А
Абсолютна перевага – здатність країни виробляти той чи інший товар ефективніше, тобто з меншими витратами і порівнянні з будь-якою іншою країною.
Автаркія (закрита економіка) – це політика держави, спрямована на позбавлення країни всіх форм залежності від світової торгівлі та міжнародного виробництва, політика економічного відособлення.
Автономне мито – застосовується на основі односторонніх рішень органів державної влади певної держави.
Адвалерне мито – встановлюється у вигляді проценту до митної ціни товару.
Адвалерне мито нараховується у відсотках до митної вартості товарів.
Антидемпінгове мито – встановлюється, якщо на територію країни ввозяться товари за демпінговими цінами.
Б
Баланс поточних операцій - Б. переказів + Б. послуг + торговий Б.
Баланс рахунку поточних операцій – є підсумком торгівельного балансу та підсумком невидимої торгівлі.
Бреттон-Вудська валютно фінансова конференція - було створено МВФ і запроваджено новий золотовалютний стандарт. Ця система ґрунтувалась на кейнсіанській моделі і частіше її називають системою золото доларового стандарту.
В
Валюта – грошова одиниця країни.
Валюта – це законодавчо встановлена грошова одиниця даної країни. Вона обов’язкова для приймання , як плата за товари, послуги, роботи, які купуються на території відповідних країн емітента.
Валютна блокада – економічна санкія у вигляді односторонніх валютних обмежень чи групи країн відносно певної країни, яка перешкоджає використанню її валютних цінностей.
Валютна блокада- це припинення або обмеження валютно-фінансових відносин з блокованою країною аж до заморожування в банках валютних цінностей цієї країни та валюти приватних осіб з метою здійснення на неї екю та політичного тиску.
Валютна девізна політика – система регулювання валютного курсу купівлею та продажем валюти через валютні інтервенції та валютні обмеження.
Валютна дисконтна політика – це система економічних та організаційних заходів держави з використання облікової ставки проценту для орієнтовного корегування валютного курсу, регулювання руху короткотермінових інвестицій та збалансування платіжних зобов’язань.
Валютна інтервенція – операція центрального банку країни з купівлі чи продажу національної валюти з метою підвищення чи зниження валютного курсу.
Валютна інтервенція – це пряме втручання ЦБ в операції з іноземною валютою на валютних ринках при одночасному запровадженні обмежень у сфері валютних операцій на внутрішньому ринку.
Валютна політика – комплекс заходів, які здійснюються в сфері міжнародних валютних та ін екон відносин згідно з поточними та стратегічними цілями в країні.
Валютна політика – це сукупність економічних, правових та організаційних заходів і форм, здійснюваних державними органами, центральними банківськими і фінансовими установами, міжнародними валютно-фінансовими організаціями в галузі валютно-фінансових відносин.
Валютний курс – співвідношення обміну двох грошових одиниць си ціна однієї грошової одиниці, виражена в грошовій одиниці іншої країни.
Валютний курс – це ціна грош одиниці валюти виражена в грош одиницях інших країн.
Валютні обмеження – це система правових, організаційних та економічних заходів, які регламентують операції з національною та іноземною валютою.
Валютні обмеження-це форма валютної політики, яка полягає в законодавчій або адміністративній забороні, лімітуванні або регламентування операцій з валютою.
Ввізне мито – обкладається імпорт.
Вивізне мито – обкладається експорт.
Викуп боргу – надання країні боржникові можливості викупити власні боргові зобов’язання на вторинному ринку боргів.
Викуп боргу здійснюється безпосередньо позичальником, коли він має достатні золотовалютні резерви, або стійке додатнє сальдо платіжного балансу, а борги продаються із заниженням %.
Вимога вмісту національних компонентів – законодавчо встановлена частка кінцевого імпортного продукту, що повинна бути вироблена національними виробниками чи вимога виготовлення кінцевого продукту національними виробниками з іноземних компонентів, що дозволяє обмежити імпорт та забезпечити підтримку національного виробництва та зайнятості.
Вимога національного вмісту – законодавчо встановлена частка кінцевого імпортного продукту, яка повинна бути вироблена національними виробниками, або вимога вироблення кінцевого продукту національними виробниками компонентів, що дозволяє обмежити імпорт і забезпечити підтримку національного виробництва та зайнятості.
