ВАТ “Дубровицька Хлібопекарня”
34400, Україна, Рівненська область,
м. Дубровиця
тел.: (03658) 3-22-33
Сфера діяльності підприємства – хлібовипікання
Б І З Н Е С – П Л А Н
На відкриття міні-пекарні ВАТ “Дубровицька хлібопекарня”
Автор бізнес – плану: Чернюк А.В.
Дата складання : 30.11.2009 р.
З М І С Т
Резюме……………………………………………………………………….…... ст.3
1. Галузь, фірма та її продукція………………………...……............................. ст. 4
2. Дослідження ринку……………………………………………………..…… ст. 6
3. Маркетинговий план ……………………………………………………....... ст. 7
4. Виробничий план ………………………………………………………..…... ст. 8
5. Організаційний план ………………………………………………….….... ст. 10
6. Оцінка ризиків ….………………………………………………………….. ст. 11
7.Фінансовий план ………………………………………………….………..... ст. 13
Додатки ………………………………………………………………………… ст. 22
РЕЗЮМЕ
Суть проекту
Організація міні-пекарні при діючому підприємстві шляхом купівлі комплекту обладнання для виробництва хлібобулочної продукції нових зразків.
Ефективність проекту
Дослідження показали, що у більшості великих хлібозаводів таке обладнання вже є і це дасть змогу забезпечити асортиментні вимоги торгівлі. Великі партії “мілкоштучного” товару значно закріплять позиції хлібозаводу на ринку, отже проект є ефективним.
Об’єктом інвестування є підприємство, ВАТ “Дубровицька хлібопекарня”, створене на базі організації орендарів „Дубровицький хлібозавод” згідно з рішенням зборів від 28 вересня 1992р. та договору купівлі-продажу від 9 березня 1994 р. №77, зареєстрованого рішенням Дубровицької міської Ради народних депутатів від 27 березня 1994 р. №67, а також інші фізичні особи, які набули право власності на акції Товариства в процесі приватизації.
Юридична адреса: 34400, вул. Будівельників 38, м. Дубровиця Рівненської області.
Середньоспискова чисельність працівників на кінець 2005 р – 140 чол.
План дій:
Залучення інвестицій
Здійснення виробництва
Збут продукції
Отримання прибутку
Поступове повернення вкладених коштів
Реінвестування наступних прибутків у нарощування обсягів виробництва
Вихід на ринок України
Фінансування здійснюватиметься на основі залучених інвестицій та власного капіталу, а в подальшому – за рахунок прибутків.
Термін окупності інвестицій згідно проведених у бізнес-плані розрахунків – 4 роки.
Повернення позикових засобів у повному обсязі під гарантію. Можливі ризики передбачені у бізнес-плані.
Опис галузі, підприємства та його продукції
Опис галузі
У 1996-1997 рр. була проведена приватизація та реструктуризація хлібопекарської галузі України. Було створено 203 спеціалізованих підприємства, 201 із яких було акціоноване. Ці структури об’єднують 384 хлібозаводи загальною потужністю 18,1 тис.т хлібобулочних виробів на добу, 168 кондитерських цехів спроможні виробляти 74,8 тис.т м’яких кондитерських виробів в рік, дільниці по виробництву макаронних виробів мають потенціал 41,8 тис.т макаронних виробів у рік. Орган державного управління у цій галузі – Укрхлібпром.
Опис фірми
Засновником відкритого акціонерного товариства є товариство покупців (фізичні особи), створене на базі організації орендарів „Дубровицький хлібозавод” згідно з рішенням зборів від 28 вересня 1992р. та договору купівлі-продажу від 9 березня 1994 р. №77, зареєстрованого рішенням Дубровицької міської Ради народних депутатів від 27 березня 1994 р. №67, а також інші фізичні особи, які набули право власності на акції Товариства в процесі приватизації.
Юридична адреса: 34100, вул. Будівельників 38, м. Дубровиця Рівненської області.
Предметом діяльності Товариства є:
виробництво хлібобулочних, кондитерських виробів;
закупівля сировини у державних, колективних, комерційних підприємств та населення в т.ч. за готівку;
оптова та роздрібна торгівля продукцією власного виробництва, продукцією підприємств України та зарубіжжя з відкриттям власних торгівельних засобів;
внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів, вантажів автотранспортом (за ліцензією);
Асортимент продукції об’єкта інвестування до впровадження бізнес плану наступний::
Хліб переяславський;
Хліб козацький, формовий;
Хліб домашній нарізний;
Хліб запашний нарізний;
Хліб білий подовий;
Батон підмосковський;
Булка ярославська;
Плетінка з маком;
Торт “Два кольори”
Торт “До чаю”;
Сушка “Човник” тощо.
Виробництво хлібобулочних виробів у 2008 році становило 1033,09 тонн, в той же час виробничі потужності становлять 30 тонн за добу. Причинами такої ситуації на підприємстві вважають відсутність ринків збуту в районі.
Стратегічною метою діяльності фірми є завоювання ринку Дубровицького району та прилеглих до нього районів Волинської та Рівненської областей.
Планова кількість працівників на 2008 рік — 143 чоловік.
Персонал :
Загальна чисельність, у тому числі:
адміністрація 9
ІТП 19
працівники основного виробництва, 86
у тому числі:
нової міні-пекарні 19
4) працівники допоміжних підрозділів 29
Опис продукту
ВАТ “Дубровицька хлібопекарня” буде здійснювати виробництво у міні-пекарні 3 видів продукції: хлібець дієтичний з висівками, ріжок з повидлом “Круасан”, плетінка з маком. Далі планується збільшувати асортимент “міні-продукції” до 40 найменувань. Розробкою нових сортів продукції та дослідженням їх смакових властивостей буде займатися лабораторія підприємства.
Так плетінка з маком виготовляється із борошна пшеничного вищого ґатунку. Маса плетінки з маком 0,4 кг, округлої форми, три частини, що переплітаються, поверхня посипана маком.
Тісто для плетінки готують опарним способом, на великій густій опарі або ж прискореним способом. Тісто для плетінки можна також ділити на ділильних машинах або ж ручним способом.
Ріжок з повидлом “Круасан” вагою 0,3 кг виготовляється із борошна вищого ґатунку з додаванням різних видів повидла. Тісто виготовляють безопарним або ж опарним способом. А готову продукцію після охолодження упаковують по 2, 3 або 4 шт.
Хлібець дієтичний з висівками виготовляється із борошна пшеничного 1 ґатунку та із додаванням пшеничних висівок. Хліб масою 0,4 кг.
Вся продукція підлягає упаковці в плівку поліетиленову, поліетиленову термоусадочну чи папір із поліетиленовим покриттям.
Технології виробництва дрібноштучних хлібобулочних виробів - також загальновідомі, здійснюються відповідно з ГОСТ і включають такі операції:
