Розділ НІ.ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ ТА МІЖНАРОДНЕ ЕКОНОМІЧНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО
3.1. Цілі та принципи діяльності ООН
Організація Об'єднаних Націй — ООН (United Nations — UN, United Nations Organization — UNO) була утворена в 1945 p. Дата ратифікації її Статуту — 24 жовтня — відзначається як День ООН. Засновниками була 51 держава, серед яких й Україна. Сьогодні в складі ООН налічується 185 країн-учасниць з 24 країн світу. Решта країн не є членами ООН переважно через те, що вони не повністю незалежні (наприклад, Фарерські Острови, Норфолк, Мідуей та ін.). Деякі держави не приєдналися до ООН з принципових міркувань, оскільки, на думку її урядів, це може порушувати їх конституційний статус неприєднання. До них належать Ватикан і Швейцарія; але й вони мають в ООН своїх спостерігачів. Крім них, статус спостерігачів надано деяким організаціям (Європейський Союз, Організація африканської єдності, Організація Ісламська конференція, Міжнародний комітет Червоного хреста та ін).
Членами ООН можуть стати миролюбні держави, які беруть на себе зобов'язання згідно зі Статутом ООН. Нові члени приймаються рішенням Генеральної Асамблеї за рекомендацією Ради Безпеки.
Офіціальними мовами в ООН прийняті: англійська, російська, французька, китайська, арабська; робочими мовами, що вживаються в повсякденній роботі, є англійська і французька.
За типологічною класифікацією ООН — глобальна, універсальна, багатофункціональна, міждержавна організація.
Як вже згадувалось в попередніх розділах, головною метою при утворенні ООН передбачалось збереження миру в усьому світі, запобігання військових конфліктів. Але поступово поле діяльності
63