Боротьба з втратами газу



















На практиці поняття “ Втрати газу “ має двоякий смисл . По- перше , це втрати з газопроводів і різноманітних споруд на них і по- друге , це умовна втрата , під якою розуміємо кількість газу , Не проданого споживачам.
Якщо боротьба з істинними втратами газу важлива для підтримки в робочому стані всіх газових комунікацій і установок , забезпечення безпеки населення і виробничого персоналу , та покращення обміну газу в кінцевому результаті допомагає підтримувати газове господарство на високому технічному рівні експлуатації .
Статистика свідчить , що 31% втрат газу з числа пошкоджених , механічно або корозією або в наслідок неякісної збірки конденсатозбірників і гідро - затворів припадає на стояки , 3% на з’єднувальні муфти і 10% припадає на втрати з-під погано завернутої глухої пробки в кран конденсатозбірників середнього або високого тиску.

Таблиця 1.

Як бачимо з таблиці 1 , 25% всієї кількості втрат газу приходиться на втрати з з’єднань чавунних труб , і 0.6% на різноманітні конструкції з’єднання сталевих газопроводів з неметалічними або не сталевими .
Звичайно таке положення не може бути характерним для газового господарства , не маючого чавунних труб . Наслідком цього є посилена робота заміни чавунних газопроводів на сталеві.
Також значними э втрати при будівництві або ремонті певних споруд через які проходять газопроводи . Так наприклад досить небезпечними є недогляди експлуатаційного персоналу під час дорожніх робіт на проїздах де знаходяться ковери підземних установок на газопроводах.
Непоодинокі випадки ,коли асфальтом покривається кришка ківера і втрамбовується дорожнім катком . який в свою чергу пошкоджує арматуру під ківером . Як наслідок виникає втрата газу яка довгий час не замічається , і витікаючий газ шукає шлях для виходу потрапляючи в сусідні споруди . Наслідки такого проникнення неважко передбачити .
Існують і другі випадки втрат газу. Так, наприклад , слідкуючи за діями експлуатаційників , діти відкривають слабо закручені крани або пробки і підпалюють газ . пожежу , яка виникає в наслідок цього на арматурі конденсатозабірника середнього тиску важко погасити без зниження тиску в газопроводі.
Іноді такого роду загоряння виникають і без запалювання. Витікаючий газ загоряється від іскор , які вилітають з вихлопних труб автомобілів.
На кінець аварій з втратою газ які часто супроводжуються пожежами виникають при невмілому , а іноді зловмисному ( без повідомлення експлуатаційної організації) приєднанню до крана конденсатозбірника , шланга або тимчасового газопроводу для відбору газу при розігріванні мерзлих ґрунтів , бітуму і т.д. представниками будівельних організацій.
Для подолання таких і деяких інших незначних аварій використовують спеціальні заглушки або пробки (рис.1.)
рис.1. Пробки
Втрати з засувів і кранів
Кількість втрат газу в наслідок той чи іншої несправності або поломки , засувів і крані в ряду різних по характеру втрат стоїть на першому місці (табл.. 1.) після з’єднання труб.
Особливо небезпечними являються втрати з кранів , розташованих не назовні а під захисними пристосуваннями в землі.
Потенційно слабкими місцями , втрати з яких слід очікувати в першу чергу е сальник або прокладки в засувах. Дальше втрати можна очікувати з під пробки крана або з різьбового з’єднання крана з трубопроводом . Надзвичайно небезпечними є втрати газу при розриві засувів ( Відрив фланца або шейки).З тріщин в корпусах засувів виділяється надзвичайно велика кількість газу , що навіть якщо засув розташований в колодязі , газ може проникнути по вводу або по іншим поряд розташованим комунікаціям , і на кінець по неоднорідному ґрунту на відстань до 50-70 м в будинки або деякі підземні споруди.
Втрати газу в основному поділяють на дві категорії , випадкові і неминучі .
Випадкові втрати газу
Випадкові втрати газу не менш небезпечні , ніж ті що трапились в наслідок якоїсь несправності приладу або трубопроводу.
В основному випадкові втрати виникають в наслідок необережності чи неуважності , недбалості робітників , які користуються газовими приладами або відповіаючих за роботу агрегатів і установок .
Виникають наступні втрати
Кран газової плитки , який надає прохід газу до камфори , відкривається , камфора запалюється . Замість крана камфори яку планували відкрити , відкриваємо інший кран камфори яку не запалюють . Витікаючий не підпалений газ спалахує при з’єднанні з плаям що горить, відбувається спалах , а іноді вибух.
При включенні в роботу водонагрівника , не маючого блокування безпеки, кип’ятильника , відкривають кран і з великим запізненням підносять запалений сірник до горілки . Газ витікає і при піднесені сірника вибухає.
Таке явище але в більших розмірах виникає в тому випадку коли котли або печі не провентильовані . Газ займає вільний простір а сірник підноситься значно пізніше.
Неминучі втрати
Неминучі втрати газу не призводять до яких-небудь наслідків крім розтрати газу.
Час від часу імпульсні лінії , які з’єднують прилади вимірювання , регулювання і управління , потребують продувки , Особливо часто мають продуватись лінії які з’єднують манометри з газопроводами .
Враховуючи до уваги те , що вказані лінії мають невеликий діаметр і довжину , кількість газу , використаного на продувку окремо кожної лінії , невелика . В загальному ж по господарству або підприємству такі продувки складають величину яка потребує підрахунку.
Неминучою є і втрата газу який використовують для продувки конденсатозбірників середнього або високого тиску, а також під час відкачки конденсатозбірників низького тиску.
Кількість витікаючого в цих випадках в атмосферу газу в кожному окремому випадку складає приблизно від 1до 10 куб. м.
До числа неминучих втрат газу варто віднести також слідуючи втрати :

