Загальна характеристика підприємства
ДП «Кременецький лісгосп» організований в 1939 р. на базі державних і церковних лісів, розміщений на південному заході Тернопільської області на території 4 адміністративних районів: Кременецького, Шумського, Ланівецького та частини Збаразького.
Державне підприємство «Кременецьке лісове господарство» засноване на державній формі власності, належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України і входить до сфери управління Тернопільського обласного управління лісового господарства.
Державне підприємство «Кременецьке лісове господарство» створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31.10.1991 р. № 133 “ Про організаційну структуру управління лісовим господарством України “.
Підприємство створено з метою:
- ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення державного мисливського фонду на території мисливських угідь.
Державне підприємство «Кременецьке лісове господарство», надалі ДП«Кременецький лісгосп», здійснює свою діяльність на підставі:
Статуту (нова редакція), який затверджений наказом Держкомлісгоспу України від 10.03.2005 р. №150
Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, серія АОО №217288, виданого Кременецькою районною державною адміністрацією Тернопільської області, зміни до установчих документів проведено 10.03.2005 р. за №16401050001000098.
Довідки № 07-51 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, виданої головним управлінням статистики у Тернопільській області від 10.03.2005 р.
Основними напрямками діяльності Підприємства є:
- Проведення заходів з відновлення лісів, підвищення їх продуктивності, створення насаджень із швидкоростучих і технічно цінних порід.
- 3дійснення заходів із заміни малоцінних низькопродуктивних насаджень на високопродуктивні, залісення малопродуктивних земель.
- Організація лісонасінневої справи і лісових розсадників.
- Збереження та посилення захисних властивостей лісів, лісонасаджень, що виконують захисні, водоохоронні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі та рекреаційні функції.
- Поліпшення стану і підвищення продуктивності лісів.
- Охорона лісів і захисних лісонасаджень від незаконних порубів, пошкоджень, самовільного сінокосіння, випасання худоби в заборонених місцях та інших лісопорушень, притягнення до адміністративної відповідальності лісопорушників та стягнення з них збитків відповідно до чинного законодавства.
- Охорона лісів і захисних лісонасаджень від пожеж, здійснення протипожежних заходів, захист лісів від хвороб та шкідників.
- Облік лісових користувань.
- Виробництво продукції та товарів народного споживання, проведення лісозаготівельних та лісопильно-деревообробних робіт.
- Ведення мисливського господарства та контроль за дотриманням правил полювання.
- Здійснення біотехнічних заходів, що спрямовані на підвищення продуктивності і поліпшення якості мисливських угідь та зростання чисельності мисливських тварин.
- Організація та проведення полювання, в тому числі й полювання іноземними громадянами, реалізація мисливських тварин та продукції полювання, в тому числі і за кордон.
- Ведення рибного господарства.
- Ведення сільського господарства, в тому числі вирощування, заготівля, зберігання і переробка сільськогосподарської продукції та її реалізація.
- Облік лісового фонду і реєстрація всіх змін у його складі; розробка і подання по підлеглості матеріалів про розподіл лісів на групи та застосування лісових такс і зміну границь лісництв.
- Проведення матеріальної та грошової оцінки лісу на лісосіках, призначених до рубки; проведення рубок з додержанням діючих настанов і правил.
- Забезпечення підвищення продуктивності праці на основі механізації трудомістких лісокультурних і лісогосподарських робіт.
- Популяризація серед населення значення збереження і правильного використання лісів і захисних лісонасаджень; залучення громадськості до справи відтворення та охорони лісів,
- Здійснення капітального будівництва, ефективне використання виробничих фондів і капітальних вкладень, технічного переозброєння підприємства.
- Складання виробничих, фінансових та інших планів в межах установлених контрольних цифр та лімітів, балансів прибутків та витрат, кошторисів; подання їх по підлеглості та здійснення заходів по їх виконанню.
- Організація первинного обліку, складання зведених фінансових та статистичних звітів.
- Здійснення соціального захисту працівників, поліпшення їх житлових та культурно-побутових умов, організація торгового обслуговування та громадського харчування працівників, контроль за дотриманням законодавства з охорони праці.
- Визначення основних напрямків розвитку, підготовка пропозицій по створенню науково-технічних, технологічних, нормативних розробок, організація їх впровадження.
- Здійснення зовнішньо-економічної діяльності; співробітництво з міжнародними та іноземними організаціями і громадянами, відкриття валютних рахунків в установах банків.
- Торговельна діяльність у сфері оптової, роздрібної, комісійної торгівлі та громадського харчування по реалізації продукції, продовольчих і непродовольчих товарів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів.
- Виробництво товарів народного споживання.
- Проведення робіт щодо сертифікації продукції та її штрих кодового маркування.
- Внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів і вантажів автомобільним та залізничним транспортом.
- Створення та експлуатація власної мережі багато профільних магазинів, пунктів харчування, побутового обслуговування населення.
- Розробка та реалізація інноваційних проектів з метою вдосконалення виробництва.
- Інші види діяльності, що випливають з мети та предмету діяльності і не заборонені чинним законодавством України.
ДП «Кременецький лісгосп» є юридичною особою. Участь підприємства в асоціаціях, корпораціях, концернах та інших об’єднаннях здійснюється за рішенням управління Державного комітету лісового господарства України у встановленому законом порядку.
Майно ДП «Кременецький лісгосп» становлять основні фонди та оборотні засоби, кошти, а також інші цінності вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства. Майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві повного господарського відання. ДП «Кременецький лісгосп» володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству.




Виробнича структура підприємства
Виробнича структура підприємства- являє собою форму організації виробничого процесу, тобто склад, кількість, взаємозв’язок та просторове розміщення виробничих підрозділів (цехів, дільниць, господарств).
До факторів які визначають виробничу структуру підприємства відносять, характер продукції, що виробляється, технологія яка використовується на підприємстві, масштаби виробництва, ступінь спеціалізації виробництва, форми кооперування з іншими підприємствами, ступінь охоплення життєвого циклу виробів.
