Автомат Калашникова, ручний кулемет Калашникова.
Призначення, бойові властивості
та загальна будова автомата (кулемета).
На озброєнні механізованих підрозділів знаходиться автомат Калашникова АК-74 та кулемет Калашникова РПК-74.
5,45 мм автомат Калашникова є індивідуальною зброєю, а 5,45 мм кулемет Калашникова є зброєю стрілецького відділення. Вони призначені для ураження живої сили і вогневих засобів противника. Для ураження живої сили противника в рукопашному бою до автомата приєднується багнет-ніж. Для стрільби і спостереження в умовах звичайної нічної освітленості до автоматів АК74Н, АКС74Н і кулеметів РПК74Н, РПКС74Н приєднується нічний стрілецький приціл універсальний (НСПУ).

Для стрільби із автомата (кулемета) застосовуються патрони зі звичайними кулями (зі стальним осереддям) ЛПС, трасуючими кулями Т-46, холості патрони..
Із автомата (кулемета) ведеться автоматичний або одиночний вогонь. Автоматичний вогонь є основним видом вогню: він ведеться короткими (до 5 пострілів) і довгими (із автомата – до 10 пострілів, із кулемета – до 15 пострілів) чергами і безперервно. Подача патронів при стрільбі проводиться із коробчастого магазину ємністю: для автомата – 30 патронів, для кулемета – на 45 патронів.

Бойові властивості.

з/п
Показник
АКМ
АК-74
РПК-74

1.
Калібр (мм)
7,62
5,45
5,45

2.
Прицільна дальність (м)
1000
1000
1000

3.
Дальність прямого пострілу (м) %
- по грудній фігурі (50 см висотою)
- по ростовій фігурі (150 см висотою)

350
525

440
625

460
640

4.
Бойова швидкострільність (постр\хв.)
- одиночним вогнем
- автоматичним вогнем

40
100

40
100

50
150

5.
Темп стрільби (постр\хв)
600
600
600

6.
Початкова швидкість кулі (м\с)
715
900
960

7.
Дальність на якій зберігається убивча дія кулі (м)
1500
1350
1350

8.
Максимальна дальність польоту кулі (м)
3000
3150
3150

9.
Вага (кг)
3,6
3,6
5,46

10.
Ємність магазину (шт)
30
30
45

11.
Вага патрону (г)
16,2
10,2
10,2

12.
Вага кулі із стальним осереддям (г)
7,5
3,4
3,4


Загальна будова.

Автомат (кулемет) Калашникова складається з наступних основних частин та механізмів:
ствола зі ствольною коробкою, прицільним пристроєм, прикладом та пістолетною рукояткою;
кришки ствольної коробки;
затворної рами з газовим поршнем;
затвора;
зворотного механізму;
газової трубки зі ствольною накладкою;
ударно-спускового механізму;
цівки;
магазина.
Крім того, у автомата є дулове гальмо-компенсатор і багнет-ніж, а у кулемета – полум’я-гасник та сошки.
В комплект автомата (куле-мета) входить: приладдя, ремінь і сумка (у кулемета 2 сумки) для магазинів. В комплект автомата (кулемета) зі складним прикла-дом також входить чохол для автомата (кулемета) з кишенею для магазину, а в комплект авто-мата (кулемета) з нічним приці-лом входить також нічний стрі-лецький приціл універсальний.
Принцип роботи.
Автоматична дія автомата (кулемета) основана на використанні енергії порохових газів, які відводяться з каналу ствола в газову камеру. При пострілі частина порохових газів, які слідують за кулею, проходить через отвір в стінці каналу ствола в газову камеру. Давить на передню стінку газового поршня і відкидає поршень і затворну раму з затвором в заднє положення. При відході затворної рами назад проходить відпирання затвору, затвор витягає з патронника гільзу і викидає її на зовні, затворна рама стискує зворотну пружину і зводить курок (ставить його на взвод автоспуску).
В переднє положення затворна рама з затвором повертається під дією зворотного механізму, затвор при цьому досилає черговий патрон з магазину у патронник і закриває канал ствола, а затворна рама виводить шептало автоспуску з-під взводу автоспуску курка. Курок стає на бойовий взвод. Запирання затвору здійснюється його поворотом навколо поздовжньої вісі вправо, в результаті цього бойові виступи затвора заходять за бойові упори ствольної коробки.
Якщо перевідник встановлений в положення автоматичний вогонь, то стрільба буде продовжуватись до тих пір, поки нажатий спусковий гачок і в магазині є патрони.
Якщо перевідник встановлений на одиночний вогонь, то при натисканні на спусковий гачок відбудеться тільки один постріл; для того щоб зробити наступний постріл необхідно відпустити спусковий гачок і нажати на нього знову.
Розбирання та збирання автомата (кулемета).
Розбирання автомата (кулемета) може бути повне і не повне. Не повне – для чищення, змащування і огляду автомата (кулемета). Повне – для чищення, змащування при сильному забрудненні автомата (кулемета), після знаходження його під дощем та снігом, після дегазації та дезактивації автомата (кулемета), при постановці його на довготермінове зберігання, при отриманні зі складу, при заміні частин.
Розбирання та збирання автомата (кулемета) проводиться на столі або чистій підстилці: частини та механізми потрібно класти у порядку розбирання, поводитися з ними обережно, не класти одну частину на другу і не застосовувати зайвих зусиль та різких ударів. При збиранні злічити номери частин автомата (кулемета).
Порядок неповного розбирання
та збирання автомата (кулемета).
Перед розбиранням кулемета встановити його на сошку дульною частиною вліво, для цього потрібно звільнити ноги сошки від пружинної застібки і відвести сошку від ствола так, щоб її ноги зайняли фіксоване положення. Після цього:
1. Від’єднати магазин. Утримуючи автомат (кулемет) лівою рукою за шийку приклада чи цівку, правою рукою обхватити магазин, натискуючи великим пальцем на защібку, подати нижню частину магазина вперед і відділити його. Після цього перевірити наявність патрона в патроннику, для цього потрібно опустити запобіжник в положення “АВ” чи “ОД”, відвести рукоятку затворної рами назад, оглянути патронник, відпустити рукоятку затворної рами і спустити курок з бойового взводу.
2. Вийняти пенал з приладдям із гнізда приклада. Втопити пальцем правої руки кришку гнізда так, щоб пенал під дією пружини вийшов із гнізда: відкрити пенал і вийняти з нього протирку, йоржик, викрутку та виколотку. У автоматів зі складним прикладом пенал з приладдям носиться в кишені сумки для магазинів.
3. Від’єднати шомпол. Відтягнути кінець шомпола від ствола так, щоб його головка вийшла із-під упора, на основі мушки і вийняти шомпол. При важкому відокремлені шомпола дозволяється користуватися виколоткою, яку вставляють в отвір головки шомпола, відтягують від ствола кінець шомпола і виймають його.
4. Від’єднати у автомата дулове гальмо-компенсатор, у кулемета – полум’ягасник. Вдавити викруткою фіксатор дулового гальмо-компенсатора (полум’ягасника). Викрутити дулове гальмо-компенсатор (полум’ягасник) з нарізного виступу основи мушки (зі ствола) крутячи його проти ходу годинникової стрілки. У випадку важкого повертання дулового гальмо-компенсатора (полум’ягасника) дозволяється відкручування його з допомогою виколотки (шомпола), встановленого в вікна дулового гальма-компенсатора (щілі полум’ягасника).
5. Від’єднати кришку ствольної коробки. Лівою рукою обхватити шийку прикладу, великим пальцем цієї ж руки надавити на виступ направляючого стержня зворотного механізму, правою рукою припідняти вверх задню частину ствольної коробки і від’єднати кришку.
6. Від’єднати зворотній механізм. Утримуючи автомат (кулемет) лівою рукою за шийку приклада, правою подати вперед направляючий стержень зворотного механізму до виходу його п’ятки з поздовжнього пазу ствольної коробки; припідняти задній кінець направляючого стержня і вийняти зворотній механізм з каналу затворної рами.

7. Від’єднати затворну раму з затвором. Продовжуючи утримувати автомат (кулемет) лівою рукою, правою відвести затворну раму назад до відказу, при підняти її разом з затвором і від’єднати від ствольної коробки.
8. Відділити затвор від затворної рами. Взяти затворну раму в ліву руку затвором до верху, правою рукою відвести затвор назад, повернути його так, щоб ведучий виступ затвора вийшов з фігурного вирізу затворної рами і вивести затвор вперед.
Від’єднати газову трубку зі ствольною накладкою. Утримуючи автомат (кулемет) лівою рукою, правою надіти пенал приладдя прямокутним отвором на виступ замикача газової трубки, повернути замикач від себе до вертикального положення та зняти газову трубку з патрубка газової камери.
Неповне розбирання автомата (кулемета) проведено.
Порядок збирання автомата (кулемета) після
неповного розбирання.

Приєднати газову трубку зі ствольною накладкою. Утримуючи автомат лівою рукою, правою надвинути газову трубку переднім кінцем на патрубок газової камери і щільно притиснути задній кінець ствольної накладки до ствола, повернути з допомогою пеналу замикач на себе до входу його фіксатора в виїм на колодці прицілу.
Приєднати затвор до затворної рами. Взяти затворну раму в ліву руку, а затвор в праву і вставити його циліндричну частину в канал рами, повернути затвор так, щоб його ведучий виступ ввійшов у фігурний виріз затворної рами і просунути його вперед.
Приєднати затворну раму з затвором до ствольної коробки. Взяти затворну раму в праву руку так, щоб затвор утримувався великим пальцем в передньому положенні. Лівою рукою обхватити шийку прикладу, правою рукою ввести газовий поршень у середину колодки прицілу і просунути затворну раму вперед настільки, щоб відгини ствольної коробки ввійшли в пази затворної рами, невеликим зусиллям придавити її до ствольної коробки і просунути вперед.
Приєднати зворотній механізм. Правою рукою ввести зворотній механізм в канал затворної рами, стискуючи зворотну пружину подати направляючий стержень вперед і трохи опустивши до низу, ввести його п’ятку в поздовжній паз ствольної коробки.
Приєднати кришку ствольної коробки. Вставити кришку ствольної коробки переднім кінцем в напівкруглий виріз на колодці прицілу, надавити на задню частину кришки долонею правої руки вперед і до низу так, щоб виступ направляючого стержня зворотного механізму ввійшов в отвір кришки ствольної коробки.
Спустити курок з бойового взводу і поставити на запобіжник. Натиснути на спусковий гачок і підняти перевідник вверх до відмови.
Приєднати до автомата дулове гальмо-компенсатор, у кулемета – полум’ягасник. Нагвинтити дулове гальмо-компенсатор (полум’ягасник) на нарізний виступ основи мушки ( на ствол) до упору. Якщо паз дулового гальма-компенсатора (полум’ягасника) не співпав з фіксатором, необхідно відвернути дулове гальмо-компенсатор чи полум’ягасник (не більше одного оберту) до співпадання паза з фіксатором.
Приєднати шомпол.
Вложити пенал в гніздо приклада. Вложити протирку, йоржик, викрутку та виколотку в пенал і закрити його кришкою, вложити пенал днищем у гніздо приклада і вложити його так, щоб гніздо закрилось кришкою. У автоматів зі складним прикладом пенал лежить в кишені сумки для магазинів.
Приєднати магазин до автомата (кулемета). Утримуючи автомат (кулемет) лівою рукою за шийку приклада чи цівку, правою рукою ввести у вікно ствольної коробки зачіп магазину і повернути магазин на себе так, щоб защіпка заскочила за опорний виступ магазина.