А) Вільний вихід чистого газу під час закінчення продувки газопроводів, ввід , внутрішніх сіток при вводі їх в експлуатацію або після консервації або ремонту.
В) Вільний вихід газу в атмосферу під час продуву газопроводів або вводів для видалення з них водяних пробок або засорів.
Правила і засоби знаходження і подолання втрат газу
За багато десятиліть експлуатації міських систем газопостачання утворились певні способі знаходження і подолання втрат газу з газопроводів різного призначення , внутрішньо домових , внутрішньо цехових , газових приладів і газового обладнання
Деякі з практичних прийомів ввійшли в правила, утверджені для оперування ними в якості головних
Правила дають інструкції , які стосуються головним чином техніки безпеки при веденні експлуатаційних, ремонтних і частково монтажних робіт , і не можуть бути інструкцією для їх
виготовлення.
Правила Загального характеру
Інженерно - технічні працівники , зайняті на будівництві , експлуатації , ремонті газопроводів , агрегатів і приладів , використовуючи газ , повинні мати посвідчення про складання екзамену на знання правил безпеки в об’ємі виконуючих ними робіт.
Повторна пробірка знань проводиться не рідше ніж один раз на три роки.
Робітники допускаються до роботи тільки після їх навчання і складання екзаменів комісії , яку назначає керівництво компанії , і отримання спеціального посвідчення .
Незалежно від складання екзамену робітники при виконанні певної роботи повинні отримати безпосередньо на робочому місці інструктаж по техніці безпеки від інженерно – технічного працівника, відповідаючого за виконання роботи.
Повторна пробірка знання правил безпеки працівниками проводиться щорічно. Перед пробіркою , адміністрація зобов’язана організувати підготовку працівників для повторення правил безпеки.
Як інженерно – технічні працівники, так і робітники при переході в іншу організацію або підприємство , незалежно від того , що вони на новому місці будуть виконувати стару роботу , вони повинні пройти повторне навчання і здати екзамени по правилам техніки безпеки .
На кожний газопровід і ввід організація газового господарства або підприємство повинні мати паспорт, в якому адміністрація відмічає стан газо проводу , і перелік ремонтних і аварійних робіт.
До паспорту повинна додаватись технічна документація : план і профіль укладання газопроводу або вводу, схема з вказаними відстанями між спайками труб .
В технічній документації сучасно відбиваються всі зміни і доповнення, які можуть відбутись на трасі газопроводу або вводу: поява нових споруд , пересікання або паралельна прокладка інших підземних споруд ( каналізації , теплотраси , водопроводу ). Наявність в складі технічної документації профілю завжди приносить користь , але не обов’язково в тому випадку , коли він не входив в об’єм газопроводу або вводу. В останньому випадку слід вказати на плані глибину залягання .
У організацій і підприємств , управляючих експлуатацією газового обладнання житлових споруд , повинна бути в наявності документація , до складу якої входять : план і детальна аксонометрична схема розташування всіх розвідних газопроводів в середині будівлі , з вказаними на ній місцями приєднання до них інших газопроводів , які проводять газ до приладів або агрегатів , місць розташування вимикачів і т.п. При повній або частковій реконструкцій мережі або її участків , при перестановці приладів або агрегатів , в плані повинні відмічатись відповідні зміни.
План і схема пункту підрахунку газу повинні бути відмічені на відповідному плані , на якому вказані типи встановленого обладнання . До вказаної документації прилягають і зберігаються паспорта і обладнання : регулятори , захисні клапани , лічильники – розхідоміри , контрольно – вимірювальні прилади.
В випадку заміни обладнання , паспорти на нього відповідно замінюються , причому робиться відмітка про причини заміни і термін служби заміненого обладнання .
Поряд зі схемою газового обладнання агрегатів і установок , використовуючих газ , до технічної документації прилягають і повинні зберігатись креслення головних з’єднань : апарати газо горілих установок , обладнання приладами безпеки , регулювання , КІП.
В складі технічної документації повинні находитись паспорти обладнання , якими обладнаний агрегат .
Організації і підприємства повинні мати і зберігати в справності креслення вентиляційної системи и газоходів споруди , в якій встановлені прилади і агрегати , використовуючі газ , а також , при наявності котельної установки , креслення димової труби .
Наявність вказаної вище документації постійно зберігається в порядку, це дозволяє швидко орієнтуватись при необхідності знайти місце пошкодження , локалізувати втрату , полагодити її.
Персонал , який має доступ до технічної документації , повинен бути навчений всім особливостям даного господарства , він повинен оперативно знаходити місця можливої втрати газу.