Відкрита економіка – це економіка, яка є антиподом автаркії – економіки, зорієнтованої у своєму розвитку лише на власні можливості, це економіка, яка має сектор «закордон».
Відкрита економіка це, економіка, яка в своєму розвитку спирається не лише на національні власт-сті, але й використовує переваги міжнародного економічного співробітництва, розвиває усі форми МЕФ
Вільні торгівельні зони - , зони, в яких товари іноземного походження можуть складувати, зберігати, сортувати, упаковувати, маркувати, демонструвати у виставкових залах та продавати оптом.
Вільно конвертовані валюти – вільно обмінюються на будь-які іноземні валюти, без обмежень використовуються у поточних та фінансових операціях.
Внутрішні податки та збори, які поширюються і на іноземні товари – податок на додану вартість, акцизний податок, податок з продажу, збори на митне оформлення, тощо.
Г
ГАТТ функціонувала на основі багатостороннього договору, в якому містилися принципи і правила міжнародної торгівлі; вона розробляла принципи торгівлі товарами (СОТ крім контролю торгівлі товарами, контролює торгівлю послуг та інтелектуальною власністю).
Генуезька міжнародна вал-фін конференція (1922) було закріплено перехід від золотомонетного до золото зливкового стандарту.
Глобалізація – процес стрімкого формування загального світового фінансово-інформаційного простору на базі нових комп’ютерних технологій.
Д
Девальвація – це зниження курсу нац валюти щодо іноз валюти або міжнар грошових одиниць.
Девізна політика – метод впливу на валютний курс шляхом купівлі-продажу іноземної валюти, здійснюється у формі валютної інтервенції.
Державна політика закупок – продукції національних виробників і дискримінація продукції іноземних виробників.
Диверсифікація валютних резервів – форма валютної політики, спрямована на регулювання структури валютних резервів шляхом включення до їх складу різних валют.
Дисконтна політика – зміна облікової ставки центр банку з метою регулювання валютного курсу та впливу на платіжний баланс.
Добровільне експорне обмеження - це кількісне обмеження експорту, що ґрунтується на зобов’язанні одного з торгівельних партнерів обмежити чи принацмі не розширювати обсягу експорту.
Договірні експортні обмеження – не країна імпортер встановлює квоту, а країни експортери самі беруть на себе зобов’язання по обмеженню експорту в дану країну.
Е
Експортна квота – це відношення обсягу експорту (Е) за певний час до обсягу ВВП (Y) того ж періоду.
Експортні субсидії – це фінансові пільги, що держава надає експортерам для розширення вивозу товарів за кордон.
Експортно-виробничі (торговельно-виробничі) – це зони, що створюються з метою заохочення експортного виробництва на анклавній території, залучення інвестицій у пріоритетні галузі господарства, забезпечення зайнятості населення й розширення зовнішньо-економічних зв’язків і мають форму експортно-виробничих і імпортно-орієнтованих зон.
Екю валюта з реальним забезпеченням курс якої розраховується на базі кошика валют країн членів ЄС, саме вона матеріалізується в євро.
Ембарго – це найжорсткіша форма зовнішньої торгівлі, це заборона державою ввезення товарів з певної країни, або вивезення товарів дану країну.
Еміграція – переселення громадян в іншу країну на постійне чи довготривале тимчасове проживання.
Ефект захисту (сектор b) – це величина чистих суспільних витрат, що виникають внаслідок зростання внутрішнього виробництва з вищими, ніж в іноземного виробника витратами.
Ефект перерозподілу (сектор А) – це величина надлишку споживача, перерозподілену митом на користь виробників імпортоконкуруючого товару.
Є
Євро валюта – це іноземна валюта, в якій комерц.банки здійснюють безготівкові операції за межами країни емітента
Євро-долари – це тимчасово вільні грошові кошти в доларах США, що розміщені за межами США організаціями і приватними особами різних країн.
Європейський парламент - орган, що контролює діяльність комісії і затверджує бюджет.
Європейський рада – верховний орган, до складу якого входять глави держав і урядів країн-членів ЄС.
