Відносини інфраструктури ринку
План
Сутність та види інфраструктури ринку.
Банки, їх функції та види.
Біржа та її види.
Інфраструктура ринку – це сукупність елементів які забезпечують безепербійне відтворення ринкового механізму.
Функції інфраструктури ринку:
Забезпечення взаємозв’язків між економічними суб’єктами, окремими індивідами чи підприємствами.
Регулювання рухів товарно-грошових потоків.
Політична економія виділяє: організаційно-технічну, фінансово-кредитну, та науково дослідницьку інфраструктуру ринку.
Організаційно-технічна структура представляє собою сукупність установ які сприяють координації довільних контактів між окремими господарюючими суб’єктами на регіональному , державному та міждержавному рівнях, до основних елементів даного виду інфраструктури відносять:
Ярмарки
Аукціони
Торгово-промислові палати
Торгові доми
Холдингові компанії
Транспортні комунікації і засоби оперативного зв’язку.
Фінансово-кредитна інфраструктура ринку представляє собою сукупність усіх тих організацій які займаються мобілізацією тимчасово вільних ділових ресурсів, перетворюють їх в кредити, а потім в капіталовкладення. Окрім кредитних спілок відносять також фондові та валютні біржі, страхові та інвестиційні компанії.
Науково-дослідницька інфраструктура ринку включає в себе спеціальні навчальні заклади по вивченню механізму функціонування. Сюди відносять аудиторські організації, консультативні фірми, певні навчальні заклади, які займаються підготовкою спеціалістів з менеджменту, маркетингу, бух. обліку, тощо. Окрім підготовки спеціалістів, організації наукової структури ринку вивчають також динаміку економічної ситуації країн, регіону, області. Розробляють прогнози для уряду та підприємців. Моделюють наслідки тих чи інших рішень.
Банки – це фін. посередник, який торгує грошима. Основні операції банку:
Приймати грошові вклади від клієнтів
Надавати клієнтам позички і відповідно створювати нові платіжні засоби
Здійснювати розрахунки між клієнтом
Зберігання інформації
Декілька банків об’єднуючись утворюють банківську систему. Банківська система включає в себе центральний банк і підпорядковані йому банки. Виходячи з цього банківська система різних країн хоч може і суттєво відрізнятися, проте вона має ряд ознак, властиві всім банківським системам. До таких ознак відносять перш за все дворівневу будову банківської системи.
На першому рівні знаходиться 1 або декілька банків об’єднаних спільними діями або завданнями. Такій установі надається статус центрального банку. До основних його завдань відносять:
Підтримання сталості національної валюти
Забезпечення сталості функціонування всієї банківської системи країн.
Основними інструментами національного банку по регулюванню грошової системи є:
Операції на відкритому ринку
Зміна обов’язкової резервної норми.
На другому рівні БС знаходиться решта банків, які в Україні прийнято називати комерційними. Основні операції комерційних банків:
Надання кредитів
Комерційно-посередницькі операції - це операції за дорученням клієнтів. (інкасові операції з чеками, валютою, ЦП, провідними операціями)
Довірчі операції – це управляння капіталом або майном клієнтів
Фондові операції – операції з цінними паперами
Орендування сейфів та зберігання в них цінностей
Лізингові операції – надання в оренду певного устаткування
Факторингові операції – придбання, вигода за певний % нагороди.
Мета всіх видів банків – це отримання банківського прибутку. Всі комерційні банки поділяють на «2» великі групи:
Універсальні банки – це організації які виконують широке коле операцій та послуг і охоплюють декілька секторів грошового ринку і обслуговують декілька галузей народного господарства
Спеціалізовані банки – дані організації виконують лише окремі операції на грошовому ринку і обслуговують лише окремі галузі економіки.
До спеціалізованих банків відносять:
Інвестиційні банки
Трестові компанії
Ощадні банки
Пенсійні фонди
Страхові компанії
Іпотечні банки
Ломбарди
с/г банки.
Капітал банку складається з «3» основних елементів:
власного капіталу
залученого капіталу
емітованого капіталу
Діяльність банку як іншої комерційної організації націлена на отримання прибутку, величина прибутку отримується, як різниця між активними і пасивними операціями банку. Активні операції банку пов’язані з вигідним розміщенням грошових ресурсів банку. Пасивні операції пов’язані з мобілізацією грошових активів банку шляхом різноманітних вкладів та форм залучення до банку грошей клієнтів. Ефективність діяльності банку оцінюється таким показником, як норма прибутку банку:
Р’Б = Рб / ВКб *100%
Біржа – це установа, що відображає сукупність економічних відносин постійно діючого ринку. На такому ринку здійснюються такі операції:
Концентрується необхідна інформація про той чи інший товар.
Відбувається купівля продаж товару за зразками
Формуються ціни
Здійснюється торгівля ЦП та іноземною валютою.
Першою біржою сучасного типу вважається Амстердамська біржа. Вона виникла у 1608 році. В Україні перша велика біржа виникла в Одесі, 1796році. Політична економія розрізняє товарну біржу та фондову біржу.
На товарній біржі здійснюється оптова торгівля масовими оптовими товарами і формується попит і пропозиція цих товарів, і в масштабах регіону, країни, співдружності країни, а також світового ринку. Відмінною особливістю торгівля на біржі є те, що товари безпосередньо не переходять з рук в руки. Залежно від того яку участь у біржових торгах беруть відвідувачі товарні біржі поділяють на відкриті і закриті. На закритих біржах беруть участь лише біржові брокери, а на відкритих біржах беруть участь відвідувачі, залежно від об’єму біржі поділяються на універсальні та спеціалізовані. За характером операцій розрізняють біржі реального товару і фюгерсні біржі. Щоб біржовий механізм працював нормально необхідне виконання певних вимог стосовно ознак біржового товару. До таких ознак належать:
Стандартність
Первинна обробка
Серійність
Масовість виробництва
Основні види біржових угод:
Угоди на наявний товар
Форвардні угоди
Фюгерсні угоди
Опціонні угоди
Фондова біржа – це неорганізована форма ринку на якому здійснюється торгівля цінними паперами.
Д\З
Висновки по темі в цілому
Висновки по кожному питанню.
Задачі № 121,122,120.