- відновлення працездатності мережі шляхом обходу непрацездатного вузла;
- використання систем оперативного перемикання.
Вказані методи можуть використовуватися як окремо, так і в комбінації.
У першому випадку ділянки між двома вузлами мережі з'єднуються по двох рознесених трасах (стовідсоткове резервування), сигнали по яких розповсюджуються одночасно. У вузлі прийому вони можуть оброблятися по двох схемах:
резервування по схемі 1+1 - сигнали аналізуються і вибирається той, який маєякнайкраще співвідношення параметрів;
резервування по схемі 1:1 - альтернативним маршрутам призначаються пріоритети -низький і високий, гілка з низьким пріоритетом находиться в режимі гарячого резерву, переключеніє на неї відбувається по аварійному сигналу від системи управління.
Це загальні методи відновлення працездатності, застосовні для будь-яких мереж (див. нижчий, 2.7.3, приклад з комірчастою мережею).
У другому випадку, найбільш поширеному в мережах SDН, використовується топологія типу "кільце", яке може бути організоване за допомогою двох волокон (топологія "здвоєне кільце") або чотирьох волокон (два здвоєні кільця). Не дивлячись на вищу вартість чoтирьохволоконного варіанту він став використовуватися останнім часом, оскільки забезпечує вищу надійність. Наприклад, таку схему захисту дозволяє реалізувати мультиплексор 1664 SМ/С компанії Аlсаtеl і мультиплексори інших фірм.
Захист маршруту в здвоєному кільці, яка відповідає типу 1+1, може бути організована двома шляхами [51].
Перший шлях - захист використовується зазвичай на рівні трібних блоків 1+1-п, що передаються одночасно в одному напрямі (наприклад, за годинниковою стрілкою) але по різних кільцях. Якщо у момент прийому мультиплексором блоку, посланого іншими мультиплексорами, відбувається збій в одному з кілець, система управління, що здійснює постійний моніторинг кілець, автоматично вибирає такий же блок з іншого кільця. Цей захист носить розподілений по кільцю характер, а сам метод носить назва методу організації однонаправленого здвоєного кільця.
Другий шлях - захист маршруту може бути організований так, що сигнал передається в двох протилежних напрямах (східному і західному), причому один напрям іспользутся як основне, друге - як резервне. Такий метод у разі збою використовує перемикання з основного кільця на резервне і називається методом організації двонаправленого здвоєного кільця. В цьому випадку блоки ТU-п результатно мають доступ тільки до основного кільця. У разі збою відбувається замикання основного і резервного кілець на межах дефектної ділянки (рис.2-33а), створююче нове кільце. Це замикання відбувається зазвичай за рахунок включення петлі зворотного зв'язку, що замикає приймач і передавач агрегатного блоку на відповідній стороні мультиплексора (східною або західною). Сучасні схеми управління мультиплексорами зазвичай підтримують обидва ці методу захисту. Трикутники на рис.2-33-2-36 і подальших позначають мультиплексори
Рис.2-33. Методи захисту подвійного кільця:
а) шляхом виключення пошкодженої ділянки;
б) шляхом організації обхідного шляху
У третьому випадку відновлення працездатності здійснюється за рахунок резервування на рівні трибних інтерфейсів. Схема резервування в загальному випадку N:1, що допускає разліч-