Призначення, будова частин та механізмів
автомата (кулемета).
Ствол – служить для направлення польоту кулі. В середині ствол має канал з чотирма нарізами, що мають напрямок зліва вверх на право. Нарізи служать для надання кулі обертального руху. Проміжки між нарізами називаються полями. Відстань між двома протилежними полями називається калібром. В казенній частині канал гладкий і зроблений по формі гільзи: ця частина каналу, яка служить для розміщення патрона і називається патронником. Перехід від патронника до нарізної частини каналу ствола називається кульовим входом.
З зовнішньої сторони ствол має основу мушки у автомата з різьбою ( у кулемета – різьбу на дуловій частині) для нагвинчування у автомата дулового гальма-компенсатора ( у кулемета – полум’ягасника) та втулки для стрільби холостими патронами, газовідвідний отвір, газову камору, з’єднувальну муфту, колодку прицілу і на казенному зрізі виріз для зачіпу викидача. У кулемета, крім того, на середній частині ствола є основа сошки для приєднання сошки до ствола з отвором для шомпола та кільця з провушиною для збільшення надійності кріплення шомпола.
Дулове гальмо-компенсатор – служить для підвищення кучності бою і зменшення енергії віддачі. Воно має дві камори: передню і задню (з круглим отвором в них для вильоту кулі). Передня камора має вінчик, на який надівається кільце багнет-ножа, при примиканні його до автомата, прямокутний паз, в який входить виступ багнет-ножа і два вікна для виходу порохових газів. Задня камора має дві щілини, а у середній частині – три компенсаційних отвори для виходу порохових газів. Ззаду дулове гальмо-компенсатор має внутрішню різьбу для нагвинчування на основу мушки, виїм, в який заходить фіксатор і круговий скіс, який надає зручності вставляння і виймання шомпола.
Полум’ягасник кулемета – служить для зменшення кількості полум’я при пострілі. Він має різьбу для нагвинчування на ствол, п’ять виїмок для фіксатора, п’ять поздовжніх щілин для виходу газів.
Основа мушки – має упор з виїмом для шомпола, отвір для полозка мушки, запобіжник мушки і фіксатор з пружиною. Фіксатор утримує від згвинчування дулове гальмо-компенсатор (полум’ягасник) і втулку для стрільби холостими патронами. У автомата, крім того, на основі мушки є упор для приєднання багнет-ножа з отвором для шомпола.
Газова камора – служить для направлення порохових газів з каналу ствола на газовий поршень затворної рами. Вона має газовідвідний отвір, патрубок з каналом для газового поршня і отвором для виходу порохових газів.
З’єднувальна муфта – служить для приєднання цівки до автомата (кулемета). Вона має замикач цівки, защібку для ременя і отвір для шомпола.
Ствол з допомогою штифта з’єднаний зі ствольною коробкою і від неї не відокремлюється.
Ствольна коробка – служить для поєднання частин та механізмів автомата (кулемета), для забезпечення закривання каналу ствола затвором і запирання затвора. В ствольній коробці розміщується ударно-спусковий механізм. Зверху коробка закривається кришкою.
Ствольна коробка має:
в середині – вирізи для запирання затвору. Задні стінки яких є бойовими упорами, відгини і направляючі виступи для направлення руху затворної рами та затвору; відбиваючий виступ для викидання гільз; перемичку для з’єднання бокових стінок; виступ для зачепу магазина і по одному овальному виступу на бокових стінках для спрямування
ззаду зверху - пази поздовжній – для п’ятки направляючого стержня зворотного механізму і поперечний – для кришки ствольної коробки; хвіст з отвором для кріплення приклада до ствольної коробки;
в бокових стінках – по чотири отвори: три з них для вісей ударно-спускового механізму, а четверта – для цапф перевідника; на правій стінці – дві фіксуючі виїмки для постановки перевідника на автоматичний (АВ) і одиночний (ОД) вогонь;
знизу – вікно для магазину і вікно для спускового гачка.
До ствольної коробки приєднані: приклад з антабкою, пістолетна рукоятка і спускова скоба з защіпкою для магазина.
Прицільний пристрій – призначений для наведення автомата (кулемета) при стрільбі по цілям на різні дальності. Воно складається з прицілу і мушки.
Приціл складається з колодки прицілу, пластинчатої пружини, прицільної планки і хомутика.
Колодка прицілу має: два сектори для придання прицільній планці висоти, проушини для кріплення прицільної планки, отвір для штифта і замикача газової трубки, в середині – гніздо для пластинчатої пружини і порожнина для затворної рами; на задній стінці – напівкруглий виріз для кришки ствольної коробки. Колодка прицілу надіта на ствол і закріплена штифтом.
Пластинчата пружина розміщується в гнізді колодки прицілу і утримується прицільною планкою в заданому положенні.
Прицільна планка має гривку з проріззю для прицілювання і вирізи для утримання хомутика у встановленому положенні з допомогою защіпки з пружиною. На прицільній планці(у автомата – зверху, у кулемета – зверху і знизу) нанесена шкала з поділками від 1 до 10;цифри шкали позначають дальності стрільби в сотнях метрів.
У автомата, крім того, на прицільній планці нанесена буква ”П”- постійна установка прицілу, яка приблизно відповідає прицілу 4 (дальність стрільби 440 метрів).
У кулемета прицільна планка має гніздо для цілика і риску; на стінці гнізда цілика нанесена шкала з десятьма поділками, кожне із них відповідає двом тисячним дальності стрільби.
Цілик у кулемета має гривку з проріззю для прицілювання, гвинт з маховичком, пружину, шайбу і штифт.
Хомутик надітий на прицільну планку і утримується в заданому положенні защіпкою. Защіпка має зуб, який під дією пружини заскакує у виріз прицільної планки.
Мушка загвинчена в полозок, який закріплюється в основу мушки На полозкові мушки і на основі мушки нанесені риски, які встановлюють положення мушки.
До автомата (кулемета) додається прилад для стрільби вночі і в умовах обмеженого бачення (насадка. яка сама світиться). Він складається з відкидного цілика з широкою проріззю, встановленого на гривці прицільної планки і широкої мушки, яку одягають на мушку зброї. На цілику і мушці цього приладу нанесені крапки, які самі світяться.
При стрільбі вдень цілик і мушка цього приладу відкидається вниз . В цьому положенні вони не затрудняють користування прицільним пристроєм автомата (кулемета).
Приклад і пістолетна рукоятка служать для зручності дій з автоматом (кулеметом) при стрільбі. Постійний приклад автомата (кулемета) має антабку для ременя, гніздо для пеналу з приладдям та затильник з кришкою над гніздом. В гнізді прикладу закріплена пружина для виштовхування пеналу. Приклад може бути дерев’яний або пластмасовий ( у кулемета – дерев’яний).
Сошка кулемета служить упором при стрільбі. Вона має основу, дві ноги з полозками для упора в грунт і виступами для фіксаці\ ніг в складеному положенні, пружину для розведення ніг, пружинну защібку на лівій нозі для скріплення ніг в складеному положенні. Сошка від кулемета не відділяється.
Кришка ствольної коробки запобігає попаданню бруду на частини і механізми, розміщені в ствольній коробці. З правої сторони вона має сходинковий виріз для проходу викидаємих назовні гільз і для руху рукоятки затворної рами; ззаду – отвір для виступу направляючого стержня зворотного механізму. Кришка утримується на ствольній коробці з допомогою напівкруглого вирізу на колодці прицілу і виступу направляючого стержня зворотного механізму..
Затворна рама з газовим поршнем служить для приведення в дію затвора і ударно-спускового механізму.
Затворна рама має :в середині – канал для зворотнього механізму і канал для затвора; ззаді –запобіжниковий виступ; по боках – пази для руху затворної рами по відгибам ствольної коробки; з правої сторони – виступ для опускання (поворота) ричага автоспуска і рукоятку для перезаряджання автомата (кулемета); знизу – фігурний виріз для розміщення в ньому ведучого виступу затвора і паз для проходу відбиваючого виступу ствольної коробки. В передній частині - прикріплений газовий поршень.
Затвор служитьдля досилання патрона в патронник, закривання канала ствола, розбивання капсуля і вилучення з патронника гільзи. Він складається з остова,ударника, викидача з пружиною і віссю, шпильки.
Остов затвора має: на передньому зрізі – циліндричний виріз для дна гільзи і паз для викидача; по сторонам – два бойових виступи, які при запиранні зарвора заходять у вирізи ствольної коробки; зверху – ведучий виступ для поворота затвора при запиранні і відпиранні; на лівій стороні – поздовжній паз для проходу відбиваючого виступу ствольної коробки ( паз в кінці розширений для забезпечення повороту затвора при запиранні).В потовщеній частині остова – отвір для вісі викидача і шпильки. В середині остов має канал для розміщення ударника.
Ударник має бойок і уступ для шпильки.
Викидач з пружиною служить для вилучення гільзи з патронника, утримання її до зустрічі з відбиваючим виступом ствольної коробки. Викидач має зацеп для захвату гільзи, гніздо для пружини і виріз для вісі.
Шпилька служить для закріплення ударника і вісі викидача.
Зворотній механізм служить для повернення затворної рами з затвором у
переднє положення. Він складається з зворотньої пружини, направляючого стержня, рухомого стержня і муфти
Направляюций стержень має на задньому кінці обмежувач для пружини, п’ятку з виступами для з’єднання зі ствольною коробкою і виступ для утримання кришки ствольної коробки.
Рухомий стержень на передньому кінці має загини для одягання муфти.
Газова трубка зі ствольною накладкою складається з газової трубки, передньої та задньої з’єднувальних муфт, ствольної накладки, металевог напівкільця і пластинчатої пружини.
Газова трубка служить для направлення руху поршня. Вона має направляючі ребра.Переднім кінцем газова трубка одягається на патрубок газової камори.
Ствольна накладка служить для захисту рук автоматника (кулеметника) від опіків при стрільбі. Вона може бути у автомата дерев’яна чи пластмасова (у кулемета – дерев’яна) має жолоб, в якому закріплене металеве напівкільце, яке відтискує ствольну накладку від газової трубки (цим виключається появлення руху накладки при висиханні деревини).
Ствольна накладка закріплена на газовій трубці з допомогою передньої та задньої з’єднувальних муфт; задня з’єднувальна муфта має виступ, в який впирається замикач газової трубки; пластинча пружина виключає поздовжній рух трубки.
Ударно-спусковий механізм служить для спуску курка з бойового взводу чи зі взводу автоспуску, нанесеня удару по ударнику,забезпечення ведення автоматичного чи одиночного вогню, зупинки стрільби, для запобігання пострілів при незапертому затворі і для постановки автомата (кулемета) на запобіжник.
Ударно-спусковий механізм розміщується у ствольній коробці, де кріпиться трьома взаємозаміняємими вісями і складається: курка з бойовою пружиною, сповільнювача курка з пружиною, спускового гачка, шептала одиночного вогню з пружиною, автоспуска з пружиною, перевідника і трубчатої вісі. Курок з бойовою пружиною служить для нанесення удару по ударнику. На курку є бойовий взвод, взвод автоспуку, цапфи і отвір для вісі. Бойова пружина одягається на цапфи курка і своєю петлею діє на курок, а кінцями на прямокутні виступи спускового гачка.
Сповільнювач курка служить для сповільнення руху курка вперед з метою покраще-ння ведення автоматичного вогню зі стійких положень.Він має передній і задній виступи, отвір для вісі, пружину і защіпку. Автомати і кулемети останніх випусків сповільнювача курка не мають.
Спусковий гачок служить для утримання курка на бойовому взводі і спуску його. Він має фігурний виступ, отвір для вісі, прямокутні виступи і хвіст. Своїм фігурним виступом він утримує курок на бойовому взводі.
Шептало одиночного вогню служить для утримання курка після пострілів в крайньому задньому положенні, якщо при веденні одиночного вогню спусковий гачок не був відпущений. Воно знаходиться на одній вісі зі спусковим гачком. Шептало одиночного вогню має пружину, отвір для вісі і виріз, у який входить сектор перевідника при веденні автоматичного вогню і стопорить шептало. Окрім того, виріз обмежує поворот сектора вперед при постановці перевідника в положення на запобіжник.
Автоспуск служить для автоматичного звільнення курка зі взводу автоспуска при стрільбі чергами, а також для запобігання спуску курка при незакритому каналі ствола і незапертому затворі. Він має шептало для утримання курка на взводі автоспуска, ричаг для поворота автоспуска виступом затворної рами при підході її в переднє положення і пружину. На одній вісі з автоспуском знаходиться його пружина. Коротким кінцем вона з’єднана з автоспуском, а її довгий кінець проходить поздовж лівої стінки ствольної кородки і входить в кільцеві проточки на вісі автоспуска, курка і спускового гачка, утримуючи вісі від випадання.
Перевідник служить для постановки автомата (кулемета) на автоматичний або одиночний вогонь, а також на запобіжник. Він має сектор з цапфами, які розміщуються в отворах стінок ствольної коробки. Нижнє положення перевідника відповідає постановці його для ведення одиночного вогню (ОД), середнє – на автоматичний вогонь і верхнє – на запобіжник.
Цівка служить для зручності дій і для захисту рук автоматника (кулеметника) від опіків. Воно у автомата може бути дерев’яне або пластмасове (у кулемета – дерев’яне). Цівка кріпиться до стволу знизу з допомогою зєднувальної муфти і до ствольної коробки – з допомогою виступу, який входить в гніздо ствольної коробки. В тілі цівки є наскрізний отвір для шомпола.В задній частині цівки є вирізи і виямка, в якій розміщується пластинчата пружина. Пружина служить для виключення поздовжнього руху цівки. Вирізи на цівкі і ствольній накладці утворюють вікна для охолодження ствола і газової трубки при стрільбі. Пластмасова цівка має металевий екран, який служить для зменшення нагріву цівки при стрільбі
.
Магазин служить для розміщення патронів і подачі їх в ствольну коробку. Він складається з пластмасового корпуса, кришки, стопорної планки, пружини і подавача.
Корпус магазина зєднує всі частини магазина; його бокові стінки мають зверху (на горловині) загини для утримання патронів від випадання і виступи, обмежуючи підйом подавача; на передній стінці є зуб, а на задній – опорний виступ з допомогою яких мага-зин приєднується до ствольної коробки. На задній стінці корпуса внизу є контрольний отвір для виявлення повноти спорядження магазина патронами. Знизу корпус закривається кришкою. В кришці є отвір для виступа стопорної планки.
В середині корпуса розміщується подавач і пружина зі стопорною планкою. Подавач утримується на верхньому кінці пружини з допомогою внутрішнього загину на на правій стінці подавача; подавач має виступ, який забезпечує шахматне розміщення патронів в магазині. Стопорна планка закріплена не відємно на нижньому кінці пружини і своїм виступом утримує кришку магазина від переміщення.
Багнет-ніж приєднується до автомата для ураження противника в бою. Крім того він використовується як ніж, пила (для різки металу) і ножниці (для різки дроту). Багнет-ніж складається із леза і рукоятки.
На лезі є ріжуча грань, пила, заточена кромка, яка разом з піхвами використовується як ножниці, отвір,в який вставляється виступ-вісь піхов
Рукоятка служить для зручності дії і для примикання багнет-ножа до автомата. На рукоятці є ремінь для зруності користування багнет-ножем; спереді – кільце і виступ для приєднання до дульового гальма-компенсатора і гачок для ремінця; ззаді металевий накінечник зі зєднувальним гвинтом. Накінечник має поздовжні пази, якими багнет-ніж одягається на спеціальні виступи на упорі основи мушки, защіпка, запобіжний виступ і отвір для ремня.
Піхви служать для ношення багнет-ножа на поясному ремні. Крім того, вони використовуються разом з багнет-ножем для різання дроту. Піхви мають підвіску з петлею, виступ-вісь, упор для обмеження повороту багнет-ножа при дії ним, як ножницями; всередині ножен є пластинчата пружина з фіксатором для утримання багнет-ножа від випадання.

