ДОПОВІДЬ
Від того, на скільки правильною та обґрунтованою є стратегія підприємства стосовно організації фінансового забезпечення реалізації інвестиційних проектів його розвитку, залежить ефективність виробничо-господарської діяльності даного підприємства, рівень його фінансової надійності та платоспроможності.
Враховуючи це, метою даної бакалаврської роботи було вивчення теоретико-методологічних засад фінансового забезпечення інвестиційної діяльності підприємства та розробка науково обґрунтованої стратегії фінансування інвестиційного проекту його розвитку.
На теперішній час існує можливість використання з метою фінансування інвестиційних проектів широкого спектру різноманітних джерел грошових засобів, до яких, зокрема, відносяться прибуток підприємств, амортизаційний фонд, банківський кредит, емісія акцій, облігації та інших видів цінних паперів тощо. Класифікація видів джерел фінансування інвестиційних проектів подано на плакаті 1. На цьому плакаті подано також схему основних етапів процесу управління структурою джерел фінансування інвестиційної діяльності підприємства, що є одним з основних завдань фінансового менеджменту на підприємстві.
При здійсненні вибору джерела фінансування інвестиційної діяльності підприємства та обґрунтуванні раціональної структури цих джерел важливо враховувати усі основні особливості кожного з джерел фінансування. Характеристику засобів фінансування довгострокових інвестицій подано на плакаті 2.
Об’єктом дослідження у даній бакалаврській роботі є відкрите акціонерне товариство “Трансуспіх”. Основним напрямом діяльності даного підприємства є здійснення пасажирських перевезень автомобільним транспортом у межах Львова та у приміській зоні. Як свідчать результати проведеного аналізу, окремі результати якого подано на плакаті 3, рівень ділової активності та прибутковості підприємства протягом 2007 року зріс за усіма показниками. При цьому рентабельність основних засобів у 2007 році становила 34 %, що є достатньо високим значенням показника прибутковості основного капіталу в сучасних умовах розвитку економіки України. і дає підстави вважати, що проект розширення виробничого потенціалу даного підприємства буде достатньо прибутковим.
Коефіцієнт концентрації власного капіталу підприємства становить на початок 2007 року 0,95, а на кінець 2007 року 0,91. Оскільки його значення більше нормативного (0,6), підприємство можна вважати спроможним до збільшення позичкової частини капіталу.
У роботі було визначено раціональну структуру джерел фінансування інвестиційного проекту придбання підприємством додаткових мікроавтобусів. На плакаті 4 подано вихідні дані для розрахунку раціональної структури джерел фінансування інвестиційного проекту та показники сподіваного прибутку теперішніх акціонерів АТП після його реалізації. Проведені розрахунки показали, що якщо в якості можливих джерел фінансування інвестиційного проекту, що розглядається, виступають кошти від емісії звичайних акцій та банківський кредит, то доцільно фінансувати 73,5 % вартості проекту за рахунок емісії додаткових акцій, а іншу частину даної вартості – за рахунок банківського кредиту.
За такої структури джерел інвестування розвитку підприємства досягається найкраще з точки зору акціонерів підприємства співвідношення між доходністю і ризикованістю інвестиційної діяльності.