«Діагностика комп'ютерних засобів»
Лабораторна робота на тему :
Профілактичне обслуговування ПК
Мета: ознайомитись з методикою проведення профілактичних робіт та особливостями обслуговування окремих вузлів комп'ютера.
Теоретичні відомості
РС є складним пристроєм, що складається з багатьох мікросхем, які мають дуже високий ступінь інтеграції. Однак чим більший ступінь інтеграції, тим більша вірогідність виходу мікросхеми з ладу чи ризик дефекту.
Для термінів експлуатації елементів зазвичай є один чи більше спеціальних термінів, які можна знайти в документації РС. Поняття MTBF (Mean Time between Failure) означає середній час роботи елемента між двома поломками. Найчастіше він вимірюється годинами. Друге поняття MTTR (Main Time to Repair) означає середній час ремонту.
Будь-який технічний пристрій працює набагато довше, якщо він своєчасно обслуговується. Це означає, що регулярний і ретельний догляд за комп'ютером винагородить вас, перш за все, беззбійною і безаварійною роботою.
В деяких вузлах РС ви нічого не можете зробити або можете зробити дуже мало, а в інших - навпаки багато. Нижче пропонується ряд порад, як без великих витрат обслужити окреміі компоненти РС.
При будь-якому обслуговуванні діє правило: перш ніж лізти в комп'ютер щіткою чи мокрою ганчіркою, мають бути відключені всі силові штекери.
1. Очищення
РС виділяє тепло, для відводу якого в системний блок зазвичай вмонтовано вентилятор, який подає в корпус велику кількість повітря. Однак це повітря проходить не тільки через спеціальні отвори, але й через всі інші пази і щілини. Туди ж потрапляє не лише повітря, а й частинки пилу і сигаретного диму, що містяться в ньому. Осідання пилу є однією з найбільш розповсюджених причин збоїв РС. Він або діє на працездатність механічних пристроїв, наприклад, при потраплянніі на головки запису/читання в приводах дискет, або спричиняє вихід компонентів з ладу від перегріву.
Для очищення внутрішніх блоків РС відкрийте його корпус. Озброївшись м'яким пензликом, можна прибрати найбільші накопичення пилу, що знаходяться на материнській платі, в зоні встановлення RAM і на блоці живлення. У доступних місцях можна прибрати пил за допомогою пилососа, однак при цьому треба бути уважним, щоб пилосос не втягнув з комп'ютера важливі деталі. Можна справитись з пилом і за допомогою повітродува, довгим і тонким шлангом якого можна дістати до віддалених місць і очистити їх.
Найтовстіший шар пилу зазвичай лежить на блоці• живлення, оскільки тут розташований вентилятор, який видуває повітря на задній бік корпусу. Зворотній бік блока живлення можна очистити і не відкриваючи корпус РС. В більшості інших випадків потрібно не один раз відкривати корпус.
Також за допомогою пилососа можна очистити і внутрішню частину блока живлення, адже пил пристає до всіх повітряних отворів.
Ще раз звертаємо увагу на те, щоб ви не забули про внутрішню частину блока живлення - кожне недоцільне проникнення всередину блока живлення не тільки зриває гарантійні зобов'язання, але може бути небезпечним для вашого життя (що значно гірше). Якщо ви вважаєте, що дефект вашого блока викликаний пилом, то несіть його в майстерню!
Проста можливість запобігти потраплянню пилу існує вже при виборі корпуса комп'ютера. Дверці - заслінки запобігають сильному проникненню пилу через шліци приводів чи щілини, що виникають при їх встановлені.
Дещо дорожчим є встановлення другого вентилятора, який можна придбати у технічному магазині. Однак для його встановлення треба зробити відповідний отвір в корпусі, ну і, звичайно, звернути увагу на те, щоб вентилятор можна було під'єднати до кола живлення РС (напруга живлення вентилятора +12 В).
Крім того, вигідно закривати повітряні отвори мікрофільтрами, а не громіздкими дротяними фільтрами. Завдяки їм затримуються найбільші частинки.
