Закрите акціонерне товариство "Агроресурс" створено в серпні 1997 року.
Перші чотири роки своєї діяльності товариство займалося торгівлею опалювальною технікою і супутніми товарами. Напрацьований досвід, аналіз галузі виробництва опалювальної техніки привів до висновку про можливість організації власного виробництва котлів.
Прийняте рішення потягло за собою і необхідність вирішення чотирьох основних проблем: вибору конструкції опалювальної техніки та виробничої площі, придбання виробничих потужностей та підбір кадрів.
На протязі півроку були вирішені всі вище перераховані завдання. Фахівці товариства розробили власну конструкцію газового котла, який вигідно на той час відрізнявся від тих, що випускали більшість підприємств вітчизняного котлобудування. Головне завдання, яке довелося вирішувати конструкторам - це створити котел з високим коефіцієнтом корисної дії , тобто економічний та ефективний в експлуатації. Ідея, розроблена агроресурцівцями, запатентована в Держдепартаменті інтелектуальної власності, а самі котли пройшли випробування та отримали сертифікат в Держкомітеті із стандартизації та сертифікації .
Під виробництво було викуплено виробничу базу збанкрутілого ОП-9 "Рівнеагроспецмонтаж".
Придбали верстати, обладнання та устаткування, необхідні для запуску виробництва. На декілька місяців розтягнулося формування кістяка виробничого колективу.
Перша продукція, виготовлена в квітні 2002 року підтвердила: на українському ринку котлів з'явився новий потужний виробник, продукція якого заслуговує на увагу.
Починаючи з 2002 року виробництво опалювальної техніки невпинно та динамічно зростало (див. діаграму 1)
Постійно зростаючий попит на продукцію і відповідне нарощування об'ємів виробництва дали свій результат: за підсумками 2006 року «Агроресурс» - єдиний котловиробник на Україні з річним об'ємом виробництва більше 100 тисяч одиниць. Підприємство охоплює близько 24 % ринку опалювальної техніки України і на даний час є лідером обраної галузі.
За офіційними даними Державного комітету
статистики України.

Товариство розміщене за адресою: м. Рівне вул., Нижньодворецька, 35 на власній земельній ділянці площею 1,7 га. Крім того, з метою розширення виробничих площ в 2006 році Рівненською міською радою надана в оренду терміном на 49 років прилегла до основної території товариства земельна ділянка площею 1,9 га.
Якість продукції досягається насамперед за рахунок використання сучасного високотехнологічного виробничого обладнання:
Штампувальна лінія японської фірми “AMADA” забезпечує високотехнологічне листове штампування при мінімальних експлуатаційних затратах, що гарантує високу точність штампування відповідно до конструкторських креслень, якість деталей та зведення виробничого браку до мінімуму;
Електромеханічні листозгинальні преси фірм “Finn – Power” (Фінляндія) та “AMADA” (Японія) забезпечують точний згин та збереження симетричних пропорцій деталей корпусу котлів.
Сучасна автоматична лінія порошкового фарбування фірми “IDEAL LINE” (Данія) здійснює знежирення, антикорозійну обробку та високоякісне порошкове фарбування облицівки котлів без втручання людини. Порошкове фарбування дозволяє споживачам не сумніватись в якості зовнішнього вигляду продукції ЗАТ “Агроресурс”.
Використання конвеєра для збирання продукції дозволяє значно зменшити час збирання продукції та збільшити продуктивність праці.
В сучасній випробувальній лабораторії заводу проводиться тестування нових розробок підприємства. Це дозволяє значно скоротити час між розробкою нового виду продукції до її серійного випуску.
Кожен котел перед потраплянням на склад проходить серію випробувань, а також кінцевий контроль якості.
Уся продукція ЗАТ «Агроресурс» сертифікована і відповідає вимогам якості.
Термін експлуатації: котлів зі сталевим теплообмінником – не менше 15 років; котлів з чавунним теплообмінником – не менше 25 років.