2.1.Основні виробничі підрозділи підприємства і їх функції.
В склад ДП «Кременецький лісгосп»входять 8 лісництв: Білокриницьке, Вишнівецьке, Волинське, Забарівське, Кременецьке, Ланівецьке, Почаївське, Суразьке. Площа лісництв і їх питома вага вказана в таблиці № 1.
Структура ДП «Кременецький лісгосп»
Таблиця 1
Вкриті лісовою рослинністю землі підприємства становлять 26319 га, в тому числі лісові культури 20515 га.
Відповідно до основного виробництва відносяться 8 лісництв та незначна частка тваринництва.
До допоміжного виробництва відноситься лісопромисловмй комплекс, який складається з Нижнього та Верхнього складів, де також функціонує столярний цех.
Обслуговуюче виробництво складається з автопарку, водопостачання, електропостачання, власного магазину.
2.2.Розміщення підрозділів в просторі і взаємозв’язок між ними
Всі вище перераховані підрозділи тісно пов’язані між собою адже їх існування неможливе один без одного. Це зумовлено специфікою основної діяльності підприємства. Зокрема, Верхній і Нижній склади поєднані між собою залізничною колією, оскільки розташовані біля залізничного вузла.
2.3. Спеціалізація підприємства
Відповідно до Статуту спеціалізацією підприємства є ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення державного мисливського фонду на території мисливських угідь, а також переробка та обробка деревини з метою виготовлення та продажу певної номенклатури сировини для подальшої переробки: пиловник шпильковий, сировина для виробництва струганого шпону дубова та лущеного шпону, техсировина та баланси для паперової промисловості; та готової продукції: заготовки із пиляні деревини дуба, ясена, пиломатеріали хвойних порід, фриза паркетна, заготовки для євро піддонів та столярні вироби.


Виробнича потужність підприємства, її характеристика.
Виробнича потужність підприємства – це максимально можливий обсяг продукції, який може виготовити підприємство за одиницю часу.
Основним завданням розрахунку виробничих потужностей є визначення потенційної можливості підприємства виготовляти максимальну кількість продукції, виявлення і використання резервів, пов’язаних з технічним прогресом й удосконаленням організації виробництва з метою збільшення випуску продукції.
Здатність підприємств і їхніх підрозділів виготовляти максимальну кількість продукції перебуває у безпосередній залежності від кількості та досконалості засобів праці, якими вони озброєні. Засоби праці, насамперед їх активна частина — знаряддя праці, треба вважати основним фактором формування виробничої потужності підприємства.
Кожне підприємство наділене певним виробничим потенціалом, величина якого залежить від кількості і якості, складу його основних виробничих фондів, матеріальних і трудових ресурсів. Під виробничим потенціалом розуміється здатність підприємства виробляти продукцію при наявному рівні його матеріально–технічної бази, прогресивної технології і організації виробництва.
Процес формування і використання виробничої потужності підприємства складний і залежить від багатьох взаємопов'язаних факторів. Різниця між ними полягає в тому, що одні фактори впливають на збільшення виробничих потужностей, а інші дають змогу оцінити рівень її використання. Це зумовлює необхідність системного підходу до їх розгляду, що в кожному конкретному випадку визначає вплив на збільшення та використання виробничих потужностей і допоможе встановити існуючі між ними зв'язки й джерела утворення резервів підвищення ефективності виробничих потужностей підприємств.
Виробнича потужність підприємства пов’язана з усіма елементами процесу виробництва – предметами праці, засобами праці та самою працею.
В ДП «Кременецький лісгосп» загальна потужність підприємства обмежується наявністю землі на якій вирощуються лісові культури та продуктивністю роботи лісогосподарського комплексу. Виходячи з цього господарство щорічно складає плани посадження, садіння та висівання, обсягу переробки деревини.
ДП «Кременецький лісгосп» проводить посадку лісу на площі 264 га (2006рік), на еродованих, непридатних для с/г використання землях 30 га. Для потреб лісового господарства, озеленення населених пунктів, присадибних ділянок на деревних розсадниках вирощується близько 30 млн. штук високоякісного посадкового матеріалу, в тому числі садженці декоративних порід. У 2006 було проведено рубки догляду за лісом на площі 1508 га та рубки головного використання на площі 23,3 га (для переробки деревини на складах).
Щодо промислової діяльності, то у 2006 році то вивозка деревини від усіх видів рубок становила 35,9 тис.м3., а обсяг реалізації продукції 8470,0 тис.грн. Із неї експорт – 62,1%.
В ДП розрахунок виробничої потужності проводиться відповідно до сівозмін певної кількості культур.
Також слід зазначити, що щорічно обсяг виробленої продукції переробки деревини складає 1,5 млн.грн, в цехах лісгоспу переробляється близько 6000 м3 деревини. Потрібно відмітити, що у 2006 році доля експорту в обсязі виробленої продукції становила 62,1%.
Потрібно відмітити, що з кожним роком показники виробничої програми ДП підвищуються у середньому на 10-15%, що є позитивною тенденцією, а рентабельність реалізованої продукції у 2006 році виросла на 38% порівняно з 2005р, собівартість 1 кбм вивезеної деревини зменшилась.



4. Склад матеріально-технічної бази підприємства
Однією з необхідних умов динамічного розвитку кожного господарства є наявність необхідної матеріально – технічної бази. Сюди входить забезпеченість господарства основними засобами виробництва, наявність достатньої кількості складських приміщень, постачання необхідної кількості електроенергії, налагодження відповідної системи забезпечення продуктів необхідних для санітарного обслуговування лісу, нафтопродуктів, кормів, будівельних матеріалів, інвентаря тощо.
Основні засоби підприємства, як основний елемент матеріально-технічної бази – це сукупність матеріально-речових цінностей, що діють у натуральній формі протягом тривалого часу як у сфері матеріального виробництва, так і у невиробничій сфері.