При відкритті корпуса РС потрібно перевірити правильність і надійність під'єднання відповідних кабелів до приводів і материнської плати, а також звернути увагу на вільні кабелі, які можуть викликати коротке замикання. Тому їх потрібно ізолювати, наприклад, за допомогою ізоляційної стрічки.
Кабелі, які безладно прокладені всередині корпусу, часто є причиною нестабільної роботи комп’ютера.
Кабельна плутанина також нервує при встановлені і вийманні карт зі слотів. Для запобігання цьому існує хороший і дешевий засіб: зв'язування кабелів у джгут.
Більшість ПК мають пластмасову передню панель і корпус з жесті, покритий шаром фарби (найчастіше сірого кольору). Для очистки зовнішньої поверхні можна використовувати звичайний домашній очисник, але перед цим можна спробувати скористатись простим м'яким сукном. Не використовуйте для очищення поверхні шампуні і засоби, які містять ацетон, оскільки ці речовини впливають на зовнішній вигляд пластмаси передньої панелі корпуса і приводів, а в гіршому випадку зруйнують пластмасу.
2. Дисководи
Можливо, ви здивуєтесь, чому в цьому місці ми говоримо тільки про дисководи. Річ у тім, що приводи жорстких дисків зазвичай обслуговування не потребують. У вас ніколи не повинна виникати думка про очищення вінчестера від пилу - навіть якщо всередині вінчестера знаходяться частинки пилу, однак термін його служби досить великий. Розбір вінчестера з великою вірогідністю (99,99%) приводить до виходу його з ладу!
Первинну очистку можна виконати за допомогою пилососа через дрібні щілини. Потрібно бути дуже уважним і не вставляти насадку пилососа в проріз, оскільки в результаті здобиччю пилососа можуть стати головки запису/читання чи інші дрібні механічні частини, які знаходяться всередині дисковода, що призведе до необхідності придбання нового приводу!
Значні проблеми викликає запилення головки запису/читання. В результаті на екрані з'явиться повідомлення типу: "Can't read disk in drive A:".
Однак перш ніж ви вирішите, що винен дефектний чи брудний привід, перевірте використовувані дискети. Дискети, які без проблем читаються на інших дисководах, мають читатись • на вашому. Таким чином, можна одразу з'ясувати, чи насправді винен дисковод.
Очистку головки запису/читання необхідно доручати фахівцям, а якщо ще не закінчився гарантійний термін дисковода, то виробникам чи постачальникам.
Якщо ви неодмінно хочете очистити головки запису/читання самостійно, то необхідно забезпечити добре освітлення. Для виконання цієї операції треба відкрити РС. Для грубої очистки підійде все той же пилосос, а для тонкої очистки треба приготувати паличку з ватою чи м'яким матеріалом, а ще краще скористатись спеціальними очищувальними дискетами чи очищувальними аерозолями (Spray).
Необхідно багато світла, оскільки головки розташовані на тонких стальних підпружинених пластинах, які не можна чіпляти і тим більше згинати. Розюстування головок було б небажаним наслідком. При чищенні необхідно вологою паличкою провести 5-6 раз по кожній головці. Таким чином можуть бути прибрані частинки пилу і диму, а дисковод стане знову функціонувати, якщо причиною збоїв було забруднення головки.
Насамкінець дамо ще одну пораду з дбайливого використання дискет. Разом з виконанням рекомендацій, що знаходяться на конверті кожної дискети (рис. 1), потрібно зберігати дискети у закритому ящику, що забезпечує такі переваги:
Ви знайдете необхідну інформацію швидше, якщо не будете розшукувати дискети по різних кутках.
Ви захистите дискети від механічного і магнітного впливу ззовні.
Ви забезпечите певну безпеку дискетам та інформації, що на них зберігається.
Виймайте дискети з привода тільки тоді, як індикатор погашений.
Зберігайте дискети 5,25" в їх захисному конверті.
