--- Тема: Аудиторський ризик і оцінювання системи внутр. контролю
Сутність аудиторського ризику. Методика визначення ризику наявності помилок.
Система внутр. контролю п-ства та її вивчення в ході перевірки.
Внутрішній аудит.
--1__ Аудиторський ризик – це ризик того, що аудитор може надати неправильний аудиторський висновок або інший підсумковий документ відносно фін. звіт-сті замовника за результатами перевірки, тобто сформувати неправильну думку і як наслідок скласти помилковий висновок про відсутність суттєвих помилок в той час, як вони реально є:
Аудиторський ризик:
- ризик наявності помилок (AR): властивий ризик (R), ризик контролю (СR)
- ризик не виявлення помилок (DR): залежить від аудитора
Властивий ризик – це здатність, схильність певних категорій операцій, видів д-сті або рахунків БО до суттєвих перекручень.
Приклади властивого ризику:
складність господарських операцій
чутливість активів до втрат та незаконного привласнення
незвичайні і складні операції
чесність управлінського персоналу
досвід знання управлінського та облікового персоналу
мотиви поведінки управлінського та облікового персоналу
Ризик контролю – це ризик того, що заходи контролю, які запроваджуються на п-стві і в сукупності становлять систему внутрішнього контролю, можуть бути неефективними і не запобігати виникненню помилок та їх своєчасному виправленню.
Приклади ризику контролю:
санкціонування керівництвом
здійснення господарських операцій
проведення інвентаризацій
запровадження контролю старших за посадою над роботою підлеглих
укладання договорів про індивідуальну та колективну відповідальність
Ризик не виявлення помилок – це ризик того, що процедуру перевірки не виявлять відхилень у обліку та звіт-сті. Ризик не виявлення залежить від якості роботи аудитора (іншого перевіряючого) від його досвіду, конкретних процедур, які застосовуються при перевірці та обсягу виконання цих процедур.
Кожен із видів ризику традиційно оцінюють за 3 ступенями: низький середній високий.
При цьому високий ризик свідчить пор недосконалість заходів контролю і наявності значних факторів, що обумовлюють ризик наявності помилок.
Застосовується також і кількісна оцінка ризиків у %.
--2===
Система внутрішнього контролю – це сукупність заходів і процедур для своєчасного попередження, виявлення помилок в обліку, звітності та в цілому у фінансово господарській діяльності суб’єкта господарювання.
Система внутрішнього контролю: середовище контролю, система обліку, процедури контролю.
Середовище контролю – це ідї, заходи і процедури які відображають загальне відношення власників і керівництва до контролю.
Система обліку – сукупність взаємопов’язаних між собою регістрів ждя відображення діяльності підприємства, а також облікова політика підприємства і спосіб обробки облікової інформації.
Існують наступні процедури контролю для попередження та виявлення помилок в обліку та звітності:
1 інвентаризація,
2 санкціонування надання дозволу на здійснення господарської діяльності, що реалізується з метою підпису керівником або уповноваженим особам документів, а також підписом наказів, розпоряджень та інших документів;
3 укладання договорів про індивідуальну та колективну відповідальність, а також обмеження доступу до активів через затвердження переліку осіб, яка здійснила помилку.
4 правильний розподіл посадових обов’язків між працівниками, особливо бухгалтерами. Несумісність обов’язків це така її комбінація за якої особа, яка здійснила помилку може приховати цей факт у ході діяльності.
5 порівняння та аналіз фінансових даних з контрагентами, податковою інспекцією та іншими контролюючими органами.
6 контроль старших за посадою
7 інші заходи контролю
---3 –
Внутрішній аудит - незалежна експертна діяльність служби внутрішнього аудиту або внутрішнього аудитора суб’єкта господарювання для перевірки і оцінки адекватності і ефективності і системи внутрішнього контролю і якості виконання призначених обов’язків.
Функції внутрішнього аудитора
1 сприяння організації ведення обліку
2 підтвердження достовірності інформації що використовується керівництвом при прийнятті рішень
3 зменшення ризиків при проведенні операцій пов’язаних із використанням матеріальних і трудових ресурсів грошових ресурсів
4 перевірка і підтвердження виконання внутрішньо системних контрольних процедур
5 Проведення аудиту діяльності структури підрозділів та окремих посадових осіб
6 підтвердження виконання наказів директив керівництва
7 виконання інших функцій контролю виходячи із потреб і вимог власників і керівництва, які запроваджують посаду внутрішнього аудитора або створюють відділ внутрішнього аудиту чи аудиторський комітет при раді директорів.