7. Під час виконання газонебезпечних робіт робітники і керівник роботи повинні мати шланговий протигаз , спеціальний пояс з причепленими до нього ременями і канатом , освітлювальними засобами в вибухобезпечному виконанні.
8. При роботі в загазованій зоні повинен використовуватись інструмент який виключає іскроутворення .
9. Категорично забороняється шукати втрати газу в приміщеннях любого призначення і об’єму , а також в камерах , тунелях , каналах, перекритих або пісних приміщеннях , траншеях за допомогою вогню .
Потреба в пошуку місця втрати газу виникає тоді коли подається відповідне повідомлення .
В заявці зазвичай повідомляється , що в такому – то місці відчувається запах газу , відбулось загорання , вибух , пожежа , отруєння, можливо зв’язані з втратою газу.
Важливо , щоб все населення включаючи дітей шкільного віку , було знайоме з характерним запахом газу , з наслідками , які можуть трапитись в випадку якщо не буде звернена увага на характерний запах, і вчасно не буде повідомлено відповідні служби . Працівники експлуатаційних служб газового господарства повинні з особливою увагою відноситись до кожного поступаючого повідомлення про знаходження запаху газу.
Кожне повідомлення повинно провірятись на місці , Аварійна бригада повинна прибувати на місце можливої втрати газу через 10-15 хв. Після отримання виклику .
Пристосування ,інструмент і механізми , які застосовують для виявлення місць втрат газу
Арсенал різноманітних пристроїв , приладів, інструментів , механізмів і транспортних засобів застосування відповідних підрозділів служб, яким доручений контроль , спостереження і підтримка в безаварійному стані газопроводів і споруд , досить великий і різноманітний.
Не всюди, звичайно , повний перелік спорядження . Все залежить від масштабу газового господарства міста , підприємства , цеху і т.д.
Багато з переліку робіт , які треба виконувати для знаходження і ліквідації втрати газу , можна виконати і без використання спеціальних інструментів і механізмів , Але виконання робіт вручну звичайно сповільнює пошук і ліквідацію витоку газу, а відповідно збільшує степінь небезпеки , викликаної витоком газу . Тому кожна газова служба , незалежно від об’єму газового господарства , повинна бути забезпечена всім необхідним для швидкого пошуку місця витоку газу . Інструменти, прилади , механізми застосовуються при аварійних і профілактичних, попереджувального характеру роботах , різноманітні інвентарні прилади мають мати в основному універсальний характер, тобто бути придатними для виконання робіт як на підземних так і на надземних газопроводах . Порядок виконання робіт можна класифікувати наступним образом :
Підготовка роботи .
Пошук місця втрати газу.
Підготовка місця аварії і ліквідація витоку газу.
Ліквідація витоку газу.
Завершення роботи.
Аварійні служби міського значення
На кожні 100 км. Газопроводів включаючи вводи в будівлі на газопроводах передбачається один робочий слюсар в зміну .
Якщо загальна протяжність газопроводів менше 200км. Кількість робітників в зміну не може бути менше 2 чоловік, виходячи з правил техніки безпеки . В цьому випадку один з них повинен мати кваліфікацію слюсаря , а другий ремонтного робітника . При наявності 2-3 робочих бригад на зміні назначається старший
На кожні 10 тисяч газифікованих квартир передбачається один слюсар . При виїзді на подолання важких аварій слюсар повинен мати помічника ( слюсаря нижчої кваліфікації , ремонтного робочого).
Транспортні засоби повинні передбачатись з розрахунку доставки аварійної бригади до найбільш віддаленої точки за час 15-20 хв. Після отримання заявки . на кожні 200-300 км. Газопроводів потрібен один автомобіль легкого типу.
Для подолання різного роду аварій передбачена спеціальна техніка : компресор самохідний з відбійними молотками , екскаватор типу Є-201 або Є-153 , зварочне обладнання в комплекті на спеціальному автомобілі (рис..2.)

рис.1. Зварочний фургон.
1-корбка розподілу обертового моменту ; 2-роздаточна коробка ; 3- генератор АСБ-300 ; 4-катушка з кабелем ; 5-балони з ацетиленом.
Досить важливими є профілактичні методи боротьби з втратами газу. Так як газопроводи проходять частіше всього під землею то вони піддаються корозії . Для боротьби з цим явищем використовують різноманітні ізоляції і обмотки . але для захисту від електричної корозії складають спеціальні програми захисту.

рис.3. Протекторний захист газопроводу від електричної корозії .
газопровід , 2- контактний вивід , 3-наповнювач , 4- протектор
Організований відвід блукаючих токів із анодної зони, в якій лежить газопровід , при допомозі ізольованого провідника назад в рейсовий вузол електричного транспорту за допомогою дренажного пристрою.(рис.3.)

рис.3. Дренажний захист від корозії блукаючім током.
1-газопровід, 2-опірник, 3-рубильник, 4-предохранітєль, 5- фідер,
6-шлапа, 7-рельса, 8-напрямок току при виключеному дренажі.