3.3. Запровадження випуску пива ВАТ „Рівень” в алюмінієвих банках як засіб диференційованого маркетингу
Упаковка багато значить для виробника товару, бо вона є одним із основних засобів привертання уваги споживача та створення довіри до товару. Покупця готують до покупки за допомогою різних заходів (рекламування, персональний продаж, стимулювання попиту тощо), але найчастіше примушує його щось вперше купити саме вдала упаковка. Якщо куплене сподобається, покупець надалі шукатиме тільки таку упаковку, бо вона створює так необхідні виробнику асоціації товаром та із самим виробником [35, с.263]..
Мета упаковки — привернути увагу людини і водночас примусити її довіряти тому, що знаходиться всередині. Упаковкою є все те, що не є товаром. Але більшість упаковок товарів — це передовсім гармонічна єдність матеріалу, інформації і тари. Роль кожної складової є дуже важлива. Дуже часто саме упаковка породжує нові потреби, бо без неї ніхто не звертав би уваги на товари і не споживав їх. З погляду філософії, упаковка — це виражальний засіб і засіб передавання знань. Ознайомити з товаром і допомогти швидко прийняти рішення щодо його купівлі — ось завдання, яке виконує упаковка, одночасно приховуючи та демонструючи товар. Демонстрація — це її очевидна функція. Але фахівці наголошують на іншому — на задоволенні, яке покупець отримує від товару. Зрозуміло, що це задоволення починається з упаковки. Гарна або якась особливо зручна упаковка надає впевненості в тім, що й сам товар також добрий. Відтак покупець не витрачає багато часу й розумових зусиль, щоб прийняти рішення про його купівлю. Упаковка діє на підсвідомому рівні і породжує емоційний відгук з боку покупця [35, с.263].
Виробники пива використовують такі види упаковки для зберігання і транспортування своєї продукції: скляні пляшки, ПЕТ-пляшки, КЕГи і металеві банки. Структуру ринку пива пива в Україні за упаковкою показано на рисунку 3.1. Як видно з рисунка, найбільшою є частка пива у скляній тарі: 51,3 % і 47,4 % відповідно у 2005 і 2006 році. На другому місці знаходиться упакування в ПЕТ-тару: 37 % і 40 % у 2005 і 2006 році відповідно. Далі йде пиво в КЕГах: 10 % і 9,8 % відповідно у 2005 і 2006 роках. І останнє місце посідає пиво, розлите в металеву тару: 1,7 % і 2,8 % відповідно у 2005 і 2006 роках.
Таким чином, лідером серед упаковки пива все ще залишається скляна пляшка. Перевагою скляної тари є те, що скло не вступає в реакцію з пивом і не псує його смакових властивостей, а також можливість її повторного використання. Проте недоліками скляної тари є незручність транспортування через наявність склобою, а також порівняно високі ціни на скляну пляшку.
Високий приріст частки ринку пива демонструє ПЕТ-тара, що дозволило їй значно наблизитись до позицій скляної тари. Це зумовлено, насамперед, такими перевагами ПЕТ-упаковки як відносна дешевизна і зручність при транспортуванні. Проте дуже вагомим недоліком ПЕТ-тари є те, що вона має властивість всту-
Рис. 3.1. Структура ринку пи- пати у взаємодію з пивом, створюючи тим са-
ва України за упаковкою, % мим неприємний присмак напою, причому
новоутворені сполуки не можна назвати кори-
сними для організму людини. Варто зазначити, що у Європі та інших розвинених країнах розлив пива у ПЕТ-тару і взагалі відсутній.
Хоча частка ринку баночного пива є дуже низькою, проте саме у цьому сегменті відбувається найбільший приріст. Зростання пива в сегменті банки в 2007 році склало більше 40 %, а в 2008 році – близько 28 % , що свідчить про збільшення популярності даного виду упаковки серед споживачів. Така тенденція пов'язана з тим, що алюмінієва банка є оптимальною тарою з точки зору збереження смакових якостей пива — вона не пропускає ультрафіолет і в неї не проникає кисень. Алюмінієва банка — зручне упакування, яке не б'ється при транспортуванні. Крім того, пиво в банці швидко охолоджується. Саме ці якості високо цінують споживачі з усього світу.
