ВСТУП
Економіка України сьогодні розвивається в умовах ринкового середовища. Запорукою успіху будь-якої фірми на ринку є вміння знайти і задовольнити потреби споживачів як єдина можливість досягти цілей, пов’язаних з прибутком, проникненням на нові ринки, розвитком фірми. З іншого боку необхідне певне інформаційне забезпечення для прийняття управлінських рішень, конкретні дії щодо розробки та управління товаром, ціноутворенням, розподілом та просуванням товарів. Всі ці завдання з успіхом вирішує служба маркетингу на підприємстві.
Сам маркетинг представляє собою процес управління, втілення задуму, ціноутворення та реалізацію ідей, товарів та послуг через обмін, що задовольняє цілі окремих осіб та організацій.
Необхідно зазначити, що маркетинг актуальний для будь-якої сфери людської діяльності. Це зауваження принципове, оскільки частими є випадки, коли маркетинг сприймається як прерогатива сфери бізнесу або, ще вужче, комерційної, торгової діяльності. В даній курсовій роботі на тему “Розробка плану маркетингу підприємства” об’єктом дослідження є ДП “Зарічненський лісгосп”, його техніко-економічні показники, конкурентоспроможність підприємства та його продукції, а також маркетингова ситуація ринку. Предметом дослідження є теоретичні засади, методика та організація діяльності підприємства, аналізу фінансових результатів діяльності в умовах використання сучасної комп’ютерної техніки та адаптації економіки України до ринкового середовища.
Курсова робота складається з чотирьх розділів, в яких спланована теоретична та розрахунково-аналітична частина. В першому розділі висвітлені теоретичні основи ринкової ситуації підприємства, а саме: короткий опис ринку, його демографічна характеристика, ринкові потреби, господарська діяльність, оцінка конкурентоспроможності тощо. Другий розділ присвячено аналізу маркетингової стратегії і програми підприємства, його місія, стратегічні напрямки розвитку, короткострокові маркетингові та фінансові цілі, охарактеризована товарна, збутова, цінова та комунікаційна політика. В третьому розділі курсової роботи проведено фінансово-економічний аналіз підприємства, досліджено прогноз продажу продукції, бюджет маркетингу для підприємства.В четвертому розділі розроблена практична частина реалізації маркетингу, складено календарний план та графік виконання маркетингової програми.
Метою курсової роботи є закріплення теоретичних і практичних знань, набутих в ході аудиторських занять,розвинути економічне мислення, оволодіти науковими основами розв’зання маркетингових завдань, самостійного прийняття господарських рішень з врахуванням тенденцій розвитку ринку.
Реалізація поставленої мети досягається через послідовне вирішення завдань теоретичного та практичного характеру:
Закріпити теоретичні знання з раніше вивчених дисциплін та терміни дисципліни “Маркетинг”;
Оволодіти методами дослідження ринкової ситуації, визначення конкурентоспроможності та SWOT-аналізу підприємства;
Навчитися формулювати місію підприємства;
Закріпити знання методів дослідження беззбитковості, прогнозу продажу продукції;
Оволодіти прийомами та способами організації маркетингової діяльності.
Методи дослідження. В основу даної роботи на етапі збору, систематизації і обробки інформації покладено основні принципи діалектичного методу. Під час дослідження сучасного стану проблем обліку та аналізу фінансових результатів діяльності підприємства було використано методи спостереження, деталізації, балансовий, статистичного і порівняльного аналізу, синтезу.
РЕЗЮМЕ
Державне підприємство “Зарічненське лісове господарство” функціонує частково за рахунок фінансування з державного бюджету, частково за рахунок доходів від основної та іншої діяльності. Господарська діяльність Зарічненського держлісгоспу направлена на вирощування лісу і його експлуатацію. Основним завданням лісогосподарської діяльності підприємства є вирощування цінних деревних порід і формування з них лісонасаджень. Вирішення цих завдань здійснюється шляхом планомірного проведення ряду рубок догляду за лісом і біотехнічних заходів, що становить єдиний технологічний процес вирощування високопродуктивного деревостою.Крім лісозаготівельних і лісогосподарських робіт Зарічненський держлісгосп займається вирощуванням і реалізацією посадочного лісоматеріалу як цінних дерев і кущів, так і декоративных і плодових дерев.
Згідно Статуту, Зарічненський держлісгосп проводить мисливський відстріл диких тварин, має заклад громадського харчування – їдальню та пекарню, а також проводить іншу діяльність, що передбачена Статутом і не заборонена законодавством.
Продукція підприємства спрямована на задоволення потреб споживачів у безпосередньо виготовленій продукції та сировині. Такі потреби мають не лише внутрішній але і зовнішньо ринковий характер.
Потреби, які може задовольнити підприємство, носить фізіологічний характер. Адже продукція (вироби з деревини: дошки, будівельні матеріали, паркетні дошки, панельні дошки тощо) необхідна скрізь і кожному у повсякденному житті, а саме для задоволення потреб будівництва, ремонтних робіт, для опалення приміщень.
В діяльності кожного підприємства існують фактори, які призупиняють ефективність його діяльності та не дозволяють отримати максимального прибутку. Для того щоб видозмінити діяльність підприємства для досягнення поставлених цілей необхідно обрати певну маркетингову стратегію.В нашому випадку доцільно обрати стратегію росту, а саме, стратегію поглиблення ринку – стратегія, при якій підприємство спрямовує свою діяльність на великі обсяги збуту на вже освоєних ринках або сегментах.
Заплановані обсяги продажу зазначено у роботі в розрізі основної діяльності (реалізації основного виду продукції).
На здійснення обраних завдань необхідно сформувати відповідний маркетинговий бюджет (кошти на втілення маркетингового плану).
В курсовій роботі розраховано показники рентабельності продажу та виробництва минулого року та планового, в якому вони дещо вищі. Таким чином можна сказати, що запланована діяльність дозволить покращити процес виробництва та збуту продукції, а отже і отримати максимальний прибуток.
Досягти максимального ефекту дозволить маркетингова програма в комплексі з використанням сильних сторін та переваг підприємства до яких можна віднести:
кваліфіковане, енергійне керівництво, що використовує нестандартні творчі методи роботи;
стійкі контакти зі споживачами, діловими партнерами;
різноманітний асортимент продукції;
високий інноваційний потенціал;
підтримка стабільно високого рівня конкурентоспроможності продукції.
Отже, можна зробити висновок, що для того, аби досягти успіху для даного підприємства необхідні зміни, яких можна досягти прийнявши новизну в організації діяльності та намагаючись позбавитись від усіх негативних впливів. А саме, слід відзначити, що при даних широких можливостях, на ДП “Зарічненський лісгосп” потрібно впроваджувати нові технології, розширювати асортимент товарів, тощо. Це в майбутньому дасть можливість розширити ринкове середовище, а далі , в свою чергу, стати значним конкурентом не тільки в Рівненській області, а й в Україні загалом.