( 1). Що ви знаєте про історію розвитку маркетингу. Як теорію управління виробництвом.
Наука вимагає чіткості у визначенні того чи іншого поняття, з'ясування причин, які обумовили його виникнення, вимагає взаємозв'язку з іншими процесами, явищами. Це безпосередньо стосується і маркетингу, коли йдеться про формування його як теорії, про практичне його застосування. Спеціалістам у галузі менеджменту відомо, що визначень маркетингу — десятки і число їх множиться. На рис. 1.1 наведено шість найпоширеніших з них, знайомство з якими дає змогу одразу ж уявити суть, зміст поняття, що розглядається. Американською асоціацією маркетингу (АМА) з 1985 р. визначення маркетингу трактується так: «Маркетинг — це процес планування і втілення задуму щодо ціноутворення, просу-

Серед понять, що стали ознакою сучасного бізнесу, особливе місце займає маркетинг. Саме слово "маркетинг" з'явилося у Сполучених Штатах Америки в процесі пошуку місцевими фермерами ринку збуту для своєї продукції. Йшлося про оволодіння ринком — Market Getting. Пізніше з цих двох слів утворилось одне — маркетинг (marketing).
Визначимо, що таке маркетинг в його сучасному розумінні?
Можна виокремити три підходи до визначення суті маркетингу:
- маркетинг як самостійний вид підприємницької діяльності;
- маркетинг як функція управління;
- маркетинг як сучасне бачення філософії бізнесу.
В літературі з маркетингу налічується понад 2000 його визначень. Кожне з них, від стислого до академічного, тією чи іншою мірою відображує його призначення, функції, основний зміст. Наведемо деякі з них:
Маркетинг — представляє собою процес управління та втілення задуму, ціноутворення, просування та реалізацію ідей, товарів та послуг через обмін, що задовольняв цілі окремих осіб та організацій" (Американська асоціація маркетингу) ;
Маркетинг — це передбачення, управління та задоволення попиту на товари, послуги, організації, людей, території та ідеї через обмін" (Дж. Р. Еванс );
Маркетинг розуміється сьогодні як вираження орієнтованого на ринок управлінського стилю мислення, для якого характерні творчі, систематичні та підчас агресивні підходи" (Е. Дитхль, Х. Хершген );
Маркетинг — соціальний та управлінський процес, спрямований на задоволення потреб та бажань як індивідів, так і груп, шляхом створення, пропонування та обміну наділених цінністю товарів.
(15) Назвіть основні фактори мікросередовища підприємства.
Фактори мікросередовища – це сили, які діють за межами організації.
До них належать:
1. Споживачі. Будь-якій організації, що хоче реалізувати свій товар, необхідно детально вивчати своїх споживачів, тобто мати інформацію про те, як вони сприймають її товар, товар конкурентів. Також необхідно вивчати мотивацію споживачів, їх потреби.
Споживачі поділяються на дві групи:
споживачі-організації (купують обладнання, сировину, напівфабрикати і інші товари й послуги для використання в подальшому виробництві, або для перепродажу);
кінцеві споживачі (купують товар для особистого або домашнього користування чи споживання).
2. Постачальники – це юридичні та фізичні особи, які забезпечують організацію всіма необхідними ресурсами для виробництва товарів, послуг чи реалізації ідей і т.д.
3. Посередники – це організації чи фізичні особи, які допомагають фірмі в просуванні, збуті товарів на ринку.
4. Конкуренти. В умовах ринкової економіки кожна організація знаходиться у стані конкурентної боротьби, тобто суперництва з іншими організаціями, що переслідують аналогічні цілі.
Конкуренція – це боротьба власника товару на ринку за споживача.
5. Державна влада. Усі гілки державної влади своєю діяльністю безпосередньо чи опосередковано впливають на діяльність організації. Саме вони формують економіко-правове законодавство відносно маркетингової діяльності, в т.ч. національні стандарти маркування, упаковки, реклами і здійснюють контроль за його дотриманням.
6. Громадськість – це будь-яка група людей, яка проявляє реальний чи комерційний інтерес до організації і може спрямувати на неї певний вплив.
7. Засоби масової інформації (телебачення, радіо, преса та ін.) відіграють важливу роль у діяльності організації.
(33) Як впливають на діяльність підприємства конкуренти та громадськість?
Конкуренти – невід’ємний елемент системи маркетингу. Вони впливають на вибір компанією ринків, маркетингових посередників, постачальників, на формування асортименту товарів і на весь комплекс маркетингової діяльності.
Конкурентне оточення не можна зводити лише до конкуруючих компаній, фірм. Існує багато інших видів конкуренції. Наприклад, з можливих варіантів своєї поведінки у певний момент людина вибирає, скажімо, їжу. Це конкуренція бажань.
Далі, з різних варіантів їжі покупець може вибрати кондитерські вироби. Цей вид конкуренції, що виникає при наявності ряду інших товарів, які у змозі задовольнити аналогічні потреби споживачів, називається функціональним. При цьому немає ніякого значення, чи є на ринку конкуренти, які пропонують аналогічний товар, чи ні.
Після того, як функціональне рішення про купівлю прийняте, покупець вибирає конкретний вид кондитерських виробів. Це видова конкуренція.
І, нарешті, постає питання про вибір фірми, яка задовольняє цю потребу. Це між фірмова конкуренція. Наявність такої конкуренції змушує компанії вивчати, що продають покупцям, що споживачі купують більш охоче, які можливі способи задоволення потреб.
Громадськість – постійний елемент мікро оточення підприємства. Це будь-яка досить чітко визначена група людей, яка виявляє реальний чи потенційний інтерес до діяльності підприємства або може справити на неї певний вплив.