Розподіл пива ВАТ „Рівень” за упаковкою має наступний характер. Найбільшу частку займає скляна пляшка місткістю 0,5 л. На другому місці знаходиться пиво, розлите в КЕГи. Найменшою є частка пива, упакованого в ПЕТ-тару. Існує тенденція до збільшення частки ПЕТ-упаковки, а також значне сезонне коливання попиту на пиво в КЕГах.
Провівши маркетингові дослідження ринку пива та проаналізувавши діяльність ВАТ „Рівень”, пропонується запровадити на ВАТ „Рівень” упакування пива у алюмінієву банку місткістю 0,5 літра.
Запровадження цієї інновації дозволить підприємству провести диференціацію своєї діяльності, залучивши до споживання своєї продукції нові сегменти споживачів, і, тим самим, підвищити конкурентоспроможність як продукції ВАТ „Рівень”, так і самого підприємства.
У алюмінієву банку планується розливати пиво преміум-класу, а саме „Рівень Преміум”. В подальшому також можна упаковувати у банки й інші сорти пива ВАТ „Рівень”, такі як „Рівень Міцне”, „Бергшлосс” та ін.
Пиво в алюмінієвій банці зорієнтоване на задоволення попиту споживачів із середніми і вище середнього доходами як на мешканців міста і області, так і гостей, в першу чергу туристів. Особливі надії покладаються на 2012 рік, коли очікується приплив футбольних вболівальників і туристів в Україну. Вчасно запровадивши технологію по розливу пива у алюмінієву банку, ВАТ „Рівень” може сподіватися на значний приріст попиту на свою продукцію, беручи до уваги те, що закордонні туристи чи ненайбільше полюбляють пиво саме у банці.
Як зазначалося вище, пиво „Рівень Преміум” в алюмінієвій банці буде зорієнтоване переважно на сегмент покупців із середніми доходами, а тому ціна „Рівень Преміум” в алюмінієвій банці місткістю 0,5 літра буде становити 3,3 грн.
Прогнозні обсяги виробництва і реалізації пива „Рівень Преміум” в алюмінієвій банці місткістю 0,5 л. наведено в таблиці 3.2.
Таблиця 3.2
„Прогнозні обсяги виробництва і реалізації пива „Рівень Преміум”
в алюмінієвій банці місткістю 0,5 л., тис. шт.”
Як видно з таблиці, протягом 1-го року прогнозні обсяги виробництва і реалізації пива „Рівень Преміум” в алюмінієвій банці становитимуть 1200000 штук. Такий невеликий обсяг можна пояснити тим, що протягом 1-го року новинка ще не буде широко розповсюджена і загальновідома.
Спочатку планується здійснювати її продаж у м. Рівному, а саме безпосередньо завдяки власній торгівельній мережі і, співпрацюючи з основними оптовими споживачами продукції ВАТ „Рівень”, а саме з мережею супермаркетів „Вопак”, „Літа”, „Велика кишеня”, „Метро” і т. д. В подальшому планується продавати „Рівень Преміум” в алюмінієвій банці по всій території Рівненської області і в сусідніх з нею областях. У перспективі також планується вихід як нової, так і традиційної продукції ВАТ „Рівень” на ринок Білорусі і Польщі.
Подальший ріст попиту на пиво в банці буде пов’язане з ростом популярності цієї продукції, а також часткової відмови споживачів від ПЕТ-тари у зв’язку з її неекологічністю і усвідомлення ними справжньої переваги пива саме в алюмінієвій банці. На популярність банки як упакування для пива чинитиме вплив „рух” України в Європи, в першу чергу через прийняття європейських стандартів.