Гарантія – 36 місяців з дня виготовлення котла.
ЗАТ «Агроресурс» виготовляє газові та твердопаливні котли, газові конвектори, газові проточні водонагрівачі (колонки) торгових марок «Данко» та «Рівнетерм».
Асортимент продукції нараховує більше 130 моделей потужністю від 2,5 до 140 кВт:
- підлогове та настінне виконання;
- із герметичною («парапетні») та відкритою («димохідні») камерами згоряння;
- зі стальним, мідним та чавунним теплообмінниками;
- одноконтурні та двоконтурні (з функцією гарячого водопостачання для побутових потреб);
- енергонезалежні та енергозалежні.
Все це дозволяє споживачу найбільш оптимально підібрати опалювальний апарат відповідно до конкретних вимог (площі обігріву, наявності димоходу, необхідності ГВП, примусової чи природньої циркуляції теплоносія).
Комплектація
Стальний теплообмінник:
теплообмінник виготовляються із високоякісної сталі товщиною 3 мм, що забезпечує довговічність роботи котла;
спеціальна конструкція теплообмінника – димогарні труби встановлені під кутом, що забезпечує ККД 90-92%;
турбулізатори теплообмінника спіральної форми виготовляються з сталі товщиною 1мм, підвищують ККД котла і зводять утворення сажі до мінімуму;
завдяки похилому розміщенню труб в теплообміннику, висота котла адаптована під стандартні кухонні меблі (850 мм);
використання вертикального димоходу замість горизонтального значно спрощує монтаж котла. А також дозволяє забезпечити температуру відхідних газів котла не менше 110 0С, що запобігає утворенню вологи в димоходах та їх руйнуванню.
Чавунний теплообмінник:
- використовується чеський теплообмінник фірми Viadrus (найбільш відомий європейський виробник чавуну);
- характеризується великою площею теплопередачі з високим коефіцієнтом тепловіддачі, що забезпечує ефективність роботи котла;
- коефіцієнт розширення такого чавуну має низькі параметри, що робить котел менш чутливим до температурних перепадів;
- має практично необмежений термін експлуатації.
Мідний теплообмінник – у настінних котлах використовуються монотермічні пластинчаті італійські теплообмінники Giannoni.
Теплообмінник ГВП – у якості другого контуру у котлах використовується високоякісна мідна труба Sanko від німецької групи компаній КМЕ.
Автоматика безпеки та регулювання – використовуються 3 види автоматики від провідних світових виробників - Honeywell (США), EuroSit (Італія), Kare (Польща), що забезпечують надійну безаварійну та економну роботу котлів за відсутності людини. Кожна з автоматик характеризується простотою конструкції та можливістю програмного регулювання.
Пальники – атмосферні газові з жаростійкої нержавіючої сталі КАЛЕТКА (Польща), Рolidoro(Італія), Worgas(Італія) - виготовляються за спеціальною технологією обробки отворів та пазів, що забезпечують найбільш повне згоряння газу.

Теплоізоляція – використовується високоефективна термостійка французька теплоізоляція ISOVER, ізолюються всі сторони теплообмінника, товщина ізолюючого шару складає не менше 50 мм, що зменшує втрати теплової енергії котла та підвищує ККД продукції на 3 %.
Географія збуту котлів виробництва ЗАТ «Агроресурс» охоплює всю територію України, а також деякі регіони близького зарубіжжя, що свідчить про високу конкурентоспроможність продукції. Традиційно найактивнішими споживачами газових котлів, крім рівненчан, є мешканці Львівської, Закарпатської, Тернопільської та Чернівецької областей, яким в минулому році відвантажено майже 70% виготовленої продукції.
Достатньо широка дилерська мережа та грамотна маркетингова політика товариства дозволяє постійно завойовувати нові ринки збуту.