До складу основних засобів підприємства зараховують предмети вартістю понад 500 грн. за ціною придбання і терміном служби більше 1 року. До складу основних засобів належать також с/г машини та знаряддя, робоча і продуктивна худоба, будівельний механізований інструмент.
Вартість основних засобів підприємства станом на кінець 2006 року становить 2687,2 тис.грн., з них: будинки, споруди та передавальні пристрої – 2091,8 тис.грн (77,8%).; машини та обладнання – 171,4 тис.грн.(6,4%); транспортні засоби – 196,1 тис.грн (7,3%).; інструменти, прилади, інвентар – 124,6 тис.грн.(4,6%); робоча і продуктивна худоба – 3,4 тис.грн.(0,1%); інші основні засоби – 100,1тис.грн. (3,7%).
Склад матеріально-технічної бази підприємства обумовлюється його спеціалізацією, станом і якістю земельних ресурсів, забезпеченістю робочою силою.
У складі матеріально-технічної бази ДП «Кременецький лісгосп» найбільшу питому вагу мають основні виробничі фонди, окремі з яких виконують різні функції в рослинництві, тваринництві і лісопромисловому виробництвах.
Глибокі кризові явища, поглиблення нееквівалентності обміну с/г продукції та промислової продукції зумовили уповільнення оновлення основних фондів і в першу чергу її активної частини.
Успішне виконання виробничої програми багато в чому залежить від рівня оснащеності підприємства с/г та деревообробною технікою, правильного і раціонального її використання. Не повна забезпеченість може затягти строки проведення робіт, збільшити затрати праці чи зірвати комплексну механізацію.
Коефіцієнт фондоозброєності = 2687,2/321 = 8,37 тис.грн.
Цей коефіцієнт свідчить, що на одного працівника підприємства у 2006 році припадало 7,8 тис.грн. балансової вартості основних засобів.
В процесі експлуатації основні фонди зношуються, а тому їх потрібно постійно оновлювати. Розрізняють три види відтворення основних фондів: часткове, просте і розширене.
За 2006 рік підприємством було придбано основних засобів на суму 104,6 тис.грн. у вигляді капітальних інвестицій. Також слід зазначити, що вся сума нарахованих амортизаційних відрахувань була спрямована у 2006 році на придбання (виготовлення) основних засобів – 252,5 тис.грн. Згідно показників виконання фінансового плану у 2006 році витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів загальногосподарського використання становили – 218,2 тис.грн.
5. Баланс часу роботи обладнання
Ефективне використання обладнання є складовою ефективної роботи підприємства. На жаль, при складанні звіту я не володію інформацією для висвітлення даного пункту. Можу лише зазначити, що у виробничій структурі лісопромислового комплексу ДП «Кременецький лісгосп» застосовується сучасне деревообробне обладнання, робота ведеться в одну зміну.
6. Використання виробничої потужності
Для характеристики рівня використання виробничих потужностей використовують цілий ряд натуральних і вартісних показників. Так, для характеристики продуктивності діяльності лісового господарства використовують обсяг проведених рубок лісу чи умовну площу на якій проводилося засадження лісом, для прикладу, у 2006році – 264 га.
У лісопромисловому комплексі використовують такі показники, як коефіцієнт змінності деревообробних станків, коефіцієнт використання робочого та календарного часу. Для характеристики рівня використання основних фондів в цілому по господарству використовують показник фондовіддачі. В господарстві минулий рік цей показник становив 0,91 грн/грн..
На підприємстві вживаються заходи для поліпшення використання виробничих потужностей. Так проводиться максимальне залучення вільних для площ посадки лісових культур про що свідчать такі показники: у 2005 році – 160га, відповідно, у 2006 році – 264га.
Щодо лісопромислового комплексу, то про використання виробничих потужностей свідчать такі показники, як: збільшення вартості 1 кбм деревини з верхнього складу на 70,9%, при чому збільшення її собівартості лише на 32%.. Це свідчить про збільшення виробничих потужностей лісопромислового комплексу. Також слід відзначити збільшення на 475% рентабельності продукції переробки сировини.
Також вагомим показником, що свідчить про повне використання виробничої потужності є зростання чистого прибутку: 128,2 ти.грн. у 2006р., тоді як у 2005 році 112 тис.грн.
Так, для кращого використання календарного часу роботи обладнання в найбільш напружені періоди застосовують режими двозмінної роботи. За роботу у вихідні та святкові дні застосовують подвійну оплату. Це так звані екстенсивні показники використання основних фондів лісопромислового комплексу. Через нехватку обігових коштів строки використання, особливо активних основних фондів, значно продовженні.
Господарство застосовує і інтенсивні методи використання основних фондів, зокрема збільшення їх продуктивності шляхом стимулювання робітників, удосконалення технологій вирощування культур, залученням більш кваліфікованих працівників.
Стан основних виробничих фондів характеризують такі показники як коефіцієнт зносу, придатності, оновлення тощо.
Коефіцієнт зносу = 3293,00/6033,00 = 0,55 (2006р);
Коефіцієнт придатності = 2740/6033 = 0,45 (2006р);
Ці дані свідчать, що 55% вартості основних засобів вже перенесено на вартість продукції. Коефіцієнт придатності свідчить про те, що доля придатної до використання основних фондів ДП «Кременецький лісгосп» становить 45%. Дані по показники свідчать про потребу в модернізації та оновленні матеріально технічної бази підприємства, з метою збільшення виробничих потужностей підприємства.

7. Формування виробничої програми підприємства
Виробнича програма визначає оптимальний об’єм виробництва продукції, завдання по асортименту, кількості, якості, обсяги посадки лісу , обсяг рубок, строки і вартості запланованих робіт при досягнутому рівні використання виробничих потужностей та відповідність структурі робіт. Вона є вихідною базою для розрахунку потреби підприємства в матеріальних, трудових і фінансових ресурсах.
Виробничі програми є довгостроковими (п’ять, десять років ), річними та оперативними. Вони виражаються як в натуральних так і в вартісних показниках.