Ріст популярності алюмінієвої банки як упаковки для пива змусить ВАТ „Рівень” збільшити кількість сортів пива, що будуть розливатися у алюмінієву банку. Як наслідок, через 4 роки прогнозні обсяги виробництва і реалізації пива ВАТ „Рівень” в алюмінієвій банці становитимуть близько 3 млн. штук, що дозволить використовувати обладнання з розливу пива в банку майже на повну потужність.
4.2. Машини та устаткування
Для розливу пива в алюмінієву банку ВАТ „Рівень” необхідно придбати відповідне обладнання. Саме таким обладнанням є лінія з розливу пива у алюмінієву банку місткістю 0,5 л. італійської фірми ВЕМЕСО.
Технічні характеристики обладнання ВЕМЕСО наступні:
жестяна алюмінієва банка місткістю 0,5 л.;
завальцювальна пробка 211/212;
маркування продукції – неконтактне;
групова упаковка в плівку на лоток TRAY – кількість банок в груповій упаковці 4х6;
номінальна потужність – 3000 банок/год.;
система живлення на вході - TNC 3 PEN 230/400 50 Hz.
Лінія з розливу пива у алюмінієву банку фірми ВЕМЕСО показано на рисунку 4.2.
INCLUDEPICTURE "бізплан/Bemeco%20-%20линии%20розлива%20газированных%20и%20негазированных%20пищевых%20жидкостей.files/bemeco_2.gif" \* MERGEFORMATINET
Рис. 4.2. „Лінія з розливу пива у алюмінієву банку місткістю 0,5 л. фірми ВЕМЕСО (Італія)”
Це обладнання представлене у наступній комплектації і процесом операцій:
полуавтоматичний депалетайзер;
ополіскувач;
наповнення і завальцювання;
рентгенний контроль наповненої банки;
переворот банки;
тунельний пастеризатор;
обдування дна банки;
зворотний переворот банки;
транспортери банок;
центральна змазка транспортних ланцюгів;
автоматичний упакувальник для упаковки в лотки з плівкою;
транспортер упаковок;
напівавтоматична обмотка піддона;
центральна електрошафа.
Планується придбати дане обладнання, що вже було у користуванні. Рік виготовлення – 2002. Термін корисного використання – 15 років. Продавець – дніпропетровська фірма „Вітмас”. Вартість придбання (в т.ч. витрати на транспортування і монтаж) становлять 200 тис. грн.
Сировина, матеріали і комплектуючі вироби
Змінні витрати (сировина, матеріали і комплектуючі вироби) на виробництво одиниці продукції („Рівень Преміум” в алюмінієвій банці місткістю 0,5 л.) наведені в таблиці 4.1.

Таблиця 4.1
„Змінні матеріальні витрати на виробництво одиниці продукції
(„Рівень Преміум” в алюмінієвій банці місткістю 0,5 л.), грн.
Як видно з таблиці 4.1, змінні матеріальні витрати на виробництво одиниці продукції становитимуть 2,04 грн.
Основними постачальниками сировини і матеріалів будуть:
алюмінієву банку і пробку 211 постачатиме ТД „Екотрейд” (м. Київ);
плівку постачатиме ЗАТ ВК „Лілея” (м. Тернопіль);
постачання лотка TRAY здійснюватиме ТОВ „Екосвіт” (м. Львів).
Слід зазначити, що з такими постачальниками як ЗАТ ВК „Лілея” (м. Те-рнопіль) і ТОВ „Екосвіт” (м. Львів) контакти вже налагоджені, оскільки ВАТ „Рівень” вже є їхнім споживачем. Що стосується постачальника алюмінієвих банок і пробок, то найближчим часом із ТД „Екотрейд” (м. Київ) планується укласти 2-річний контракт.
Ще однією складовою змінних витрат на виробництво продукції є витрати на електроенергію, постачальником якої для ВАТ „Рівень” виступає ВАТ „Ей-І-Ес Рівнеенерго” (м. Рівне).
