3. Основні принципи маркетингових досліджень.
Серед основних принципів маркетингових досліджень є:
системність;
комплектність;
регулярність;
об’єктивність;
точність;
економічність;
оперативність;
ретельність.
Будь-які дослідження повинні мати систематичний, а не випадковий характер. Це не одноразові заходи, а сукупність дій чи процесів, які включають збирання даних, запис та аналіз. Об’єктивність інформації забезпечується тим, що вона надходить з різних джерел, які, крім усього іншого, дорожать своєю репутацією та, звичайно, прагнуть того, щоб дані були досить змістовними та глибокими. Інакше можна одержати помилкові висновки. Науковий підхід ґрунтується на об’єктивності, точності та ретельності. Точність пов’язана із застосуванням інструментів дослідження, які розробляються і використовуються щонайскрупульозніше. Це має місце, коли йдеться про анкету, її структуру, добір та навчання опитуваних осіб, опрацювання відповідей.
Спеціальні дослідження здійснюють спеціально під замовлення фірми. Ексклюзивні передбачають комплексне дослідження для однієї компанії. В такому разі інформацією, отриманою в процесі маркетингових досліджень, не можуть користуватися інші підприємства. Універсальні — ті, що проводяться у комплексі для кількох фірм за їх погодженням.
Регулярні дослідження здійснюють маркетингові агенції з певною періодичністю, незалежно від замовлень компаній, з метою накопичення баз даних, які згодом можна використовувати для визначення загальних тенденцій ринку.
Якісні дослідження передбачають збирання якісної інформації, тобто такої, яка не підлягає вимірюванню. Наприклад, ставлення споживачів до товару, прихильність до певної торгової марки тощо.
Кількісні дослідження передбачають збирання інформації, яку можна виміряти у натуральних та вартісних показниках (кількість споживачів на певному сегменті, рівень попиту, кількість реалізованої продукції конкурентами за певний період). На маркетингові дослідження фірми витрачають від 300 до 1 млн. дол. залежно від обсягу необхідної інформації, точності її опрацювання й цілей дослідження.