Приладдя для автомата( кулемета).
Приладдя служить для розбирання, збирання, чистки і змащення автомата (кулемета) і прискореного спорядження магазина патронами. До приладдя відноситься: шомпол, протирка, йоржик, викрутка, виколотка, пенал, маслянка, обойма і перехідник.
Шомпол використовується для чищення і змащення канала ствола, а також каналів і порожнин частин автомата (кулемета). Він має головку з отвором для виколотки, нарізку для нагвинчування протирки або йоржика. Протирка використовується для чищення і змащення канала ствола, каналів і порожнин інших частин автомата (кулемета). Вона має внутрішню різьбу для нагвинчування на шомпол і прорізь для ганчірки і паклі.
Йоржик використовується для чистки канала ствола розчином РЧС.
Викрутка і виколотка використовуються при розбиранні і збиранні автомата (кулемета). Виріз на кінці викрутки призначений для вигвинчування і загвинчування мушки, а боковий виріз – для закріплення протирки на шомполі. Для зручності користування викруткою вона вставляється в бокові отвори пенала. При чищенні канала ствола викрутка вкладається в пенал поверх головки шомпола.
Пенал призначений для зберігання протирки, йоршика, викрутки і виколотки. Він закривається кришкою. Пенал використовується як рукоять для викрутки при вигвинчуванні і загвинчуванні мушки і для повороту замикача газової трубки, а також, як рукоять для шомпола.
Пенал має наскрізні отвори, в які вставляється шомпол при чищенні автомата (кулемета), отвори для викрутки і прямокутні отвори для поворота замикача газової трубки при розбиранні та збиранні автомата (кулемета).
Маслянка служить для зберігання мастила, переноситься вона в кармані сумки для магазинів.
Обойма служить для переноски патронів і прискореного спорядження магазина патронами. В обоймі розміщається 15 патронів. Вона має два поздовжніх пази і пластинчату пружину, яка утримує патрони від випадання. Окрім того, пластинчата пружина забезпечує надійне зєднання обойми з перехідником.
Перехідник служить для зєднання обойми з магазином при спорядженні його патронами. Він має: знизу (розширена частина) – два загини, які входять в пази на горловині магазина; зверху – два поздовжніх пази для обойми, отвір для пружини обойми і упор обмежуючий просування обойми при установленні її в перехідник.
Робота частин та механізмів автомата (кулемета).
Положення частин та механізмів до заряджання.
Затворна рама з газовим поршнем та затвором під дією зворотнього механізму знаходиться в крайньому передньому положенні, газовий поршень – в патрубці газової камери; канал ствола закритий затвором. Затвор провернутий навколо поздовжньої вісі вправо, його бойові виступи знаходяться в вирізах ствольної коробки – затвор запертий. Зворотня пружина має найменше стиснення.
Ричаг автоспуску під дією виступа затворної рами повернутий вперед і вниз.
Курок спущений і впирається у затвор. Ударник під дією курка поданий вперед. Бойова пружина знаходиться в найменшому жатті; своєю петлею вона притискує курок до затвору, а вигнутими кінцями притискує прямокутні виступи спускового гачка до дна ствольної коробки, при цьому хвіст спускового крючка знаходиться в передньому положенні.
Сповільнювач курка під дією своєї пружини переднім виступом притиснутий до дна ствольної коробки.
Перевідник знаходиться в крайньому верхньому положенні і закриває сходинковий виріз в кришці ствольної коробки (перевідник поставлений на запобіжник); сектор перевідника ввійшов в виріз шептала одиночного вогню і знаходиться над правим прямокутним виступом спускового гачка (запирає спусковий гачок).
Робота частин та механізмів при заряджанні.
Для заряджання автомата (кулемета) треба приєднати до нього споряджений магазин, поставити перевідник на автоматичний (АВ) чи одиночний (ОД) вогонь, відвести затворну раму назад до відказу і відпустити її. Автомат (кулемет) заряджений. Якщо не потрібно зразу відкривати вогонь, то необхідно поставити перевідник на запобіжник.
При приєднанні магазину його за цеп заходить за виступ ствольної коробки, а опорний виступ заскакує за защіпку і магазин утримується у вікні ствольної коробки. Верхній патрон, впираючись знизу у затворну раму, трохи опускає патрони в магазин, стискуючи його пружину.
При постановці перевідника на автоматичний вогонь сходинковий виріз в кришці ствольної коробки для рукоятки затворної рами звільнюється, сектор перевідника залишається в вирізі шептала одиночного вогню, але не заважає повороту спускового гачка.
При відведенні затворної рами назад (на довжину вільного руху) вона, діючи переднім скосом фігурного вирізу на ведучий виступ затвора, повертає затвор вліво, бойові виступи затвора виходять із вирізів ствольної коробки – проходить відпирання затвора; виступ затворної рами звільнює ричаг автоспуску, а шептало автоспуску під дією пружини притискається до передньої площини курка.
При подальшому відведенні затворної рами разом з нею відходить назад затвор, відкриваючи канал ствола; зворотня пружина стискується; курок під дією затворної рами повертається на вісі, бойова пружина закручується; бойовий взвод курка послідовно заскакує за фігурний виступ спускового гачка і під защіпку сповільнювача курка, курок стає на нижній виступ шептала автоспуску; ричав автоспуску при цьому піднімається вверх і стає на шляху руху виступа затворної рами.
Як тільки нижня площина затворної рами пройде вікно для магазина, патрони під дією пружини магазина піднімуться вверх до упору верхнім патроном в загин стінки магазина.
При відпусканні затворної рами вона разом з затвором під дією зворотнього механізму подається вперед; затвор виштовхує з магазина верхній патрон, досилає його у патронник і закриває канал ствола. При підході затвора до казенного зрізу ствола за цеп викидача заскакує в кільцеву проточку гільзи; затвор під дією скосу лівого вирізу ствольної коробки на скіс лівого бойового виступу затвора, а потім під дією фігурного вирізу затворної рами на ведучий виступ затвора повертається навкруг поздовжньої вісі вправо; бойові виступи затвора заходять за бойові упори ствольної коробки – затвор запирається. Затворна рама, продовжуючи рух вперед, своїм виступом повертає ричаг автоспуску вперед і вниз, виводячи шептало автоспуску курка; курок під дією бойової пружини повертається, виходить із-під защіпки сповільнювача і стає на бойовий взвод.
Патрони в магазині під дією пружини піднімаються до верху до упору верхнім патроном в затворну раму.
При постановці перевідника на запобіжник перевідник закриває сходинковий виріз кришки ствольної коробки і стає на шляху руху рукоятки затворної рами назад; сектор перевідника повертається вперед і стає над правим прямокутним виступом спускового гачка (запирає спусковий гачок).
Робота частин та механізмів при стрільбі.
Робота частин та механізмів при автоматичній стрільбі.
Для ведення автоматичної стрільби треба поставити перевідник на автоматичний вогонь (АВ), якщо він не був поставлений при зарядженні, і натиснути на спусковий гачок.
При постановці перевідника на автоматичний вогонь сектор перевідника звільнює прямокутний виступ спускового гачка (відпирає спусковий гачок) і залишається в вирізі шептала одиночного вогню. Спусковий гачок отримує змогу повернутися навколо своєї вісі; шептало одиночного вогню від повороту разом зі спусковим гачком утримується сектором перевідника.
При натисканні на хвіст спускового гачка його фігурний виступ виходить із зціплення з бойовим взводом курка. Курок під дією бойової пружини повертається на своїй вісі і енергійно наносить удар по ударнику. Ударник бойком розбиває капсуль патрона. Ударний склад капсуля патрона спалахує, полум’я проходить через отвори в дні гільзи до порохового заряду і запалює його. Проходить постріл.
Куля під дією порохових газів рухається по каналу ствола; як тільки вона пройде газовідвідний отвір, частина газів проходить через цей отвір в газову камеру, давить на газовий поршень і відкидує затворну раму назад. Відходячи назад, затворна рама ( як і при відведенні її назад за рукоятку) переднім скосом фігурного вирізу повертає затвор навкруг поздовжньої вісі і виводить його бойові виступи із-за бойових упорів ствольної коробки – проходить відпирання затвору і відкривається канал ствола, виступ затворної рами звільнює ричаг автоспуску, він під дією пружини трохи піднімається вверх, а шептало автоспуску притискується до передньої площини курка, на цей момент куля вилетить із каналу ствола.
Після вильоту кулі із каналу ствола автомата порохові гази попадають в задню камору дульового гальма-компенсатора, розширюються і витікаючи через компенсаційні отвори, створюють реактивну силу. яка відхиляє дульову частину автомата в сторону, протилежну розміщенню отворів (вліво, вниз). Частина порохових газів вдаряючись в передні стінки задньої і передньої камор, зменшує віддачу. Зустріч газів, які виходять із щілин задньої камери, з газами, відбитими від передньої стінки передньої камори, зменшують звук пострілу.
Затворна рама з затвором по інерції продовжує рух назад; гільза, яка утримується за ціпом викидача, наштовхується на відбивальний виступ ствольної коробки і викидається назовні.
В подальшому робота частин та механізмів, за виключенням роботи курка і сповільнювача, проходить так само, як і при заряджанні. Курок стає на верхній виступ шептала автоспуску і утримується на ньому при поверненні затворної рами з затвором в переднє положення. Після того, як затвор дошле верхній патрон із магазина в патронник, пройде закривання каналу ствола і запирання затвору, затворна рама, продовжуючи рух вперед, виводить шептало автоспуску із-під взводу автоспуску курка. Курок під дією бойової пружини повертається і вдаряє по защіпці сповільнювача курка ; сповільнювач повертається назад, підставляючи під удар курка передній виступ; внаслідок цих ударів по сповільнювачу рух курка вперед трохи сповільнюється , що дозволяє стволу після удару по ньому затворної рами з затвором прийняти положення, близьке до первинного і цим покращити кучність бою. Після удару по передньому виступу сповільнювача курок наносить удар по ударнику. Проходить постріл. Робота частин та механізмів автомата (кулемета) повторюється. Автоматична стрільба буде продовжуватись до тих пір, доки нажатий спусковий гачок і в магазині є патрони.
Для завершення стрільби потрібно відпустити спусковий гачок. При цьому спусковий гачок під дією бойової пружини повернеться і його фігурний виступ встане на шляху руху бойового взводу курка. Курок зупиняється на бойовому взводі. Стрільба завершується, але автомат (кулемет) залишається зарядженим, готовим до подальшої автоматичної стрільби.
Робота частин та механізмів при стрільбі одиночними
пострілами.
Для виконання одиночного пострілу необхідно поставити перевідник на одиночний вогонь (ОД) і нажати на спусковий гачок.
При постановці перевідника із положення на запобіжник в положення на одиночний вогонь (ОД) сектор перевідника звільнює прямокутний виступ спускового гачка (відпирає спусковий гачок), повністю виходить із вирізу шептала одиночного вогню і при стрільбі в роботі ударно-спускового механізму участі не приймає.
При натисканні на хвіст спускового гачка його фігурний виступ виходить із зачеплення з бойовим взводом курка. Курок під дією бойової пружини повертається на своїй вісі і енергійно наносить удар по ударнику. Проходить постріл. Після першого пострілу частини і механізми виконують ту саму роботу, що і при автоматичній стрільбі, але слідую чого пострілу не буде, так як разом зі спусковим гачком повернулося вперед шептало одиночного вогню і його защіпка встала на шляху руху бойового взводу курка. Бойовий взвод курка заскочить за шептало одиночного вогню, а курок зупиниться в задньому положенні.
Для виконання слідуючого пострілу необхідно відпустити спусковий гачок і знову нажати на нього. Коли спусковий гачок буде відпущений, він під дією кінців бойової пружини повернеться разом з шептало одиночного вогню, шептало одиночного вогню вийде із зачеплення з бойовим взводом курка і звільнить його. Курок під дією бойової пружини повертається, вдаряє спочатку по защіпці сповільнювача, потім – по передньому його виступу і стає на бойовий взвод. При натисканні на спусковий гачок його фігурний виступ виходить із зачеплення з бойовим взводом курка і робота частин та механізмів повторюється. Проходить наступний постріл.
Затримки при стрільбі з автомата (кулемета) і способи
їх усунення.
Частини та механізми автомата (кулемета) при правильному і надійному обходженні довгий час працюють надійно і безвідмовно. Однак в результаті забруднення механізмів, зносу частин і необережного поводження з автоматом (кулеметом), а також при несправності патронів виникають затримки при стрільбі.
Затримки, які виникли при стрільбі, потрібно попробувати усунути перезаряджанням, для чого швидко відвести затворну раму за рукоятку до відказу, відпустити її і продовжити стрільбу. Якщо затримка не усунулась, то необхідно вияснити причину її виникнення і усунути затримку.
Всі затримки можна поділити на дві групи:
1.Затримки, які усуває сам стрілок.
2.Затримки, які усуваються в ремонтних майстернях.
Неподача патрона. Затвор у передньому положенні, але пострілу не відбулося – у патроннику немає патрона.
Забруднення, або несправність магазину.
Несправність защіпки магазину.
Перезарядити автомат (кулемет) i продовжувати стрільбу. При повторному затримуванні замінити.
Утикання патрона. Патрон кулею уткнувся у казенний зріз ствола, pyxoмі частини зупинились в середньому положенні
1. Несправність магазина.
Утримуючи рукоять затворної рами вилучити уткнувшийся патрон i продовжувати стрільбу.
При повторній затримці замінити магазин.
Осічка. Затвор в передньому положенні, патрон в патроннику, курок спущений – пострілу не відбулося.
1. Несправність патрона.
2.Несправність ударника, або ударно-спускового механізму, забруднення чи застигання змазки (відсутність наколю на капсулі ).
3. Заклинення ударника в затворі.
П ерезарядити автомат i продовжувати стрільбу При повторній затримці оглянути i прочистити ударник i УСМ. При поломці УСМ відправити зброю в ремонт. Несправність защіпки магазину. Від’єднати ударник від затвору i прочистити отвір затворі під ударником.
Відділити ударник від затвору і прочистити отвір в затворі для ударника.
Не викидання гільзи. Гільза в патроннику, наступний патрон впирається в нею кулею, pyxoмі частини в середньому положенні..
1.Брудний патрон чи забруднений патронник
2.Забрудненість або несправність викидача або його пружини.
Відвести рукоятку затворної рами назад і утримуючи її в задньому положенні, відділити магазин і вийняти патрон, який увіткнувся. Вийняти затвором або шомполом гільзу із патронника. Продовжити стрільбу. При повторенні затримок прочистити патронник і патрони.
Оглянути i очистити від бруду викидач i продовжувати стрільбу. При несправності викидача автомата (кулемета) відправити в ремонтну м а йстерню.
Прихват чи не відбиття гільзи. Гільза не викинута зі ствольної коробки, а залишилась в ній спереді затвора, або дослана затвором знову в патронник.
1. Забруднення тертьових частин газових шляхів чи патронника.
2. Забруднення чи несправність викидача.
Відвести рукоятку затворної рами назад, викинути гільзу i продовжити стрільбу При повторній затримці прочистити газові шляхи, тертьові частини i патронник. При несправності викидача зброю здати в ремонтну майстерню
Недохід затворної рами в переднє положення.
!. Поломка зворотної пружини.
Замінити пружину ( в бойовій обстановці передню частину пружини повернути заправленим кінцем назад і продовжити стрільбу).
Питання для самоконтролю по даній темі:
Призначення та бойові властивості автомата АК-74.
Призначення та бойові властивості ручного кулемета РПК-74.
Основні частини та механізми автомата АК-74.
Чим відрізняється будова ручного кулемета від будови автомата.
Принцип роботи механізму автомата ( ручного кулемета).
Порядок неповного розбирання автомата АК-74 та ручного кулемета РПК-74.
Призначення та основні частини ствола автомата.
Призначення та основні частини ствольної коробки автомата.
Призначення та основні частини затворної рами з газовим поршнем автомата.
Призначення та основні частини затвора автомата.
Призначення та основні частини зворотнього механізма та газової трубки зі ствольною накладкою автомата.
Призначення та основні частини ударно-спускового механізму автомата.
Призначення та основні частини магазина автомата.
Призначення та основні частини багнет-ножа та приладдя автомата.
Положення частин та механізмів автомата до заряджання.
Положення частин та механізмів автомата при заряджанні.
Робота частин та механізмів автомата при автоматичній стрільбі.
Робота частин та механізмів автомата при стрільбі одиночними пострілами.
Які затримки при стрільбі з автомата (кулемета) можуть виникнути і способи їх усунення.
7,62 – мм Кулемети Калашникова (ПКТ, ПКМ).
7,62-мм кулемет Калашникова (ПКМ, ПКС – на станкові, ПКБ – бронетранспортерний, ПКТ – танковий) є потужною автоматичною зброєю та призначений для знищення живої сили і вогневих засобів противника. Кулемети ПКМ і ПКС також призначені для знищення повітряних цілей.
Кулемет ПКМ має сошку; кулемет ПКС встановлений на станкові конструкції Саможенкова; кулемет ПКБ – на бронетранспортерній установці ; кулемет ПКТ- всередині башти танка і інших видів бронетанкової техніки.
Для стрільби із кулемета використовуються патрони зі звичайними, трасуючими і бронебійно-запалювальними кулями.
Стрільба із кулемета ведеться короткими (до 10 пострілів) і довгими (до 30 пострілів) чергами і безперервно.
Подача патронів у приймач при стрільбі проводиться з металевої стрічки, яка укладена в коробку. Ємність стрічок – 100, 200, 250 патронів.
Бойові властивості ПК
№ з/п
Найменування
ПКМ
ПКТ

