Математика 6 клас
Урок – казка
Тема: Додатні і від’ємні числа. Число 0.
Мета: сформувати уявлення учнів про зміст понять «додатні числа», «від’ємні числа», а також виробити вміння відрізняти ці види чисел і виконувати прості вправи, що передбачають таку класифікацію, виховувати увагу, спостережливість, взаємоповагу.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань
Обчислити:
7+12,5:5=?
4,8+33,64:2,9=?
13:2+15:25=?
6,5-6:5=?
ІІІ. Формування знань
На уроках математики ви досі мали справу з натуральними і дробовими числами, які були відомі освіченим людям ще понад чотири тисячоліття тому. Але набагато пізніше в математику ввійшли числа, про які ми будемо говорити при вивченні нової теми – раціональні числа. Я хочу запропонувати вам невелику подорож до казкової країни чисел. Ця країна незвичайна, тому я пропоную вам зустрітися з персонажами казки, яку я назвала «Пригоди Олівця в країні чисел». Під час подорожі вам потрібно буде виконувати вправи і шукати відповіді на запитання. Кожна правильна відповідь дає вам змогу отримати прапорці, якими ми зможемо прикрасити мапу казкової країни чисел.
Жив собі Олівець, звичайний простий Олівець, яким всі діти користуються в школі. Він ніколи не сумував, бо на кожному уроці для нього знаходилося заняття. На уроці малювання він із задоволенням бігав по чистому аркуші паперу і залишав за собою сліди у вигляді чудових малюнків. На уроці української мови він виділяв суфікси, префікси, корені, підкреслював частини речення та багато іншого. Але найцікавіше йому було на уроці математики. В нього була подруга – Лінійка. Разом з нею Олівець креслив різноманітні фігури, це давало змогу дітям вимірювати довжину відрізків та узнавати периметри різних фігур.
Завдання: накреслити довільний трикутник, знайти його периметр.
Олівець вважав свою подругу дуже освіченою. На ній було 25 поділок,що позначали 25 сантиметрів, а ще кожен сантиметр був поділений ще на 10 поділок –міліметрів.
Завдання: записати визначений периметр в міліметрах.
Але Олівець ніяк не міг збагнути, чому на шкалі у Лінійки є цифра, яка за його розумінням нічого не пояснює і не вимірює. І ось одного разу він запитав свою подружку, навіщо її ця незрозуміла цифра? Він казав: «Дивись, Лінійко, кожна твоя поділка щось означає, а ця поділка ні до чого, ніякої користі від неї.»
«Розумієш, - відповіла Лінійка,- для того, щоб щось поміряти, нам потрібно з чогось почати. Пам’ятаєш, в задачках пишуть умову «Від пункту А до пункту В вирушив пішохід…» Потрібна точка, яка позначає початок відліку. Отже, для цього мені і потрібна цифра 0. Ходімо! Я познайомлю тебе з одним моїм приятелем. Його звати Термометр. Він тобі дещо пояснить.»
Олівець дуже любив знайомитися з друзями і родичами Лінійки. Він доволі часто ходив в гості до дядечка Метра, якій мешкав в ательє мод, чи до тітоньки Рулетки з столярної майстерні.
Завдання (робота в групах): за допомогою метра и рулетки виміряти довжину і ширину класної кімнати і визначити її площу.
І ось тепер Олівець із задоволенням погодився піти разом з Лінійкою в гості до Термометра,що жив на віконній рамі. Термометр одразу сподобався Олівцю, і він вирішив намалювати портрет свого нового знайомого. Почавши малювати, Олівець побачив на шкалі у Термометра таку саму цифру 0. Термометр пояснив, що число нуль – це значення температури, при якій вода починає перетворюватись на кригу, і це число – межа між числами, що позначають більш теплу температуру (зі знаком «+»), і числами, що позначають більш низьку температуру (зі знаком «-»).
Тепер Олівець зрозумів, що числа можна поділити на додатні,
від’ємні, і число 0, яке ні додатне, ні від’ємне.
ІV.Закріплення матеріалу
За кілька хвилин портрет був готовий, після чого нові друзі грали в одну дуже цікаву гру. Давайте ми з вами пограємо разом з ними.
Гра: за допомогою макету термометра визначити температуру, яку він показує зараз. Потім учні по черзі визначають температуру, яку він буде показувати, якщо стовпчик термометра підніметься на 3, на 5, на 9; опуститься на2, на 6, на 7 поділок?
На цьому ми на деякий час залишимо наших нових казкових друзів і виконаємо кілька вправ із нашого підручника(Г.П.Бевз, В.Г.Бевз – Математика 6 клас, К.:Генеза,2006)
№ 848 -851 – усні вправи
№856,858 – письмові вправи
V. Підсумок уроку.
Підраховуємо кількість отриманих учнями прапорців, найбільш активним учням виставляємо оцінки. Прапорцями прикрашаємо мапу казкової країни на дошці.
VІ. Домашнє завдання. Опрацювати параграф 25, виконати вправи №854, 861.