За останній час географія зв'язків поширилася на центральні та східні області : Вінницьку, Черкаську, Чернігівську, Дніпропетровську, Миколаївську, Херсонську та АР Крим.
Крім того, вдалося вийти на ринки збуту Київської, Житомирської та Хмельницької областей, де є свої потужні виробники опалювальної техніки , що свідчить про високу конкурентну спроможність продукції ЗАТ "Агроресурс".
Проведена на протязі 2004 - 2005 років сертифікація відповідності в Російській федерації, республіці Білорусь та Молдові дозволили розпочати регулярні відвантаження продукції за кордон. І якщо в республіку Білорусь і Молдову поставки вкрай незначні і складали на протязі 2006 – 2007 років по 100 штук в рік, то до Російської федерації ріст поставок досить суттєвий:
2005 рік - 0,4 тис. штук,
2006 рік - 2,0 тис. штук,
2007 рік - 6,0 тис. штук,
2008 рік - 20,0 тис.штук (прогноз)
У 2005 році система управління якістю підприємства була сертифікована згідно стандарту ISO 9001:2000. Це гарантує відповідність продукції та роботи персоналу підприємства міжнародним стандартам якості. У 2006 році ЗАТ “Агроресурс” успішно пройшов щорічний обов’язковий наглядовий аудит сертифікаційного органу, який підтвердив, що система управління якістю функціонує результативно.

В товаристві не зупиняються на досягнутому та думають про перспективу. Постійно зростає номенклатура продукції. Якщо в 2002 році товариство розпочало виробничу діяльність з 17 видів продукції, то в 2008 році їх буде випускатися аж 145. Дивись графік
В проектно - конструкторському бюро ЗАТ «Агроресурс», оснащеному новою комп'ютерною технікою та сучасним програмним забезпеченням, інтенсивно працюють над розробкою нових видів продукції.
У вересні 2004 року запущено у виробництво нові види опалювальної техніки - конвектори «Данко-Бриз-2,5» та « Данко-Бриз-4», які використовуються коли немає необхідності в монтажі традиційної системи опалення.
В серпні 2005 року запущено у серійне виробництво двохфункційні котли з примусовою вентиляцією теплоносія серії «Рівнетерм - Д» потужністю 24, 32 та 40 кіловатт.
В 2006 році розпочато випуск:
- лютий - котлів газових настінних з мідним теплообмінником «Данко-23 ВКЕ» та «Данко-27 ВКЕ» з відкритою та закритою камерою згорання потужністю 23 та 27 кіловатт;
- липень - модифікована серія котлів «Данко» зі сталевим теплообмінником і закритою камерою згорання, призначених для використання в будинках та квартирах, де немає можливості підключення до димоходу. Розроблена абсолютно нова конструкція теплообмінника, яка дозволила відмовитися від ліво- та правостороннього виконання та значно полегшує монтаж котлів;
- серпень - проточних водонагрівачів (колонок) газових з мідним теплообмінником «Данко-17» та «Данко-23» потужністю водопідігріву на 10 та 13 літрів відповідно.
В листопаді 2007 році запущено у виробництво серію котлів на твердому паливі з чавунним теплообмінником «Данко – 20ТЛ» та «Данко - 25ТЛ» потужністю 20 та 25 кіловатт, основними перевагами яких є великий обєм зольника, легкість в обслуговуванні, секційна будова котла, що дозволяє легко змінювати необхідну потужність. Працюють на різних видах твердого палива: вугілля, кокс, є можливість використання в якості резервного - рідкого чи газоподібного палива. Призначені для опалення будинків та споруд загальною площею до 250 кв. м, де не має можливості підключення до системи газопостачання.