1
Калібр (мм)
7,62
7,62

2
Найбільш дійсний вогонь по наземним цілям (м )
до 1000
до 1000

3
Прицільна дальність стрільби (м).
1500
1300

4
Дальність прямого пострілу (м)
- по грудній фігурі ( Н= 50 см)
по бігучій фігурі (Н= 150 см)

420
640

440
670

5
Темп стрільби (п/хв.)
650
700-800

6
Бойова швидкострільність (п/хв)
250
250

7
Початкова швидкість кулі (м/сек.)
825
855

8
Дальність польоту кулі, на якій зберігається убивча дія кулі (м)
3800
3800

9
Вага кулемету ( кг).
7,5
10,5

10
Вага ствола (кг).
2,6
3,23

11
Вага коробки із спорядженою стрічкою кг:
100 патронів
200 патронів
250 патронів

3,9
8,0
9,4

-
-
-

12
Кількість нарізів (шт)
4
4

13
Вага патрону (гр).
21,8
21,8

14
Вага кулі з металевим осереддям (гр)..
9,6
9,6

15
Вага станка Саможенкова (кг).
7,5
-

Загальна будова
Кулемет складається із слідуючи основних части та механізмів:
ствола;
ствольної коробки з кришкою, основою приймача та прикладу ( тільки у кулеметів ПКМ і ПКС );
затворної рами з виймачем та газовим поршнем;
затвору;
зворотно-бойової пружини з направляючим стержнем;
трубка газового поршня з сошкою (сошка тільки у ПКМ та ПКС);
спускового механізму;
електроспуск ( тільки у ПКТ).
В комплект кулемета входять: коробки зі стрічками, приладдя, ремінь, чохол, запасний ствол, запасні частини та пристрій для стрільби холостими патронами.
Принцип роботи
Автоматична дія кулемета основана на дії порохових газів, які відводяться з канала ствола до газового поршня затворної рами.
При пострілі, частина газів , які діють на кулю, проходить крізь отвір у стінці ствола у газову комору, тисне на поршень із затворною рамою та відкидає його у заднє положення, При відході затворної рами назад відбувається відпирання затвору, видалення гільзи та викидання її, видалення чергового патрону із стрічки і подача його у повздовжнє вікно приймача, переміщення стрічки в приймачі вліво на одну ланку і стискування зворотно-бойової пружини.
Відпирання затвору здійснюється поворотом його під дією затворної рами навколо поздовжньої вісі вліво, в результаті чого бойові виступи затвора виходять із-за бойових упорів ствольної коробки. Затворна рама в крайньому задньому положенні ударяється в огранічітель і під дією зворотно-бойової пружини починає рух вперед. Якщо спусковий гачок (кнопка електричного спуску) нажаті, то затворна рама з затвором, не затримуючись шепталом спускового ричага продовжує рух вперед, до силачем затвора виштовхує патрон з поздовжнього вікна приймача і досилає його в патронник, заціпи виймача захоплюють слідуючий патрон із стрічки, а палець подавання переміщується вправо на одну ланку стрічки. При підході затворної рами в крайнє переднє положення проходить запирання затвора і розбивання капсуля патрона бойком. Запирання затвора здійснюється поворотом навколо поздовжньої вісі вправо, в результаті бойові виступи затвора заходять за бойові упори ствольної коробки, Ударник під дією кільцевої проточки затворної рами просувається вперед і бойком наносить удар по капсулю патрона. Проходить постріл і робота автоматики кулемета повторюється.
Якщо після пострілу спусковий гачок (кнопка електроспуска) не буде нажатий, то затворна рама з затвором буде зупинена в задньому положенні на бойовому взводі; для продовження стрільби необхідно знову нажати на спусковий гачок ( кнопку електроспуска). Стрільба буде продовжуватись до тих пір, поки не буде відпущений спусковий гачок (кнопка електроспуска), або до тих пір поки не будуть використані всі патрони в стрічці.
Розбирання та збирання кулемета.
Розбирання кулемета може бути повне або неповне: неповне – для чищення, змащування і огляду кулемета; повне – при чищенні, змащуванні в разі сильного забруднення кулемета, після того, як він був під дощем та снігом, після дегазації та дезактивації кулемета; при постановці кулемета на довготривале збереження ; при отриманні зі складу; при заміні частин.
Розбирання та збирання кулемета проводиться на столі або чистій підстилці; частини та механізми складати у порядку розбирання, не застосовувати зайвих зусиль та різких ударів. При збиранні кулемета співставити номери на його частинах.
Порядок неповного розбирання та збирання кулемета.
Порядок неповного розбирання кулемета.
Встановити кулемет на сошку. Притримуючи правою рукою кулемет за сошку у вертикальному положенні, великим пальцем лівої руки звільнити ноги сошки від пружинної застібки, відвести ноги від ствола у фіксоване положення. Встановити кулемет на сошку дуловою частиною вліво або вперед. Кулемет ПКТ положити на стіл (підстилку) дуловою частиною вперед.
Відділити коробку зі стрічкою від кулемета та перевірити, чи немає патрона в патроннику. Лівою рукою при підняти приклад кулемета, великим пальцем правої руки відвести защіпку коробки вправо і відділити коробку зі стрічкою від кулемета. Утримуючи кулемет правою рукою за шийку приклада (кулемет ПКТ – знизу за електроспуск) , великим пальцем втопити защіпку і відкрити кришку ствольної коробки; підняти основу приймача і повернути запобіжник в положення “Вогонь”. За рукоятку перезаряджання відвести затворну раму в заднє положення і перевірити, чи немає патрона в патроннику. Після цього затворну раму, притримуючи за рукоятку, плавно спустити з бойового взводу.
Вийняти пенал з приладдям. Вказівним пальцем правої руки утопити кришку гнізда прикладу так, щоб пенал під дією пружини вийшов з гнізда; розкрити пенал і вийняти з нього протирку, йоржика, викрутку та виколотку.
У кулемета ПКТ вийняти приладдя і шомпол із сумки.
Відділити шомпол від ноги сошки. Відвести пересувний хомутик вверх та відділити ланки шомпола від ноги сошки
Відділити направляючий стержень зі зворотно-бойовою пружиною. Утримуючи кулемет лівою рукою за пістолетну рукоятку (кулемет ПКТ – за електороспуск), правою подати вперед направляючий стержень до виходу його виступу з отвору колодки прикладу; підняти задній кінець направляючого стержня і вийняти його зі зворотно-бойовою пружиною із ствольної коробки; зняти зворотно-бойову пружину з направляючого стержня.
Відділити затворну раму з затвором. Утримуючи кулемет лівою рукою за пістолетну рукоятку (кулемет ПКТ – за електроспуск), правою рукою за виймач відвести затворну раму назад до відмови; при піднімаючи затворну раму, вийняти її разом з затвором із ствольної коробки.
Відділити затвор від затворної рами. Взяти затворну раму у ліву руку затвором догори, правою рукою відвести затвор назад і повернути його вправо так, щоб ведучий виступ вийшов із фігурного вирізу затворної рами, після цього просунути затвор вперед і, повертаючи вправо, відділити його від затворної рами.
Відділити ударник від затвору. Взяти затвор у ліву руку каналом донизу; зсунути ударник назад до відмови та пальцями правої руки переміщуючи його вперед за виступ видалити його з каналу затвора.
У кулемета ПКТ відділити електроспуск. Втопити фіксатор виколоткою, зсунути електроспуск вверх до виходу направляючих виступів із вертикальних пазів ствольної коробки.
Відділити ствол. Зсунути замикач ствола вліво до відмови; лівою рукою повертаючи рукоятку кулемета вперед, відділити ствол. Якщо замикач ствола зусиллям руки не зсувається або кулемет перегрітий, то у ствольну коробку вставляється затворна рама, палець подачі притискується великим пальцем лівої руки до замикача, після чого затворна рама відводиться у заднє положення, а палець подачі зсуває при цьому замикач ствола; потім виймається затворна рама.
Не дозволяється ставити ствол на кільцевий виступ.
Порядок збирання кулемета після неповного розбирання.
1. Приєднати ствол. Відкрити кришку ствольної коробки, якщо вона була закрита, підняти основу приймача і зсунути замикач ствола вліво до відмови; вставити ствол казенною частиною в ствольну коробку, щоб патрубок газової камори співпав з трубкою газового поршня і дослати ствол назад до відмови; закріпити ствол, зсунувши замикач вправо, а рукоятку кулемета повернути вліво
У кулемета ПКТ приєднати електричний спуск. Направляючі пази на корпусі електроспуску сумістити з вертикальними пазами ствольної коробки і, утопивши фіксатор, просунути електроспуск вниз до відмови; фіксатор при цьому повинен ввійти в отвір ствольної коробки.
Приєднати ударник до затвора. Взяти затвор в ліву руку, ввести передній кінець ударника в канал затвора і, просуваючи його вперед, приєднати до затвора.
Приєднати затвор до затворної рами. Взяти затворну раму в ліву руку, а затвор в праву; вставити затвор циліндричною частиною в канал затворної рами, направляючи виступ ударника в паз відбиваючого виступу, про двинути затвор назад і повернути вліво до відмови ( ведучий виступ затвора при цьому ввійде в фігурний виріз затворної рами); продвинути затвор вперед.
Приєднати затворну раму з затвором до ствольної коробки. Взяти затворну раму за виймач правою рукою так, щоб затвор утримувався великим пальцем в передньому положенні. Лівою рукою взяти кулемет за пістолетну рукоятку (за електроспуск), вказівним пальцем нажати на спусковий гачок, правою рукою ввести в ствольну коробку затворну раму з газовим поршнем; продвинути затворну раму вперед до відмови.
Приєднати направляючий стержень зі зворотно-бойовою пружиною. Взяти направляючий стержень в праву руку, надіти на нього зворотно-бойову пружину так, щоб правий виток пружини ввійшов в кільцеву проточку стержня. Утримуючи кулемет лівою рукою за пістолетну рукоятку (за електроспуск), правою рукою ввести направляючий стержень зі зворотно-бойовою пружиною в канал затворної рами; стискуючи зворотно-бойову пружину, подати направляючий стержень вперед і опустити вниз до відмови; ввести виступ направляючого стержня в отвір колодки прикладу.
Опустити основу приймача і закрити кришку ствольної коробки. Відвести затворну раму назад до відмови і натискуючи на спусковий гачок, перевірити правильність збирання.
Приєднати ланки шомпола до ноги сошки. Відвести пересувний хомутик вверх і вставити ланки шомпола в праву ногу сошки, опустити пересувний хомутик вниз. Ланки шомпола і приладдя кулемета ПКТ укласти в сумку.
Вкласти пенал з приладдям в гніздо прикладу. Скласти приладдя в пенал і закрити його кришкою, вложити пенал дном в гніздо прикладу і утопити його так, щоб гніздо закрилось кришкою
Приєднати коробку зі стрічкою до кулемета. Припіднімаючи правою рукою приклад до верху і повертаючи кулемет вліво, лівою рукою приєднати коробку зі стрічкою до кронштейну ствольної коробки.
