Вступ
За сучасних, ринкових умов господарювання відкриті акціонерні товариства, підприємства, організації та інші юридичні особи (надалі по тексту підприємства) незалежно від форм власності й галузевих особливостей є самостійними суб'єктами, їхня діяльність підпорядкована законам ринку, передусім законам попиту і пропозиції, вартості й конкуренції. Враховуючи це, через ринок виявляється заінтересованість у діяльності будь-якого підприємства. У цьому також заінтересовані фізичні та юридичні особи, різні фірми, державні органи, особливо податкові адміністрації, які відслідковують результати діяльності і фінансовий стан господарства.
Вивченням виробничо-господарської та фінансової діяльності підприємств з наукової точки зору займається економічний аналіз, що грунтується на основі комплексних підходів вивчення взаємопов'язаних факторів виробництва й обігу, їх взаємного впливу на кінцеві результати.
За ринкових умов господарювання втрачають значення аналіз виконання плану, жорстке регламентування діяльності підприємства, визначення і регламентування обсягів виробництва, асортименту продукції, прикріплення постачальників і покупців та обслуговуючого відділення банку.
Все це стримувало ініціативу й підприємливість. Тому в даних умовах робота підприємств буде багато в чому залежати від того, наскільки швидко й правильно вони будуть орієнтуватися у ринкових відносинах, наскільки правильно і безпомилково вибиратимуть партнерів. Виходячи з цього, економічний аналіз набуває особливої актуальності. Тому переорієнтація методики аналізу на дослідження нових явищ у господарській діяльності підприємств в умовах ринку — конкуренції, загострення проблем «виживання», фінансової стабільності і надійності — є надзвичайно важливою.
Найкращим способом оцінки майбутнього партнера є одержання та аналіз усієї інформації про нього, включаючи дані про господарську діяльність за останні роки, її масштабність, фінансове положення та перспективи подальшого розвитку.
Здійснювані реформи висувають нові вимоги перед теорією і практикою економічного аналізу, ставлять нові організаційні підходи аналізу проведення реформ на кожному підприємстві. Як відомо методологічні аспекти охоплюють систему мети, класифікацію його видів, формування блоків аналітичних задач, у різних об'єктах управління, систем показників, факторів, прийомів і методик розв'язання аналітичних завдань.
Забезпечення економічного аналізу потрібною і найбільш повною, обгрунтованою й достовірною інформацією належить бухгалтерському обліку, який зберігає наступність і послідовність від одного звітного періоду до чергового.
Поглиблення реформ ставить нові завдання перед бухгалтерським обліком, що є основним джерелом інформаційного забезпечення даними для проведення економічного аналізу виробничо-господарської й фінансової діяльності підприємств незалежно від форм власності. Отже, інформаційною базою аналізу організації фінансової діяльності мають використовуватися звітні дані, відображені у «Балансі», «Звіті про фінансові результати», «Звіті про фінансово-майновий стан», в яких відображено задані економічні параметри й фактичні дані, що випливають з умов діяльності підприємства. У даній ситуації важливе місце серед господарської діяльності належить фінансам — джерелу стабілізації всієї діяльності підприємства.
У процесі проведення економічного аналізу особливої уваги заслуговує бухгалтерський баланс, який об'єктивно пов'язаний з відображенням фінансових результатів і фінансового стану господарства. Через характеристику наявності й використання власних та позикових коштів користувачі даних можуть одержати у балансі інформацію про платоспроможність підприємства, його фінансову стабільність та інші дані, потрібні інвесторам.
Суть і зміст інформаційної функції бухгалтерського обліку при переході до ринкових відносин не можуть бути розкритими у відриві від сфер управлінської діяльності, яку він обслуговує. Розглядаючи функціональну роль бухгалтерського обліку з даних позицій, слід зазначити, що він є основним джерелом інформаційного забезпечення потреб .управління підприємства.
Для проведення аналізу фінансового стану підприємства використані дані відкритого акціонерного товариства «Петромихайлівське» Запорізької об-