готування тіста відповідно до рецептури;
випікання відповідно з технологією виробництва;
упаковка.
Також привабливість продукції визначається рецептурою, пропонованої для виробництва продукції, що виготовляється за найкращими технологіями, але коштуватиме дещо дешевше, ніж привізні дрібноштучні вироби, за рахунок зменшення транспортних витрат та посередницьких націнок. Тому продукція користуватиметься великим попитом за гарну якість і помірну ціну. А в подальшому планується вихід на ринок інших районів Рівненської області.
Характеризуючи загальну стратегію управління підприємством, яка охоплює усі напрямки його діяльності слід зазначити, що підприємство ВАТ “Дубровицька хлібопекарня” спрямовує свою діяльність на застосування та здійснення стратегії розвитку.
2. Дослідження ринку
Загальна характеристика ринку продукту
Виробництво хлібобулочних виробів підприємством ВАТ “Дубровицька хлібопекарня” у 2008 році становить 1033,09 тонн, в той же час виробничі потужності становлять 30 тонн на добу. Причинами такої ситуації на підприємстві вважають відсутність ринків збуту в районі. Адже безпосередніми конкурентами у галузі хлібовипікання є:
ЗАТ “Ізяславський хлібокомбінат”;
ВАТ “Рівнехліб”;
ВАТ “Волиньхліб”
ВАТ “Теремівський хлібозавод”;
ЗАТ “Румянець”;
ТОВ “Берездівський хлібозавод”
ТОВ “Поділляхліб”.
Цільовий ринок бізнесу
Важливість соціального чинника на ринку хлібобулочних виробів зумовлена специфікою продукції, яка не має замінників. Адже хліб є основою споживчого кошика населення України. Досить значний негативний вплив чинить купівельна спроможність населення. Адже люди стали менше заробляти і як наслідок – менше споживати хлібобулочних виробів. Хоча на перший погляд – зниження купівельної спроможності навпаки привело до збільшення споживання хліба, адже він є найбільш доступною продукцією. У підтвердження вищесказаного: виробничі показники в порівняні з 2005 роком у 2008 році знизились близько в 2,5 рази. А на споживчому ринку у 2007 році ціни на продовольчі товари загалом зросли на 10,9%. Найбільше підвищення цін зафіксовано на борошно пшеничне (на 75,1%) та хліб і хлібобулочні вироби (на 36,0%).Динаміка обсягів виробництва у галузі є зростаючою (позитивною).
Оцінка впливу чинників
Фактором, що здійснює негативний вплив є ціни на борошно та зерно, які невпинно зростають. В середньому вони становлять від 1100-1200 грн. за 1 т зерна при “вході” на підприємство.
За рахунок використання нових технологій у виробництві в перспективі очікується значне зменшення собівартості продукції та виробництво нової, суттєво досконалішої продукції, що буде користуватися широким попитом у населення.
До основних факторів, які визначають успіх діяльності у галузі, відносяться: висока якість продукції, оновлення асортименту за рахунок більшої мобільності устаткування, привабливе оформлення та помірна ціна.
3. МАРКЕТИНГОВИЙ ПЛАН
Орієнтиром маркетингової діяльності ВАТ “ Дубровицька хлібопекарня ” є створення початкового попиту - на стадії виходу на ринок з новою продукцією.
Стратегія маркетингу, конкурентоздатність
Споживчий ринок Дубровицького району частково задовольняється привізною мілкоштучною продукцією “нового зразка”.
Виробництва місцевої продукції належної якості та спроможної задовольнити найвибагливіші смаки практично не існує
Конкурентноздатність мілкоштучної продукції, що виготовлятиметься міні-пекарнею ВАТ “Дубровицька хлібопекарня” у порівнянні з аналогами забезпечується:
більш високою якістю
повною відсутністю ненатуральних речовин;
можливістю реалізації протягом 12 год. з часу виготовлення продукції.
Аналіз стану ринку Дубровицького району мілкоштучних хлібобулочних виробів виявив, що в практику нашого повсякденного життя тільки починає вводитися широко використовуване за кордоном розмаїття хлібобулочної продукції на різні смаки. У магазинах з'явилися відділи з продажу свіжого хліба у прямому розумінні цього слова, належним чином упакованого, порізаного тощо, попит на який неухильно зростає. І якщо у великих містах така різноманітність вже не новина, то районні центри, а далі і сільська місцевість обділені такою можливістю.
Ринок збуту
Хлібобулочна продукція міні-пекарні ВАТ “ Дубровицька хлібопекарня ” матиме необмежений стабільний попит на ринку Володимирецького району, тому що відносяться до групи якісних товарів нового покоління .
Їхніми споживачами можуть бути:
люди молодшого та середнього віку, що швидко реагують на новинки;
споживачі, що цінують якість продукції;
Стабільність споживання Хлібця дієтичного з висівками на ринку обумовлена необхідністю включення його у раціон навіть здорових людей, старших 45-ти років, для покращення травлення тощо.
Очікувані обсяги продажу
Відповідно до розрахунків річне виробництво хлібобулочних виробів міні-пекарнею буде становити на початковому етапі 10 % виробництва всіх хлібобулочних виробів підприємства. Це близько 103,3 т/рік. Зокрема для постачання на ринки інших районів – 25 т/рік.
Обґрунтування цін, цінова політика
Ринкова вартість хлібобулочних виробів міні-пекарні:
1 шт. Хлібець дієтичний з висівками - 0,95;
1 шт. Ріжок з повидлом “Круасан” - 1,25;
1 шт. Плетінка з маком - 1,60;
Роздрібна ціна на Хлібець дієтичний з висівками на 15-22 копійок нижче цін на аналогічну продукцію ТОВ “Дубровицького хлібокомбінату”, та на 10-12 копійок нижча ціни ЗАТ “Володимирецький хлібозавод”.
Ріжок з повидлом “Круасан” взагалі є нижчим за вартістю у 2-3 рази від імпортної продукції, що поставляється на український ринок (наприклад “7 Days”)
ВАТ “ Дубровицька хлібопекарня ” планує здійснювати рекламу нової продукції у виді: рекламних листків і газетних публікацій.
З метою успішного просування нової продукції на ринку передбачається збільшення засобів на рекламу.
4. ВИРОБНИЧИЙ ПЛАН
Основні виробничі операції
ВАТ “Дубровицька хлібопекарня” реально спроможна організувати виробництво нової “мілкоштучної” продукції, продуктувати необхідну кількість товарів належної якості, а також має можливість придбати усі необхідні для цього ресурси.
Машини та устаткування
Таблиця 4.1.
Машини та устаткування необхідні для виробництва
Найменування ділянки
Закуповуване устаткування
Вартість, грн.
Постачальники

