Консультація
Якщо протягом більше ніж 10 років не проводилися розрахунки збільшення балансової вартості основних фондів на індекс інфляції, коли і як можна зробити перерахунки?
Відповідь на консультацію
Збільшення балансової вартості основних фондів на індекс інфляції проводиться за наслідками звітного року на початок першого кварталу наступного року .
У разі коли балансова вартість основних фондів відстає від ринкової вартості, можна зробити переоцінку основних засобів. Однак приведення (збільшення) балансової вартості основних фондів до рівня їх ринкової (реальної) вартості внаслідок переоцінки в податковому обліку не відображається. Законом про прибуток не передбачено здійснення платником податку будь-якої переоцінки балансової вартості необоротних активів у податковому обліку, крім права на проведення щорічної індексації балансової вартості груп основних фондів та нематеріальних активів у порядку, встановленому пп. 8.3.3 зазначеного Закону залежно від рівня інфляції.
Згідно Закону України «Про оподаткування прибутку підприємст» від 28.12.94, ВВР 1995, № 4, ст. 29, п. 8.3.3 зазначено, що платники податку всіх форм власності мають право застосовувати щорічну індексацію балансової вартості груп основних фондів та нематеріальних активів на коефіцієнт індексації, який визначається за формулою:
Кі = [І(а-1) - 10]:100, де
І(а-1) - індекс інфляції року, за результатами якого проводиться індексація. { Абзац пункту 8.3.3 пункту 8.3 статті 8 із змінами, внесеними згідно із Законом N 639/97-ВР від 18.11.97 }
Якщо значення Кі не перевищує одиниці, індексація не проводиться.
Починаючи з 22 травня 1997 року платники податку всіх форм власності мають право застосовувати щорічну індексацію балансової вартості груп основних фондів на коефіцієнт індексації, який визначається за наведеною у Законі формулою. Як випливає з вищезгаданої норми, індексація проводиться за наслідками звітного (податкового) року на початок першого кварталу наступного року.
Згідно з Постановою КМУ від 16.05.96 р. №523 «Про проведення індексації балансової вартості основних фондів та визначення розмірів амортизаційних відрахувань на повне їх відновлення у 1996 - 1997 роках» проводилася четверта регламентована обов’язкова індексація основних засобів. Механізм здійснення індексації був встановлений Порядком проведення індексації балансової вартості основних фондів підприємств, організацій та установ станом на 1 квітня 1996 року (крім об’єктів житлового фонду), затвердженим спільним наказом Мінстату, Мінекономіки, Мінфіну, Фонду державного майна від 23.05.96 р. №148/64/103/563. Тобто у 1996 році індексація повинна була бути здійснена до 1 липня станом на 1 квітня 1996 року. Амортизаційні відрахування за основними фондами від їх проіндексованої балансової вартості здійснювали починаючи з наступного місяця після проведення індексації за чинними на той час нормами із застосуванням понижувальних коефіцієнтів.
З метою врахування інфляції за останні три роки можна зробити щорічні перерахунки балансової вартості ОФ і відкоригувати амортизаційні відрахування у податковому обліку. Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-III «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок або відобразити уточнені показники у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Згідно з пп. 15.3.1 цього Закону заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Якщо прийнято рішення про проведення переоцінки у бухгалтерському обліку, то слід мати на увазі ось що. При збільшенні вартості об’єкта основних засобів сума дооцінки залишкової вартості об’єкта основних засобів включається до складу додаткового капіталу (субрахунок 423 «Дооцінка активів»).
Порядок дооцінки (п. 17 П(С)БО 7) є таким:
- розраховується індекс переоцінки (визначається діленням справедливої вартості об’єкта, який переоцінюється, на його залишкову вартість);
- первісна вартість множиться на індекс переоцінки;
- сума зносу множиться на індекс переоцінки.
Отже, можна навести наступні бухгалтерські проведення щодо обліку дооцінки об’єкта основних засобів (таблиця 1).
Таблиця 1
№з/п
Зміст господарської операції
Дт
Кт
Сума

1
Збільшення первісної вартості об’єкта
10
423
На різницю між залишковою вартістю і справедливою

2
Збільшення нарахованого зносу
423
131
На різницю між розрахованою сумою і нарахованою раніше

Збільшення вартості об’єктів основних засобів, що амортизується, здійснюється станом на кінець року (дату балансу) за результатами якого проводиться переоцінка та використовується для розрахунку амортизації з першого дня наступного року.