1)Для аналізу діяльності компанії Officettch необхідно чітко визначити, які проблеми виникли на підприємстві. Для цього слід визначити ціль підприємства, яка ситуація, причини виникнення такої ситуації, шляхи подолання проблем.
Ціль: Виготовлення якісного офісного обладнання IPFS-1000, що функціонує як кольоровий принтер, кольоровий сканер, кольоровий копіювальний пристрій та факс, для міністерства внутрішніх справ та структур малого бізнесу з метою отримання максимального прибутку.
Ситуація: велика кількість повернень пристроїв.
Проблема: Неякісне виготовлення пристроїв, що призводить до порушення їх функціонування, що може бути причиною для малого попиту на товар в майбутньому.
Причина: відсутність правильної методики управління , яка призводить до нескоординованої роботи всіх відділів підприємства.
Причина, що може бути усунена: зміна підходу до управління персоналом.
Пропозиція: вдосконалення управлінської діяльності шляхом впровадження процесного підходу до управління.
Рішення: перехід до процесного підходу управління, який потребує:
1.Розбиття всього комплексу робіт на бізнес-процеси.
2.Ідентифікація вхідних потоків і постачальників для кожного процесу.
3.Ідентифікація вихідних потоків та споживачів.
4.Ідентифікація регламентних потоків та ресурсів.
5.Визначаємо критичний бізнес-процес, який і потребує вдосконалення та . В даному випадку таким процесом є управління персоналом.
2) Охарактеризувавши дану картину діяльності підприємства сформулюємо рішення на основі різних підходів до мислення.
Реалістичне мислення вимагає почати з того, що можемо зробити, а лише тоді вирішувати ідентифіковану проблему. Отже, в нашому випадку ми почнемо з меншого – усунемо недоліки організації управління, а вже потім перейдемо до більшого – вдосконалимо пристрої та підвищимо якість їх функціонування.
Емпіричне: Неправильність ситуації полягає в тому, щокомпанія поставила за мету, виробити більшу кількіть продукції , забувши про якість.Адже головне не кількість, а якість. Спочатку Officettch був лідером на ринку, а шалений ритм виготовлення все більшої кількості пристроїв та прагнення отримати якнайбільший прибуток від реалізації, призвів до поразки. Раціональне: даний вид мислення є одним з найпоширеніших і тому розглянемо дану проблему через його суть:
Ідеальна ситуація – ефективна робота підприємства, яке супроводжується великими обсягами виробництва якісної продукції та замовленнями на неї.
Існуюча ситуація – великий обсяг повернень реалізованих пристроїв у зв’язку з неякісним їх функціонуванням.
Порівняємо ідеальну ситуацію з існуючою та сформулюємо проблему – неефективна робота компанії, велика кількість повернень у зв’язку з низькою якістю пристроїв.
Розіб’ємо проблему на причини:
Велика кількількість повернень:
1) погана якість продукції;
2) продукція розчарувала покупця і невиправдала їх очікувань;
Неефективна робота компанії:
відсутність чіткої позиції усіх відділів;
низькі обсяги виробництва;
відсутність процесного управління в діях керівництва.
Сформулюємо альтернативні рішення: вдосконалення управлінської діяльності; виробництвоякісних товарів; вдосконалення пристроїв.
Виберемо перспективні альтернативні рішення: вдосконалення управлінської діяльності призведе до єдності думки, скоординує діяльність відділів, а це, в свою чергу, підвищить якість пристроїв. Адже це можливо лише в тому випадку, коли всі працівники будуть зацікавлені в позитивному кінцевому результаті.
Прийняття рішення: запровадження процесного підходу до управління в організації.
Емоційне мислення: Необхідно проаналізувати емоційний стан персоналу. Так як відношення персоналу є негативним, значить і ситуація є негативною.Слід керівництву вплинути на погляд працівників, через підвищення стимулювання праці, для того щоб підвищити ефективність їх праці.
Причинно-наслідкове мислення: необхідно визначити причину-це відсутність ефективності діяльності підприємства, неправильний підхід до управління підприємством, яка призводить до нескоординованої роботи всіх відділів підприємства. Потім визначають наслідки- наявність не якісної продукції, повернення продукції. Після чого необхідно встановити між ними зв’язок. В даному методі необхідно не лише ліквідувати наслідки, а вирішувати поблему через рішення причин.
3)Для того, щоб компанія працювала ефективно, необхідно в першу чергу звернути увагу на правильність методики управління. На мою думку, її слід змінити. Необхідно, ввести процесний підход до управління персоналом. Крім того необхідно, поставити до відома все керівництво відділів, працівників про виникнення проблеми і зацікавити їх у вирішені даної проблеми. Необхідно прискорити темпи росту обсягів виробництва. Зі збільшенням обсягів виробництва, слід збільшувати виробничі потужності, купувати якісну сировину та комплектуючі. І саме головне спонукати працівників до спільних, колективних дій.