З
Заборонне мито – встановлюється така висока митна ставка, що практично ліквідується зовнішня торгівля.
Замкнуті валюти – валюти країн, що забороняють резидентам і нерезидентам обмінювати свою національну валюту на інші.
Зовнішній борг держави – сума заборгованості країни по зовнішніх позиках, яку становлять не погашені кредити та не сплачені по них відсотки.
Зовнішня заборгованість – це сума зобов’язань країни іноземним кредиторам, що підлягає погашенню в обумовлені терміни. Способи реструктуризації боргу – списання, викуп, сек’юритизація і своп.
Золотий паритет – законодавчо встановлене співвідношення між двома валютами, що є основою валютного курсу.
Золотодевізний стандарт – це форма золотого стандарту, за якою національні банкноти розмінюються не на золото, а на девізи (іноземні валюти), що можуть розмінюватись на золото.
Золотомонетний стандарт – характеризується вільним обігом золотої монети з певним незмінним вмістом грошової одиниці.
„Золотий стандарт” – це золотий монометалізм, грошова система при якій роль загального еквіваленту виконує золото, а в обігу функціонують золоті монети або грошові знаки розмінні на золото.
Зони вільного підприємництва – це анклави, складові частини національної економіки, в яких встановлюється спеціальний правовий режим економічної та зовнішньоекономічної діяльності національних та іноземних підприємницьких структур, який стимулює зовнішньоекономічну орієнтацію країни.
Зони прикордонної торгівлі – які створюються на прикордонних територіях та мають спрощений порядок перетину товарами та іншими об’єктами зовнішньоторгівельних угод державного кордону.
І
Імміграція – в’їзд в країну на постійне чи довготривале проживання громадян іншої країни.
Імпортна квота – відношення обсягу імпорту (Z) за певний час до обсягу ВВп того ж періоду.
Індикаторами відкритості національної економіки є 1. експортна квота (Ек=Е/ВВП*100%), 2. імпортна квота (Ік=І/ВВП*100%), 3. зовнішньоторгова квота (ЗТк=ЗТ/ВВП*100%)
К
Квотування (контингентування) – це обмеження об’єму продукції, яку дозволяється завозити в країну (імпортні квота), чи вивозити з країни (експортна квота) за певний період.
Кероване плавання валютних курсів – характеризується активним впливом операцій центральних банків на ринковий курс валют.
Кількісно-якісні параметри - це параметри, що відрізняють відкриту економіку від економіки автаркії.
Комбіноване мито – поєднання специфічного і адвалерного.
Комбіноване мито – поєднує специфічне та адвалерне мито.
Комісія Європейського союзу – виконавчий орган, що має право подавати на затвердження ради міністрів проекти законів.
Компенсаційне мито – оподатковуються імпортні товари, , при виробництві яких застосовуються експортні субсидії.
Конвертованість-це здатність вільного обміну нац валюти на ін.валюти, можливість для власників даної валюти вільно здійснювати операції як у даній країні.
Конвинційне мито (договірне) – встановлюється на основі двохсторонніх чи багатосторонніх угод.
Котирування валют-це метод встановлення курсів іноземних валют, визначення пропорції їх обміну на валюту даної країни.
Купівельна спроможність – це певний набір споживчих благ, які можна отримати за національну одиницю
Купівельна спроможність валют-це певний набір споживчих благ, які можна отримати за грош одиницю.
Л
Ліцензування – це надання державного дозволу на імпорт чи експорт обмеженого обсягу продукції та одночасна заборона не ліцензованої торгівлі.
Лондонський клуб здійснює реструктуризацію боргів через комерційні фінансові установи
М
МЕВ – це комплекс економічних відносин між окремими країнами, їх регіональними об’єднаннями, окремими національними підприємствами, транснаціональними корпораціями та міжнародними економічними організаціями в системі світового господарства.
Мито – обов’язковий грошовий збір, який знімається державою при перетині її митного контролю.
Міграція – переміщення через кордон.
Між нар.розрах.грош одиниця-це колективна валютна одиниця, яка використовує як умовних масштаб для співставлення між нар.вимог та зобов’язань,встановлення валютного паритету та курсу.