Скласти ноги сошки. Правою рукою поставити кулемет в вертикальне положення; лівою рукою трохи звести ноги сошки, прижати їх до стволу і закріпити пружинною застібкою.
Призначення та будова частин та механізмів кулемета.
Ствол служить для спрямування польоту кулі. Всередині канал ствола має чотири нарізи, які в’ються зліва вверх направо. Нарізи служать для придання кулі обертального руху. В казенній частині ствола канал гладкий і зроблений по формі гільзи; ця частина каналу ствола служить для розміщення патрона і називається патронником. Перехід від патронника до нарізної частини каналу ствола називається кульовим входом.
Зверху ствол має: різьбу на дуловій частині для нагвинчування полум’ягасника або втулки для стрільби холостими патронами; основу мушки (у кулемета ПКТ – основу фіксатора полум’ягасника); газову камору; обойму з рукояткою кулемета; виступ для упора ствола в ствольну коробку; два поперечних вирізи для замикача ствола. У кулемета ПКТ виступ рукоятки пересуває движок. Для установки движка в потрібному вирізі виступу ствола необхідно попередньо відділити рукоятку від обойми. На виступі ствола є дві канавки для виступів ствольної коробки, які граничать хитання ствола і виріз для виступу обойми рукоятки кулемета (у кулемета ПКТ – три вирізи для фіксації рукоятки в заданому положенні). В стінці ствола є отвір для відводу частини порохових газів із каналу ствола в газову камору.
На казенній частині ствол має: кільцевий виступ для упора за країни гільзи патрона; виріз для зачепа викидача; знизу – виїм для проходження уступу затворної рами; справа – виїм для виступу ствольної коробки
На наріжній поверхні ствола кулемета ПК є поздовжні канавки, які служать для збільшення поверхні тепловіддачі та зменшення ваги ствола.
Полум’ягасник призначений для зменшення відблисків полум’я при стрільбі. Спереду він має два отвори для нагвинчування полум’ягасника на ствол і згвинчування його зі ствола з допомогою виколотки (ланки шомпола), в задній частині - вісім виїмок для фіксатора.
Основа мушки (у кулемета ПКТ – основа фіксатора полум’ягасника) закріплено на стволі двома штифтами. Воно має отвір для полозка мушки, запобіжник мушки і фіксатор з пружиною; фіксатор утримує від згвинчування зі ствола полум’ягасник і втулку для стрільби холостими патронами.
Газова камора служить для направлення порохових газів, які відводяться з каналу ствола на газовий поршень затворної рами і для розміщення регулятора; вона закріплена на стволі двома штифтами. Газова камора має внутрішній отвір для проходу газів (воно співпадає з газовідвідним отвором в стінці ствола), знизу патрубок з каналом для газового поршня і двома отворами для випуску газів. Патрубок має кільцеву проточку для одягання переднього кінця трубки газового поршня і з боку по три лунки для фіксатора виступів регулятора, лунки позначені цифрами 1, 2, 3.
У кулемета ПКТ патрубок має поперечний отвір для регулятора і фіксатора регулятора.
Регулятор служить для регулювання кількості порохових газів, діючих на поршень затворної рами. Він має: два отвори (поздовжнє і кругле) для випуску газів із газової камори назовні; два виступи з фіксаторами для утримання регулятора в патрубкові; пази для заходу закраїни гільзи, яку використовується для повороту регулятора.
Після проведення 3000 пострілів стрільба із кулемета ведеться при установці регулятора на діленні 1. У випадку не повного відходу затворної рами назад регулятор встановлюється на ділення 2. Встановленням регулятора на поділку 3 потрібно користуватися тільки в дуже важких умовах стрільби (при низьких температурах повітря, в дощову погоду, при сильному запиленні кулемета).
Рукоятка кулемета служить для зручності заміни ствола та перенесення кулемета. Знизу вона має виступ, за допомогою якого забезпечується початкове зсунення ствола вперед при його відділенні.
Ствольна коробка служить для з’єднання частин та механізмів кулемета, для направлення руху затворної рами з затвором і для забезпечення закривання каналу ствола затвором і запирання затвора; зверху вона закривається кришкою.
Ствольна коробка має:
- всередині – циліндричний канал для розміщення казенної частини ствола; канал прямокутного розрізу з поздовжніми пазами на бокових стінках для трубки газового поршня; бойові упори; виступ зі скосом для забезпечення першочергового повороту затвора при запиранні; відгини, направляючі планки і виступи для направлення руху затворної рами і затвора; відбиваючий виступ для відбиття гільз; гніздо для розміщення спускового механізму; гніздо для направляючого стержня зворотно-бойової пружини; відгини ствольної коробки всередині і ззаду мають вирізи для проходу затворної рами і затвора при розбиранні і збиранні кулемета;
попереду – виріз для пружинної защіпки трубки газового поршня; два виступи для обмеження кругової качки ствола; цапфи і виступи для кріплення кулемета на станкові;
позаду – два хвостовики з отворами для кріплення прикладу і поперечний паз з заглибленням для защіпки кришки ствольної коробки;
зверху – пазушина для кріплення кришки ствольної коробки і основи приймача; поперечний паз для замикача ствола; похилий поперечний виріз для пальця подачі подавача; поздовжній виріз для проходу патрона при досиланні його в патронник ; поздовжнє вікно для проходу стійки затворної рами;
зліва – вікно для викидання гільз (патронів) і щиток;
справа – провушина для кріплення подавача і його щитка; поздовжній паз для рукоятки перезаряджання;
знизу – круглий отвір для стоку води; кронштейн для кріплення коробки зі стрічкою; спускову коробку з пістолетною рукояткою.
У кулемета ПКТ, окрім того, ствольна коробка має:
- вертикальні пази для кріплення електричного спуску; в задній стінці три круглих отвори:
- верхнє (меншого діаметру) – для візування на мішень через канал ствола, середнє – технологічне, нижнє – для виступу направляючого стержня зворотно-бойової пружини і для проходу довгого кінця великого ричага електроспуску;
- отвір для зручності відділення спускового механізму при розбиранні, приливи з отворами і цапфи для кріплення кулемета на кронштейні гармати танка (БМП, БТР).
Замикач ствола служить для кріплення ствола в ствольній коробці і регулювання зазору між затвором та заднім зрізом ствола. Він складається з основи, гвинта, штифта основи і шпильки гвинта.
Рукоятка перезаряджання служить для відведення затворної рами назад. Вона складається з тяги , ручки з пружиною і віссю. Ручка має зачіп і пружину для утримання рукоятки перезаряджання в передньому положенні.
Штовхач щитка служить для відкривання щитка при відході затворної рами в заднє положення.
Спусковий механізм служить для утримання затворної рами на бойовому взводі, спуску її з бойового взводу і постановки кулемета на запобіжник. Він зібраний у спусковій коробці і складається із спускового гачка з віссю, спускового важеля з пружиною, запобіжника і фіксатора запобіжника з пружиною.
В передній частині спускової коробки є виїм і два виступи для кріплення кулемета на станку.
Спусковий важіль має шептало, яким затворна рама утримується на бойовому взводі.
Спусковий гачок служить для виводу шептала з-під бойового взводу затворної рами. Він має зачіп для взаємодії зі спусковим важелем , відросток, який не дозволяє повністю відвести затворну раму назад, якщо кулемет поставлений на запобіжник, виступ для обмеження повороту спускового гачка і хвіст.
Запобіжник служить для запирання спускового важеля, коли затворна рама знаходиться на бойовому взводі, чим виключається змога випадкового пострілу. Запобіжник має прапорець, вузький виріз якого є для виступу спускового гачка, широкий виріз – для проходу спускового важеля, виступ для кріплення запобіжника в ствольній коробці і два отвори для фіксатора.
Спусковий механізм кулемета ПКТ зібраний в спусковій коробці і в корпусі електроспуску.
В спусковій коробці розміщається: шептало з пружиною і віссю, запобіжник шептала з фіксатором і пружиною, коромисло і кулачок з віссю. Шептало служить для утримання затворної рами на бойовому взводі. Воно ззаду і знизу закінчується виступом. Запобіжник шептала з фіксатором такі ж, як і у кулемета ПКМ і ПКС. Коромисло і кулачок служать для опускання заднього кінця шептала вниз при натисканні на кнопку чи спусковий важіль електроспуску. Передній кінець коромисла розміщається над виступом шептала, а задній – над зубом кулачка. Кулачок має плечика, які обмежують його поворот назад.
В корпусі електроспуску розміщується: електромагніт, якір, штовхач, великий важіль з пружиною, малий важіль, спусковий важіль з пружиною і запобіжник спускового важеля з пружиною. Якір при підведенні електричного струму до електромагніту приводить в рух штовхач, який повертає малий важіль. Під дією малого важеля нижній кінець великого важеля просувається вперед, повертаючи кулачок.
Поворот великого важеля вручну проводиться виступом спускового важеля. Запобіжник спускового важеля служить для запирання спускового важеля, що виключає випадковий постріл.
Зверху корпус має: направляючі виступи; вертикальний і горизонтальний пази; провушину і вікно для спускового важеля; провушину для запобіжника спускового важеля; кришку електромагніта; місце введення екранованого електричного дроту.
Приклад служить для зручності дії з кулеметом. Він має наскрізний виріз для зменшення ваги, маслянку з кришкою і йоржиком, гніздо і пружину для пеналу з приладдям, металевий затильник з кришкою для закривання гнізда приклада. Наскрізний виріз в прикладі одночасно служить для кріплення заднього кінця ременя кулемета.
У кулемета ПКТ приклад відсутній.
Трубка газового поршня служить для направлення руху затворної рами з газовим поршнем і для кріплення сошки.
Трубка газового поршня має: виріз для проходу тяги рукоятки перезаряджання; направляючі виступи і пружинну защіпку для з’єднання зі ствольною коробкою; антабку для кріплення переднього кінця ременя; виступ для направлення ствола при приєднанні його до кулемета; кільцеву проточку з вирізом для кріплення основи сошки; чотири отвори для виходу порохових газів; кільцеву розточку для патрубка газової камори.
На трубці газового поршня кулемета ПКТ антабка, кільцева проточка для сошки і отвори для виходу порохових газів відсутні. Сошка служить упором при стрільбі. Вона складається із основи з хомутиком для кріплення на трубці газового поршня, двох ніг з полозками для упора в грунт і виступами для фіксації ніг в складеному положенні, пружини для розведення ніг; на лівій нозі сошки є пружинна застібка для кріплення ніг в складеному положенні, а на правій нозі – пересувний хомутик з фіксатором для кріплення ланок шомпола у внутрішній порожнині ноги.
