Цікаві факти роботи Комітету Верховної Ради України з питань бюджету
Нелегка праця Комітету ВРУ з питань бюджету проходить під грифом публічної секретності. Комітет з питань бюджету всіляко намагається приховати свою діяльність публікуючи при цьому порядок денний своєї роботи. Щоб зрозуміти про що саме йде мова, гляньте на фотографії документів Комітету (зроблені з його веб-сайту).
Перші два проекти порядку денного зацікавлюють питанням: що ж таке «різне» розглядають наші народні обранці? Відповідно до Постанови Верховної Ради України вiд 04.12.2007 № 4-VI «Про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради України шостого скликання» Комітет Верховної Ради України з питань бюджету здійснює законопроектну роботу, готує, попередньо розглядає питання, віднесені до повноважень Верховної Ради України, та виконує контрольні функції у відповідних сферах відання з таких питань:
? державної бюджетної політики та міжбюджетних відносин;
? Державного бюджету України (включно з питаннями доходів, видатків бюджету, контролю за виконанням бюджету);
? бюджетного процесу;
? оцінки відповідності законопроектів вимогам Бюджетного кодексу України;
? діяльності державних фінансових органів;
? діяльності Рахункової палати;
Може розглядали щось із питань віднесених до юрисдикції Комітету? Підтвердженням цього можна вважати факт "розшифрування" пункту "різне" в одному з останніх проектів порядку денного:
Все ж на думку спадає жартівливе припущення, що Комітет обговорював питання свят та відпочинку, оскільки лише в останній публікації (2го лютого, після всіх свят) свого порядку денного таки було зазначено, що таке «різне» розглядається.
Звісно, тут зазначені проекти порядку денного, але і затверджені документи щодо розгляду поточних питань на сайті відсутні. Тому, шановні народні обранці, пишіть і публікуйте про свої плани щодо порядку денного. Адже народ, таки має право знати, чим це таким «різним» ви займаєтесь. І не повинен собі ламати голову над тим, яке ви "різне" робили за наші гроші?
Джерела:
1. Постанова Верховної Ради України вiд 04.12.2007 № 4-VI «Про перелік, кількісний склад і предмети відання комітетів Верховної Ради України шостого скликання»
2. Веб-ресурс Комітету ВРУ з питань бюджету
Україна у світі
/

Сучасні пріоритети зовнішньої політики України пройшли довгий процес формування у доволі складних міжнародних умовах, коли наша держава на зорі незалежності була змушена доводити свою здатність бути гідним гравцем на міжнародній арені, завойовувати авторитет у міжнародних організаціях, захищати власні інтереси у зовнішньополітичній сфері.
 У своїй зовнішній політиці вона спирається на фундаментальні загальнолюдські цінності, виступає за захист прав та інтересів громадян України, створює умови для підтримання контактів з українцями за кордоном - вихідцями з України, дбає про задоволення їх національно-культурних і мовних потреб, надає їм допомогу згідно з міжнародним правом. 
 Важливими пріоритетами зовнішньої політики України є європейська та євроатлантична інтеграція.
 На двосторонньому рівні Україна прагне використовувати увесь потенціал стратегічного партнерства на основі взаємного інтересу та спільних підходів до вирішення основних світових проблем; досягти та підтримувати добрі відносин з країнами-сусідами в атмосфері поваги до суверенітету та територіальної цілісності. Україна має встановлені дипломатичні відносини з більш ніж 170 державами світу, а інтереси України представляють 118 дипломатичних представництв у майже 80 зарубіжних країнах.
 Україна проводить активну багатосторонню політику в рамках універсальних та регіональних міжнародних організацій. На сьогодні Україна є членом 80 міжнародних організацій та фінансових інституцій.
 Постійним пріоритетом зовнішньої політики та сферою особливої уваги дипломатичних та консульських установ України є захист громадян України за кордоном.
 Договірно-правова база України сьогодні нараховує понад 3000 двосторонніх та 350 багатосторонніх договорів. Більшість двосторонніх угод України припадає на угоди в торговельно-економічній сфері, у сфері взаємного заохочення і захисту інвестицій, співробітництва у митних справах, боротьби з організованою злочинністю і незаконним обігом наркотичних речовин, уникнення подвійного оподаткування тощо.



Європейської політики сусідства - УКРАЇНІ
"Вступ України до Світової організації торгівлі у травні 2008 року прогрес, досягнутий у переговорах щодо нового між Україною та ЄС угоди про асоціацію та започаткування переговорів про приєднання країни до Договору про Енергетичне Співтовариство є важливими ознаками поглиблення відносин між ЄС і на Україну. Проте внутрішньополітичної невизначеності в поєднанні з поглибленням економічної та фінансової кризи в другій половині минулого року призвело до уповільнення темпів реформи. Україна зараз необхідно терміново вжити рішучих заходів з подолання економічної та фінансової кризи і реалізації реформ. Ми будемо надати Україні повну підтримку в цьому напрямку ", сказав сьогодні Беніта Ферреро-Вальднер, зовнішніх зв'язків і політики сусідства комісар.