Розрахунок змінних витрат електроенергії на одиницю продукції наведено в таблиці 4.2.
Таблиця 4.2
„Розрахунок змінних витрат електроенергії на одиницю продукції”
Як видно з таблиці 4.2, питомі витрати електроенергії на розлив однієї банки пива місткістю 0,5 л. становитимуть 0,0192 грн.
Таким чином, змінні витрати на виробництво одиниці продукції становитимуть суму витрат на сировину, матеріали і комплектуючі та витрат на електроенергію:
ЗмВ1 = 2,34 + 0,0192 = 2,3592 грн./од. (4.1)
Розрахунок амортизаційних відрахувань
Для того, щоб визначити річні амортизаційні відрахування, необхідно знати балансову вартість обладнання і норму амортизації.
Балансова вартість обладнання становить 200 000 грн.
Тривалість років до завершення корисного використання обладнання – 8.
Метод нарахування амортизації – прямолінійний.
Тоді норма амортизаційних відрахувань становитиме 1/8 або 12,5 %.
Виходячи з цього, можна визначити річні амортизаційні відрахування як добуток балансової вартості і норми амортизації:
АВр= 200000 * 0,125 = 25000 грн. (4.2)
Тоді квартальні амортизаційні відрахування становитимуть:
АВкв = 25000 / 4 = 6250 грн. (4.3)
Виробничі та невиробничі приміщення
Зважаючи на те, що лінія з розливу пива в алюмінієву банку не є великогаба-ритною і ВАТ „Рівень” має у своєму розпорядженні достатньо вільної площі для встановлення даного обладнання, то потреби у будівництві чи оренді виробничих площ не виникає. Лінію з розливу пива в алюмінієву банку планується розмістити у розливному цеху поряд з іншими лініями по розливу пива. Амортизаційні витрати і витрати по утриманню виробничих приміщень планується розподілити між різними видами продукції (залежно від упакування) пропорційно до обсягів виробництва.
5.2. Потреба в персоналі

Для обслуговування лінії по розливу пива в алюмінієві банки знадобиться залучити протягом першого і другого років – 2-х робітників, протягом третього – 3-х робітників. Залучення працівників буде здійснюватись на конкурсній основі.
Оскільки у ВАТ „Рівень” виникає потреба у додатковому залученні трудових ресурсів, то необхідною умовою виступає розрахунок витрат, пов’язаних з утриманням цих робітників. Даний розрахунок наведено в таблиці 5.1.
Таблиця 5.1
„Розрахунок витрат на утримання персоналу для обслуговування лінії з розливу пива в алюмінієві банки”
Таким чином, витрати на утримання персоналу для обслуговування лінії з розливу пива в алюмінієві банки становитимуть: у 1-й рік - 52992 грн., у 2-й рік – 56966 грн., у 3-й рік – 96875 грн.
6.1. Стратегія фінансування
Фінансовий план відображає механізм повернення вкладених коштів за рахунок надходження коштів від основної діяльності виробничого підприємства. Для того, щоб запровадити у виробництво лінію з розливу пива у алюмінієві банки, необхідно залучити грошових коштів у розмірі 200 000 грн. Оскільки ВАТ „Рівень” на теперішній час не має змоги профінансувати цей проект за рахунок власних акумульованих ресурсів, то доцільно взяти середньостроковий банківський кредит терміном на 3 роки. Відсоткова ставка за кредит становитиме 20 %, відсотки будуть нараховуватись поквартально. Кредит планується виплачувати рівновеликими частинами протягом 2009-2011 рр. щоквартально. Дані про кредитні виплати за період 2009-2011 рр. наведені в таблиці 6.1.
Таблиця 6.1
„Кредитні виплати ВАТ „Рівень” за період 2009-2011 рр., тис. грн.”