В ДП «Кременецький лісгосп» розробка перспективних і річних планів здійснюється в такій послідовності:
- проводиться аналіз результатів роботи за попередні 3-5 років, визначаються можливості і резерви підприємства;
- формується необхідна нормативна база;
- розробляють технологічні карти і проекти вихідних розділів бізнес- плану;
- проводиться обговорення плану на виробничих нарадах управлінського персоналу лісопромислового комплексу та лісництв, коректуються відповідно до внесених зауважень;
- здійснюєте розрахунок і ув’язка всіх розділів бізнес-плану, обговорення і затвердження його в господарстві.
Технологічні служби несуть відповідальність за своєчасність і обґрунтованість розробки технологічних карт.
Бухгалтерія забезпечує звітною інформацією і бере участь у складанні бізнес-плану.
Планово-економічна служба несе відповідальність за організацію та своєчасність розробки бізнес-плану.
Керівники лісництв ведуть розробку річних і оперативних завдань.
В головного економіста господарства є розроблені заходи по складанню планів розподіл обов’язків при їх здійсненні. Там розписано перелік виконавців відповідальних за своєчасність складання і подання по кожному розділі бізнес-плану.
Типову форму бізнес-плану «Розрахункові таблиці по складанню бізнес-плану розвитку лісового господарства на рік» рекомендує Державний комітет лісового господарства України.
Основними показниками виробничої програми ДП «Кременецький лісгосп» є: площа посадки лісових культур, рубки догляду за лісом, рубки головного користування, витрати коштів на ведення лісового господарства, собівартість 1 кбм деревини з верхнього складу та ін.
Особливим розділом бізнес-плану є планування незавершеного виробництва. Він передбачає заділ господарства на майбутній рік і говорить про розмір необхідних додаткових коштів.
8. Склад та структура персоналу підприємства по професіям і форми залучення (постійні роботи, сумісництво). Організація роботи трудових колективів
Вихідною інформацією, на підставі якої можна зробити аналіз використання персоналу підприємства, є статистичні звіти: звіт з праці, звіт про використання робочого часу, книги обліку розрахунків по оплаті праці і книги обліку трудового стажу, а також річний звіт по роботі з кадрами.
Згідно статистичної звітності за 2006 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу в господарстві склала 334 особи, з них жінок 58 (див. таблицю 2).
Склад та структура персоналу підприємства
Таблиця 2
Із цієї кількості працюючих в ДП «Кременецький лісгосп» за 2006 рік постійних працівників було 316, 2 сумісники і 10 працівників за договорами цвіль-правового характеру.
В ДП «Кременецький лісгосп» лісогосподарська діяльність здійснюється в рамках внутрігосподарських підрозділів, тобто лісництв. На верхньому і нижньому складах є свій управлінський персонал, який керує цими трудовими колективами, забезпечує вихід людей на роботу, доводять об’єми робіт, здійснюють контроль за виконанням норм виробітку і ведуть оперативний облік затраченого часу.
Відповідно аналогічні функції виконують головні лісничі у своїх лісництвах.
Загалом робота трудового колективу ДП «Кременецький лісгосп» організована на досить високому рівні, завдяки чітким постановкам задач різним ланкам управління та чіткого дотримання професійної дисципліни та етики.
9. Використання робочої сили на підприємстві та баланс робочого часу
На підприємстві використання персоналу являє собою комплекс заходів, спрямованих на забезпечення умов для ефективної реалізації творчого, фізичного і трудового потенціалу працівників.
Тому використання робочої сили відповідає цілям організації, при чому не ігнорує інтереси працівників та дотримується законів про працю.
Раціональне використання персоналу забезпечує:
оптимальну зайнятість працівників і стабільне та рівномірне їх завантаження протягом робочого періоду (8 год. на добу або 40 год. на тиждень)
відповідність трудового потенціалу працівників вимогам робочого місця та посади
На підприємстві одним з основних завдань є формування стабільних виробничих колективів шляхом попередження плинності кадрів, оптимізації внутрішньої ротації кадрів, зміцненням виробничої та виконавчої дисципліни та створенням нормального соціально-психологічного клімату в колективі.
Фонд робочого часу на ДП «Кременецький лісгосп» за 2006 рік склав 632008 людино-годин, в тому числі відпрацьованого – 563676 людино-годин., відпустки за ініціативою адміністрації – 0 годин, щорічні відпуски – 328 тис.грн., тимчасова непрацездатність – 181,9 тис.грн. Середньооблікова чисельність усіх працівників в еквіваленті повної зайнятості за період з початку 2006 року склала 321 чоловік.
10. Характеристика виробничого процесу
Під робочим процесом розуміють сукупність взаємопов’язаних основних, допоміжних та обслуговуючих процесів в результаті чого сировина перетворюється в готову продукцію. Робочий процес в лісовому господарстві розтягнутий у часі і є складним. Він складається з стадії заготовки саджанців, міндобрив та органічних добрив, довготривалої стадії росту, догляду (санітарні рубки і т. п.) і звичайно доведення до стадії рубки головного користування.
Тривалість виробничого циклу в основному залежить від природних факторів та оперативності догляду за лісом та проведення рубок головного користування.
Відповідно у лісопромисловому комплексі цей процес простіший, але більш технологічно насиченіший. Поступає деревина на склади від рубок головного користування на верхній склад, далі йде чорнова обробка, чистова, а згодом доведення до товарного виду зазначеного асортименту і відвантаження на склад готової продукції.
Під методом організації виробничого процесу розуміють спосіб здійснення виробничого процесу. В лісовому господарстві він є потоковим і безперервним.

11. Оперативне регулювання виробничого процесу
Оперативне регулювання лісогосподарської діяльності здійснюється шляхом перевірки відповідності підконтрольних лісових територій певній групі показників та нормативів (густина лісу, динаміка рубок усіх видів, боротьба з шкідниками та ін.), що стосуються технічних та геометричних параметрів лісництв. У разі невідповідності проводяться усі можливі роботи задля досягнення бажаних результатів. За ці роботи несуть відповідальність лісничі та підконтрольні особи.