Сошка від трубки газового поршня не відділяється. У кулемета ПКТ сошка відсутня.
Затворна рама з газовим поршнем служить для приведення в дію затвора і подавача і для виймання патрона із стрічки.
Затворна рама має: всередині – канал для зворотно-бойової пружини; зверху –фігурний виріз для ведучого виступу затвору і зріз для проходу викиданих гільз (патронів); зліва – нахилену грань для взаємодії з роликом подавача і виступ для взаємодії з штовхачем щитка; справа – нахилену грань з пазом для взаємодії з виступом подавача і уступ для виступу рукоятки перезаряджання; знизу – бойовий взвод; в переді – гніздо для з’єднання з газовим поршнем
В задній частині затворної рами на стійці закріплений шпилькою виймач з зачепами. В стійці є наскрізний канал для розміщення затвору, а в каналі – кільцева проточка для виступу ударника; По бокам ? поздовжні пази для руху затворної рами по відгинам ствольної коробки; правий паз, окрім того , служить для проходу відбиваючого виступу ствольної коробки.
Газовий поршень служить для приведення в дію затворної рами при стрільбі. Він має на задньому кінці потовщення для з’єднання з затворною рамою, а на передньому кінці _ кільцеві проточки для покращення обтюрації газів в патрубкові газової камори і ведучий поясок для направлення руху поршня в трубці газового поршня. Затвор служить для досилання патрона в патронник, закривання каналу ствола, розбивання капсуля і виймання із патронника гільзи (патрона). Він складається з остова, ударника, викидача з пружиною і віссю і шпильки.
Остов затвора має; на передньому зрізі - два циліндричних вирізи для дна гільзи і для викидача з пружиною; по сторонам - два бойових виступи, які при запиранні затвора заходять за бойові упори ствольної коробки; зверху - виступ (досилач) для досилання патрона в патронник; знизу – ведучий виступ для з’єднання затвора з затворною рамою і повороту затвора при запиранні та відпиранні; з правої сторони – поздовжній паз для проходу відбиваючого виступу ствольної коробки ( паз в кінці розширений для забезпечення повороту затвора при запиранні); в потовщеній частині – отвори для вісі викидача і шпильки; всередині остов затвора має канал для розміщення ударника.
Ударник має бойок, виступ для взаємодії з затворною рамою і хвіст.
Викидач з пружиною служить для виймання гільзи (патрона) із патронника і утримання її на затворі до зустрічі з відбиваючим виступом ствольної коробки. Викидач має зачіп для захвата закраїни гільзи, гніздо для пружини і виріз для вісі.
Шпилька служить для кріплення вісі викидача.
Зворотно-бойова пружина з направляючим стержнем служить для повернення затворної рами з затвором в переднє положення і для придання затвору енергії, необхідної для розбиття капсуля патрона.
Направляючий стержень складається з двох частин, шарнірно з’єднаних між собою за допомогою штифта. Задня частина стержня з’єднується з упором затворної рами і має кільцевий уступ для упору зворотно-бойової пружини.
Упор затворної рами приймає удари її в крайньому задньому положенні. Він має виступ для з’єднання з задньою стінкою ствольної коробки.
Приймач служить для пересування стрічки з патронами і подачі патронів в процесі стрільби із стрічки в приймальне вікно в основі приймача. Приймач складається із основи, кришки ствольної коробки і подавача..
Основа приймача служить для направлення руху стрічки з патронами і направлення патрона при досиланні його в патронник. Вона має: направляючі виступи, які забезпечують правильну подачу чергового патрону для захоплення його зачепами виймача; поперечне вікно для пальця подавання подавача; фігурні вирізи для проходу зачепів виймача; виступ для упора закраїни гільзи при захваті патрона зачепами виймача; приймальне вікно з вирізами для проходу закраїни гільзи і похилими виступами для направлення патрону при досиланні його в патронник.
Спереду основа приймача має провушину для розміщення пружини кришки ствольної коробки і фіксатор з пружиною для утримання основи приймача в закритому і відкритому положенні.
Кришка ствольної коробки служить для закривання приймача і ствольної коробки. Вона має: направляючі виступи, які забезпечують разом з направляючими виступами основи приймача правильну подачу чергового патрону для захвата його зачепами виймача; верхні пальці з пружиною для утримання стрічки з патронами в приймачі; важіль подачі з пружиною і гребінь подачі для опускання патрона в приймальне вікно основи приймача; два щитка з пружинами для закривання приймача; защіпку з пружиною.
Зверху на кришці ствольної коробки є приціл і запобіжник цілика , а також нанесений номер кулемета. У кулемета ПКТ відсутній приціл.
Подавач служить для подачі стрічки з патронами в приймач кулемета. Подавач зі щитком і пружиною щитка кріпиться справа в провушині ствольної коробки. Подавач має ролик і виступ для взаємодії з похиленими гранями затворної рами. Зверху до подавача приєднаний палець подавання з пружиною.
Прицільний пристрій служить для наводки кулемета при стрільбі по цілях на різних відстанях. Він складається з прицілу і мушки.
Приціл складається з колодки прицілу, прицільної планки, пластинчастої пружини, цілика і хомутика.
На верхній стороні прицільної планки нанесена шкала з поділками, позначеними цифрами від 1 до 15 і буквою “П”, а на стінці гнізда цілика – шкала з діленнями. Цифри шкали прицілу означають дальність стрільби в сотнях метрів, а кожне ділення шкали цілика відповідає “ тисячним дальності стрільби; приціл П (постійна установка прицілу) відповідає прицілу 4.
При введенні поправок на боковий вітер і на боковий рух цілі гривка цілика переміщується вправо чи вліво при допомозі маховичка.
Мушка загвинчена в полозок, який закріплений в основі мушки. На полозкові і основі мушки нанесені риски, які визначають правильність положення мушки.
Кронштейн кулемета ПКТ служить для з’єднання тіла кулемета з люлькою гармати. Кронштейн жорстко закріплений до лафету гармати. На горизонтальній полці кронштейна закріплена передня стійка люльки кулемета. Задня стійка люльки кулемета з нагвинченою на неї втулкою встановлюється в отвір горизонтального гвинта вивір очного механізму. На полці є провушина для кріплення вивір очного механізму, який складається з горизонтального гвинта і двох втулок. На втулках є по 10 поділок ціною одна тисячна. При вивірці кулемета поверненням втулок встановлюють положення вісі каналу ствола.
З обох сторін люлька кулемета має направляючі, які входять в повзуни Повзуни з’єднуються з кулеметом чеками.
В отворі переднього повзуна встановлений амортизатор, який складається з передньої та задньої пружини, гвинта з гайкою і контргайкою. Амортизатор пом’якшує удари при віддачі кулемета під час стрільби і повертає його в вихідне положення після пострілу.
Патронна стрічка служить для розміщення патронів і подачі їх в приймач кулемета. Стрічка складається із ланок, з’єднаних між собою з’єднувальними пружинами. На кінцях стрічки є наконечники для зручності заряджання кулемета.
Стрічка кулемета ПКТ складається з окремих кусків по 25 ланок кожний. Куски стрічки з’єднується між собою при допомозі патрона.
Коробки служать для розміщення стрічок з патронами.
Коробка на 100 патронів перед стрільбою прикріплюється до кронштейну кулемета. Вона має ручку для переноски коробки і відкидну кришку, яка запирається застібкою і закруткою. Для стрільби можуть використовуватись коробки на 200 і 250 патронів.
Приладдя для кулемета служить для розбирання, збирання, чищення і змащення кулемета. До приладдя відноситься: шомпол, протирка, йоржик, викрутка, виколотка, пенал, виймач і маслянка.
Шомпол використовується для чищення і змащування каналу ствола, патрубка газової камори, трубки поршня, а також каналу і порожнин ствольної коробки та інших частин кулемета.
Протирка використовується для чищення і змащення каналу ствола.
Йоржик використовується для чищення розчином РЧС та для змащування каналу ствола.
Викрутка та виколотка використовуються при розбиранні, збиранні та чищенні кулемета.
Пенал служить для збереження протирки, йоржика, викрутки та виколотки. Пенал використовується як рукоятка шомпола при чищенні кулемета і викрутка при загвинчуванні (вигвинчуванні) гвинтів і мушки.
Виймач використовується для видалення з патронника частини гільзи, яка залишилась у випадку її поперечного розриву.
Маслянка розміщується в прикладі (для ПКТ – в сумці) і служить для збереження масла.
Запасні частини, інструмент і приладдя кулемета ПКТ складаються в сумці та завжди повинні знаходитись біля кулемета.
РОБОТА ЧАСТИН І МЕХАНІЗМІВ КУЛЕМЕТА.
Положення частин і механізмів до заряджання.
Затворна рама з газовим поршнем і затвор під дією зворотно-бойової пружини перебувають у крайньому передньому положенні; газовий поршень - у патрубку газової камори; канал ствола закритий затвором. Затвор повернутий навколо поздовжньої осі вправо так, що його бойові виступи зайшли за бойові упори ствольної коробки – затвор - запертий; ударник перебуває в передньому положенні, і його бойок виходить із отвору в кістяку затвора. Зворотно-бойова пружина має найменший стиск. Рукоятка перезарядження перебуває в крайньому переднім положенні.
Подавач, входячи своїм виступом у паз на правій стінці затворної рами, займає крайнє праве положення; палець подачі своєю пружиною піднятий нагору; верхні пальці й важіль подачі в кришці ствольної коробки під дією своїх пружин опущені вниз.
Спусковий важіль піднятий догори, хвіст спускового гачка відведений уперед; запобіжник повернутий уперед, при цьому його виріз звернений догори й дає можливість спусковому важелю опуститися вниз.
Щиток закриває вікно ствольної коробки для викидання гільз.
У кулемета ПКТ шептало й передній кінець коромисла підняті догори, а кулачок спускового механізму повернутий у заднє положення; нижній кінець великого важеля электроспуску під дією своєї пружини повернутий у заднє положення, а нижній кінець малого важеля электроспуску - вправо, завдяки чому штовхач і якір электроспуску зміщені вправо. Спусковий важіль электроспуску під дією своєї пружини перебуває у верхньому положенні й замкнений запобіжником. Запобіжник кулемета повернутий прапорцем уперед, при цьому його виріз звернений догори й дає можливість шепталу опуститися вниз. Кришка ствольної коробки закрита і щитки приймача під дією своїх пружин опущені вниз.