Ділянка для виробництва булочних виробів
Ділитель тіста С-500М (для формування рогаликів), ІР2-ХМ (для формування плетінок)
Шафа попередньої розстійки А2-ХLМ/2
Піч РХС-25М
Устаткування збірне. Загальна вартість – 190000.
Фірма “TechCare Sistems Inc. (Італія)
Представництво в Києві

Ділянка для виробництва хлібців
Транспортерна лєнта
Розстійно-пічний агрегат Р6-ХРМ
Піч РХС-25М
Устаткування збірне. Загальна вартість – 140000.
Фірма “TechCare Sistems Inc. (Італія)
Представництво в Києві


Сировина, матеріали:
Основою собівартості продукції є сировина (борошно), що складає 65 %. Підприємство для виробництва продукції використовує такі види борошна:
Борошно пшеничне вищого гатунку;
Борошно пшеничне 1 гатунку;
Борошно пшеничне обійне;
Борошно житнє тощо.
Представимо таблицю у якій наведена основна сировина для виробництва трьох видів “мілко-сортних” хлібобулочних виробів, що будуть виготовлятися підприємством ВАТ “ Дубровицька хлібопекарня ” на початковій стадії запуску міні-пекарні.
Таблиця 4.2.
Основна сировина для виробництва хлібобулочних виробів
Вид продукції, що випускає ться
Найменування сировинних матеріалів
Ціна,.
Грн /кг
Постачальники