Міжнародна економіка – це сукупність національних господарств та екон відносин, які об’єднують усі господарства у цілісну систему, що розвивається за об’єктивними законами ринкової економіки.
Міжнародна економіка вивчає закономірності взаємодії національних економік і міжнародних економічних організацій у сфері зовнішньої торгівлі, руху факторів виробництва, фінансування та формування міжнародної економічної політики.
Міжнародна макроекономіка вивчає закономірності функціонуваня відкритих національних економік та світового господарства в цілому.
Міжнародна міграція робочої сили – це переміщення працездатного населення із одних країн в інші, що зумовлено х-тером розвитку продуктивних сил і виробничих відносин, дією екон відносин.
Міжнародна мікроекономіка вивчає міжнародного товарів і факторів їх виробництва.
Міжнародна торгова валюта- використ, для оцінки опосередкування міжнар. торгових операцій.
Міжнародний (транснаціональний) бізнес – це бізнес у міжнародному масштабі який здійснюється за межами країни.
Міжнародний валютний фонд – міжнародна фінансова організація, яка має статус спеціалізованого закладу ООН.
Міжнародний кредит – це позика капіталу в товарній або грошовій формі, яка надається кредитором однієї країни позичальникові іншої на умовах повернення, терміновості, сплати % та забезпеченості. Здійснюється з рахунок тимчасово вільних коштів, є умовою і каталізатором розвитку виробництва.
Міжнародний кредит – це позика капіталу в товарній чи грошовій формі, яка надається кредитором однієї країни дебітору іншої країни на умовах повернення, терміновості, сплати процентів та забезпеченості.
Міжнародний поділ праці – це вищий рівень суспільного поділу праці, що ґрунтується на спеціалізації країн у виробництві окремих видів товарів та послуг, яким вони обмінюються
Н
Набута перевага - здатність країни виробляти товар більш ефективно завдяки розвитку технології, вдосконаленні організації виробництва та підвищенні кваліфікації робітників.
Науково-технологічні зони (технопарки, технополіси, інноваційні центри), мета діяльності яких – розвиток наукового і виробничого потенціалу, досягнення нової інноваційної якості економіки.
Невидимі операції - Баланс послуг і Б. переказів
Незалежне плавання валютних курсів – характеризується гнучким валютним курсом, який складається незалежно від курсів інших валют під впливом попита та пропонування на валютних ринках та помірними інтервенціями центральних банків.
О
Обмежувальне мито – встановлюється така митна ставка, що стримує зовнішню торгівлю.
П
Паризька валютно фінансова конференція (1867) на якій золото було офіційно визнано міжнародною розрахунковою одиницею.
Паризький клуб – це об’єднання представників найбільших країн кредиторів, який розглядає реструктуризацію боргу з урахуванням його передумов.
Паритет купівельної спроможності – співвідношення між двома валютами, яка показує чому = купівельна спроможність однієї країни виражена в грошовій одиниці іншої країни.
Паритет купівельної спроможності це співвідношення між 2 валютами, яке показує чому дорівнює купівельна спроможність однієї країни виражена в грош одиницях ін.країни
Підприємницький капітал – закордонні інвестиції, спрямовані на створення за кордоном філій, довірчих компаній та змішаних підприємств.
Підприємницький к-л – це закордонні інвестиції, що спрямовані на створення за кордоном філій, дочірніх компаній. Цю форму називають ще другою економікою через зв’язок з процесами в-цтва.
Плаваючий вал. курс-формується під впливом попиту і пропозиції
Платіжний баланс – це статистичний звіт поданий у формі бухгалтерських рахунків про торгові та фінансові угоди суб’єктів країни із закордону за певний проміжок часу (за рік). Він показує співвідношення між усіма отриманими доходами і всіма здійсненими платежами.
Позичковий капітал – міжнародний кредит, що надається кредитором однієї країни позичальникові іншої країни з застереженням строків повернення та сплати процентів.
Позичковий к-л – це міжнародний кредит в товарній або грошовій формі, яка надається кредитором однієї країни позичальникові іншої на умовах повернення, терміновості, сплати % та забезпеченості.
