Відносини відносного економічного відтворення
План
Сукупний суспільний продукт (ССП) та умови реалізації його частин при різних типах економічного відтворення.
Дві форми втілення суспільного сукупного продукту. Валовий національний продукт. Валовий суспільний продукт.
Національний дохід, його розподіл і перерозподіл.
ССП – це вся маса матеріальних благ вироблених в суспільстві за певний період часу (за рік ). ССП аналізується з двох сторін :
З вартісної сторони.
З натурально-речової сторони
Вартісну форму ССП можна охарактеризувати, як сукупну вартість, що створена в суспільстві за рік, щоб обрахувати її є формула :
ССП= ?( С + V + M ) = C+V+M.
С- це сукупність спожитих за рік засобів виробництва або сукупна величина постійного капіталу.
V- це сукупний фонд заробітної плати або сукупна величина змінного капіталу.
M- вироблений за рік додатковий продукт або сукупгна додаткова вартість.
Натурально – речова форма ССП, яка представляє собою всю сукупність вироблених споживчих вартостей, які за певними ознаками можуть бути розділені на дві групи:
- засоби вироництва
- предмети споживання
Структура ССП. ЇЇ аналіз вказує на те, що в самому суспільному виробництві можна виділити 2 агрегатні підрозділи. ( підрозділ охоплює всі галузі, які зайняті виробництвом засобів виробництва, але так як споживні вартості розділяються на 2 групи, то і в 1 підрозділі виділяють 2 групи(группа а, группа б).
Група а – це виробництво засобів виробництва, для виробництва засобів виробництва .
Група б – це виробництво засобів виробництва, для виробництва предметів споживання.
В сучасних умовах вважається, що більш ефективна економіка розвиває прискореними темпами галузі групи а, порівняно з галузями групи б.
Другий підрозділ – це виробництво предметів споживання (короткострокові дії, довгострокові дії). Так як і в першому так і в другому підрозділі працюють живі люди, що між вищезазначеними підрозділами повині відбуватися обмін. Такий обмін здійснюється при певних умовах інакше економіка може збанкрутувати. Для того щоб проаналізувати ці умови політична економія водить деякі припущення. До основних припущень відносять:
- з професійної точки зору суспільство є двохмірним. Тобто поділяється на роботодавців та робітників.
- абстрагування від впливу зовнішньої торгівлі та сфери послуг.
- ціна дорівнює вартості товарів
- органічна будова капіталу константна
- норма додаткової вартості та час обороту капіталу скрізь однакові
- населення немає заощаджень, всі отримані гроші витрачаються.
Виходячи з вищеназваних умов розглянемо закономірності реалізації ССП між двома підрозділами. Для того, щоб здійснювалося розширене відтворення продукт створений має бути більшим на певну величину ніж сума величин використаного суспільного капіталу.
У залежності від існуювання нинішньої двохполісної світової системи (капіталістичний табір і соціалістичний табір), виникли і склалися 2 форми ССП. В західних країнах сукпний дохід суспільства представляє С.
ВСП – представляє собою величину річної прподукції сфери матеріального виробництва. Основними складовими структури ВСП є, поміркований продукт (ПП), кінцевий суспільний продукт(КСП). Поміркований продукт представляє собою імітовану вартість, тому що вона вбирає в себе повторний рахунок вартості матеріальних витрат. Повторний рахунок утворюється при складані валової продукції виробничих підприємств.
КСП=ВСП-ПП.
Якщо з кінцевого суспільного продукту вирахувати величину амортизаційних відрахувань, то ми отримаємо чистий продукт суспільства:
ЧСП=КСП-А
За власним кількісним змістом чистий продукт суспільства = величині національного доходу.
ВНП- представляє собою найбільш загальний макроекономічний показник результатів економічної діяльності Західних країн. Проте нині даний показник використовують не лише в країнах Заходу, але і в більш широкій міжнародній практиці. Тому його обрахування отримало назву системи національних рахунків. Вважається, що ВНП утворюється в усіх галузях економіки за виключенням:
Трансфертні платежі.
Операції з цінними паперами.
В самому загальному вираженні ВНП складає сукупну додану вартість створену в економіці країни за певний час.
ВНП = ? ДВ
Додана вартість – це фактична вартість, яка утворюється субєктами економічної діяльності, вона складається з суми зносу основного капіталу та новоствореного капіталу.
ВНП = ? ДВ = А + Ав
Політекономія розрізняє створений ВНП і фактично споживчий ВНП. Створений ВНП більший на величину чистого експорту від фактично споживаного ВНП.
ЧВП - за вартісним змістом відповідає новоствореній вартості в усіх галузях економіки, яка по кількісному змісту , якщо скоригована на величину чистого експорту буде тотожною національному доходу.
Національний дохід ( НД ) – це та частина, яка залишається після відрахувань певної величини на відновлення зношених засобів виробництва. По своїй структурі НД поділяється на необхідний продукт та додатковий продукт.
в своєму відтворенні НД проходить чотири основні стадії :
- виробництво
- розподіл
- перерозподіл
- використання.
Із національного доходу формується два основні фонди :
- фонд споживання
- фонд нагромадження
Д\З
Висновки по темі.
Висновки по кожному питанню.