“Контроль якості стерилізації паровим методом”

ПЛАН
Стерилізація парою під тиском.
Види експлуатації парових автоклавів.
Контроль якості стерилізації паровим методом.
Стерилізація парою під тиском. Цей метод в основному використовуються для стерилізації перев’язувального матеріалу, білизни при t 120о-132оС. Стерилізацію парою під тиском проводять у спеціальних апаратах – автоклавах. Тиск пари в автоклаві контролюється манометром і спеціальним запобіжним кланом, через який автоматично скидається її надлишок, що дозволяє підтримувати відповідний тиск і t всередині автоклава.
Кожен паровий стерилізатор складається з трьох частин: пароутворювача – нагрівача, стерилізійної камери, кожуха – для захисту обслуговуючого персоналу від можливих опіків. Тепер випускають спеціальні автоматизовані системи для стерилізації парою під тиском.
При тиску пари 1 атм стерилізація відбувається при t 120оС, термін стерилізації – 45 хв. При шитску пари 1,5 атм температура в автоклаві підвищується до 127оС, термін стерилізації скорочується до 30 хв. При тиску 2 атм t всередині апарата досягає 132оС, а термін стерилізації при цьому дорівнює 20 хв.
Матеріал для стерілапзції кладуть у спеціальні коробки (бікси), які використовують для стерилізації різних предметів і подальшого їх зберігання.
Бікси, як правило, круглої форми і різкої ємності, встановлені з кармавіючої сталі. Закриваються кришкою і спеціальним замком. По периметру біксів є малі острови, через які в середину наладки пара. До ручки замка прикріплюють спеціальну бірку, на якій записують дану стерилізацію, матеріла і його власника. Після закінчення стерилізації матеріал вважається стерильним 72 год. Тепер випускають спеціальні стерилізаційні коробки (бікси) з антибактеріальними фільтрами (КС ПФ), у яких термін зберігання спеціального матеріалу продовжується до 1 місяця.
Слід пам’ятати: якщо стерильний бікс відкривається, його вміст треба використати протягом одного дня.
Стерилізацію інструментарію, шприців проводять під тиском пари 1,5 атм протягом 30 хв. Гумові трубки, катетери, дренажі перед стерилізацією витримують протягом 1 год. в 1% розчині хлораміну або хлоразиду, діоксидину, промивають водою і висушують, загортають у марлю і стерилізують при тиску 1 атм. 45 хв. Останнім часом використовують гумові вироби тільки одноразового користування (дренажі, трубки, катетери, рукавички), які стерилізують в заводських умовах.
Для оцінки стерильності матеріалу після автоклавування використовують різні хімічні речовини, що змінюють свої фізичні властивості при 120-132оС (порошок сірки (117оС), анти лірик, амідопірин (110оС)., рідорцин (119оС). Бензойну кислоту (121оС), сечовину (132оС). Останнім часом випускають стандартні індикаторні трубки і спеціальний термоіндикаторний номер, який змінює свій колір залежно від температури і експозиції.
При відсутності стандартного індикатора його виготовляють самостійно.
Речовину насипають у невелику пробірку затикають шматочком вати а марлевою кулькою і поміщають серед предметів, що підлягають стерилізації. Якщо індикатор не змінився (не розплавився, не змінив кольору) то стерилізація не відбулася і матеріалом користуватися не можна.
Паровий стерилізатор після закінчення стерилізації (тиск “0”, відкривають, бікси витримують, і розміщують на столах покритих стерильними просинями. Одною прости нею накривають бікси. Бокові віконечка негайно закрити після того як вийняли з автоклава. Кожну стерилізацію відмічають у журналі.