У лісопромисловому комплексі оперативне регулювання полягає в тому, що регулювання виробничого процесу має на меті виконати лише такі завдання:
вчасно забезпечувати робочі місця сировиною, матеріалами, інструментом та оснащенням;
координувати роботу суміжних цехів, дільниць, бригад та робочих місць;
постійно контролювати та регулювати перебіг виробничого процесу.
Після отриманих завдань робітники звітують перед начальником складу по виконаним завданням і в кінці, при здачі продукту на слад готової продукції товар проходить кінцевий контроль якості.
Саме так на підприємстві здійснюється регулювання лісопромислового виробництва, при чому усі заходи розробляються керівниками складів, які в кінці певного періоду аналізують показники результатів діяльності обох складів і вносять відповідні корективи, що будуть враховуватись у наступному періоді.
12. Виробнича інфраструктура
Виходячи з умов сучасного виробництва, організація допоміжних процесів повинна відповідати таким умовам, які б попереджали можливі порушення нормального перебігу виробничих процесів та сприяли випуску високоякісної продукції з найменшими затратами.
Виробнича структура включає такі допоміжні господарства: інструментальне, ремонтне, енергетичне, транспортне та складське.
Склад та структура цих підрозділів залежить від характеру продукції, що виготовляється, типу та розміру виробництва, спеціалізації цехів, наявності в регіоні сервісних підприємств по проведенню ремонтів обладнання та ін.
- організація інструментального господарства
На ДП «Кременецький лісгосп» потреба в інструментах задовольняється шляхом купівлі їх в підприємств торгівлі.
Організація експлуатації технологічного оснащення включає організацію отримання, зберігання, видачі і обліку оснащення, організацію заточки і ремонту, організацію контролю і нагляду за станом технологічного оснащення і дотримання правил його експлуатації.
На ДП «Кременецький лісгосп» станом на кінець 2006 р. на балансі знаходилось приладів, інструменту та інвентарю на суму 124,6 тис грн.
На ДП «Кременецький лісгосп» згідно наказу по підприємству призначено відповідального за інструментальне господарство. Його обов’язком є слідкуванням за наявністю інструменту по виробничих підрозділах, контроль за зносом інструменту, його облік та ін.
Для оцінки роботи інструментального господарства використовують такі показники:
- доля витрат на інструмент у собівартості продукції підприємства;
- доля витрат на технологічне оснащення в оборотних засобах
підприємства;
- собівартість виготовлення та ремонту технологічного оснащення.
організація ремонтного господарства
На ДП «Кременецький лісгосп» частина ремонтних робіт виконується власними силами, а частина - спеціальними найманими будівельними організаціями.
За умови виконання ремонтно-будівельних робіт господарським способом на підприємстві створюються спеціальні виробничі структурні підрозділи, що є основою ремонтно-будівельного виробництва. Відповідно в персонал включена особа, яка відповідає за цей вид робіт.
На підприємстві організовано роботу ремонтної майстерні.
Витрати на ремонтно-будівельні роботи визначаються на основі дефектних актів, які дозволяють визначити обсяг цих робіт у фізичному (натуральному) обсязі по окремих видах робіт (земляні, штукатурні, камінні тощо) або конструктивних елементах будівель та споруд. Використовуючи відповідні розцінки на ремонтно-будівельні роботи, визначається обсяг прямих витрат на проведення ремонтно-будівельних робіт у вартісному виразі. Крім прямих, витрат до вартості (собівартості) ремонтно-будівельних робіт включаються накладні витрати, що пов’язані з організацією ремонтно-будівельних робіт на підприємстві. Їх розмір визначається у відсотках від прямих витрат. Таким чином, для визначення вартості ремонтно-будівельних робіт складають відповідний кошторис, який затверджується керівником підприємства. Затверджений кошторис на провадження ремонтно-будівельних робіт представляє нормативні витрати (прямі і накладні).
організація енергетичного господарства
Забезпеченням господарства в електроенергії займається Кременецький РЕС згідно заключного договору. Щорічно перед початком року підприємство подає розрахунок планової потреби в кіловатах.
На ДП «Кременецький лісгосп» енергетичне господарство функціонує у менших обсягах ніж на промислових підприємствах і підпорядковується головному механіку підприємства.
За 2006 рік підприємстві було витрачено1504 тис.грн. на паливо те енергію.

організація транспортного господарства
Однією з найбільш необхідних обслуговуючих господарств на ДП «Кременецький лісгосп» є автотранспортне господарство. Воно забезпечує потреби основного і допоміжного виробництв перевезені безпосередньо деревини та ТМЦ, готової продукції .
На ДП «Кременецький лісгосп» керівництво транспортним господарством здійснює транспортний відділ, який має у своєму розпорядженні підрозділи, що займаються питаннями планування перевезень і вантажно-розвантажувальних робіт; експлуатації транспортних засобів; організації і планування ремонту транспортних засобів і шляхів сполучень, обліку транспортних і вантажно-розвантажувальних робіт та аналізу результатів виробничо-господарської діяльності транспортного господарства.
Станом на кінець 2006 року на балансі підприємства було транспортних засобів на сума 196,1 тис.грн.
організація складського господарства
Для забезпечення безперервності і ритмічності процесу лісогосподарської діяльності на підприємстві створено і працює складське господарство. Воно об’єднує Верхній і Нижній склади, де окрім безпосередньо лісопромислового комплексу діють склади готової продукції та сировини до обробки, склад запчастин, будівельних матеріалів.
На підприємстві на кінець 2006 р. на складах знаходилось виробничих запасів на суму 155,5 тис.грн.; готової продукції на суму 148,8 тис.грн.
На підприємстві створена посада відповідального за ефективну діяльність складського господарства
13. Організація технічного нормування ресурсів: трудових, матеріальних, технічних
Організація технічного нормування даного переліку ресурсів здійснюється шляхом аналізу показників роботи підприємства у певному напрямку та їх коригування відповідно виробничої програми діяльності підприємства. Тобто на основі попередніх даних робляться висновки про потребу підприємства у певному виді ресурсів на майбутній період. Технічне нормування кожного виду ресурсів базується і здійснюється у відповідних бухгалтерських документах.