Порівняльно перевага - здатність країни виробляти товари та послуги з нижчими альтернативними витратами порівняно з іншими країнами.
Портфельні інвестиції – це капіталовкладення в іноз ЦП з метою отримання прибутку, але без права реального контролю над об’єктом інвестування.
Портфельні інвестиції – це капіталовкладення в іноземні цінні папери з метою отримання прибутку, але без права реального контролю над об’єктом інвестування.
Портфельні інвестиції фіксують вкладення капіталу, які не забезпечують контролю над об’єктом інвестування.
Преференційне мито – це мито пільгового характеру.
Природні переваги – здатність країни виробляти товар більш ефективно завдяки особливим кліматичним умовам чи наявності природних ресурсів.
Протекціонізм – державна політика захисту внутрішнього ринку від іноземної конкуренції шляхом застосування тарифних та нетарифних інструментів торгівельної політики.
Протекціонізм – це вид зовнішньої економічної держави що спрямований на заохочення розвитку національної економіки шляхом її захисту від іноземної конкуренції.
Протекціонізм – це державна полытика, спрямована на заохочення розвитку нацыональноъ економыки, ъъ захисту выд ыноземноъ конкуренцыъ та розширення експорту.
Прямі інвестиції – це реальні довготстрокові закордонні вкладення к-лу в результаті яких експортом к-лу організується в-цтво на території країни, яка приймає к-л.
Прямі інвестиції фіксують вкладення капіталу як закордоном, так і у внутрішню економіку, які забезпечують сталий вплив інвестора на об’єкт інвестування.
Р
Рада міністрів – законодавчий орган, на рівні якого приймають рішення щодо реалізації єдиної політики ЄС.
Рахунок операційз капіталом – відображає списання заборгованості уряду країн, рух коштів на придбання основного капіталу однією країною в іншої, списання боргу ьанками, корпораціями та іншими недержавними інституційними одиницями; придбання та продаж невиробничих та не фінансових активів.
Рахунок поточних операцій – включає розрахунки з експорту та імпорту товарів чи торгівельний баланс.
Ревальвація – це підвищення курсу нац валюти щодо іноз валют та міжнар розрахункових одиниць.
Рееміграція – це виїзд іммігрантів з країни імміграції чи повернення імігрантів на батьківщину.
Режими валютних курсів – це організація і процедура визначення валютних курсів, його зміни та використання для здійснення розрахунків. Існує 2 види режимів валютних курсів: фіксований; плаваючий.
Резервна валюта-це національна валюта провідних країн, яка виконує функції між нар.платіжного та резервного засобу, служить базою визначення валютного паритету та валютного курсу для ін.країн.
Резервні активи – це підсумовуючі статті, які відображають зміни міжнародних високоліквідних активів країни, що перебувають під контролем центраотного банку і уряду.
Рікардо висуває теорію порівняльних переваг суть якої полягає в тому, що країни повинні спеціалізуватися на виробництві тих товарів, які вони можуть виробляти з відносно меншими альтернативними витратами порівняно з іншими країнами, тобто в основі міжнародної торгівлі лежить виключно різниця у витратах виробництва цих товарів а не абсолютні величині цих витрат.
Розрахунковий баланс- розрах.для виявлення нетто-кредиторів і нетто-бржників.Характеризує співвідношення всіх грош.вимог і зобовяз однієї країни відносно ін,незалежно від строків платежів
С
Світове господарство – це сукупність національних господарств та економічних відносин, які об’єднують ці господарства у цілісну систему яка розвивається за об’єктивними законами ринкової економіки.
Свобода торгівлі (фритредерство) – політика мінімального державного втручання в зовнішню торгівлю, яка розвивається на основі вільних ринкових сил товару та пропозиції.
СВОП боргу - обмін боргу на акції корпоративного сектора, або на інші ліквідні активи.
Сек’юритизація боргу – конверсія «борг-борг» - зміна існуючих боргових зобов’язань новими борговими зобов’язаннями.
Секюритизація боргу- це обмін старих боргових зобов’язань на облігації нижчої цінової еквівалентності, які емітуються позичальником спеціально до цієї схеми.