Крім того в 2007 році розпочато виробництво модуля спеціального гріючого газового „МГГ-140”, з автоматичним чотирьохступеневим регулюванням потужності та робочим тиском води до 0,3 МПа і максимальною температурою води на виході з модуля до 95ºС. В поєднанні з допоміжними модулями (насосним, водогрійним) призначений для автономного центрального опалення і гарячого водопостачання багатоповерхових, багатоквартирних житлових будинків, офісних будівель, великих споруд комунально-побутового призначення, обладнаних системами водяного опалення. Послідовне поєднання до десяти модулів дає змогу створити сучасну міні - котельню загальною потужністю 1,4 МВт.
Вже в цьому 2008 році розпочато виробництво котлів на твердому паливні зі сталевим теплообмінником «Данко-Т(ТЕ)» 12 модифікацій потужністю від 20 до 50квт, які як і вищеназвані працюють на різних видах твердого палива та призначені для опалення приміщень загальною площею обігріву до 450 м.кв. Котли серії «Данко-ТЕ» додатково оснащені вентилятором для автоматизації процесу горіння палива в топці та контролером EUROSTER 1100WB для автоматизації роботи самого котла. Контролер керує роботою вентилятора, насоса системи, насоса бойлера, а також має можливість підключення додатково регулятора кімнатної температури. Контролер при розпалі котла вмикає вентилятор і виводить котел на заданий температурний режим. Після цього вентилятор починає працювати циклічно підтримуючи необхідний рівень горіння палива.
Товариство працює над перспективними конструкторськими розробками нової сучасної опалювальної техніки. В зв’язку з різким подорожчанням газу одним з таких перспективних напрямків є розробка котлів серії “Данко-ТПЛ», особливістю яких є використання гранульованого палива (пеллети) із деревини чи торфу. Котли призначені для теплопостачання індивідуальних житлових будинків і споруд комунально-побутового призначення, обладнаних системами водяного опалення з примусовою або природною циркуляцією. Застосування специфічного виду палива призвело до необхідності використання спеціального пальника та системи паливоподачі. Пеллети в робочій частині пальника змішуються з повітрям у пропорції, необхідній для ефективного згоряння. Крім того конструкція пальника дозволяє здійснювати функції автоматичного розпалу. Гранули поступають у пальник з бункера завдяки механізованій системі паливоподачі (шнековий транспортер), яка повинна забезпечити дозування палива у кількості, необхідній для роботи котла на заданій потужності.
Основні переваги :
застосування автоматизованого пальника для гранул;
автоматичний розпал;
контроль горіння;
автоматичне регулювання потужності в заданому діапазоні;
можливість організації механічної подачі палива в пальник з бункера;
легкість в обслуговуванні;
використання чавунного теплообмінника виробництва FONDERIE SIME, який збільшує термін експлуатації котла до 25 років.
Cучасна лабораторія ЗАТ "Агроресурс" дозволяє проводити детальні випробування нових видів котлів, а також регулярне тестування по якісних показниках серійної продукції .
Збільшення попиту спонукало збільшити виробництво котлів, а збільшення об’ємів виробництва – до реконструкції і переоснащення виробничої бази.
Значні кошти вкладені в ремонт виробничих, службових і побутових приміщень (обладнання роздягалень, душових кабін та кімнати відпочинку).
При вирішенні проблеми з опаленням виробничої бази, яке раніше здійснювалося централізовано і повністю вийшло з ладу, зроблено підхід в першу чергу зі сторони економічності та ефективності. Адміністративно-побутове приміщення обладнане сучасною системою опалення, а мінікотельня оснащена двома котлами власного виробництва, що для них є найкращою рекламою. Опалення виробничих приміщень зроблено на рівні світових стандартів - використані інфрачервоні пальники виробництва Німеччини.
У зв'язку з різким збільшенням кількості обладнання виникли проблеми з безперебійним забезпеченням виробництва електроенергією. Тому будівництво лінії електропередач потужністю 10000 В та власної електропідстанції дозволило вирішити цю проблему для ЗАТ "Агроресурс", сусідніх підприємств та населення прилеглих вулиць.