Зокрема, нормування трудових ресурсів здійснюється на основі документу «Річний звіт по роботі з кадрами» - відповідальний керівник кадрової служби. Матеріальних та технічних ресурсів на основі: «Калькуляція собівартості по заготівлі лісопродукції», «Показники виконання виробничих завдань», «Звіт про виконання виробничого плану по лісовому господарству» - відповідальний керівник планово-економічного відділу.
Фінансових ресурсів на основі: «Показники виконання фінансового плану» та «Звіту про фінансові результати».
14. Організація заробітної плати. Формування фонду оплати праці
Основним нормативним документом, якого дотримується підприємство при нарахуванні заробітної плати є Закон України “Про оплату праці” від 24.03.95р.№108/95-ВР, в якому визначено складові форми фонду оплати праці, розмір мінімальної заробітної плати, форми та системи оплати праці, організація оплати праці, строки і періодичність виплати заробітної плати, права працівників, захист їх інтересів, їх обов’язки.
Джерелом коштів на оплату праці працівників підприємства є бюджетне фінансування та частина доходу, одержаного в результаті його господарської діяльності.
Зокрема фонд оплати праці усіх працівників за 2006 рік склав 2779,2 тис.грн. Щодо розміру зарплати, на підприємстві встановлені граничні межі: до 400 грн. – отримують 12 чоловік, від 2000,01 до 5000 грн. – отримують 2 особи.
Найбільш поширена сума оплати праці на підприємстві становить від 505,01 до 600 грн. – 88 чоловік та від 600,01 до 700 грн. – 63 працівника.
Керівник підприємства обирає форми і системи оплати праці, встановлює працівникам конкретні розміри тарифних ставок, відрядних розцінок, посадових окладів, премій, винагород, надбавок і доплат на умовах, передбачених колективним договором.
На підприємстві застосовують дві форми оплати праці: погодинну і відрядну. Існують різновиди цих форм, які називають системами оплати праці: проста погодинна, погодинно-преміальна, пряма відрядна, відрядно-преміальна, відрядно-прогресивна та акордна.
Години нічної роботи оплачуються в підвищеному розмірі, передбаченому трудовим договором, але не нижче розмірів, встановлених законодавством.
Робота в надурочний час оплачується при відрядній оплаті праці – в розмірі 100% тарифної ставки працівника-відрядника відповідної кваліфікації, при погодинній – в подвійному розмірі годинної тарифної ставки. Компенсація надурочних робіт відгулом не допускається.
Робота у вихідний день компенсується працівнику наданням іншого дня відпочинку або за угодою сторін у грошовій формі. Робота у вихідні та святкові дні оплачується не менш, ніж в подвійному розмірі.
Повний брак з вини працівника оплаті не підлягає, а частковий – оплачується в залежності від ступеня придатності продукції за зниженими розцінками.
Місячна заробітна плата працівника в цьому випадку не може бути нижчою 2/3 тарифної ставки встановленого йому розряду (окладу).
Брак, який виник в результаті прихованого дефекту в матеріалі, що оброблявся, а також брак не з вини працівника, виявлений після приймання виробу органом технічного контролю, оплачують працівнику нарівні з придатними виробами.
Час простою з вини працівника оплаті не підлягає. Час простою не з вини працівника, якщо він повідомив адміністрацію про початок простою, оплачують з розрахунку не нижче 2/3 тарифної ставки встановленого працівнику розряду або окладу.
З оплати праці членів трудового колективу і осіб, що працюють на підприємстві за трудовими угодами, договорами підряду, за сумісництвом, виконують разові і випадкові роботи, відбуваються різного роду утримання. За своїм характером вони поділяються на 2 групи: обов’язкові та утримання за ініціативою підприємства. Обов’язкові утримання включають податок з доходів фізичних осіб, утримання до Пенсійного фонду, утримання збору на соціальне страхування на випадок безробіття, утримання за виконавчими листами і приписами нотаріальних контор на користь юридичних і фізичних осіб тощо.
До утримань за ініціативою підприємства відносять: суми, утримані з членів трудового колективу за заподіяну матеріальну шкоду, за допущений брак, своєчасно не повернені суми, одержані в підзвіт, своєчасно не погашені безпроцентні позики, видані членам трудового колективу, за формений одяг.
В усіх випадках загальний розмір всіх утримань із заробітної плати не може перевищувати 20 %, а в особливих випадках – 50 % заробітної плати, що належить до виплати працівнику.
Виплата заробітної плати проводиться через банк згідно платіжного доручення по списку працівників, яким необхідно перерахувати нараховану заробітну плату на їх особовий рахунок в установі банку.
15. План організаційно-технічних заходів на підприємстві
План організаційно-технічних заходів (ОТЗ) на ДП «Кременецький лісгосп» являє собою комплекс організаційних та технічних робіт, направлених на підвищення усіх найважливіших кількісних та якісних показників господарської діяльності підприємства.
При його розробці використовують:
план технічного розвитку підприємства,
організаційно-технічний план за попередній період,
дані про виявлені резерви лісогосподарської діяльності,
вимоги ринку до товарів, які випускає лісопромисловий комплекс.
План ОТЗ розробляється по таким основним напрямкам:
подальший розвиток підприємства,
покращення виробничої структури підприємства та системи управління,
охорона праці та техніка безпеки,
підвищення якості продукції та вдосконалення технічного контролю,
механізація та оргтехніка інженерної та управлінської праці,
впровадження високопродуктивних інструментів та інвентаря,
вдосконалення організації праці, МТЗ, складського господарства внутрішнього транспорту,
вдосконалення інструментального господарства,
покращення виробничо-побутових умов працівників.
В плані наводиться:
детальна характеристика кожного заходу,
вказуються етапи розробки,
строки впровадження,
відповідальні за виконання,
джерела фінансування витрат,
визначається строк окупності, який повинен бути досить стислий.
