Христофор Колумб
Христофор Колумб... Про життя його складено чимало легенд, воно повне нерозв'язних загадок, у ній були, здавалося б, нездоланні перешкоди і, звичайно ж, зоряні миті. Зі сторінок численних біографій і наукових досліджень, написаних у різні століття, він з'являється то людиною, обласканою божественним осяянням, то масштабно мислячим ученим, то запеклим авантюристом, то, нарешті, простим смертним, що відправився із трьома кораблями на пошук фортуни.
Яким же був цей всесвітньо відомий мореплавець? Дотепер майже нічого не відомо про його реальний вигляд; завісою таємниці обкутане дитинство Колумба. Довгий час біографи сперечалися про місце і час його народження; називалися кілька міст Італії й Іспанії і дати в діапазоні від 1436 до 1455 р. Тільки ХХ століття здається, розвіяв сумніви на цей рахунок.
Христофор Колумб народився в Генуї наприкінці жовтня 1455р. У родині небагатого шерстобита. Незрозумілим залишається питання про його утворення . Одні дослідники вважають, що він навчався в місті Павія, інші вважають його геніальним самоучкою. Твердження про Колумба - корсара, що борознив Середземне море, позбавлені документальних свідчень. Зате вірогідно відомо, що його представлення про імовірності західного шляху в Індію складалися в 70 - 80-і рр. ХV ст., коли захоплено займався географією, вивчав навігаційні карти і, незважаючи на важке матеріальне становище, покладав надії на здійснення подорожі.
Дійсним подарунком долі для молодого Колумба стала його зустріч у Португалії, де він жив наприкінці 70-х - початку 80-х рр. , з Феліпою Моніс, дочкою португальського морського капітана. Вони любили один одного і незабаром одружилися.
Атмосфера будинку обраниці Христофора цілком відповідала його поглядам. Щоденники, морехідні карти і враження тестя зміцнювали Колумба в бажанні знайти невідомий дотепер шлях в Індію. Чого коштували тільки розповіді друзів тестя про незвичайні знахідки в Атлантиці, у районі Азорських островів! По свідченнях цих старих морських вовків, було знайдено кілька шматків художньо обробленого дерева з малюнком, зовсім не схожим на європейські, азіатські й африканські орнаменти. Більш того, на одному з Азорських островів були виявлені тіла двох людей, особи яких разюче відрізнялися від осіб представників відомих європейцям народів.
Великий вплив разюче відрізнялися від осіб представників у XV ст. праці, що торкалися питання географії і морських подорожей. Серед них книги італійського гуманіста і поета Энеа Сильвио Пікколоміні, "Образ світу " Пьера ДЕ Айльи і, звичайно ж, дорожні замітки Марко Поло. Безліч зауважень на полях книг і зроблених виписок говорить про прагнення Колумба переосмислити устояні представлення, виходячи за особистих спостережень і придбаних знань.
Ідея прокласти західний шлях в Індію виникла ще в античних мислителів. Її розділяли Арістотель, Єратосфен, Протагор. У згаданій книзі ДЕ Айльи особливо вразили Колумба приведені автором слова Аристотеля: "Довжина моря між крайньою крапкою Іспанії і територією Індії невелика і може бути переборена в плині декількох днів". Ще більш разючий здогад висловив давньогрецький географ Єратосфен, автор багатотомної "Географії": якщо тримаються однієї і тієї ж широти, то можна з Піренейського півострова потрапити в Індію, і по шляху можуть зустрітися два або більш населених материки.
Погляди ці розділяв і сучасник Колумба флорентинець Паоло Тосканеллі, лікар за професією, що займався географією і морськими подорожами чим мав загальне визнання. Колумб ставав рабом своєї ідеї. До здійснення такого плавання підштовхувала й об'єктивна економічна потреба.
У XV в. традиційні торговельні шляхи в Азію через Середземне море блокувала могутня Османська імперія. Європа виявилася відрізаної від пряностей, фарбованих речовин і пахощів Сходу. Особливо відчутним був розрив зв'язків з Індією, відкіля поставлялися користував шийся великим попитом перець, імбир, гвоздика, мускатний горіх, кориця, кардамон. Перець тоді був навряд чи не самим головним товаром. Як засіб платежу його використовували при покупки земель, при погашенні боргів , нерідко він фігурував як віддане і міг служити коштовним подарунком для сановних осіб найвищого рангу. Це був своєрідний еквівалент грошей, яким, наприклад, довгий час був у Монголії чай, в Абіссінії - сіль, у Судані - риба, у Сіамі - раковини, у Мексиці - какао. Схід для Європи - це і шовкові , і бавовняні тканини, і килими, і предмети розкоші. Одним словом, пошук нових шляхів в Індію став необхідністю для європейців.
Проект, що визрівав багато років, мав потребу в засобах для його здійснення. Навряд чи Колумб припускав на початку 80-х рр., що його Одисея по королівських дворах Європи виявиться настільки тривалої і малоефективною. Король Португалії Жоан засумнівався в доведеннях мореплавця, Сипанго (Японія) і що вважали пливти туди по "морю мороку" (Атлантичний океан) у західному напрямку. Проте, Жоан отримав "експертам", єпископу і двом космографам, перевірити доведення Колумба. Висновок комісії був обтяжуючим: в основі проекту лежить чиста фантазія... Не увінчалася успіхом і поїздка брата Колумба Бартоломе з тією ж метою в Англію.
Іспанія також довгий час залишалася глуха до припущень Христофора Колумба. Утім, і тут не обійшлося без вигадливого аналізу. Вердикт мудреців відповідав духу часу. Вони відкинули доведення Колумба, посилаючись на Євангеліє, а також на послання і твори Святого Августина, Святого Григорія, Святого Амбросія й ін. географічні доведення, на їхню думку, також суперечили розумові: адже "куляста форма Землі утворила б перед ним (кораблем) як би величезну гору, через яку він не зміг би перепливти навіть при самому попутному вітрі".
Легко представити стан Колумба. Під погрозою виявилися не тільки багаторічні надії, але і життя: при недремній інквізиції він міг бути єретиком із усіма трагічними наслідками, що випливають звідси... І все-таки Колумб продовжував вірити у свою зірку. Глибока побожність, видимо , стала причиною того, що один раз він почув у сні слова: "Бог бажає, щоб ім'я твоє прославилося на всій Землі, і хоче дати тобі ключі від воріт океану, що тепер замкнені важкими ланцюгами".
Наступив щасливий для Іспанії 1492 рік: скінчилося восьмистолітнє панування маврів. На початку року Колумб одержав аудієнцію в королеви Ізабелли. Вона міркувала просто: якщо витівка з плаванням виявиться без результатною , то корона втратить лише витрачені засоби на експедицію, але якщо Колумб виявиться правий...