2 АНАЛІЗ ОСОБЛИВОСТЕЙ ОХОРОНИ ПЕРИМЕТРА
Територія об'єкту має свої межі. Лінію в плані, що обмежує відособлену територію об'єкту, називають периметром. Ця лінія часто збігається з лінією огорожі навколо об'єкту. На місцевості вона може бути виділена іншим способом, наприклад, межамі, валами, ровами, канавами, зеленими насадженнями. Іноді для її позначення використовують попереджувальні знаки: прикордонний знак ("прикордонний стовп"), знаки "приватні володіння", "територія, що охороняється", і тому подібне У інших випадках лінія периметра об'єкту може бути зовсім не позначена на місцевості. Але вона все одно існує (на плані, в будівельній документації, в правових документах).
Основне призначення охорони об'єкту полягає в недопущенні несанкціонованого проходу або проїзду на його територію окремих людей або групи осіб. І охорона об'єкту починається з охорони його периметра. Інше призначення охорони полягає в забезпеченні вільного проходу або проїзду на територію об'єкту осіб, яким це дозволено. Цілком очевидно, що охорона периметра завжди поєднується з контролем і управлінням доступом. Ступінь захисту об'єкту повинен бути адекватному ступеню загроз, які можуть наступити унаслідок несанкціонованого проникнення сторонніх осіб на об'єкт.
Загроза стає явною, коли потенційним порушником зроблена спроба несанкціонованого проникнення на об'єкт. Для визначення моменту цієї події і служить охоронна сигналізація периметра.
2.1. Проблеми вибору систем охоронної сигналізації периметра
2.1.1. Фактори, які слід враховувати при проектуванні систем
При проектуванні систем захисту периметра об'єкту необхідно враховувати безліч істотних чинників. До них відносяться: призначення
об'єкту; його територіальне розташування; кліматичні умови; ступінь пересіченості місцевості; конфігурація периметра об'єкту; наявність і типи огорож по периметру; наявність під'їзних шляхів і доріг; тип і конструктивні особливості воріт, хвірток, проходів; розташування джерел електроенергії; наявність і місце розташування служби охорони; наявність засобів контролю і управління доступом; наявність засобів телевізійного спостереження; можливість і способи сполучення з ними. Такі відомості необхідні для визначення найбільш небезпечних напрямів проникнення на об'єкт і вибирання відповідних засобів захисту.
Найкращий спосіб збору необхідних відомостей — це проведення технологічного обстеження периметра об'єкту. Подібне дослідження повинне передувати решті всіх проектних робіт. В ході обстеження важливо оцінити можливі способи скритного проникнення на об'єкт і визначити види і ступінь збурення середовища при спробі такого проникнення.
Середовищем збурення може бути огорожа або земля, в яких виникають вібрації. Середовищем можуть служити температурні поля, в яких з'являються неоднорідності із-за присутності людини. Нею може бути відкритий простір, в якому можна штучно створити електромагнітне поле або хвилю, що дозволяє сприйняти збурення від вторгнення. Від визначення виду середовища значною мірою залежить вибирання тих або інших засобів виявлення спроб вторгнення.
2.1.2. Властивості середовища розповсюдження збурень
Як приклад розглянемо механічне середовище - огорожу. При спробі вторгнення на неї виявляється така дія: поштовхи і глухі удари при спробі того, що перелазить і клацання або короткі удари при спробі викусити дріт металевої сітки, відігнути прут ґрат або відірвати дошку від огорожі. Характер збурень (вібрацій) різний, як і різні механічні властивості огорож в даному прикладі.