Адвентизм
Адвенти?зм (від лат. adventus — пришестя; дослівно: «біля порогу») — релігійна християнська протестантська течія, яка проповідує кінець світу що наближається: «друге пришестя Христа» та встановлення «тисячолітнього царства Божого».
Церква адвентистів сьомого дня (ЦАСД) у світі є великою організацією, впливовою серед християнських деномінацій, незважаючи на існуючі внутрішні й зовнішні протиріччя. ЦАСД одна з перших протестантських конфесій сформулювала і опублікувала свою соціальну доктрину. В ній вона проголосила вірність принципу свободи совісті по відношенню до держави і до інших конфесій.
Сьогодні ЦАСД — це всесвітня християнська Церква, яка динамічно розвивається і до якої щорічно приєднується майже півтора мільйона нових віруючих . До складу ЦАСД входять 12 світових центрів, відділень ГК — дивізіонів, які діляться на регіональні поля — уніони, конференції, місії. ЦАСД має представництва в 206 країнах світу, веде проповіді 735 мовами. ЦАСД керується демократичними засадами існування.
Чисельність церкви, включаючи дітей і підлітків, становить приблизно 25 мільйонів чоловік. Найстарішою в Євро — Азіатському дивізіоні є ЦАСД України, що вже відсвяткувала свій 115-літній ювілей.
Адвентизм
Релігійних рух, назва якого — «адвентизм», зародився в 1830-х роках в США та згодом зорганізувався в кілька релігійних організацій, найбільшою із яких — Церква адвентистів сьомого дня (АСД). Рух цей заснував баптист Вільям Міллер (англ. William Miller) в 1840-х роках; сам він був фермером і проповідником у Лоу-Хемптоні (англ. Low Hampton), штат Нью-Йорк.
[Адвентизм як поворот до витоків християнства
Церква АСД організувалась як духовна організація з початком XIX століття в результаті подальшого розвитку Реформації, що почалася в XVI сторіччі в Європі. Мета Реформації — повернувшись до витоків, відновити християнську Церкву такою, якою являлася вона у ті часи, коли Христос і апостоли її заснували. Взагалі всі реформатори Європи, починаючи від Лютера, змагалися за очищення християнства від нововпроваджених язичницьких традицій і вірувань, заснувавши свою віру тільки на Святому Письмі. Оскільки протестанти — це християни, які протестували проти відступу в християнстві від Біблії, вираз «Біблія і лише Біблія» (лат. Sola Scriptura), стало гаслом протестантизму.