ПРАКТИЧНА РОБОТА № 15
ТЕМА: Ремонт і профілактика пристроїв вводу/виводу.
МЕТА: Закріплення знань студентів щодо улаштування, принципу дії, основних технічних характеристик, способу технічного обслуговування та ремонту портів уведення/виводу та периферійних пристроїв.
ВИМОГИ ДО ЗНАНЬ ТА УМІНЬ: Студенти повинні мати деякі знання з електротехніки, комп'ютерної електроніки, мікросхемотехніки.
Студенти повинні уміти підключити периферійні пристрої до портів, використовувати програмні засоби щодо тестування портів уведення /виводу та ремонту окремих периферійних пристроїв.
ОБЛАДНАННЯ: IBM-сумісна ПЕОМ Pentium-166 MMX, Pentium II-350
СТИСЛІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ:
Клавіатура
Як відомо, клавіатура є поки основним пристроєм введення інформації в комп'ютер. У технічному аспекті цей пристрій являє собою сукупність механічних датчиків, що сприймають тиск на клавіші й замикають чи тім іншому способу визначений електричний ланцюг.
Треба сказати, що еволюція клавіатур для IBM PC не була недовгою. Спочатку використовувалися 83-х клавішні клавіатури потім разом з АТ з'явилася 84-х клавішна. Переважна більшість сучасних IBM PC сумісних використовують розширену клавіатуру. Основні поліпшення в порівнянні з АТ-клавіатурою стосується загального числа (101 і вище ) і розташування клавіш. Найбільш стандартним є розташування QWERTY:60 клавіш з буквами, цифрами, знаками пунктуації й інших символів і ще близько 40 функціональних клавіш.
Будова клавіатур.
Сигнали рознімання клавіатури приведені в таблиці1.
Таблиця 1.
Номер контакту
Найменування ланцюга
Призначення

1
Clock
Тактова частота

2
Data
Лінія даних

3
-
Резерв

4
Ground
Земля

5
+5VDC
Напруга +5 В

У даний час найбільш поширені два види клавіатур: з механічним і мембранним перемикачами. У першому випадку датчик представляє із себе традиційний механізм із контактами зі спеціального сплаву. Незважаючи на те, що ця технологія використовується вже кілька десятиліть, фірми - виробники постійно працюють над її модифікацією й поліпшенням. Варто відзначити, що в клавіатурах відомих фірм контакти перемикачів позолочені, що значно поліпшує електричну провідність.
Технологія, заснована на мембранних перемикачах, вважається більш прогресивної, хоча особливих переваг не дає.
Миші й трекболи.
Миші й трекболи є координаторними пристроями введення інформації в комп'ютер. Розуміється цілком замінити клавіатуру вони не можуть. В основному ці пристрої мають дві три кнопки керування. Не секрет що своєю популярністю миша зобов'язана поширенню графічного інтерфейсу в основному компанії «Microsoft».
Можна виділити 3 способи підключення миші. Найпоширенішими є підключення через послідовний порт. Менш поширені миші із шинним інтерфейсом, для підключення яких потрібно спеціальний чи інтерфейс - «мишачий» порт.
Третім різновидом можна вважати миші в стилі PS/2, які використовувалися в комп'ютерах аналогічної серії, а в даний час є стандартом де-факто для портативних комп'ютерів. Для їхнього підключення використовується рознімання mini DIN 6.
Фізично кожна миша має на хвості рознімання типу DB-9. У деяких випадках у комплекті є перехідних на DB-25.
Сучасні миші мають звичайно оптимальний апаратний дозвіл 400 cpi. Коли фірми декларують дозвіл на рівні 1800 cpi, то мова, очевидно йде про програмний дозвіл.
Сигнали рознімання миші перераховані в наступній таблиці 2
Таблиця 2
Контакт
Сигнал
Функція

