1. Спеціальна та персональна підсудність кримінальних справ.
2. Ситуаційне завдання:
В березні 2003 року суддя Рокитнівського районного суду Ковальчук А.П. вирішив питання про обрання запобіжного заходу Петренко Т.К. (обвинуваченого за ч. 3 ст. 189 ККУ). Через декілька місяців ця кримінальна справа надійшла на розгляд до Рокитнівського районного суду, де на даний час судочинство здійснював тільки один суддя Ковальчук А.П. Який суд повинен розглянути дану справу? Опишіть порядок визначення підсудності даної кримінальної справи. Обгрунтуйте відповіль.
1.У науці та практиці кримінального процесу під підсудністю розуміють сукупність юридичних ознак (властивостей) кримінальної справи, на основі яких кримінально-процесуальний закон визначає суд, що має право і зобов`язаний розглянути її і вирішити по суті пред`явленого обвинувачення.
Визначити підсудність означає встановити суд, який згідно із законом повинен здійснювати правосуддя при попередньому розгляді кримінальної справи суддею, а також провадження в суді першої інстанції і в подальших стадіях, якщо виникає така необхідність.
Правила про підсудність мають велике практичне значення. Чітке, юридично обгрунтоване розмежування повноважень кожної ланки судової системи, а також однойменних судів однієї ланки щодо розгляду і вирішення кримінальних справ забезпечує правильність функціонування всієї судової системи, здійснення покладених на неї завдань, є однією з правових гарантій справедливого правосуддя. Додержання правил про підсудність сприяє швидкому, всебічному і повному розгляду кримінальної справи з урахуванням її конкретних особливостей та з найменшими затратами державних коштів, здійсненню принципу рівності всіх громадян пере законом і судом, підвищує виховне значення правосуддя, забезпечує реалізацію права обвинуваченого на компетентний суд.
Спеціальна (персональна) підсудність визначається суб`єктом злочину. Цей вид підсудності стосується кримінальних справ, що підсудні військовим судам, а також про злочини, вчинені суддями та народними депутатами України, тощо. Спеціальна підсудність – це перш за все підсудність, як правило, апеляційним судам, що діють як суди першої інстанціїї. Військовим судам підсудні всі справи про злочини, які вчинені військовослужбовцями незалежно від знання.
Підсудність справ районному (міському) суду
Районному (міському) суду підсудні всі кримінальні справи, крім справ, підсудних вищестоящим судам і військовим судам.
Підсудність справ апеляційному суду Автономної Республіки Крим, апеляційним судам областей, міст Києва і Севастополя
Апеляційному суду Автономної Республіки Крим, апеляційним судам областей, міст Києва і Севастополя підсудні такі кримінальні справи:
1) про злочини проти основ національної безпеки України, передбачені статтями 109 - 114 Кримінального кодексу України;
2) про злочини, за вчинення яких Кримінальним кодексом України передбачене покарання у виді довічного позбавлення волі.
У випадках особливої складності або важливості справи, підсудної місцевому суду, - апеляційний суд Автономної Республіки Крим, апеляційні суди областей, міст Києва і Севастополя мають право прийняти її до свого провадження. 
Підсудність справ військовим судам
Військовим судам гарнізонів як суду першої інстанції підсудні справи про злочини осіб, які мають військове звання до підполковника, капітана другого рангу включно, крім тих справ, які підсудні військовим судам вищого рівня.
Військовим судам регіонів, Військово-Морських Сил як судам першої інстанції підсудні:
1) справи про злочини осіб, які мають військове звання полковника, капітана 1 рангу і вище;
2) справи про злочини осіб, які займають посаду від командира полку, командира корабля 1 рангу і вище, а також осіб, рівних їм за службовим становищем;
3) справи про всі злочини, за які в умовах мирного часу законом передбачена можливість призначення покарання у вигляді довічного позбавлення волі.
Територіальна підсудність
Кримінальна справа розглядається в тому суді, в районі діяльності якого вчинено злочин. Якщо місця вчинення злочину встановити не можна, то справа повинна бути розглянута судом, в районі діяльності якого закінчено дізнання чи досудове слідство в даній справі.
Передача справи з одного суду до іншого
З метою забезпечення найбільш об'єктивного і повного розгляду справи, а також найкращого забезпечення виховної ролі судового розгляду в окремих випадках справа може бути передана на розгляд суду за місцем проживання чи роботи обвинуваченого або за місцем знаходження більшості свідків.
Передача в цих випадках справи з одного суду до іншого допускається лише до початку її розгляду в судовому засіданні.
Питання про передачу справи з одного районного (міського), міжрайонного (окружного) суду до іншого чи з одного військового суду гарнізону до іншого в межах Автономної Республіки Крим, однієї області, міст Києва і Севастополя, одного військового регіону чи Військово-Морських Сил вирішується головою відповідно Верховного суду Автономної Республіки Крим, обласного, Київського і Севастопольського міських судів, головою військового суду регіону, Військово-Морських Сил.
Питання про передачу справи до суду іншої області або військового суду, міжобласного суду або військового суду іншого регіону вирішується Головою Верховного Суду України чи його заступником.