Підписуйте дискети тільки з легким натиском. Не тисніть на захисний футляр і не згинайте дискету.
Ніколи не торкайтесь дискети в незахищених зонах.
Не тримайте дискети у приміщеннях з дуже низькими чи високими температурами.
Ніколи не розташовуйте дискети в електромагнітних полях.
Ви повинні враховувати, що в іншому разі втрачена інформація відновленню не підлягає.
3. Привід CD-ROM
Як неодноразово відмічено, пил є великим ворогом комп'ютера, якщо він знаходиться там, де його не має бути, наприклад, на оптиці приводу CD-ROM.
Але можна очистити тільки той привід, оптика якого доступна. Якщо CD-ROM міститься в закритому корпусі, то не повинно появлятися думок про його відкриття, тому що закритий корпус вже є сам по собі хорошим захистом проти пилу і бруду.
Ніколи не використовуйте для очистки матерію, змочену алкоголем, а користуйтесь тільки аерозольним очисником призначеним для видалення пилу. Звичайно, можна подути і самому, але проблема полягає втому, що людина видуває не сухе, а вологе повітря. Зазвичай оптика приводу CD-ROM покрита спеціальним шаром, який пошкоджується при вологому очищуванні. Тому такий дисковод завжди очищають лише тиском (струменем) повітря.
4. Клавіатура
У випадку клавіатури мова йде про пристрій РС, ступінь забруднення якого можна визначити візуально. Крім того, клавіатура є однією з небагатьох складових частин, не поміщених в закритий корпус. Як принциповий профілактичний захід, треба тримати на відстані від клавіатури всі рідини. Якщо на вашому робочому столі діє таке правило, то мова йде не про прискіпування адміністрації, а про турботу за клавіатуру.
Профілактичним і дієвим заходом запобігання забрудненню клавіатури є пластикова кришка, якою клавіатура накривається зверху в неробочий час. Така кришка додається до багатьох нових клавіатур. Якщо ні, то вам її із задоволенням запропонує продавець апаратури. При цьому краще принести клавіатуру з собою, щоб кришка після пресовки чи штамповки підходила до неї.
Клавіатура притягує пил магічним способом. Однак вкорочує життя клавіатурі або виводить її з ладу не тільки пил, але й інші речі, такі як сигаретний попіл, кава, що крапає з чашки, а також канцелярські скріпки. Груба очистка може виконуватись за допомогою пилососа. Якщо ви не хочете відкривати клавіатуру, то в цьому випадку може допомогти таке: проникніть всередину корпуса тупим предметом, наприклад маленькою викруткою, щоб досягти простору під кнопками.
Також можна видалити крупні частинки мокрою ганчіркою, чи пензликом. Не бійтесь, у хороших клавіатур контакти відокремлені гумовою мембраною від внутрішньої частини клавіатури, однак сильного надлишку вологи потрібно уникати.
В клавіатурі майже все зроблено з пластмаси. Для її очищення можна використовувати звичайні очищувальні засоби, навіть сильні (при стійкому забруднені). Але в жодному разі не слід використовувати очисники, які містять ацетон та інші подібні речовини, що розчиняють пластмасу.
Можна придбати і спеціальні миючі засоби які, однак, не набагато кращі, ніж оцтові чи інші, а обійдуться вам значно дорожче.
Якщо натискання клавіш ніяк не відображається на моніторі чи окремі клавіші "западають", а зовнішнього забруднення не видно, то потрібно відкрити клавіатуру. Для цього необхідно викрутити гвинти зі зворотнього боку її корпуса, відповідно вам потрібно визначити скільки їх і де вони знаходяться. Часто останній гвинт розташований під наклейкою, чи знаходиться під гумовою опорою корпуса, зазвичай помічений стрілкою.
Після відгвинчення зворотнього боку корпусу клавіатури подивіться на плату. Можливо, ви зразу з'ясуєте причину відмови. Наприклад, такі металеві предмети, як канцелярські скріпки чи заколки для волосся, зазвичай приводять до короткого замикання. Якщо нічого подібного ви не побачите, то, можливо, причиною є поганий контакт. Щоб усунути його, спочатку очистіть плату сухою ганчіркою, а потім обприскайте її спеціальним аерозолем.