Кожне підприємство має справу насамперед з такою категорією громадськості, інтереси якої співпадають з її інтересами. Це, наприклад, фінансові кола. Але існують і такі громадські інститути, у яких підприємство, хоч воно і зацікавлене, може не зустріти відповідної позитивної реакції, наприклад, ЗМІ. Нарешті, є такі групи населення, які виявляють інтерес до цього підприємства, але зовсім його не цікавлять. До них можна віднести різні товариства щодо захисту прав споживачів.
Фінансові кола впливають на можливість одержання коштів. Основні представники – банки, інвестиційні компанії, власники акцій.
Преса – це засоби масової та комерційної інформації. Газети, журнали, радіо- і телепередачі містять різні новини, статті з спеціальних питань, коментарі тощо. Привернення позитивної уваги преси до діяльності підприємства, фірми – одна з серйозних маркетингових проблем.
Урядові організації та законодавчі органи також впливають на основні складові маркетингових програм: характеристики товарів, упаковку, ціни, рекламні засоби.
Посилення ролі державного регулювання призвело до того, що у компаніях зріс штат юристів, які повинні давати рекомендації з приводу законності маркетингових рішень.
Фірми, підприємства, які дотримуються концепції соціального маркетингу, створюють відділи налагодження зв’язків з населенням, з громадськими організаціями для того, щоб постійно перебувати у контакті з ними, роз’яснювати свої цілі та завдання, організовувати спеціальні конференції, брати активну участь у вирішенні проблем щодо якості товарів, готувати кадри для цих організацій тощо.
Кожна людина об’єктивно сприяє формуванню певної думки про фірму, підприємство. Виробники повинні постійно піклуватись про підвищення свого престижу серед населення.
(48) Які фактори впливають на процес планування нової продукції?
Економічний аналіз прийнятих ідей засновується на вивченні прогнозів попиту, витрат, конкуренції, потрібних інвестицій, прибутку (рис.2).
Рис. 2 Фактори, які впливають на процес планування нової продукції
(54) Як проходить процес вибору марки товару?
Товарна марка – один з елементів індивідуальної характеристики товару. В усіх країнах з розвиненою ринковою економікою цьому фактору надають дуже великого значення. В країнах, де диктує виробник, на це звертають менше уваги, і всі товари в основному поділяють на дві категорії – імпортні та вітчизняні. Проте з переходом на ринкову економіку проблеми маркування, тобто прийняття рішення про торгову марку, неминуче стануть актуальними.
Товарна марка – це сукупність таких елементів: ім’я, назва, знак, символ, які подані на товарах і відрізняють їх від усіх інших товарів. Але кожен з названих елементів може бути використаний окремо.
Схематично процес рішення щодо товарної марки для товару наведено на рис. 3.

Рис. 3 Схема процесу прийняття рішення щодо товарної марки
(62).Який поділ ринку передбачає географічний принцип сегментації?Як він пов’язаний з політико-економічними факторами?
Географічний принцип передбачає поділ ринку відповідно до географічних відмінностей: країна, регіон, область. Регіон характеризується кліматом, чисельністю, густотою населення, співвідношенням жінок та чоловіків, міських та сільських жителів. Виділяють не лише для визначення територіального аспекту ринку (весь регіон чи певна частина його), але й для прийняття більш кваліфікованого рішення щодо попиту на певні товари.
Регіон також характеризується чисельністю та густотою населення, певним співвідношенням міського та сільського населення, чоловіків та жінок. Регіони від¬різняються також рельєфом місцевості. Специфічна для кожного з них і транспортна мережа. Різняться вони і структурою комер¬ційної діяльності (банки, підприємства, туристичні комплекси, на-родні художні промисли, рівень конкуренції). Динаміка регіону, рівень інфляції, тобто усе те, що становить регіональний принцип, нерозривно пов'язане з політично-економічним принципом. Ще од¬нією прикметною рисою є діючі в ньому юридичні обмеження що¬до ввозу-вивозу товару, забруднення навколишнього середовища тощо.
(98) За якими основними компонентами аналізують часовий ряд продажу товару?
Багато фірм прогнозують попит на товари, виходячи з аналізу даних минулих років. При цьому передбачається, що ці дані виражають постійні причинні зв’язки, які можна виявити завдяки статистичному аналізу. Тоді часовий ряд продажу товару за минулі роки можна аналізувати за чотирма основними компонентами.
Перша – тренд (Т) – виражає основні тенденції в демографічних процесах, капіталовкладеннях і технології. Тренд, який досить постійний, має важливе значення при підготовці довгострокового прогнозу.
Друга – цикл (С) – відображає коливання обсягу продажу. При цьому часовий ряд характеризується досить постійною амплітудою та періодичністю змін. Виділення циклу особливо важливе при середньостроковому прогнозуванні.
Третя – сезонність (S) – показує коливання продажу, які регулярно повторюються, протягом року. Як відомо, сезонність може бути пов’язана з порою року, погодними умовами, святами. Характер сезонних коливань дає змогу досліднику намітити короткостроковий прогноз.
Четверта – нерегулярні події (Е) – враховує різні соціальні зворушення, стихійні лиха і інші відхилення від нормальної ринкової ситуації.
Аналіз часових рядів включає методи розкладання початкових часових рядів (У) на компоненти (Т, С, S, Е). Згідно з однією моделлю ці компоненти перебувають між собою у лінійній залежності (У=Т+С+S+Е), згідно з іншою вони впливають одна на одну мультиплікативно (У=ТСSЕ).