ЄС і Україна: основні факти
Між Україною і ЄС про партнерство та співробітництво (УПС), що набула чинності в 1998 році. Сім підкомітетів зустрічатися на регулярній основі, для контролю і керівництва здійсненням широкого кола питань, що охоплюються УПС.
У вересні 2008 року на саміті ЄС-України на вищому рівні в Парижі було вирішено, що нова угода, яка була в ходу ведуться переговори повинні бути присвоєно звання угоди про асоціацію. Він замінить УПС і буде амбітний характер. Вона буде включати в якості невід'ємного елементу глибокої і всеосяжної зони вільної торгівлі.
Лідери також домовилися почати переговори по "Новий практичний інструмент", щоб замінити поточну між ЄС і України Плану дій. Це буде підготувати і полегшити впровадження нової України та ЄС угоди про асоціацію з моменту вступу його в силу. Нарешті, було також вирішено в Парижі, щоб відкрити візовий діалог з метою встановлення безвізового режиму як довгострокової перспективи.
Основні події в 2008 році і загальна оцінка
Україна досягла прогресу в багатьох областях, охоплених між ЄС і України Плану дій. Однак, було уповільнення темпів реформ, як наслідок триваючої внутрішньополітичної нестабільністю і, в другій половині року, поглиблення світової фінансової та економічної кризи. Україна нічого не або тільки обмежений прогрес в реалізації деяких ключових політичних заходів з реформування у тому числі конституційної та судової реформ і зусиль по боротьбі з корупцією.
Основні досягнення за звітний період були:
Вступ України до Світової організації торгівлі у травні 2008.
Подальший прогрес у переговорах щодо нової Угоди про асоціацію між ЄС і Україна в тому числі в якості невід'ємної частини глибокої і всеосяжної зони вільної торгівлі.
Запуск в жовтні візового діалогу між Україною та ЄС з метою встановлення безвізового режиму як довгострокової перспективі.
Продовження співробітництва з Республікою Молдова в області комплексного управління кордоном з метою приведення управління кордоном до стандартів ЄС. Це передбачало, зокрема, тісна співпраця з ЄС з прикордонної допомоги місії (EUBAM) та включала такі питання, як боротьба з контрабандою та незаконною торгівлею людьми.
Співпраця в галузі спільної зовнішньої політики та політики безпеки (ОВПБ) питання, також була позитивною з України вирівнювання себе майже все ОВПБ відкритих позицій для вирівнювання.
У березні 2008 року ЄС і України підписали в рамках Меморандуму про взаєморозуміння в галузі енергетики, дорожньої карти з енергоефективності, відновлюваних джерел енергії та зміни клімату.
У листопаді 2008 року були розпочаті переговори про приєднання країни до Договору про енергетичне співтовариство, яке включає в себе зобов'язання щодо поступового зближення з ЄС правил внутрішнього енергетичного ринку.
Переговори по всеосяжного угодою авіації ЄС з України були розпочаті в січні 2008 року.
На макроекономічному боку, забезпечення стенд-бай з Міжнародним валютним фондом 16400 млн доларів США (близько € 12900 млн) у рамках всеохоплюючої економічної програми стабілізації зіграла вирішальну роль у вирішенні різкого погіршення економічної і фінансової ситуації, що випливають з міжнародного економічного та фінансової кризи. Уряд України в даний час веде переговори з МВФ про виплату другого траншу кредиту очікування. Реальний ВВП знизився на 11,7% в річному численні в жовтні-грудні 2008 р. (оцінка) чого загальні темпи зростання ВВП до 2,1% за весь рік.
Спеціальний податковий режим для сільського господарства, лісівництва та рибальства, щоб уникнути негативних наслідків фінансової кризи набув чинності 1 січня 2009 року. Вона включає в себе спеціальний механізм податку на додану вартість обробки, яка призначена для підтримки спеціального лікування і непряму підтримку сільгоспвиробників відповідно до зобов'язань СОТ.
ЄС-Україні торгівля росла з постійною двозначний показник в останні роки і склав € 39400 млн в 2008 році. Український експорт до ЄС збільшився на 15,1%, а імпорт з ЄС збільшився на 12,4%. Частка ЄС в загальній зовнішньої торгівлі України товарами в 2007 році склав 39%, випередивши Росію.