1.
_____
_____

2.
TRANSMIT
Передача

3.
RECEIVE
_____

4.
DTR
Живлення

5.
GROUND
Земля

6.
_____
_____

7.
RTS
Живлення

8.
_____
_____

9.
_____
_____

Трекбол, узагалі говорячи, представляє із себе «перевернену» мишу, у трекбола приводяться в рух не корпус, а тільки його лантуха. Це дозволяє істотно підвищити точність керування курсором.
Сканери
Сканером називається пристрій, що дозволяє вводити комп'ютер образи зображень, представлених у виді тексту, малюнків, слайдів, фотографій й іншої графічної інформації. Незважаючи на статок різних моделей сканерів у першому наближенні їхню класифікацію можна провести усього по декількох ознаках. Наприклад, по кінематичному механізму сканера й по типу зображення, що вводиться.
У даний час усі відомі моделі можна розбити на два типи: ручний і настільний. Існують і комбіновані пристрої, що сполучать у собі різні можливості.
Для того щоб увести в комп'ютер який-небудь документ за допомогою ручного сканера, треба без різких рухів провести планіруючою голівкою по зображенню. Рівномірність переміщення handheld істотно позначається на якості зображення, що вводиться. Ширина зображення, звичайно не перевищує 4дюйми (10см).
Настільні ж сканери дозволяють уводити зображення розміром 8,5 на 11 дюймів чи 8,5 на 14 дюймів. Існує три різновиди настільних сканерів: планшетні, рулонні й проекційні.
Для зв'язку з комп'ютером сканери можуть використовувати 8-и чи 16-и розрядну інтерфейсну плату. Крім того в даний час достатньо широко використовуються стандартні інтерфейси (послідовний і паралельнийпорти, а також інтерфейс SCSI ).
Джойстики.
Джойстик є аналоговим координаторним пристроєм введення інформації. Сигнали на розніманні ігрового порту приведені нижче в Таблиці 3.
Таблиця 3
№ контакту
Напрямок сигналу
Назва сигналу

1.
Вихід
+ 5В

2.
Вхід
Клавіша 1 джойстик А

3.
Вхід
Значення Х джойстик А

4.
____
Земля

5.
____
Земля

6.
Вхід
Значення Y джойстик А

7.
Вхід
Клавіша 2 джойстик А

8.
Вихід
+ 5В

9.
Вихід
+5В

10.
Вхід
Клавіша 1 джойстик В

11.
Вхід
Значення Х джойстик В

12.
____
Земля

13.
Вхід
Значення Y джойстик В

14.
Вхід
Клавіша 2 джойстик В

15.
Вихід
+ 5В

Принтери
Матричні друкувальні пристрої.
Матричні принтери - це звичайно прибудую ударної дії, наприклад усім відомі моделі Epson, Star й Microlin.
У послідовних матричних друкувальних пристроїв вертикальний ряд голок, чи молоточків, що забивають барвник зі стрічки прямо в папір, формуючи послідовно символ за символом. Голчасті мають невисоку якість друку, низьку ціну видаткових матеріалів і папера, та й самих пристроїв. Для цих принтерів звичайно можливе використання як форматного, так і рулонного папера. Голівка принтера може бути оснащена 9, 18 чи 24 голками.
Існують моделі принтерів як із широкої (А3), так і з вузької (А4) кареткою. Краща якість друку досягається в режимах NLQ для 9-голчастих (майже машинописне) і LQ - для 24-голчастих принтерів. Швидкість друку для високопродуктивних моделей може складати до 380 знаків у секунду. Більш високу продуктивність забезпечують порядкові (посторінкові) матричні принтери. Замість маленьких крапково-матричних голівок вони використовують довгі масиви з великою кількістю голок. При цьому досягається швидкість порядку 1500 рядків у хвилину. Під година друкування матричні ударні друкувальні пристрої створюють шум.
Струминні принтери.
Дані пристрої працюють практично без галасливо. Струминні чорнильні принтери відносяться до класу послідовних матричних друкувальних пристроїв. Вони ж у свою чергу підрозділяються на пристрої безупинної й дискретної дії. Останні ж можуть використовувати або пузиркову технологію, або п'єзоефект. Майже всі сучасні пристрої цього класу використовують дві останніх технології. При печатці високої якості швидкість виводу не перевершує звичайно 2-3 (близько 200 знаків у секунду), хоча максимальні значення можуть досягати навіть 7 сторінок у хвилину.
Лазерні й LED - принтери.
У лазерних принтерах використовується електрографічний спосіб створення зображення - приблизно такий ж, як й у ксероксах.
Крім лазерних існують LED - принтери, що одержали свою назву через те, що напівпровідниковий лазер у них був замінений «гребінкою» дрібних світлодіодів.
Плотери
Пристрій, що дозволяє представляти виведені з комп'ютера дані у виді малюнка чи графіка на папері, називають звичайно графобудівником, чи плотером.
Також до комп'ютера може підключатися стример.
Пристрій для швидкого збереження інформації, що знаходиться на жорсткому диску.
 