При різкому збільшенні об’ємів випуску опалювальної техніки починаючи з квітня кожного року, як правило відповідно зростає і потреба у додаткових фінансових ресурсах, яке товариство може лише частково забезпечувати за рахунок власних коштів.
Декілька останніх років показали, що реалізація опалювальної техніки носить яскраво виражений сезонний характер, і коливання об’ємів реалізації сезон – несезон складає відхилення в межах 3 до 1. Якщо в несезон (грудень – травень) помісячні об’єми продажу складають 4-5 тис. штук котлів, то в сезон (липень-жовтень) 13-14 тис. штук.
Для того, щоб виробляти готову продукцію на склад в несезон і продавати її в сезон необхідно додатково до 10,0 тис. квадратних метрів складських приміщень і біля 5 млн. грн. додаткових коштів на термін до 6 місяців.
На даний час зварювання теплообмінників є «вузькою» ділянкою виробництва, найбільш працеємкою операцією, об’єми зварювання прямо пов’язані з чисельністю зайнятих на цих роботах працівників. З 460 працівників «Агроресурсу» 80 – електрозварювальними. Від об’ємів зварювання залежить і розмір заробітної плати.
З метою уникнення різких коливань в помісячних об’ємах зварювання товариством планується зварювання теплообмінників в майже одинакових помісячних об’ємах в межах 11000-11500 штук.
Виготовлені в несезон (січень-травень) теплообмінники в кількості 9000 штук складуються з метою їх подальшої передачі у виробництво на збиральну лінію у червні - листопаді кожного ж року.

На даний час опалювальна техніка запаковується в поліетиленову плівку та коробки з гофрованого картону. Однак через незадовільний стан доріг при транспортуванні на великі віддалі ( в межах Україні – до 1100 км, по Росії до 6300 км) та при декількох перевантажуваннях вищевказана упаковка не забезпечує повних захист опалювальної техніки від зовнішніх пошкоджень і деформацій.
Розмаїття пакувальних матеріалів на сьогоднішній день не обмежується лише гофрокартоном та упакуванням з поліетилену. Складні вирубки, сполучення з фанерою, металом або висока технологічність виробництва не завжди дозволяють вирішити проблему пакувального матеріалу. У багатьох випадках потрібне особливе пакування, легке, міцне, що практично не впливає на кінцеве подорожчання продукції; для цієї мети ідеально підходить упакування з пінополістиролу.
Ще понад 50 років тому було доведено ефективність застосування пінополістиролу як упакування, що використовується в різних галузях промисловості, починаючи від упакування продуктів харчування й продовольчих товарів, до використання в будівництві морських судів і виготовленні деталей літаків.
Пінополістирол ідеально підходить для виробництва упакувань через його фізичні властивості, особливо його амортизаційних характеристик, розмірної стабільності, низькій теплопровідності та вологостійкості.Пінополістирол - сучасний та екологічно чистий матеріал, а теплоізоляційні властивості пінополістиролу вище, ніж у традиційних пакувальних матеріалів.
Будівництво цеху по виготовленню упакування з пінопласту дасть змогу підприємству задовольнити потреби по упакуванню власної продукції.
На даний час жоден з виробників опалювальної техніки, що виробляється в Україні, не використовує для упакування власної продукції упаковку з пінополістиролу (пінопласту).
У порівнянні з іншими видами упакування, пінополістирол відрізняється низькою вартістю й широкими можливостями врахування індивідуальних побажань замовника.Крім того, як показує практика, застосування упакування з пінопласту істотно знижує втрати, пов'язані з ушкодженням продукції при транспортуванні.
Виходячи з цього, будівництво та впровадження в експлуатацію цеху по виробництву упакування з пінопласту дасть змогу продукції ЗАТ „Агроресурс” володіти більш вагомими конкурентними перевагами перед аналогічною продукцію вітчизняного виробництва.
Об’єми продукції, що планується випускати будуть відповідати плановим об’ємам випуску основного виду продукції ЗАТ „Агроресурс”.