Відносини нагромадження капіталу
План
Сутність та типи економічного відтворення. Фактори нагромадження капіталу.
Кількісна сторона нагромадження капіталу. Конкуренція і централізація капіталу. Монополія та її види.
Якісна сторона нагромадження капіталу. Форми безробіття.
Сучасне суспільство не здатне припинити виробництво так як воно не може жити без споживання. Процес виробництва взятий не як окремий акт, а як процес, що постійно повторюється, називається відтворенням.
Політична економія розрізняє два основні види відтворення :
Просте
Розширене
Просте економічне відтворення, завжди відбувається при незмінному об’ємі факторів виробництва. Додатковий продукт при цьому повністю йде на особисте споживання, а тому вибуває із процесу виробництва.
Розширене економічне відтворення, передбачає постійне зростання масштабів виробництва і відповідно факторів виробництва. Джерелом такого використання виступає додатковий продукт. При розширеному відтворенні додатковий продукт розпадається на дві величини:
На доход або фонд споживання
На капітал або фонд нагромадження
На величину розширеного відтворення або нагромадження капіталу впливають наступні фактори:
Величина авансованого капіталу
Існуюча норма додаткової вартості
Норма нагромадження
Збільшення різниці між тим капіталом, що застосовується і тим капіталом що споживається.
Кількісна сторона нагромадження капіталу аналізується як з точки зору вартісної форми, так і з натурально речової форми нагромадження капіталу. Вартісна форма нагромадження капіталу характеризується концентрацією і централізацією капіталу виробництва, які в свою чергу сприяють виникненню монополій.
Промислова монополія – це об’єднання тих економічних суб’єктів, які зосередили під своїм контролем значну частину виробництва та збуту продукції. До форм галузевих монополій відносять:
Картелі
Синдикати
Трести
Боротьба держави з монополіями призводить корпорації до пошуку інших законодавчо незаборонених можливостей зростання капіталу. Сюди відносять в першу чергу :
Комбінування виробництва
Виробничу диверсифікацію
Процеси виробництва диверсифікації дали поштовх до створення міжгалузевих монополій. Серед міжгалузевих монополій виділяють 6
Концерн
Конгломерат
Концентрований зв’язок між нагромадженням капіталу та розвитком відповідних форм зайнятості працездатного населення. Наприклад : капіталістичний закон народонаселення регулює об’єм зайнятості відповідно до потреб капіталу. Необхідно пам’ятати, що капітал зацікавлений у відтворенні не цілісної людини, а лише однієї з її характеристик, якою є робоча сила. До людини, як до носія робочої сили капітал не має і не хоче мати ніякого відношення. Він залишає людину сам-на-сам з усіма її проблемами, звідси бере початок відриву розвитку економіки від задоволення дійсних інтересів і цінностей людей, в результаті суспільству нав’язують хибні або емітовані соціально-економічні орієнтації та цілі.
Форми прояву закону народонаселення :
Розвиток ірраціональних форм економічної діяльності населення ( зайнятість населення у воєнній економіці, надмірно роздутий державний апарат, в кримінальних структурах, в тих формах діяльності, які утворюють екологічну проблему, або іншу загрозу людству )
Розвиток відносно перенаселення або безробіття
проблема безробіття вперше з’являється при капіталізмі, тому її аналіз включає виділення як причин,так і факторів утворення безробіття.
Причини безробіття - це розширене відтворення капіталу, як системи буржуазних економічних відносин суспільства.
Фактори,що сприяють безробіттю :
Зростання органічної будови капіталу (воно призводить до зменшення тієї частки капіталу, яка йде на найми робочої сили.)
Пролетаризація дрібних товаровиробників (конкуренція призводить до того, що частина товаровиробників розорюється і тим самим поповнює лави безробіття)
Економічні кризи результатом, яких є скорочення об’ємів виробництва, а відповідно кількості робочих місць.
Наявністю процесів існування ,яких пов’язано із старінням традиційних галузей та процесів.
Форми безробіття :
В своїй праці “Капітал» К. Маркс виділяє :
- плинне перенаселення
- застійне перенаселення.
У сучасній економіці виділяють фрекційне і структурне безробіття.
Д\З
1. Висновки по темі в цілому.
2. Висновки по кожному питанню.
3. Задачі №135, 137.