Як ЄС підтримує реформи в Україну
Україна є ключовим партнером енергія Європейського союзу, особливо в газовому секторі, де близько 80% імпорту ЄС, Росія транзит газу по трубопровідній системі України. Відносини з Україною в енергетичній сфері були протестовані в січні 2009 року після комерційної суперечки між Росією та Україною про газ. В результаті цієї суперечки було часовий зріз Росія поставок транзиту до Європи через територію Україну внаслідок надзвичайних ситуацій в декількох державах-членах ЄС та деяких сусідніх держав. Європейська комісія сприяла вирішенню газової кризи, зокрема, шляхом відправлення команди Росії та Україні контролювати потоки транзиту газу.
Що стосується ядерної енергії, Європейської Комісії та Україна продовжив реалізацію спільного проекту з Міжнародним агентством з атомної енергії, з оцінки безпеки атомних станцій в Україні влада. Україна проводила модернізацію своїх атомних електростанцій.
У жовтні 2008 року Європейська комісія виділила другий транш Євратом кредит на модернізацію Хмельницький-2-4 Рівненської атомних реакторів. Україна продовжує зміцнюватися з ядерного регулювання, за підтримки ЄС.
Спільноти Механізм цивільного захисту був мобілізований в серпні 2008 року, щоб допомогти Україні оцінити затоплення Дністра (Придністров'я), Прут і Серет річок, а також річок в Закарпатській області. Після стихійних лих Збиток за оцінкою потреб на аварії в Керченській протоці була завершена в 2008 році на основі доброї співпраці з українською владою. У серпні 2008 року Україна та Європейська комісія підписали новий адміністративний домовленість про більш тісну співпрацю в області цивільного захисту.
Умов утримання нелегальних мігрантів покращилася в деяких регіонах у другій половині 2008 року з відкриття двох сучасних міграційних центрах розміщення фінансованого ЄС (Zhuravychi і Rozsudiv) і закриття центру тимчасового тримаючи в Павшино. Крім того Державна прикордонна служба відкрила п'ять сучасних фінансуються ЄС ізоляторах тимчасового утримання в Шацьк, Malniv, Mostyka, Чернівці та Ізмаїл.
Можливості для сприяння співпрацю громадянського суспільства на місцевому та регіональному рівні були розширені після створення в серпні 2008 року з українських Цивільного Експертної ради. Цей орган, який буде діяти в рамках ЄС-України Комітету зі співробітництва була офіційно сформована до складу якої входять близько 30 організацій громадянського суспільства.
9 операцій двійникування тривають (одна була нещодавно завершена і деякі інші в стадії підготовки) в Україну в таких секторах, як цивільної авіації, космічного співробітництва та державного фінансового контролю. Ці кучерявими операції приносять десятки державних службовців по всьому ЄС працювати на щоденній основі з українськими колегами, щоб сприяти просуванню реформ та ЄС поділяють ноу-хау і передового досвіду в різних областях.
ЄС надає підтримку інституційних та розвитку потенціалу в широкому діапазоні пріоритетних секторів з верховенства закону і прав людини, регіонального та сталого розвитку; для торговельних відносин, фінансові послуги, освіта і охорона здоров'я та інші. Тільки в 2008 році близько 300 проектів, вирішення цих питань здійснюється на землі. Допомога Україна
У 2008 році ЄС продовжує підтримувати українські реформи та скоїв допомогу на загальну суму в розмірі € 138 600 000 в рамках Європейського інструменту сусідства та партнерства (ЄІСП), який включає додаткові € 16600000 з управління фондом.
Програма дій 2008 року на Україну включає в себе додаткові € 70 млн для підтримки енергоефективності в Україні, у тому числі € 63 млн. будуть виплачені у вигляді бюджетної підтримки протягом трирічного періоду. Програма дій також включає в себе 2008 € 45 млн сектора політичну підтримку програми "Сприяння взаємній торгівлі шляхом усунення технічних бар'єрів в торгівлі між Україною та Європейським Союзом", що включає € 39 млн бюджету підтримки, яка буде виплачуватися в чотири транші і € 6 млн. технічної допомоги.
Підтримка в галузі ядерної безпеки продовжує розмірі € 48255000 в рамках продовження програми ТАСІС і планів дій 2007 і 2008 роках під Інструмент співпраці в галузі ядерної безпеки.
У 2008 році перші приватні транш в € 23 млн. витрачено 2007 Енергетичний сектор Програми підтримки політики.
Україна також отримали користь з істотних асигнувань з Інвестиційного фонду сусідства (NIF) - в 2008 році три проекти були затверджені ("Технічна допомога для Укренерго Висока мереж передачі напруги", "Технічна підтримка Допомога для українських муніципалітетів" і "Технічна допомога для Бурштинської ТЕС реабілітації і підвищення ефективності ») вчинення € 6,6 млн. Очікується, що важелі € 608 млн у вигляді кредитів європейських фінансових інститутів у секторі транспортування енергії та соціальний. Загальної суми асигнувань на 2007-2010 роки, як очікується, значно перевищують € 500 млн, в рамках ЄІСП.