Сервісні зони – території з пільговим режимом для фірм та установ, зайнятих наданням фінансових та не фінансових послуг, провідними серед яких є офшорні зани, в яких спрощеним режимом реєстрації користуються фірми, що не ведуть на даній території господарської діяльності.
Середовище МЕВ – це система умов і факторів існування міжнародних економічних зв’язків. Включає політико-правове, економічне, соц.-екон. і технологічне середовище.
Система золотого стандарту – валютна система, в якій роль всезагального еквіваленту виконує золото, а в обігу функціонують залоті монети чи грошові знаки, розмінні на золото.
Сміт, суть теорії абсолютних переваг: держави повинні спеціалізуватися на виробництві експортні товари у виготовленні яких вони мають абсолютну перевагу порівняно з іншими державами. Абсолютна перевага означає, що в країні на одиницю витрат виготовляється товару даного виду більше ніж в іншій країні. Сміт вважав що світова економіка представлена двома країнами
Специфічне мито – це фіксований податок, яким обкладається кожна фізична одиниця товару.
Специфічне мито нараховується у відповідному грошовому розмірі на одиницю товару.
СПЗ (спеціальні права запозичень) – це спеціалізована одиниця, особливі кредитні гроші МВФ, які використовуються для розрахунків між країнами членами МВФ.
Списання боргу – застосовується у випадках, коли позичальники мають критичні чи близькі до них рівні кредитних ризиків, і вважається виправданим, якщоз 4-х оказників заборгованості 3 перевищують критичний рівень.
Списання боргу- застосов, у випадках, коли позичальники мають критичні або близькі до них рівні кредитних ризиків.
Спільне плавання – режим гнучких обмінних курсів валют декількох країн з узгодженими межами взаємних курсових валют.
Субсидія – державна грошова виплата, спрямована на підтримку національних виробників і побічну дискримінацію імпорту.
Суд ЄС – вищий судовий орган, що забезпечує виконання договоріві реалізацію основних принципів ЄС.
Сучасне світове господарство – це глобальний економічний організм, утворений сукупністю взаємодіючих і взаємозалежних національних господарств, який функціонує за законами ринкової економіки.
Т
Технічні бар’єри – вимоги додержання національних стандартів, отриманні сертифікатів якості продукції, її безпеки, вимоги щодо упаковки та манкіровки товарів, додержання санітарно-гігієнічних норм.
Технічні та адмістративні бар’єри – країна імпортер висуває свої вимоги до певних характеристик товарів, що завозяться.
Тимчасова міграція – передбачає повернення мігрантів на батьківщину по закінченню певного терміну.
Транзитне мито – обкладаються товари, що проходять транзитом через територію країни.
Туристичні зони – зони в регіонах, що мають певний природний, рекреаційний та історико-культурний потенціал.
Ф
Фіксальний ефект (сектор С) – представляє доход державного бюджету від мита.
Фіксований валютний режим – передбачають валютний кредит зареєстрованих валютних паритетів які лежать в основі валют і підтримуються державними валютними органами.
Фіксований курс – це твердий курс національної валюти, за яким уряд офіційно зобов’язується обмінювати національну валюту на іноземну і навпаки без будь-яких обмежень.
Фіксрвані валютні курси-передбачають наявність твердих зареєстрованих паритетів, які лежать в основі вал.курсів і підтримуються держ валютними органами.
Фінансовий рахунок відображає рух капіталу у вигляді інвестицій.
Форми МЕВ: 1. міжнародний поділ праці. 2. міжн торгівля. 3. міжн міграція робочої сили. 4. міжн науково технічні відносини. 5. міжн валютнофінансові та кредитні відносини. 6. міжн виробнича та інвест діяльність.
Фритредерство (досліджеэться свобода торгівлі) – це політика держави, спрямлвана на усунення всіх перешкод на шляху вільноъ торгівлі.
Ч
Частково конвертовані валюти – мають обмеження щодо обміну на інші валюти, сфер використання валюти в міжнародних угодах, обертання на зовнішніх ринках.
Ямайська міжнародна валютно фінансова конференція, офіційно почала функціонувати у 1978 році, здійснена офіційна демонетизація золота, запроваджено СПЗ і плаваючі валютні курси, існує і розвивається по сьогоднішній день