Хлібці дієтичні з висівками 0,4кг
Борошно пшеничне 1гат.
Висівки пшеничні
Сіль
Масло рослинне
дріжджі
1,704
0,15
0,21
3,08
2,5
ТОВ “Агропродінвест”
смт. Рафалівка
Дубровицька Реалбаза
ТОВ “Бакалія-дріжджі-Сервіс”

Ріжок з повидлом “Круасан”
Борошно пшеничне в/г
Дріжджі
Сіль
Цукор
Маргарин
Повидло
Масло вершкове
1,896
2,5
0,21
3,17
3,89
3,75
10,08
Дунаєвецький КХП
ТОВ “Бакалія-дріжджі-Сервіс”
Дубровицький
маслоробний комбінат

Плетінка з маком
Борошно пшеничне в/г
Дріжджі
Сіль
Цукор
Маргарин
Мак
Молоко сухе знежирене
Яйця (шт)
1,896
2,5
0,21
3,17
3,89
8,9
9,33
0,34
Дунаєвецький КХП
ТОВ “Бакалія-дріжджі-Сервіс”
Дубровицький
маслоробний комбінат
Здолбунівська птахофабрика


Виробничі і невиробничі приміщення
Приміщення для міні-пекарні – це будівля складу, площею до 50 кв.м. Для забезпечення роботи міні-пекарні підприємство буде використовувати і діючі приміщення: адміністративну будівлю, 2 склади тощо. Всі приміщення (крім адміністративного) забезпечені майданчиками для навантажувально-розвантажувальних робіт. Також у підприємства наявні транспортні засоби.
5. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ПЛАН
Форма організації бізнесу
Організаційна форма бізнесу - Відкрите акціонерне товариство “Дубровицька хлібопекарня“. Така форма власності є доцільною в даному випадку і сприяє залученню інвестицій. Статутний фонд товариства становить 14904,75 грн. Статутний фонд поділено на 2839 простих іменних акцій номінальною вартістю 5,25 грн. кожна. Товариство випускає акції на весь розмір статутного фонду та проводить їх реєстрацію в порядку, передбаченому чинним законодавством. Акціонери Товариства без обмежень можуть розпоряджатися акціями Товариства, зокрема продавати чи іншим чином відчужувати їх на користь інших юридичних та фізичних осіб, якщо інше не встановлено чинним законодавством.
Прибуток Товариства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З балансового прибутку Товариства сплачуються проценти по кредитах банків та по облігаціях, а також вносяться передбачені законодавством України податки та інші платежі до бюджету. Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків, залишається в повному розпорядженні товариства. Порядок розподілу чистого прибутку та відшкодування збитків визначається вищим органом Товариства відповідно до статуту та чинного законодавства України.
Даний бізнес-план сформовано для вже діючого підприємства, тому наведемо таблицю планової чисельності персоналу міні-пекарні.
Таблиця 5.1.
Орієнтована чисельність персоналу міні-пекарні
№ п/п
Посада
Кількість
Заробітна плата, грн.

1.
Пекар-майстер
2
800

2.
Пекарі
4
650

3.
Тістоводи
4
600

4.
Укладальники
4
550

5.
Формовники
5
550


Головою правління ВАТ ” Дубровицька хлібопекарня ” є Красько О.М., Головний бухгалтер – Поліщук Г.В.
Всі відділи, підрозділи та служби підприємства на чолі зі своїми керівниками підпорядковуються безпосередньо керівнику підприємства (голові правління ВАТ).
Щодо міні-пекарні, то планова чисельність працівників тут склала 19 чоловік. Дане виробництво буде підпорядковане начальнику хлібобулочного цеху і буде складатися із 19 працівників.
Міні-пекарня буде мати дві бригади працівників, що підпорядковані пекарям-майстрам.
6. ОЦІНКА РИЗИКІВ
Типи можливих ризиків
Оцінка чутливості проекту виконувалася шляхом визначення впливу на діяльність таких параметрів, як: обсяг додаткових капітальних вкладень, ціна продукції, операційні витрати, рівень обсягу виробництва.
Збільшення капітальних витрат
Проект не припускає збільшення капітальних вкладень у порівнянні з розрахунковими.
Скорочення платоспроможного попиту
Попит на хлібобулочні вироби, як показують проведені дослідження стабільний із загальною тенденцією до зростання. Хліб є найбільш доступним та необхідним продуктом, тому зважаючи на високу якість виробів досліджуваного підприємства вони реалізуються у м. Дубровиця та Дубровицькому районі. А споживання продукції здійснюється у тому ж обсязі, у якому і виробляється.
Підвищення цін на енергоносії й інші матеріали
Всі печі італійського обладнання міні-пекарні працюють від електроенергії, вартість на яку постійно зростає. Вартість електроенергії закладена у калькуляцію собівартості кожного виробу підприємства і зростання вартості електроенергії призведе і до зростання ціни на хлібобулочні вироби, що у свою чергу може призвести і до ряду інших проблем.
Шляхом вирішення такої проблеми може слугувати перехід роботи підприємства у нічний час, коли вартість електроенергії за 1 кВт.год становить 30-32 копійок, що дасть змогу значно знизити витрати на електроенергію. Також підприємство повинно встановити контроль за витрачанням електроенергії на освітлення виробничих та адміністративних приміщень Тут також можна знизити витрати електроенергії шляхом її економії.
Зрив графіка випуску продукції
Проект залишається ефективним при максимальному зниженні рівня виробництва на ділянках по виготовленню продукції до 22% від проектного. Резерви спаду виробництва “Круасану” та дієтичного хліба – 10 % і 7 %, відповідно. Стійкість проекту забезпечує також висококваліфікований персонал, що має практику випуску продукції проекту на досвідченому виробництві і придбання високотехнологічного устаткування.
Зміна процентної ставки
Окупність проекту зберігається в межах заданого терміну реалізації проекту (3 роки) при збільшенні процентної ставки до 22 %. Отримані результати розрахунків можуть служити підставою для виділення інвестиційного кредиту з метою реалізації дійсного проекту.
План мінімізації ризиків проекту представлений в таблиці 6.1.