Визначення підсудності справ, які належать до компетенції декількох однойменних судів
В разі об'єднання в одному провадженні кримінальних справ по обвинуваченню декількох осіб у вчиненні декількох злочинів, коли ці справи підсудні двом або декільком однойменним судам, справу розглядає той суд, в районі діяльності якого було порушено кримінальну справу або закінчено досудове слідство чи дізнання.
Визначення підсудності справ, які належать до компетенції різнойменних судів
Якщо одна особа або група осіб обвинувачуються у вчиненні декількох злочинів, справи про які підсудні різнойменним судам, то справа розглядається вищестоящим з цих судів.
Якщо одна особа або група осіб обвинувачуються у вчиненні декількох злочинів і справа хоча б про одну з них або про один із злочинів підсудна військовому суду, то справу розглядає військовий суд.
При обвинуваченні групи осіб у вчиненні одного або кількох злочинів, що не є військовими злочинами, якщо щодо хоча б одного з обвинувачених справа підсудна загальному суду, справа щодо всіх обвинувачених розглядається загальним судом.
Направлення справи за підсудністю
Суддя, встановивши, що кримінальна справа не підсудна даному суду, надсилає її за підсудністю; про це суддя виносить постанову.
Якщо підсудність справи іншому однойменному суду виявилася в судовому засіданні, суд продовжує розгляд справи, коли це не може завдати шкоди повноті і об'єктивності дослідження обставин справи. Коли ж не можна забезпечити повноти і об'єктивності дослідження обставин справи, суд надсилає справу за підсудністю, про що виносить ухвалу.
Суд, виявивши в судовому засіданні, що справа підсудна вищестоящому суду або військовому суду, надсилає її за підсудністю.
Передача до нижчестоящого суду справи, початої розглядом у судовому засіданні вищестоящого суду, не допускається.
Недопустимість спорів про підсудність
Спори про підсудність між судами не допускаються. Кримінальна справа, надіслана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтями 38 - 41 цього Кодексу, повинна бути прийнята цим судом до свого провадження, якщо при цьому не перевищується компетенція суду.
2.Відповідь.
Дана кримінальна справа повинна розглядатись судом загальної юрисдикції, зокрема місцевим судом (районним). Згідно Закона України „Про судоустрій України” місцевими загальними судами є районні,  районні у  містах, міські та міськрайонні суди, а також військові суди гарнізонів. Згідно статті 22 даного закону місцевий  суд є судом першої інстанції і розглядає справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності. Місцеві загальні суди розглядають кримінальні та  цивільні справи, а також справи про адміністративні правопорушення. Підсудність  окремих  категорій справ  місцевим судам,  атакож порядок їх розгляду визначаються процесуальним законом.
Даний кримінальний злочин має право розглядати один суддя так як це стаття 189: вимагання, поєднане з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я особи, або таке, що завдало майнової шкоди у великих розмірах, що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років із конфіскацією майна. Згідно Кримінально-процесуального кодексу України статті 17: кримінальні справи розглядаються  в  суді першої інстанції одноособово суддею, який діє від імені суду, за винятком випадків, передбачених частинами другою і третьою цієї статті.
     Кримінальні справи  про  злочини,  за які законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк більше десяти років, розглядаються  в  суді першої інстанції колегіально судом у складі трьох осіб, якщо підсудний заявив клопотання про  такий розгляд.
Кримінальні  справи  про  злочини, за які законом передбачена можливість  призначення покарання  у  виді  довічного позбавлення волі,  в  суді  першої інстанції розглядаються судом у складі двох суддів і трьох народних засідателів, які при здійсненні правосуддякористуються всіма правами судді.
Так як даний злочин передбачає кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі на строк до десяти років, то справу має право розглядати суддя районного суду одноособово.
У разі подання апеляції чи касації дана справа буде переглянута у апеляційному чи касаційному порядку, яка здійснюється відповідно апеляційними і касаційними судами у складі трьох суддів. Розгляд справ у виключному порядку здійснюється апеляційними і касаційними судами у складі не менше трьох суддів. Апеляційними   загальними   судами   є: апеляційні  суди областей,  апеляційні суди міст Києва та Севастополя,  Апеляційнийсуд Автономної Республіки Крим, військові апеляційні суди регіонів та  апеляційний  суд Військово-Морських  Сил  України,  а   також Апеляційний суд України.  У разі необхідності замість апеляційного суду  області  можуть  утворюватися  апеляційні   загальні   суди,територіальна  юрисдикція  яких  поширюється  на  декілька районів області. В даному випадку судом вищої інстанції буде апеляційний суд області. Касаційний суд України:
розглядає в касаційному порядку справи,  віднесені до його підсудності,  а  також  інші   справи   у   випадках,   визначених процесуальним законом. Судом вищої інстанції є      Верховний Суд України, який розглядає у касаційному порядку рішення загальних судів  усправах,  віднесених  до  його  підсудності процесуальним законом; переглядає в порядку повторної касації усі інші справи, розглянуті судами  загальної  юрисдикції  в касаційному порядку;  у випадках, передбачених  законом,  розглядає   інші   справи,   пов'язані   звиключними обставинами.


Використана література:
1. Кримінальний кодекс України
2.Кримінально – процесуальний кодекс України
3. Закон України „Про судоустрій”