План ОТЗ розробляється працівниками ПЕВ під безпосереднім керівництвом головного інженера та затверджується згідно з уставом підприємства.
16. Організація управління якістю продукції
На всіх стадіях переробки деревини у лісопромисловому комплексі застосовується перевірка якості продукції.
Якість продукції на підприємстві :
закладалась на стадії її розробки в стандартах та технічних умовах,
забезпечується на стадії виготовлення продукції виконанням технологічних режимів,
зберігається в процесі передачі споживачу,
підтримується при експлуатації.
Управління якістю продукції здійснюється на рівні підприємства, виробництва, складу, бригади та робочого місця.
17. Системи управління трудових ресурсів
- організаційна схема управління (додаток1)
На ДП «Кременецький лісгосп» діє функціональна система організації управління, яка передбачає, яка передбачає розподіл функцій управління по спеціальностям.
Перевага цієї системи полягає в тому, що керівництво зосереджується в руках спеціалістів, добре обізнаних з конкретними справами, в результаті чого управління стає більш кваліфікованим. Спеціалісти виступають як технологи і організатори відповідних галузей. Недостаток полягає в певних трудностях узгодження дій окремих керівників. Як видно зі схеми усі обов’язки і гілки діяльності підприємства чітко закріплені за окремими посадовими особами.
Тому, щоб успішно розвиватись, на підприємстві здійснюють управління набором, навчанням, оцінкою, винагородами персоналу, тобто створюють та удосконалюють методи, процедури, програми організації цих процесів, які в сукупності являють собою єдину систему управління персоналом.
- організація, координація та взаємодія служб
Кожен сегмент управління в своєму розпорядженні містить ряд відділів, що виконують певні функції. Таким чином працівник виконує завдання, що передусім було поставлено перед певним відділом задля забезпечення конкретних цілей підприємства. Але працівники діють не ізольовано один від одного, а погоджуючи інформацію між собою, тобто співпрацюючи.

18. Робочі кадри не зв’язані з управлінням
На відміну від управлінського, виробничий персонал – це виконавці, які запроваджують у життя рішення керівників, безпосередньо реалізують плани організації, зайняті створенням матеріальних цінностей або наданням виробничих послуг і переміщенням вантажів. До них ще відносять прибиральниць, охоронців, гардеробників.
Потреба в кадрах за професіями на ДП «Кременецький лісгосп» повністю задоволена тобто, на даному етапі своєї діяльності підприємство не відчуває гострої потреби в робочій силі.
Основною формою залучення кадрів є робота на постійній основі. Також залучаються кадри згідно різних правових договорів прийняття на роботу.
Підприємство при потребі повністю може задовольнити потребу в кадрах усіх професій лісогосподарської діяльності, оскільки опікується Кременецьким лісоколеджом і проводить замовлення на підготовку кадрів.
Виплата заробітної плати працівникам здійснюється згідно посадового окладу або тарифних ставок. Лише для підрядників виплата здійснюється по акту виконаних робіт за прейскурантом цін та за розцінками, але при цьому заробітна плата на повина бути меншою за 120 грн.
На підприємстві досить велика плинність кадрів, оскільки підприємство проводить омолодження свого персоналу. За 2006 рік на підприємстві прийнято на роботу 66 технічних службовців та робітників, в той час як звільнено 119 осіб. Тобто підприємство використовує лише ті кадри і професії, які дійсно потрібні.
Загалом станом на 01.01.2007р. на підприємстві працювало 242 особи не зв’язані з управлінням (професіонали, фахівці, технічні службовці та робітники).

19. Управлінський персонал
Управлінський персонал ДП «Кременецький лісгосп» – це працівники, трудова діяльність яких спрямованана на виконання конкретних управлінських функцій. Управлінський персонал зайнятий переважно розумовою та інтелектуальною діяльністю.
Склад управлінського персоналу відображено в наступній таблиці.
Склад управлінського персоналу
Таблиця 3
Середній вік управлінського персоналу становить від 36 до 55років – 54 особи.
Щодо освіти, то 25 чоловік мають повну вищу профільну, 44 професійно-технічну профільну, 1 особу повну вищу непрофільну, 7 чоловік непрофільну професійно-технічну та 14 чоловік середню. 6 осіб керівного складу навчаються без відриву від виробництва.
Стаж роботи: менше 3 років – 24 особи; від 3 до 10 років – 36 чоловік; більше 10 років – 31 особа.
Яскраво вираженої чи загально прийнятої системи стимулювання праці управлінських працівників на ДП «Кременецький лісгосп» не застосовується, проте існує система преміюваня.
20. Кадрова політика підприємства
На ДП «Кременецький лісгосп» реалізація цілей і завдань управління персоналом здійснюється через кадрову політику.
Кадрова політика – це сукупність принципів, методів і форм організаційного механізму з формування, відтворення, розвитку і використання персоналу, створення оптимальних умов праці, її мотивації та стимулювання.
На підприємстві діє закрита кадрова політика, тому що огранізація орієнтується на залучення нового персоналу тільки нижчого посадового рівня, а заміщення проводиться лише за рахунок працівників організації. Щодо фахівців та робітників, то цими видами професій забезпечує Кременецький лісоколедж.
Тому кадрова політика формує:
вимоги до робочої сили на стадії її найму
(освіта, стать, рівень спеціальної підготовки);
відношення до “капіталовкладень” в робочу силу, до цілеспрямованого впливу на розвиток персоналу;
відношення до характеру підготовки нових працівників, перепідготовки і підвищення рівня їх кваліфікації.
Основна мета – своєчасне забезпечення оптимального балансу процесів комплектування, збереження персоналу, його розвитку відповідно до потреб підприємства, вимог діючого законодавства та стану ринку праці.
- принципи відбирання та наймання працівників
Набір починається з пошуку кандидатур на заміщення вакантних місць відповідно до їх вимог та створення відповідного резерву кандидатів на всі посади та робочі місця.
