленої мети товариство здійснює свою діяльність відповідно до ЗУ “Про господарські товариства”, “Про підприємницьку діяльність”, “Про підприємства в Україні” та інші законодавчих актів і статуту
Під час перевірки встановлено, що операції, які пов'язані з грошовими коштами підприємства здійснені (оформлені) з порушеннями встановленого порядку через неуважність працівників підприємства.
Детальніше наведені факти розглянуто у звіті аудиторів, поданому керівництву ВКФ “Віта-Авто” окремим документом.
У зв’язку з цим аудитор вважає за можливе підтвердити, що за винятком загальних обмежень надана інформація свідчить про відповідність здійсненої господарсько-фінансової діяльності чинному законодавству. Прийнята система бухгалтерського обліку відповідає законодавчим і нормативним вимогам. Фінансова звітність складена за дійсними обліковими даними і в цілому достовірно відображає фактичний фінансовий стан на 1 січня 2009р. за результатами операцій за період з 1 січня 2009р. До 1 січня 2009р 2001 р.
Дата Підпис