Таблиця 6.1.
Ймовірні ризики й практичні заходи для зменшення їхнього впливу на діяльність міні-пекарні ВАТ «Дубровицька хлібопекарня»
Види ризиків
Заходи для зменшення негативного впливу ризиків

1. Ризик появи нових прямих конкурентів, часткової втрати своєї ринкової ніші;
1.1. Пошук нової ринкової ніші в інших районах.
1.2Запровадження цінової конкуренції.

2. Затримки в постачанні необхідного устаткування, сировини і матеріалів;
2.2. Пошук альтернативних варіантів забезпечення проекту необхідним устаткуванням і сировинними матеріалами.

3. Невиконання графіка реалізації продукції;
3.1. Організація замовлень на “мілко штучну” продукцію міні-пекарні;
3.2.Прийнято рішення про організацію замовлень на ріжок з повидлом “Круасан” з 3-го кварталу 2007р.;

4. Труднощі, що виникають при одержанні необхідних кредитних засобів;
4.1. У стадії розроблення знаходиться договір з банком “Приватбанк” на одержання кредиту;
4.2. Гарантія під заставу повернення кредиту у повному обсязі.

5. Затримка в завершенні капітального ремонту виробничого будинку
5.1.Готовність терміново скористатися послугами ремонтно - профілактичних фірм;
5.2. Використання дослідно-промислових ділянок по виробництву хлібобулочної продукції, у період капремонту будівлі міні-пекарні;


Для зниження впливу несприятливих моментів на хід реалізації проекту передбачені наступні заходи:
підвищення якості і ефективності управління підприємством;
самострахування.
7. ФІНАНСОВИЙ ПЛАН
Фінансування відкриття міні-пекарні ВАТ «Дубровицька хлібопекарня» передбачено здійснити за рахунок банківського кредиту, скориставшись послугами банку “Приватбанк” в м. Дубровиця. Загальну суму кредиту та умови кредитування наведено в таблиці 7.1.
Таблиця 7.1.
Загальна сума кредиту та умови кредитування для інвестиційного проекту ВАТ «Дубровицька хлібопекарня»
Показник
Значення показника

Сума кредиту, грн.
330000

Процента ставка, %
20

Термін повернення кредиту, місяці
18


У таблиці 7.2. і 7.3 подано результати прогнозних оцінок обсягів виробництва продукції за 200 – 2008 рр., тобто за перші три роки функціонування міні-пекарні.
Запровадження виробництва дрібноштучної продукції міні-пекарнею підприємства ВАТ «Дубровицька хлібопекарня» дозволить зокрема збільшити дохід від реалізації продукції.
Таблиця 7.2.
Прогнозний обсяг продажу продукції міні-пекарні на 2008 рік по місяцях
Показник
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Усього
за рік


Хлібець дієтичний з висівками - 0,95;
Ціна/кг
2,375
2,375
2,375
2,375
2,375
2,375
2,375
2,375
2,375
2,375
2,375
2,375
-


обсяг
4000
3800
3700
3750
4010
3600
3840
3895
3910
3950
3955
3990
45095

- 0,95;
Ріжок з повидлом “Круасан”
Ціна/кг
4,17
4,17
4,17
4,17
4,17
4,17
4,17
4,17
4,17
4,17
4,17
4,17
-


обсяг
4900
5000
4900
4750
4910
5150
5000
4955
4905
4925
4950
4895
59240

Плетінка з маком
Ціна/кг
4,00
4,00
4,00
4,00
4,00
4,00
4,00
4,00
4,00
4,00
4,00
4,00
-


обсяг
5000
4700
4900
4950
4950
4895
4925
4955
5005
5015
5000
4934
59229

Обсяг продажу, грн.
49933
48675
48821
48514
49799
48537
49670
49733
49760
49979
48004
49624
591047,4


Таблиця 7.3.
Прогнозний обсяг продажу продукції міні-пекарні на 2009 - 20010 рр.
Показник
2009 рік
Усього за рік
2010 рік
Усього за рік


