Відносини формування ціни виробництва
План
Витрати виробництва.
Прибуток, норма прибутку, рентабельність.
Конкуренція і утворення ціни виробництва.
Будь-який процес господарювання завжди пов'язаний з певними витратами. Політична економія розрізняє- витрати для суспільства в цілому і витрати для певного….. . Розглянемо ці види витрат :
Витрати для суспільства- вони представляють собою всю ту сукупність уречевленої і живої праці яка необхідна для випуску тих благ які використовує суспільство задовільняєчи свої потреби. Цей вид витрат ототожнюється з величиною вартості товару і формально може буть записаний наступним чином : …….
Для окремого господарюючого суб’єкту витрати ототожнюються із затратами капіталу. Формально цей вид витрат можна також записати використовуючи формулу величини вартості товару змінивши формування її членів : ….
Аналіз витрат окремого господарюючого суб’єкту дещо різниться в україні і у високорозвинених країнах європи. На українських підприємствах витрати виробництва досить часто називають собівартістю продукції. Залежно від ……призначення та рівня формування, собівартість поділяється на :
-розрахункову
-практичну
-комерційну.
Розрахункова собівартість- відображає той рівень витрат який очікується в майбутньому.
Фактична собівартість- вона відображає той дійсний….витрат який підприємство має певний конкретний час свого існування.
Комерційна собівартість- вона складається із виробничою…. І тією сумою витрат яка пов’язана з…. виготовленого товару.
Структура собівартості- знаючи її можна контролювати динаміку окремих елементів собівартості а також шляхів зниження собівартості. Структуру собівартості розраховують у 2 варіантах :
-за елементами витрат (здійснюється для обрахунку собівартості….)
-за статтями калькуляції (здійснюється для обрахунку собівартості….)
Дещо іншим аналізом проблеми витрат характеризується досвід країн з розвиненою ринковою економікою. В даному випадку для аналізу виділябться наступні види витрат :
-зовнішні витрати ( бухгалтерські витрати (до них відносять всі грошові витрати підприємства..)
-внутрішні витрати ( цей вид витрат враховує вартість не оплаченого внутрішнього ресурсу. Наприклад до нього можна віднести …… до нього відносять так званий нормальний прибуток, який розраховується за анологією з недоотриманим або втраченим прибутком)
-економічні витрати (представляють собою суму внутрішніх і зовнішніх вирт….)
-постійні витрати (до них належать такі витрати на загальну величину яких не впливають обсяги виробництва. Наприклад- платіа за кредит )
-зманні витрати ( до них відносять такі витрати які прямо залежать від величини виробництва ( сировина,паливо, матеріали тощо ).
2. з економічної точки зору прибуток- це форма суспільного прояву додаткової вартості. Додаткова вартість по відношенню до суми затрат капіталу змінює………….і починає існувати як прибуток …….
Прибуток- дохід суб’єкта економічної діяльності який утворюється як різниця …….або валовою виручкою і витратами виробництва……… . абсолютну величину прибутку можна обрахувати за наступною формлою. Прибуток завжди належить власнику ……..формально господар виробництва має беззаперечне право розпоряджатися прибутком на свій розсуд, але господарська практика свідчить,що держава, правові інститути, …………суттево впливають на утворення величини прибутку. Виходячи з цього політична економія розрізняє поняття валового прибутку і чистого прибутку.
Чистий прибуток утворюється після законодавчо встановлених відрахувань з влового прибутку в україні вся сума відрахувань може перевищувати 90 %. До таких відрахувань в першу чергу відносять відрахування на соц.. страх. ,….. ,…., …. ,……. , ……. , тощо.після названих відрахувань у підприємства залишається так сказать чистий прибуток, з нього формується ще 3 фонди :
-фонд розвитку виробництва
-фонд розвидку соціального виробництва
- ………………………
В економічній діяльності загальна сума отриманого прибутку не дає достатнього уявлення про ефективність інвестованих коштів (неможливо визначити річни………… ……………………………………………тому для малого підприємства це майже нічого ,……………)…………….
В економіці україни прибутковість підприємств визначається з допомогою такого показника як норма рентабельності розрізняють два поняття норми рентабельності :
-норма рентабельності підприємства
-………….виробництва.
……формула……..
На рівень норм прибутку впливають наступні фактори :
-
-
-
-
-ринкова ціна.
3. конкуренція- це форма суперництва між суб’єктами економічної діяльності за одержання найбільшого прибутку. Вона буває внутрішньо галузевою і міжгалузевою.
Внутрішньогалузева конкуренція- це…………… всередині однієї галузі.
Міжгалузева конкуренція- це економічне суперництво за більш вигідні сфери застосування капіталів цей вид конкуренції сприяє переливанню капіталів із галу………………..в більш прибуткові галузі і навпаки. ………….називається- ціною виробництва. ………..представлений таблицею ст. 40.