Набір персоналу проводиться через систему зовнішнього ринку:
державні центри зайнятості, регіональні біржі праці;
комерційні підприємства та організації по працевлаштуванню;
публікація оголошень у пресі, через радіо і телебачення;
залучення випускників Кременецький лісоколеджу.
Процес підбору кандидатів і вивчення відповідності їх функціональним обов’язкам передбачає:
аналіз заяв на конкретні робочі місця;
вивчення документації та інформації з попереднього місця роботи;
співбесіду з кандидатом;
проведення в разі необхідності анкетного опитування та тестування.
На підприємстві працює 7 молодих спеціалістів за направленням.
Після цього з бази даних вибираються підходящі претенденти на роботу, і здійснюється процес їх оформлення на робоче місце (складання характеристики, відкриття особової справи, ознайомлення з умовами та оплатою праці, укладання контракту, видання наказу щодо прийому на роботу). Після чого працівнику надається випробний термін.
- підвищення кваліфікації кадрів
Станом на 01.01.2007 року навчалось без відриву від виробництва 14 осіб у ВНЗ 3-4 рівня акредитації.
Підвищення кваліфікації проводить в різних ВНЗ України, за багатьма спеціальностями, переважно управлінського характеру. За останні 5 років підвищили кваліфікацію 18 осіб.
21. Організація і культура управлінської праці
Професійна робота будь-якого працівника пов’язана з дотриманням етичних норм, правил поведінки і взаємовідносин з колегами, підлеглими, клієнтами та партнерами. Дотримання етики ділових відносин є одним із основних критеріїв оцінки професіоналізму як окремого працівника, так і організації вцілому.
Етичні норми службових відносин на ДП «Кременецький лісгосп» грунтуються на загальнолюдських цінностях, нормах і правилах поведінки, але мають деякі особливості:
етичну оцінку як внутрішноьї, так і зовнішньої політики організації вцілому;
моральні принципи членів організації;
моральний клімат у колективі;
норми ділової етики.
Керівники організації відповідають за реалізацію професійних можливостей працівників, їх кар’єру, а значить – за соціальний статус. Через що, постійно надають лише позитивний праклад своїм підлеглим. Головною заслугою є повага, яку керівники змогли сформувати в колективах, через що останні є досить дружніми.
Крім того у керівників, як зазначають самі працівники, висока культура праці, що є беззаперечним прикладом для наслідування.
Таким чином, управлінська праця на підприємстві має на меті знати, які норми складаються в колективі, тому що від їх якості залежить робота організації. Головне завдання полягає в тому, щоб працівників сприймали не як робочу силу, а як особистість з однаковими правами та гідністю, як і керівників, а трудові відносини формувались як партнерство.
Організація управління підприємством галузі лісового господарства передбачає забезпечення основних функцій:
загальне керівництво;
підбір, розміщення, підготовку і підвищення культурно-технічного рівня кадрів;
технологічне керівництво;
оперативне управління і контроль за якістю продукції і робіт;
матеріально-технічне забезпечення і виробничо-технічне обслуговування;
організація збуту продукції;
облік діяльності і фінансових результатів.
На ДП «Кременецький лісгосп» всі організаційні функції виконуються на високому рівні, створені необхідні умови для управління діяльністю, підібрано грамотних керівників виробничих підрозділів.
22. Шляхи підвищення ефективності управлінської праці
Для підвищення ефективності управлінської праці необхідно пред’являти високі вимоги до керівників і апарату управління господарством. Від них вимагається постійно підвищувати рівень економічної роботи, зміцнювати трудову і договірну дисципліну, забезпечувати кваліфікований економічний аналіз діяльності підприємства, найбільш повно виявляти та використовувати резерви підвищення ефективності діяльності господарства. В цих цілях слід ширше використовувати методи економічного стимулювання управлінського апарату. Також слід звернути увагу на підвищення клімату у колективі та норм ділової поведінки.
23. Технічні засоби управління: електронні цифрові обчислювальні машини, телефони, телеграфи і радіозв’язок, факси
Ефективне управління сучасним виробництвом неможливе без застосування сучасної електронної техніки. В розпорядженні підприємства є 31 комп’ютер, частина з яких об’єднана мережу, а також стільки ж принтерів, 8 сканерів, 2 ксерокопіювальні машини. Для оперативного зв’язку з головними спеціалістами та найбільш необхідними працівниками закуплено 20 мобільних телефонів. Для оперативної передачі і відповідно отримання різних документів в господарстві є факс.
24. Апаратура збирання, формування і передачі інформації
Як згадувалось у попередньому розділі в господарстві є набір необхідних технічних засобів для збирання, систематизації і передачі необхідної для управління інформації. Для бухгалтерської звітності і статистичної інформації з допомогою мережі комп’ютерів ведеться бухгалтерський облік з допомогою програми 1С проф..6. Передача інформації по мірі необхідності по мережі Інтернет або факсом. Оперативна господарська інформація може також збиратись і передаватись в різні інстанції диспетчером по телефону.
25. Підготовка і прийняття, облік і контроль виконання рішень
Стратегічні для господарства рішення приймаються керівником підприємства. В їх підготовці приймають участь всі провідні спеціалісти управлінської ланки за обов’язковою участю керівника. Відповідно ці рішення обгрунтовуються у виробничій програмі підприємства Це визначення стратегії розвитку підприємства, розподіл чистих прибутків і т.п.. Рішення приймаються шляхом відкритого обговорювання управлінським апаратом та затверджуються керівником.
Оперативні господарські рішення приймаються керівником за погодженнями з головними галузевими спеціалістами. Готовляться такі рішення виходячи з господарської необхідності або за поданням головних спеціалістів, або особисто за розпорядженням директора. Вони також оформлюються протоколом юристом підприємства.
Обліком прийнятих рішень займається юрист господарства, їх кількість та зміст відображена в Книзі наказів. Контроль за їх виконанням переважно бере на себе керівник підприємства (лісництв), рідше ця функція доручається головним спеціалістам. Про строки їх виконання керівнику нагадує юрист.