ДОСЛІДЖЕННЯ ТРУДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ МЕНЕДЖЕРІВ З ДОПОМОГОЮ ФОТОГРАФІЇ РОБОЧОГО ЧАСУ
Мета роботи: Вивчення трудових процесів менеджерів різних рівнів управління і розробка рекомендацій з вдосконалення функціональних обов’язків управлінців.
Зміст роботи:
1. Вивчення затрат і втрат робочого часу менеджером відповідного рівня на основі наведених спостережних листів фотографії робочого часу (ФРЧ) (табл. 1, табл. 2, табл. 3).
2. Обробка результатів ФРЧ:
2.1. Визначення тривалості кожної категорії робочого часу.
2.2. Присвоєння кожному виду робочого часу певного індексу (за прийнятою індексацією).
2.3. Складання зведення однойменних затрат і втрат часу, яке полягає в групуванні індексів і визначенні сумарної тривалості кожної категорії робочого часу (результати зведення представляються в табл. 4).
2.4. Визначення питомої ваги кожної категорії затрат і втрат робочого часу.
3. Висновки про використання робочого часу менеджером. Розробка рекомендацій зі зменшення витрат і втрат робочого часу менеджером відповідного рівня.
Порядок виконання роботи:
1. Викладач коротко пояснює студентам особливості вивчення робочого часу методом ФРЧ.
2. Кожен студент отримує індивідуальне завдання: спостережні лист ФРЧ менеджера відповідного рівня (табл. 1, 2, 3) згідно з отриманим варіантом. Спостережних листів повинно бути мінімум 3, що дозволить досліджувати використання робочого часу менеджером низової, середньої та вищої ланок управління (наприклад, майстра, начальника цеху т віце-президента з питань виробництва).
3. Студент визначає тривалість кожної категорії затрат і втрат часу присвоює кожному виду певний індекс (підготовчо-заключний – ПЗ; оперативний – ОП; час на обслуговування робочого місця – ОРМ; перерви на відпочинок і особисті потреби – ПВ; втрати часу з організаційно-технічних причин – ВОТП; втрати часу через порушення технологічної і трудової дисципліни – ВПД тощо). Так заповнюються табл. 1, 2, 3.
4. Зведення однойменних затрат і втрат часу менеджером відповідного рівня оформляється у вигляді табл. 4. Студент групує індекси і визначає сумарну тривалість кожної категорії затрат часу.
Таблиця 1
Спостережний лист ФРЧ віце-президента з виробництва
Продовження таблиці 1
Таблиця 2
Спостережний лист ФРЧ начальника механічного цеху
Продовження таблиці 2
Таблиця 3
Спостережний лист ФРЧ майстрів механічному цеху
Таблиця 4
Зведення витрат і втрат робочого часу менеджером відповідного рівня
5. Питома вага кожної категорії витрат (втрат) робочого часу визначається за формулою:
EMBED Equation.3 (1)
де Ткат – це тривалість певної категорії затрат (втрат) робочого часу, хв.; Тр.д. – це тривалість робочого дня, хв.
Висновки
На кожному підприємстві існують певні затрати і втрати робочого часу працівниками різних рівнів. В даній практичній роботі ми визначали витрати і втрати робочого часу менеджерами трьох рівнів: віце-президента з питань виробництва, начальника механічного цеху та майстра у механічному цеху.
З отриманих результатів дослідження можна зробити наступні висновки:
Найбільші витрати робочого часу припадають на оперативний час (52,6-74,8%) в залежності від рівня менеджера.
При виконанні підготовчо-заключного етапу найбільші втрати зазнає начальник механічного цеху (22%). Для зменшення цих втрат пропоную підвищити технічний рівень управління.
При використанні часу на обслуговування робочого місця найбільших витрат зазнає віце-президент з питань виробництва (3,3%).
При використанні робочого часу виникають втрати з організаційно-технічних причин. Найбільший відсоток вони становлять у начальника механічного цеху 30%. З метою зменшення цих втрат пропоную покращити організацію управлінської праці. Організація праці в апараті управління грунтується на розробці комплексу регламентів, які визначають місце і роль кожного структурного підрозділу в апараті управління та кожного працівника в системі управління: порядок взаємозв'язків між ними; норми взаємовідносин усередині апарату управління; форми впливу на діяльність об'єкта управління; способи контактів з навколишнім середовищем. Організація управлінської праці як система є результатом упорядкованої діяльності іневід'ємною складовою управління. Безпосередньою метою управління працею є координація спільних зусиль колективу і забезпечення погоджених дій його членів, спрямованих на досягнення конкретних запланованих результатів.
При використанні часу витрати через порушення трудової дисципліни найбільшими є начальника механічного цеху (1,8%). Для зменшення даних втрат пропоную покращити управлінську працю і психологічний клімат у колективі.
Рівень організації праці персоналу можна визначити і за коефіцієнтами: використання фонду робочого часу, кваліфікації працівників та ін.
Високий організаційний ефект від колективної діяльності можуть забезпечити: узгодження цілей і засобів діяльності учасників, синхронізація їхніх зусиль, правильний підбір і розстановка кадрів, диспетчеризація і комп'ютеризація виробництва, підвищення кваліфікації працівників з питань раціональної організації праці тощо.
Економії часу менеджерів можна досягти тоді, коли організувати його роботу так, щоб йому не доводилося декілька разів повертатись до неї. Внаслідок того, що на багатьох підприємствах немає чіткого регламенту роботи менеджерів, у них дуже незначна частка особистої роботи без участі підлеглих або інших відвідувачів, коли вони зайняті прогнозуванням основних напрямів розвитку виробництва і творчим пошуком альтернативного розв'язання проблем, що виникають.