ЗАВДАННЯ:
1. Ознайомитися з зовнішнім виглядом рознімань портів ПК й способах підключення периферійних пристроїв до системної плати.
2. Вивчити теоретичний матеріал і відповісти на контрольні питання.
3. Вивчити способи тестування портів і периферійних пристроїв: принтера, клавіатури, миші в операційній системі MS-Windows 9.x.
  Вивчити особливості представлення інформації в папці Мій комп'ютер Панель керування.
4. Зробити діагностику портів і периферійних пристроїв: клавіатури, миші :
  Перезавантажити комп'ютер.
  Ввійти в програму SETUP
  Відкрити меню:
BIOS FEATURES SETUP ( Настроювання можливостей BIOS )
PS/2 Vouse Function Control (Auto)
Стан (Auto) дозволяє системі автоматично визначати наявність миші типу PS/2 і надати їй переривання IRQ12. Якщо миша не виявлена, те переривання залишається вільним для плат розширення. У випадку Enabled IRQ12 буде резервуватися для миші поза залежністю від того, виявлена миша чи немає.
Boot Up NumLock Status(On)
Установлює, який режим додаткової цифрової клавіатури буде встановлений після завантаження (уведення цифр або керування курсором)
Typematic Rate Setting - установка швидкості роботи клавіатури (Disabled)
Швидкість клавіатури встановлена за замовчуванням
Typematic Rate (Char/Sec)
Якщо дозволена користувальницька установка швидкості, те в цьому пункті можна установити швидкість повторення символу при тривалому натисканні по клавіші 6-8-10-...-30 символів у с.
 
CHIPSET FEATURES SETUP ( настроювання параметрів системної плати)
Parallel Port Mode(ECP+EPP)
Установка роботи рівнобіжного порту. Порт може працювати в наступних режимах:
Normal – як стандартний паралельний порт
EPP – двонаправлений швидкий паралельний порт
ECP – двонаправлений швидкий паралельний порт із буферізацієй даних
ECP+EPP – двонаправлений паралельний порт зі звичайною швидкістю
Для правильного вибору режиму рівнобіжного порту необхідно звернутися до посібника з експлуатації пристрою, що підключається.
 
6. Скласти звіт про лабораторну роботу за планом:
  Призначення видів портів уведення/виводу
  Основні характеристики портів уведення/виводу
  Алгоритм підключення принтеру.
  Способи діагностики портів уведенню/виводу й периферійного пристрою: принтера клавіатури, миші.
 
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ:
  Які типи портів існують?
  Яку функцію в персональному комп'ютері виконують порти?
  Назвіть основні характеристики портів.
  Якими засобами можна тестувати порти?
  Які особливості підключення периферійних пристроїв до портів комп'ютера?
 
Перелік навчально-методичної літератури:
1. www.otk.od.ua/book Краснієнко Н.В. Методичні вказівки до самостійної роботи з предмету ”Технічне обслуговування та ремонт ЕОМ (надійність, контроль, діагностика)” О. : ОТК ОНАХТ. 2006
2-.Скотт Мюллер Модернізація й ремонт ПК М.-К. Діалектика 1998. стор.316-346.Рос.мовою.