Як видно з таблиці 6.1, протягом 2009 і 2010 років ВАТ „Рівень” здійснить кредитних виплат на суму 119,73 тис. грн., щорічно, а протягом 2011 року – 119,71 тис. грн., що в сумі дасть виплат по погашенню боргу і його обслуговуванню 359,17 тис. грн.
6.2. План доходів і витрат
Прогнозний план доходів і витрат за проектом впровадження у виробництво лінії з розливу пива в алюмінієві банки за 2009-2011 рр. наведено в таблиці 6.2.
Як видно з таблиці 6.2, дохід від реалізації продукції ВАТ „Рівень” (пива в алюмінієвих банках) за 2009 рік складе 3960 тис. грн., у 2010 році – 5280 тис. грн., у 2011 році – 6600 тис. грн. Чистий дохід у 2009 році становитиме 3102 тис. грн., у 2010 році – 4136 тис. грн., у 2011 році – 5170 тис. грн. Загальні змінні витрати становитимуть у 2009 році 2471 тис. грн., у 2010 році – 3294,7 тис. грн., у 2011 році – 4118,4 тис. грн. Постійні витрати у 2009 році становитимуть 209,75 тис. грн., у 2010 році – 216,7 тис. грн., у 2011 році - 260,59 тис. грн. Чистий прибуток у 2009 році складе 315,94 тис. грн., у 2010 році – 468,45 тис. грн. і в 2011 році – 593,25 тис. грн.
Таблиця 6.2
„Прогнозний план доходів і витрат за проектом впровадження у виробництво
лінії з розливу пива в алюмінієві банки за 2009-2011 рр., тис. грн.”
6.3. План руху грошових коштів
План руху грошових коштів за проектом впровадження у виробництво лінії з розливу пива в алюмінієві банки за 2009-2011 рр. наведено в таблиці 6.3.
Як видно з таблиці 6.3, чистий рух ГК від операційної діяльності за 2009 рік становитиме 418,32 тис. грн., за 2010 рік – 560,12 тис. грн., за 2011 рік – 684,92 тис. грн. Чистий рух ГК від інвестиційної діяльності за 2009 рік становитиме – 200 тис. грн. Чистий рух ГК від фінансової діяльності за 2009 рік становитиме 133,33 тис. грн., за 2010 рік – - 66,67 тис. грн., за 2011 рік – - 66,66 тис. грн.
Чистий рух ГК від за 2009 рік становитиме 351,65 тис. грн., за 2010 рік – 493,45 тис. грн., за 2011 рік – 618,26 тис. грн.
Таблиця 6.3
„Прогнозний план руху грошових коштів за проектом впровадження у виробництво лінії з розливу пива в алюмінієві банки за 2009-2011 рр., тис. грн.”
Примітки:
* - припустимо, що готівка від покупців надходитиме одразу після відвантаження їм продукції;
** - видатки показуються у дужках;
*** - припускаємо, що розрахунки з постачальниками будуть здійснюватись одра-зу після відвантаження ними продукції
**** - сюди входять ВОП, ВСЗ, загальноцехові та інші операційні витрати.
6.4. Оцінка ефективності проекту
Для оцінки ефективності проекту по впровадженню у виробництво лінії з розливу пива в алюмінієві банки зведемо доходи і витрати по роках в таблицю 6.4. Приймаємо дисконтовану ставку на рівні 0,2, що відповідає прогнозному рівню інфляції.
Таблиця 6.4
„Розрахунок чистої теперішньої вартості проекту по впровадженню у виробництво лінії з розливу пива в алюмінієві банки”
Як видно таблиці 6.4 і рисунка 6.1, ЧТВ проекту становить 1209,9 тис. грн, а оскільки ЧТВ > 0, то проект є ефективним і його доцільно запровадити.
Як видно з таблиці 6.4, вже протягом 1-го року експлуатації зведений прибуток перевищить суму інвестицій. Тому термін окупності становить:
То = 200 / 406,5 * 12 = 6 місяців (6.1)