1 кв
2 кв
3 кв
4 кв

1 кв
2 кв
3 кв
4 кв


Хлібець дієтичний з висівками - 0,95;
Ціна/кг
2,4
2,4
2,4
2,4
-
2,43
2,43
2,43
2,43
-


обсяг
11500
11550
11555
11500

10987
11015
11450
11507
44959

Ріжок з повидлом “Круасан”
Ціна/кг
4,2
4,2
4,2
4,2
-
4,3
4,3
4,3
4,3
-


обсяг
14800
14750
14790
14810

15000
14989
14890
14800
59979

Плетінка з маком
Ціна/кг
4,1
4,1
4,1
4,1
-
4,15
4,15
4,15
4,15
-


обсяг
14600
14605
14598
14555

14500
14750
14553
14595
58398

Обсяг продажу, грн.
149620
149551
149702
149478
598350
151373
152432
152245
153461
609511,8


Таблиця 7.4.
План доходів і витрат відкриття міні-пекарні ВАТ «Дубровицька хлібопекарня» за 2008 рік у гривнях.
Показник
місяці
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Усього за рік

А.Загальний обсяг продажу товарів
49933
48675
48821
48513,8
49798,5
48536,8
49670
49733
49760
49979
48004
49624
591048,1

Б.Собівартість проданих товарів – усього,
12660,9
12315,3
12315,3
12272,1
12635,0
12051,8
12544,3
12578,8
12591,8
12652,3
11926,5
12590,9
149134,9

зокрема:
матеріальні витрати
12009,6
11664
11664
11620,8
11983,7
11400,5
11893,0
11927,5
11940,5
12001,0
11275,2
11939,6
141319,3

прямі витрати праці
651,3
651,3
651,3
651,3
651,3
651,3
651,3
651,3
651,3
651,3
651,3
651,3
7815,6

В. Валовий прибуток
37272,1
36359,7
36505,7
36241,7
37163,5
36485,0
37125,7
37154,2
37168,2
37326,7
36077,5
37033,1
441913,2

Г. Операційні витрати - усього,
703,02
703,32
703,6
704,51
705,3
703,1
701,31
700,5
701,82
703,1
703,6
704,28
8437,46

зокрема:
Заробітна плата персоналу (за виключенням прямих витрат праці)
473,7
473,7
473,7
473,7
473,7
473,7
473,7
473,7
473,7
473,7
473,7
473,7
5684,4

нарахування на заробітну плату
177,6
177,6
177,6
177,6
177,6
177,6
177,6
177,6
177,6
177,6
177,6
177,6
2131,2

рентні платежі


комунальні послуги
51,72
52,02
52,3
53,21
54
51,8
50,01
49,2
50,52
51,8
52,3
52,98
621,86

послуги зовнішніх консультантів


інші операційні витрати


Д. Операційний прибуток
36569,1
35656,4
35802,1
35537,2
36458,2
35781,9
36424,4
36453,7
36466,4
36623,6
35373,9
36328,8
433475,7

Е. Сплата відсотків за кредит
36300
34283,3
32266,7
30250,0
28233,3
26216,7
24200,0
22183,4
20166,7
18150,0
16133,4
14116,7
302500,20

Є. Чистий прибуток до сплати податків
269,1
1373,1
3535,4
5287,2
8224,9
9565,2
12224,4
14270,3
16299,7
18473,6
19240,5
22212,1
130975,5

Ж. Податок з прибутку
67,3
343,3
883,9
1321,8
2056,2
2391,3
3056,1
3567,6
4074,9
4618,4
4810,1
5553,0
32743,9

З. Чистий прибуток
201,8
1029,8
2651,6
3965,4
6168,7
7173,9
9168,3
10702,7
12224,8
13855,2
14430,4
16659,1
98231,7


Таблиця 7.5.
План доходів і витрат відкриття міні-пекарні ВАТ «Дубровицька хлібопекарня» за 2009 -2010 рр., у гривнях.

Показник

місяці
2009 рік
Усього за рік
2010 рік
Усього за рік


1 кв
2 кв
3 кв
4 кв

1 кв
2 кв
3 кв
4 кв


А.Загальний обсяг продажу товарів
149620
149550,5
149701,8
149477,5
598349,8
151373,41
152431,65
152245,45
153461,26
609511,77

Б.Собівартість проданих товарів – усього,
37538,3
22419,9
17156,1
17955,9
73244,5
17308,8
24699,4
18879,1
19776,5
80663,8

зокрема:
матеріальні витрати
35337,6
35341,92
35374,752
35307,36
141361,63
34980,8
35211,5
35331,6
35598,5
141122,3

прямі витрати праці
2200,7
2200,7
2200,7
2200,7
8802,8
2475,0
2475,0
2475,0
2475,0
9900,0

В. Валовий прибуток
112081,7
127130,6
132545,7
131521,6
525105,3
134064,6
127732,3
133366,4
133684,8
528848,0

Г. Операційні витрати - усього,
2372,3
2359,7
2365,4
2357,8
9455,2
2663,7
2649,9
2656,2
2647,8
10617,6