Робота частин і механізмів при заряджанні
Для заряджання кулемета необхідно:
повернути рукоятку кулемета вліво;
відкрити кришку ствольної коробки;
покласти стрічку на основу приймача так, щоб перший патрон закраїною дна гільзи зайшов за зачепи виймача;
закрити кришку ствольної коробки;
відвести за рукоятку перезарядження затворну раму назад до відмови, поставивши її на бойовий взвод;
подати рукоятку перезарядження вперед до відмови.
Кулемет заряджений. Якщо не має бути негайне відкриття вогню, то необхідно поставити кулемет на запобіжник, повернувши прапорець назад; при цьому виріз для спускового важеля виявляється знизу й спусковий важіль (шептало кулемета ПКТ) не може опуститися вниз.
При відведенні рукоятки перезарядження назад вона своїм провідним виступом зчіплюється з уступом затворної рами й відводить її назад, стискаючи зворотно-бойову пружину; ударник, містячись своїм виступом у кільцевій проточці стійки затворної рами, відходить назад.
Зачепи виймача витягають зі стрічки патрон і переносять його назад, при цьому патрон піднімає нагору важіль подачі, стискаючи його пружину; патрон, дійшовши дном гільзи до гребеня подачі, під дією його скосу й важеля подачі опускається в прийомне вікно основи приймача й стає перед досилачем затвора.
Після відведення затворної рами на довжину вільного ходу вона, діючи переднім скосом фігурного вирізу на провідний виступ затвора, повертає затвор вліво; бойові виступи затвора виходять із-за бойових упорів ствольної коробки - відбувається відпирання затвора; після цього затвор відходить назад разом із затворною рамою.
При подальшому відведенні рукоятки затворна рама впливає лівою похилою гранню на ролик подавача, а виступом - на скоси штовхача щитка. Верхня частина подавача при цьому повертається вліво; палець подачі, упираючись у ланку стрічки, переміщає стрічку вліво й установлює черговий патрон проти зачепів, виймача; верхні пальці кришки ствольної коробки, пропустивши черговий патрон уліво, разом з пальцем подачі втримують стрічку в приймачі. Штовхач виступом затворної рами зміщається вліво й загином відкриває щиток вікна ствольної коробки.
Спусковий важіль (шептало кулемета ПКТ) під дією затворної рами опускається, униз; як тільки затворна рама своїм бойовим взводом пройде шептало спускового важеля, спусковий важіль (шептало кулемета ПКТ) під дією своєї пружини піднімається нагору; при зворотному русі затворна рама стає на бойовий взвод.
Виступ затворної рами, пройшовши скоси штовхача, звільняє його, і вікно ствольної коробки закривається щитком. Кулемет заряджений.