Ми рекомендуємо вам такі аерозолі, як "Контакт-60" чи "КонтактWL", що продаються в магазинах "Електроніка". В жодному разі не використовуйте розчинник.
Всі описані вище дії з обслуговування клавіатури, швидше за все, не приведуть до бажаного результату, якщо клавіатура була залита "Колою" чи іншими напоями.
В цьому випадку допомагають лише кардинальні заходи. Відкрийте корпус і вийміть плату клавіатури так , щоб можна було визначити ступінь її забруднення. Візьміть окремі частини, помістіть їх під душ, а потім вимийте теплою водою без мила. Потім покладіть клавіатуру в тепле сухе місце - по можливості не під пряме сонячне проміння і не поблизу обігрівальних приладів. Мікрохвильова піч вам також не підійде, бо клавіатура може пожолобитись. Після сушіння протягом 1-2 днів зберіть знову всі деталі.
Можливо, цей метод здасться вам грубим, однак не смійтесь: за час нашої багаторічної роботи ми його застосовували досить часто і часом успішно. Однак водяний душ слід використовувати тільки в тих випадках, коли вже дійсно нічого не можна зробити. Ваші шанси приблизно 50 на 50.
5. Миша і ручний сканер
Забруднення миші відбувається по принципу, аналогічному принципу роботи пилососа. Через тісний контакт миші з поверхнею письмового столу чи килимка вона діє як пилосос. Накопичення пилу, дрібок тютюну та інших частинок всередині миші досягає значної величини. Це відноситься також і до ручного сканера, який працює за подібним принципом, однак він все ж таки не в такій мірі схильний до впливу дрібок, як миша.
Забруднення миші проявляється у випадку, коли курсор миші смикається на екрані чи легко рухається, наприклад, в горизонтальному напрямку, але його неможливо зрушити у вертикальному.
Виробники миші вже виконали найважливіші заходи, що можуть допомогти при догляді за нею. Мишу можна легко розібрати.
Погляньте на мишу зі зворотнього боку, і ви побачите тримач (найчастіше диск), зі стрілкою, що показує, в якому напрямку її треба перемістити (повернути).
Після видалення тримача можна вийняти з виїмки розміщену там кульку. Якщо ви тепер подивитесь в цю виїмку, то побачите там два чи три рухомі ролики.
Ви легко з'ясуєте чи забруднена миша, якщо уважно розглянете кульку і ролики. Звичайно бруд пристає так, що при очищенні не треба далеко лазити. Необхідно злегка загостреним предметом, наприклад кінчиком пінцета чи викрутки, очистити місця сильного забруднення.
Не працюйте в таких випадках гострим ножем. Ролики найчастіше зроблені з м'якої гуми чи пластмаси, тому пошкодяться, якщо ніж зісковзне!
Після того як ролики очищено від найбільших нашарувань бруду, можна використати паличку з ватою, змоченою алкоголем, для тонкої очистки цих роликів. Крім того, можна скористатись і дезинфікуючими засобами, які застосовуються у лікарнях.
Очищення миші слід виконувати не тільки, коли вона перестає працювати, а регулярно.
Оптичні миші подібного обслуговування не потребують. Завдяки координатам на спеціальному коврику ці миші завжди знають своє розташування. Обслуговування оптичних мишей полягає в очищенні килимка і лінзи на зворотньому боці миші.
6. Монітор
Обслуговування монітора полягає в очищенні екрану і корпуса. Розташовані з боків і ззаду повітряні отвори очищаються за допомогою вже розглянутих раніше відомих методів, пов'язаних з пилососом. При роботі з вологою ганчіркою слід бути уважним, щоб через отвори всередину монітора не потрапила рідина, оскільки в цьому випадку коротке замикання є тільки питанням часу.
