ВИСНОВКИ
1. Одним з найважливіших заходів, спрямованих на адаптацію підприємств до ринкових умов господарювання, є удосконалення їх організаційної структури управління. Таке удосконалення повинно передбачати визначення раціонального складу структурних підрозділів апарату управління підприємством, знаходження оптимального професійно-кваліфікаційного складу працівників цих підрозділів та інші заходи.
2. Об’єктом дослідження у даній роботі є будівельна організація ТзОВ “Будсервіс”. Було проаналізовано основні показники діяльності управлінського апарату даної будівельної організації, зокрема, динаміку чисельності управлінських працівників, показники використання їх робочого часу та витрат на організацію управлінської діяльності за період 2001 – 2005 рр.
3. Показник відношення відпрацьованого робочого часу до загального фонду робочого часу працівників апарату управління ТзОВ “Будсервіс” мав тенденцію до зростання протягом 2001-2005 рр. Дану тенденцію, безперечно, слід вважати позитивною, так як вона свідчить про підвищення ефективності використання робочого часу даної категорії працівників.
4. При аналізі ефективності управлінської праці важливою є оцінка рівня затрат на її здійснення. Основна частина затрат на здійснення управлінської діяльності у будівельної організації ТзОВ “Будсервіс” включається у статтю “накладні видатки” у розділ “адміністративно-господарські видатки”. Питома частка витрат на здійснення управлінської діяльності у складі БМР, які виконувало власними силами ТзОВ “Будсервіс”, зросла у 2004-2005 рр. порівняно із трьома попередніми роками, що характеризує погіршення ефективності використання витрат на організацію управлінської праці протягом періоду, що розглядається.
5. Процес оптимізації апарату управління зводиться до мінімізації його трудовитрат та скорочення на її основі складу спеціалістів в управляючій підсистемі. В якості критерію такої оптимізації доцільно прийняти необхідні витрати часу на виконання відповідних функцій управлінського циклу, а в якості основного обмеження - річний фонд робочого часу спеціалістів. Проведення оптимізації апарату управління можливо здійснити на підставі методики, що ґрунтується на теорії потоків, яка широко апробована і успішно використана в організації будівельного виробництва. Внаслідок здійснення оптимізації потоку організації управління загальна розрахункова чисельність працівників за сім’ю підрозділами апарату управління ТзОВ “Будсервіс” зменшилася на 3 особи (тобто на 15.8%), зокрема, по виробничо-технічному відділу та бухгалтерії на 1 особу для кожного з цих підрозділів.
6. Окрім раціоналізації чисельності працівників структурних підрозділів апарату управління та обґрунтування доцільності створення нових структурних підрозділів, у роботі було розроблено заходи щодо удосконалення зв’язків та підпорядкованості ланок управління. Зокрема, було запропоновано та обґрунтовано такі заходи: організація безпосереднього впливу головного інженера через лінійні зв’язки на будівельно-монтажні ділянки, передання бухгалтерії у підпорядкування до заступника голови з питань економіки, передання відділу маркетингу у підпорядкування до заступника керівника з питань економіки, впровадження матричного типу організаційної структури управління.