Робота частин і механізмів при стрільбі
Для відкриття вогню необхідно натиснути на спусковий гачок (кнопку электроспуску або спусковий важіль), попередньо повернувши прапорець запобіжника вперед, якщо кулемет стояв на запобіжнику. При повороті широкий виріз запобіжника стає під спусковим важелем (шепталом) і дає можливість йому опуститися вниз.
Спусковий гачок, обертаючись на своїй осі, зачепом натискає на спусковий важіль і виводить його шептало з-під бойового взводу затворної рами; затворна рама разом із затвором під дією зворотно-бойової пружини спрямовується вперед, при цьому затвор досилачем виштовхує патрон із прийомного вікна основаи приймача, досилає його в патронник і закриває канал ствола.
При русі затворна рама, впливаючи своєю правою похилою гранню на виступ подавача, відхиляє верхню частину подавача вправо; палець подачі заскакує за чергову ланку стрічки; верхні пальці кришки стовольної коробки при цьому втримують стрічку від випадання; при підході затвора до казенного зрізу ствола викидач входить у його виріз, а зачіп викидача заскакує за закраїну дна гільзи. Затвор спочатку під дією скосу виступу ствольної коробки на скіс правого бойового виступу, а потім заднього скосу фігурного вирізу затворної рами на провідний виступ повертається навколо поздовжньої осі вправо; його бойові виступи заходять за бойові упори ствольної коробки - відбувається запирання затвора.
При подальшому русі затворної рами зачепи викидача заскакують за закраїну дна гільзи чергового патрона; бойок ударника виходить із отвору в кістяку затвора й розбиває капсуль патрона - відбувається постріл.
Куля під дією тиску порохових газів рухається по каналу ствола; як тільки вона мине газовідвідний отвір, частина порохових газів, спрямовуючись через цей отвір у газову камору, давить на газовий поршень і відкидає затворну раму назад. Відходячи назад, затворна рама (як і при відведенні її за рукоятку перезарядження) зачепами виймача витягає зі стрічки й переносить назад патрон, що під дією скосу гребеня подачі й важеля подачі опускається в прийомне вікно основи приймача.
Після проходження затворною рамою шляху вільного ходу (10-15 мм) вона, діючи переднім скосом фігурного вирізу на ведучий виступ затвора, повертає затвор навколо поздовжньої осі вліво й виводить його бойові виступи із-за бойових упорів ствольної коробки - відбувається відпирання затвора.
Затвор, рухаючись назад разом із затворною рамою, зачепом викидача витягає гільзу з патронника; затворна рама зміщає штовхач уліво, що своїм загином повертає щиток і відкриває вікно ствольної коробки; гільза, утримувана зачепом викидача, натрапляє на відбивний виступ ствольної коробки й викидається назовні.
Затворна рама при русі назад, впливаючи своєю лівою похилою гранню на ролик подавача, повертає верхню частину подавача вліво; палець подачі переміщає стрічку вліво й установлює черговий патрон проти зачепів виймача.
Після удару затворної рами в крайньому задньому положенні у обмежник вона під дією зворотно-бойової пружини спрямовується вперед й, якщо спусковий гачок натиснутий, не зупиняється на бойовому взводі, а затвором досилає черговий патрон у патронник й ударником розбиває капсуль патрона - відбувається наступний постріл.
Для відкриття вогню з кулемета ПКТ необхідно, повернувши прапорець запобіжника вперед, якщо кулемет стояв на запобіжнику, натиснути на кнопку электроспуску або на спусковий важіль, попередньо відвівши вперед його запобіжник.
При натисканні на кнопку электроспуску кулемета ПКТ струм проходить через обмотку електромагніта й переміщає якір зі штовхачем уліво. Малий важіль при цьому повертається й просуває вперед нижній кінець великого важеля, під дією якого повертається кулачок. Зуб кулачка піднімає догори задній кінець коромисла, у результаті чого передній кінець коромисла й шептало опускаються вниз, звільняючи затворну раму; затворна рама разом із затвором під дією зворотно-бойовий пружини спрямовується вперед. Надалі частини й механізми кулемета працюють так само, як при натисканні на спусковий гачок.
Для ведення стрільбаи вручну необхідно повернути запобіжник спускового важеля вперед і нажати на спусковий важіль. При цьому нижній кінець великого важеля повертається вперед, а частини й механізми кулемета надалі працюють так само, як при натисканні на кнопку электроспуску.
Автоматична стрільба триває доти, поки натиснуто спусковий гачок (важіль, кнопка электроспуску) і в стрічці є патрони.
При звільненні спускового гачка (важеля, кнопки электроспуску) затворна рама втримується бойовим взводом у задньому положенні - стрільба припиняється, але кулемет залишається зарядженим.
При використанні всіх патронів і натиснутому спусковому гачку (кнопці электроспуску) затворна рама із затвором залишиться в крайньому передньому положенні.
Примітки: 1. При установці регулятора в кулеметів ПК, ПКБ і ПКС на розподіл 1 на газовий поршень діє найменша кількість порохових газів, що відводять із каналу ствола, тому що обидва отвори патрубка відкриті й через них частина газів випускається назовні.
2.При установці регулятора на розподіл 2 залишається відкритим тільки лівий отвір патрубка й на газовий поршень діє більша кількість порохових газів, ніж у першому випадку.
3.При установці регулятора на розподіл 3 обидва отвори патрубка закриті і всі порохові гази, що надійшли в газову камору, діють на газовий поршень.
Затримки при стрільбі з кулемета й способи їхнього усунення.
Кулемет при належному догляді, правильному збереженні й обережному поводженні з ним є надійною й безвідмовною зброєю. Однак у результаті необережного поводження з кулеметом, забруднення й зношування частин, а також при несправності патронів можуть виникати затримки при стрільбі..
Для попередження затримок при стрільбі необхідно:
- постійно мати кулемет у повній справності; вчасно й з дотриманням всіх правил оглядати, чистити й змащувати кулемет; особливо ретельно стежити за чистотою й справністю рухливих частин, каналу ствола, газових шляхів і коробки зі стрічкою; - перед стрільбою протирати канал ствола, прочищати й змащувати тонким шаром змащення тертьові при стрільбаі поверхні частин, оглядати кулемет і патрони, несправні й брудні патрони для стрільби не застосовувати;
при стрільбі і в русі оберігати кулемет від забруднення і ударів;
в бою, після довгої стрільби при першій же змозі прочистити газові шляхи і злегка змасти затвор і затворну раму; при сильному забрудненні (піском, болотом, снігом) кулемет розібрати і почистити;
не доводити ствол до перегріву, для чого замінювати його при темповій стрільбі після кожних 400-500 пострілів;
якщо кулемет довгий час знаходився на морозі чи занесли його з морозу у тепле приміщення , то перед заряджанням кулемета необхідно затворну раму декілька разів поставити на бойовий взвод і спустити з бойового взводу.
У випадку виникнення затримки при стрільбі спочатку треба перезарядити кулемет. Якщо перезаряджанням затримка не ліквідовується, або після ліквідації повторюється, то необхідно розрядити кулемет, виявити причину затримки і ліквідувати її.
.
Затримки при стрільбі
(їх характеристики, причини і способи усунення)
Не дохід затворної рами в переднє положення. Затворна рама не дійшовши до переднього положення, зупинилась, черговий патрон в патронникові , зачепи виймача не захватили патрон в приймачі
1.Забруднення ствольної коробки або патронника, нагар в патрубкові газової камори.
2.Пом’ятість або забрудненість патронів або стрічки.
Не розбираючи кулемета, змастити патронник, частини які труться , патрубок газової камори. При першій змозі почистити кулемет або замінити ствол.
Замінити патрони або стрічку.
Осічка. Затворна рама в передньому положенні, патрон в патронникові, пострілу не було.
1.Несправність патрона.
2.Несправність ударника.
3.Забруднення кулемета, або застигання мастила.
Оглянути вийнятий із патронника патрон і при відсутності глибокої вм’ятини на капсулі прочистити затвор, патронник і частини, які труться, а при поломці ударника кулемет відправити в ремонтну майстерню.
Невиймання гільзи. Затворна рама зупинилася в проміжному положенні, гільза залишилася в патроннику, черговий патрон увіткнувся в неї кулею.
1.Несправність викидача або його пружини.
2. Забруднення патронника або патрона, зрив закраїни гільзи.
Якщо гільза при перезарядженні з патронника не витягається, вибити її шомполом або замінити ствол.
У випадку зриву закраїни гільзи прочистити патронник, змазати патрони в стрічці й переставити регулятор на менше ділення.
При несправності викидача або його пружини кулемет відправити в ремонтну майстерню.
Прихват гільзи. Гільза, витягнута з патронника, залишається в ствольній коробці або защемляється в її вікні затвором
1.Забруднення частин, які труться, газових шляхів або патронника.
2 Несправність відбивного виступу або штовхача щитка.
3. Несправність викидача або його пружини.
Видалити гільзу зі ствольної коробки й продовжувати стрільбу. При повторенні затримки змазати частини, які труться й патронник.
При несправності викидача, його пружини, відбивного виступу або штовхача щитка кулемет відправити в ремонтну майстерню.
Поперечний розрив гільзи. Затворна рама не дійшла в переднє положення, тому що передня частина гільзи, що розірвалася, залишилася в патроннику й не дозволяє ввійти в нього черговому патрону.
Великий зазор між казенним зрізом ствола й затвором.
Несправність патрона.
Якщо при перезарядженні кулемета викинутий патрон витяг передню частину гільзи, стрільбу продовжувати. Якщо передня частина гільзи залишилася в патроннику, витягти її за допомогою виймача гільзи або замінити ствол. Для виймання передньої частини гільзи треба розрядити кулемет, вставити виймач у патронник, спустити затворну раму з бойового взводу й енергійно відвести її назад.
При повторенні затримки змістити ствол назад, для чого вибити шпильку гвинта замикача ствола, вигвинтити викруткою гвинт на один оберт і вставити шпильку.
Неповний відхід затворної рами назад. Затворна рама зупинилася в проміжному положенні, патрон, витягнутий із приймача, залишився в зачепах виймача.
1.Забруднення частин кулемета, які труться.
2.Заклинена стрічка в патронній коробці. Перекіс стрічки в приймачі.
За рукоятку перезарядження затворну раму поставити на бойовий взвод і продовжувати стрільбу. При повторенні затримки, розрядивши кулемет, оглянути укладання й правильність спорядження стрічки. Якщо стрічка покладена й споряджена правильно, переставити регулятор на більше ділення.
З першою нагодою прочистити й змастити кулемет.
Мимовільна стрільба. При відпусканні спускового гачка (кнопки электроспуска або спускового важеля ) стрільба не припиняється..
1. Несправність спускового механізму.
2.Заокруглення бойового взводу затворної рами.
3.Забруднення кулемета, застигання мастила.
4. Несправності електричного спуску.
Зупинити стрільбу, притиснувши рукою стрічку до приймача. Розрядити кулемет, оглянути шептало й бойовий взвод. Якщо вони справні, переставити регулятор на більшу поділку і змазати частини, які труться.
Роз'єднати штепсельний роз’єм электроспуску й продовжувати стрільбу за допомогою спускового важеля.
При повторенні затримки кулемет відправити в ремонтну майстерню.
.
Незахват або втрата патрона зачепами виймача. Затворна рама зупинилася в передньому або в проміжному положенні.
Несправність зачепів виймача..
2.Осадка пружини пальця подачі або пружин верхніх пальців.
Витягти гільзу з патронника або ствольної коробки. Зарядити кулемет і продовжувати стрільбу.
При повторенні затримки оглянути зачепи виймача й пружини пальця подачі й верхніх пальців. Якщо вони несправні, кулемет відправити в ремонтну майстерню.
Відмова электроспуска. При натисканні на кнопку электроспуска не відбувається спуска затворної рами з бойового взводу.
Низька напруга бортової мережі танка ( БМП).
Відсутність контакту в штепсельному розйомі электроспуска, обрыв провода.
Продовжувати стрільбу, користуючись спусковим важелем.
Перевірити з'єднання штепсельного рознімання.
З першою нагодою перевірити ланцюг электроспуск і усунути несправності