Якщо ззовні багато пилу, то його багато і всередині монітора. Цей пил перешкоджає відведенню тепла і призводить до перегріву монітора, скорочуючи строк його служби.
Монітор працює з дуже високою напругою. Для дилетанта відкриття монітора небезпечне. При цьому необхідно дотримуватись ряду захисних заходів, які ми не будемо приводити, оскільки цим вбережемо вас від багатьох небезпек, пов'язаних з операціями на відкритому моніторі. Якщо ви вважаєте, що в моніторі зібралось багато пилу і турбуєтесь про можливі наслідки, то звертайтесь до спеціаліста, який виконає необхідну очистку.
Зараз існують монітори зі спеціальним захисним шаром з антибліковим ефектом. Тоді як звичайні скляні поверхні можуть бути очищені звичайними очисними засобами, з цими моніторами так чинити не можна. Ці засоби можуть пошкодити спеціальне покриття. Для очистки подібних поверхонь миючі засоби сильно розбавляють. Одної-двох крапель очисного засобу і вологої ганчірки цілком достатньо. В будь-якому випадку ознайомтесь з документацією виробника монітора і взнайте, які даються рекомендації по очищенню поверхні.
Стійкі плями забруднення слід потерти 20-30 раз з легким натиском, що краще, ніж одноразова сильна чистка, оскільки дуже тонке антиблікове покриття на склі може бути легко пошкоджене при сильному впливі.
Тими ж методами, якими ви чистите екрани, очищайте і скляну поверхню сканера. Лише чиста поверхня є гарантією якісного сканування оригінала.
7. Принтер
В цьому місці ви, нарешті, можете чекати дещо більшого, ніж просто очистка корпуса за допомогою ганчірки, що, до речі, також важливо.
Крім зовнішньої очистки для принтера важливішою є саме очистка його внутрішнього вмісту.
7.1. Голки принтера
Деякі користувачі друкують, і друкують, і друкують: і це все з однією і тією ж фарбуючою стрічкою. При цьому отримують не тільки нечітку і бліду якість друку, але й пошкоджується головка принтера, що є досить очевидним. Нескладними і недорогими діями, що дозволяють зберегти головки принтера, є регулярна заміна фарбуючої стрічки.
Всередині принтера є гладка направляюча, по якій головка ходить вперед і назад. Якщо на цю направляючу осідають частинки пилу і бруду, то вони діють як наждачний папір. Через деякий час головка принтера вже не здатна рухатись ні вправо ні вліво. Час від часу необхідно очищати цю направляючу. Інтервал між процедурами з очищення визначається тим, як багато друкували на принтері чи як довго не користувались ним. Ця гладка направляюча - добре відполірована штанга діаметром приблизно 1 см, її легко можна ідентифікувати.
Головка принтера також вимагає інтенсивного догляду. Розташовані на головці голки стукають по фарбуючій стрічці і тиснуть через неї на папір. При цьому трохи фарби залишається на кінчиках голок, а потім ця фарба потрапляє в головку чи в канали, по яких рухаються голки. Фарба висихає і в подальшому блокує голки при їх робочому русі (рух голок подібний до ходу поршня в двигуні).
Оскільки діюча на голки механічна сила досить велика, то ці голки, швидше за все, деформуються або в гіршому випадку обломлюються. Друковане зображення, отримане при "випадінні" однієї голки, представлене на рис. 2.
Перш ніж ви встановите нову головку принтера (а у деяких виробників її ціна відповідатиме ціні цілого принтера!), виконайте планомірну очистку.
Повну очистку принтера слід виконувати тільки після його вимкнення.
Вийміть з принтера картридж з фарбуючою стрічкою, щоб отримати доступ до головки. При вимкненому принтері можна руками перемістити головку по її направляючій на середину для більш зручної роботи з нею. Ще краще, коли головка може бути відносно легко вийнята. Подібна можливість описується в документації принтера.