зокрема:
Заробітна плата персоналу (за виключенням прямих витрат праці)
1600,5
1600,5
1600,5
1600,5
6402
1800
1800
1800
1800
7200

нарахування на заробітну плату
600,2
600,2
600,2
600,2
2400,8
675
675
675
675
2700

рентні платежікомунальні послуги
171,6
159
164,7
157,1
652,4
188,7
174,9
181,2
172,8
717,6

послуги зовнішніх консультантівінші операційні витратиД. Операційний прибуток
109709,4
124770,9
130180,3
129163,8
515650,2
131400,9
125082,4
130710,2
131037,0
518230,4

Е. Сплата відсотків за кредит
12100
10083


22183


Є. Чистий прибуток до сплати податків
97609,4
114687,5
130180,3
129163,8
493466,7
131400,9
125082,4
130710,2
131037,0
518230,4

Ж. Податок з прибутку
24402,3
28671,9
32545,1
32291,0
123366,7
32850,2
31270,6
32677,5
32759,2
129557,6

З. Чистий прибуток
73207,0
86015,6
97635,2
96872,9
370100,0
98550,7
93811,8
98032,6
98277,7
388672,8


Показник
Січень
Лютий
Березень
Квітень
Травень
Червень
Липень
Серпень
Вересень
Жовтень
Листопад
Грудень
Усього
за рік

А. Наявність коштів на початок періоду
30000
15560,08
9770,36
7029,56
3889,15
7589,05
7465,35
7247,65
7138
7402,51
7396,31
7683,11
59974,68

Б. Грошові надходження – усього
379933
48675
48821
48513,8
49798,5
48536,8
49670
49733
49760
49979
48004
49624
921048,1

зокрема:
виторг від продажу
49933
48675
48821
48513,8
49798,5
48536,8
49670
49733
49760
49979
48004
49624
591048,1

позика
330000

інші надходження


В. Грошові платежі на сторону – усього
391302,8
58941,1
56924,5
54864,6
53210,8
50611,0
49086,8
47104,7
45101,0
43144,8
40402,4
39050,1
929744,0

зокрема:
купівля товарів
12009
11664
11664
11620,8
11983,7
11400,5
11893
11927,5
11940,5
12001
11275,2
11939,6
141318,8

заробітна плата
9450
9450
9450
9450
9450
9450
9450
9450
9450
9450
9450
9450
113400

нарахування та податки на з/п
3543,8
3543,8
3543,8
3543,8
3543,8
3543,8
3543,8
3543,8
3543,8
3543,8
3543,8
3543,8
42525,0

страхові платежі


купівля машин та устаткування
330000330000

виплата боргу та відсотків
36300
34283,3
32266,7
30250
28233,3
26216,7
24200
22183,4
20166,7
18150
16133,4
14116,7
302500,2

Г. Чистий потік готівки
-11369,8
-10266,1
-8103,5
-6350,8
-3412,3
-2074,1
583,3
2628,4
4659,1
6834,3
7601,7
10574,0
-8695,9

Д. Готівкові грошові кошти на кінець місяця
18630,3
5294,0
1666,9
678,8
476,9
5514,9
8048,6
9876,0
11797,1
14236,8
14998,0
18257,1
109475,2

Таблиця 7.6.
План грошових надходжень і виплат (обігу готівки) міні-пекарні ВАТ «Дубровицька хлібопекарня» на 2008р., гривень
Таблиця 7.7.
План грошових надходжень і виплат (обігу готівки) міні-пекарні ВАТ Дубровицька хлібопекарня» на 2009 – 2010 рр., гривень
Показник
2009 рік
Усього
за рік
2010 рік
Усього
за рік


1 кв
2 кв
3 кв
4 кв

1 кв
2 кв
3 кв
4 кв


А. Наявність коштів на початок періоду
18257,1
37104,65
73583,4
88858,03
217803,18
63378,28
51922,97
27996,98
25254,52
168552,75

Б. Грошові надходження – усього
149620
149550,5
149701,8
149477,5
598349,8
151373,4
152431,65
152245,45
153461,26
609511,77

зокрема:
виторг від продаж
149620
149550,5
149701,8
149477,5
598349,8
151373,4
152431,65
152245,45
153461,26
609511,77

позикаінші надходженняВ. Грошові платежі на сторону – усього
61763,8
59751,4
49700,9
49633,5
220849,6
50739,5
50970,2
51090,3
51357,2
204157,4

зокрема:
купівля товарів
35337,6
35341,9
35374,8
35307,4
141361,7
34980,8
35211,5
35331,6
35598,5
141122,4

заробітна плата
10395
10395
10395
10395
41580
11434,5
11434,5
11434,5
11434,5
45738

нарахування та податки на з/п
3898,1
3898,1
3898,1
3898,1
15592,5
4287,9
4287,9
4287,9
4287,9
17151,8

реклама
33
33
33
33
132
36,3
36,3
36,3
36,3
145,2

купівля машин та устаткуваннявиплата боргу та відсотків
12100
10083


22183


Г. Чистий потік готівки
87856,2
89799,1
100000,9
99844,0
377500,2
100633,9
101461,4
101155,1
102104,0
405354,4

