ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ
На основі проведеного теоретичного дослідження характеристики та управління фінансовими ресурсами, було встановлено, що фінансові ресурси — це кошти, виділені з тієї частини сукупного суспільного продукту, яка без порушення об'єктивної (природної) пропорційності суспільного виробництва може бути спрямована на розширення соціально-економічної системи в цілому.
Фінансові ресурси є водночас об'єктивною макроекономічною категорією, зміст якої визначається умовами матеріально-фінансової збалансованості економіки. Рівність надходження і витрат фінансових ресурсів свідчить про те, що платоспроможний попит підприємств та організацій, який формується внаслідок фінансування витрат на розвиток народного господарства і функціонування невиробничої сфери, має матеріальне покриття, оскільки відповідає створеним фінансовим ресурсам.
При написанні розділу 1 курсової роботи, було виявлено, що фінансові ресурси підприємств формуються переважно за рахунок:
Внесків засновників у статутні фонди,
Мобілізації на фінансовому ринку,
Поступають у порядку розподілу грошових надходжень,
Формуються за рахунок власних та прирівняних до них коштів.
В умовах ринку джерела фінансування підприємства відрізняються від традиційних для планової економіки. Нині частка бюджетних коштів для фінансування інвестицій, терміни надання кредиту різко скорочуються. Ці процеси закономірні в перехідний період до ринкової економіки.
Водночас обмежуються власні джерела підприємств, до яких належать статутний капітал; фонди, створювані з чистого прибутку; амортизаційні відрахування. У цьому зв'язку в умовах ринку підприємства змушені шукати нові джерела фінансування на ринку капіталів
У розділі 1 проведено дослідження основних джерел фінансових ресурсів, зокрема: прибутку, амортизаційних відрахувань, самофінансування, кредитів, спонсорських допомоги. Також проведено аналіз теоретичних основ управління фінансовими ресурсами.
Таким чином на основі проведених досліджень, можна зробити висновок, що зміна економічної концепції розбудови незалежної держави в першу чергу вимагає створення нових, ефективних систем управління фінансовими ресурсами підприємств, що дозволять забезпечити досягнення задовільного рівня фінансової безпеки підприємства і нададуть можливість досягнути ефективного рівня використання усіх видів ресурсів.
При виконанні курсової роботи проведено аналіз фінансової діяльності підприємства ПАТ «Дубномолоко». Проведено розрахунки коефіцієнтів, які характеризують співвідношення між окремими статтями звітності. На основі чого визначено, що у звітному періоді відбулося зменшення частки власного капіталу в загальних обсягах коштів підприємства, зросла частка забезпечення платежів, збільшилась частка довгострокових зобов’язань підприємства, зросла частка поточних зобов’язань підприємства, що зумовлено зростанням частки кредиторської заборгованості, поточних зобов’язань з бюджетом, зі страхування та з оплати праці. Зменшились показники коефіцієнтів ліквідності, концентрації власного капіталу, збільшились показники концентрації позичкового капіталу. Дані зміни свідчать про збільшення частки позичкового капіталу в ресурсах підприємства, зростання залежності від зовнішніх джерел фінансування.
Темпи збільшення власного капіталу у звітному періоді зменшились з 0,04 до 0,01. Оскільки у звітному році підприємство не отримує прибутку, а є збитковим, то період окупності власного капіталу, що показує, за який період власний капітал буде компенсовано чистим прибутком, має від’ємне значення і становить -17,9. Власні обігові кошти в попередньому періоді становили 61362,4 тис.грн, а у звітному періоді становив 56799,6 тис. грн. що вказує суму оборотних активів, які фінансуються за рахунок власного капіталу і довгострокових зобов’язань . Наявність власних обігових коштів означає не лише здатність платити поточні борги, а й можливість розширити виробництво. Коефіцієнт забезпечення оборотних активів власними коштами у звітному році зменшився до 0,257, що вказує на зменшення абсолютної можливості перетворення активів у ліквідні кошти.
Таким чином можна зробити висновок, що фінансовий стан підприємства ПАТ «Дубномолоко», протягом аналізованого періоду погіршився, оскільки зменшились показники рентабельності, платоспроможності, концентрації позичкового капіталу, що вказують на залежність підприємства від зовнішнього середовища та збільшення ризиків в діяльності підприємства ПАТ «Дубномолоко».
На основі даних аналізу результатів фінансової діяльності, які характеризують тенденції щодо зміни окремих показників, можна запропонувати наступні заходи для підвищення прибутковості підприємства: зменшення товарно-матеріальних запасів і обсягів дебіторської заборгованості за рахунок підвищення ділової активності; підвищення рентабельності продукції на базі зменшення операційних витрат усіх видів ресурсів, які впливають на собівартість; збільшення величини чистого прибутку завдяки зменшенню фіксованих витрат і підвищенню ефективності фінансової та інвестиційної діяльності; реінвестування максимально можливої частки прибутку на збільшення виробничого потенціалу підприємства.
Таким чином на основі проведених практичних розрахунків, можна зробити висновок, що основні напрямки поліпшення фінансового стану підприємства ПАТ «Дубномолоко», спрямовані на збільшення частки чистої виручки, що припадає на одиницю власного капіталу, збільшення рентабельності, темпів зростання власного капіталу, збільшення частки власних обігових коштів, запобіганню зменшення показників фінансової незалежності, зменшення концентрації позичкового капіталу, зменшення показника фінансового лівериджу, який вказує на залежність підприємства від довгострокових зобов’язань для зменшення ризиків, а також на збільшення частки стабільних джерел фінансування підприємства ПАТ «Дубномолоко».
На основі даних аналізу результатів фінансової діяльності, які характеризують тенденції щодо зміни окремих показників, можна запропонувати наступні заходи для підвищення прибутковості підприємства:
зменшення товарно-матеріальних запасів і обсягів дебіторської заборгованості за рахунок підвищення ділової активності;
підвищення рентабельності продукції на базі зменшення операційних витрат усіх видів ресурсів, які впливають на собівартість;
збільшення величини чистого прибутку завдяки зменшенню фіксованих витрат і підвищенню ефективності фінансової та інвестиційної діяльності.
Для вдосконалення діяльності підприємства ПАТ «Дубномолоко», першочерговим завданням є зменшення зобов’язань підприємства. В курсовій роботі запропоновано основні шляхи зменшення зобов’язань підприємства ПАТ «Дубномолоко».