Для першого методу очистки головка повинна залишатись в пристрої, потрібно вийняти тільки фарбуючу стрічку. Обприскайте головку спеціальним аерозолем, наприклад вже згаданим "Контакт60", для того, щоб зробити голки рухомими в своїх каналах і видалити частинки фарби. Після нанесення аерозолю протягом приблизно однієї хвилини увімкніть принтер і віддрукуйте щось, наприклад тестову інформацію на чистому аркуші паперу. Повторюйте цей процес доти, поки на папері не перестануть залишатись сліди фарби.
Ви можете також обробити головку паличкою з ватою, змоченою в алкоголі, і таким чином видалити залишки фарби. Робіть це дуже уважно та уникайте сильного тиску на головку: якщо голки виступають з головки далеко, то можна їх випадково погнути, що остаточно зіпсує якість друку, • ви не обійдетесь без придбання нового принтера.
7.2. Струменевий принтер
Головка цього принтера вимагає обслуговування. Найпростішою ця робота є у принтера, який має вмонтовані засоби очистки. В подібних моделях не слід застосовувати власних заходів з очищення.
Для запобігання висиханню чорнила і закупорки капілярів рекомендується зберігати резервуар для чорнила чи всю головку, якщо резервуар вмонтований у неї, в герметичному футлярі.
7.3. Лазерний принтер
Зазвичай лазерний принтер досить невибагливий щодо обслуговування. Нехай у вас не виникають ідеї, пов'язані з розбиранням принтера для проведення генеральної очистки. Користувачем обслуговуються лише ті місця, що вказані у документації.
Для захисту від циркулюючого повітря у більшості принтерів є фільтр. Його необхідно періодично міняти, оскільки він забивається пилом, що може викликати перегрівання принтера.
Для захисту від озону існує спеціальний озоновий фільтр (найчастіше з активованого вугілля), який треба регулярно міняти. Інтервал часу між замінами фільтра можна взнати з документації, найчастіше це 2-3 місяці при правильній експлуатації принтера.
Через велику кількість валів і роликів з часом всередині принтера збираються частинки паперу, які, звичайно, мають бути видалені. Для цього використайте нагнітач повітря.
Не використовуйте пилосос для очистки принтера! Всередині знаходиться багато чутливих деталей, які можуть бути пошкоджені при дотику до них. Для очистки таких деталей у випадку необхідності використовуйте паличку з ватою чи пензлик, якими легко водити по деталях. Часто до принтера додаються спеціальні інструменти для чистки.
Поряд з електронікою в лазерному принтері знаходиться і пристрій для розхідного матеріалу. В залежності від моделі це може бути касета для тонера чи картридж, що включає в себе інші елементи, наприклад барабан і тонер. При заміні цього пристрою будьте уважні, щоб не розсипати тонер всередину принтера. І на зовнішніх поверхнях пил від тонера викликає забруднення, які видаляються з великими труднощами.
Якщо все ж необхідно видалити розсипаний тонер, то в жодному випадку не дмухайте на нього, це тільки розжене тонер по всьому принтеру. Використовуйте вологу паличку з ватою або, якщо мова йде про велику кількість, вологу ганчірку.
Ми вже радили не засипати самостійно касету тонером. Зазвичай це пов'язано з сильним забрудненням, хоч і виправдано економічно.
Контрольні запитання
1. Як пил впливає на працездатність комп'ютера і якими заходами можна запобігти проникненню пилу до вузлів РС?
2. Як очистити дисковод та головки запису-читання?
3. Назвіть правила зберігання та використання дискет.
4. Чим слід очищувати привід CD-ROM?
5. Якими засобами очищується клавіатура? Чим її можна зіпсувати?
6. В яких випадках необхідно розбирати клавіатуру?
7. Які застереження слід враховувати при очищенні деталей миші?
8. Чи можна витирати монітор вологою ганчіркою?
9. Чим очистити монітор, що має захисний шар з противідблисковим ефектом?
10. Які деталі принтера треба систематично чистити? Особливості обслуговування струминного та лазерного принтерів.