Д. Готівкові грошові кошти на кінець місяця
106113,3
126903,7
173584,3
188702,0
595303,4
164012,2
153384,4
129152,1
127358,5
573907,2В цілому за перший рік роботи міні-пекарні ВАТ «Дубровицька хлібопекарня» обсяг продажу має становити 591047,43 грн., а за другий рік – 598350 грн., тобто збільшився порівняно з 2008 роком на 1,2%. За розрахунками, за третій рік роботи міні-пекарні, обсяг продажу має становити 609511,8грн., що на 3,1% більше ніж у 2007 році.
Дані про загальний обсяг наданих послуг використані для складання планів доходів і витрат відкриття міні-пекарні ВАТ «Дубровицька хлібопекарня» за відповідні роки її функціонування. Рентні платежі не сплачуються, оскільки вони сплачуються самим підприємством.
Як видно з таблиці 7.4 в 2008 році валовий прибуток очікується у розмірі 441913,2 грн., а чистий прибуток – 98231,7 грн., або відповідно 296% і 65,9% від собівартості річного обсягу послуг.
За умови збереження дохідності, чистий прибуток має становити: у 2008 році – 370100грн., у 2009 році – 388672,8 грн. У 2010 році передбачається підвищення цін на матеріальні витрати, у зв’язку з інфляцією, в результаті чого необхідно буде збільшити ціну на послуги, а також можливе різке зростання конкуренції, що може призвести до зменшення попиту. Однак, з іншої сторони прибутковість діяльності міні-пекарні може бути стабільною, якщо значно збільшиться кількість покупців.
Підприємство ВАТ «Дубровицька хлібопекарня» вкладає 330000 грн. на відкриття міні-пекарні.
Визначення точки беззбитковості реалізованого обсягу послуг базується за такими вихідними даними ( табл. 7.4):
обсяг продукції Опр – 10000 шт.;
ціна за одиницю Цод – 0,95 грн.;
змінні поточні витрати Сзм – 3643,4грн.;
постійні поточні витрати Спост – 703,02 грн.
За розрахунковим методом точка беззбитковості виробництва хлібця дієтичного обчислюватиметься так:
703,02
Тб = = 1192 шт.
0,95 - 3643,4/ 10000
Отже, розрахункова точка беззбитковості виробництва хлібця дієтичного ВАТ «Дубровицька хлібопекарня» становить 1192 шт.
Знайдемо точку беззбитковості графічним методом.

Рис.7.1. Графік беззбитковості виробництва
Термін окупності інвестиційних ресурсів (330000 грн.)виходячи з відсотку за кредит (66000 грн.) і величини очікуваного чистого прибутку за перший рік функціонування міні-пекарні (98231,7) становитиме:

Термін окупності = ((330000 + 66000)/98231,7) * 12 = 4 роки.
Д О Д А Т К И
Додаток 1
Середньорічні темпи виробництва хліба та хлібобулочних виробів до попереднього місяця по Укрхлібпрому в 2008 р. (у Волинській, Рівненській областях та всього по Україні)
Області
Темп січня 2008 / грудня 2007
Темп лютого 2007 / січня 2007
Темп березня 2007 / лютого 2007
Темп квітня 2007 / березня 2007
Темп травня 2007 / квітня 2007
Темп червня 2007 / травня 2007
Темп липня 2007 / червня 2007
Темп серпня 2007 / липня 2007
Темп вересня 2007 / серпня 2007
Темп жовтня 2007 / вересня 2007
Темп листопада 2007 /жовтня 2007
Темп грудня 2007 / листопада 2007

Рівненська
86,9
104,9
99,2
105,5
98,7
108,8
107,0
100,5
99,2
100,2
85,5
96,2

Волинська
85,0
106,7
100,8
104,5
100,6
110,5
105,0
105,6
88,9
99,2
89,2
100,9

Всього по Україні
89,9
109,3
100,8
102,8
99,2
109,4
103,1
101,0
101,8
98,4
93,5
98,3


Додаток 2
Ціни на борошно в регіонах України,
грн за 1 т EXW при 100%-ій передоплаті
Регіон
Пшеничне борошно, в/г
Пшеничне борошно, 1-й сорт
Пшеничне борошно, 2-й сорт
Житнє
Борошно

Західний
1600-1650
1500-1500
1200-1300
780-820

Східний
1600-1680
1500-1600
1200-1350
750-800

Центральний
1650-1730
1400-1700
1200-1300
800-900

Південний
1670-1800
1500-1600
1150-1250
750-850


Додаток 3
Схема виробництва мілкоштучних хлібобулочних виробів міні-пекарнею
ВАТ «Дубровицька хлібопекарня»
Підготовка вихідної сировини, тістової сумішіЗдійснення розділення тіста (ділення на шматки, округлення тістових заготовок, попередня розстійка тістових заготовок)Розстій тіста після вкладання у формуВипікання

Додаток 4.
Організаційна структура підприємства ВАТ «Дубровицька хлібопекарня»