ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ВІТЧИЗНЯНИХ І ЗАКОРДОННИХ ВІРТУАЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ СЕРЕДОВИЩ
Шуневич Б.
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Одним із елементів організації електронного дистанційного навчання є віртуальне навчальне середовище (ВНС), яке відоме в Україні і за кордоном ще як система керування навчанням, система дистанційного навчання, СДН, програмне забезпечення, ПЗ, VLE, LMS та ін.
На світовому ринку програмних продуктів є великий вибір ВНС. Віртуальні навчальні середовища відносно прості у користуванні і значно полегшують створення дистанційних курсів викладачам навіть тоді, коли вони не мають глибоких знань мультимедійних і комунікаційних засобів або мов, наприклад, HTML, JAVA.
Деякі із закордонних ВНС вже успішно використовуються в Україні, наприклад, Learning Space, WebCT, ILIAS, Прометей.
Якщо донедавна при укладанні дистанційних курсів використовувалося тільки закордонне програмне забезпечення, то останнім часом з'явилися вітчизняні розробки. Десять вищих навчальних закладів України вже розробили і використовують своє власне програмне забезпечення, а саме: Запорізький державний технічний університет; Київський інститут інвестиційного менеджменту; Київський національний політехнічний університет; Львівський банківський інститут; Львівська комерційна академія; НУЛП Національний університет “Львівська політехніка”; Сумський державний університет; Харківська державна академія технології й організації харчування; Херсонський державний технічний університет; Харківський національний політехнічний університет.
В світі існує практика створення власних розробок окремими університетами або групою університетів, фірм, замість того, щоб купувати зарубіжне програмне забезпечення. Наприклад, у 54 норвезьких вищих навчальних закладах найпопулярнішими ВНС є ClassFrontier (21), власні розробки (9), LUVIT (6), It's Learning (4), First Class, Karb, WebCT (3), BlackBoard (2) і Learning Space, TopClass, TeamWave, Response (1).
Вибирання і придбання ВНС є надзвичайно відповідальною справою, оскільки від цього значною мірою залежить ефективна діяльність всіх учасників освітнього процесу і загальний успіх в діяльності освітньої установи. Тому перед тим, як придбати необхідне віртуальне навчальне середовище, потрібно порівняти характеристики кількох ВНС і вибрати найоптимальніше з них для організації ДН у своєму навчальному закладі чи компанії. У вітчизняній і зарубіжній літературі опубліковано багато матеріалів, в яких проведено порівняння характеристик різних закордонних програмних продуктів.
Мета нашого дослідження – порівняти вітчизняні і закордонні ВНС, які вже запроваджені в Україні, з точки зору користувача цього програмного забезпечення і поділитися досвідом з викладачами іноземних мов та інших спеціальностей, які будуть укладати свої дистанційні курси на основі вищезгаданих навчальних середовищ.
Порівнювання проводиться на основі чотирьох ВНС: двох вітчизняних - Веб-клас ХПІ і Веб-орієнтована розподілена навчальна система, а також двох закордонних – LearningSpace, яким користуються чотири вітчизняних ВНЗ і одна організація та ILIAS, придбаного одним ВНЗ.
Як відомо, ВНС Веб-клас ХПІ розроблено у Проблемній лабораторії дистанційного навчання при Харківському національному політехнічному університеті у 2001 р., а Веб-орієнтовану розподілену навчальну систему - на кафедрі автоматичних систем управління Інституту комп’ютерних наук та інформаційно-комунікаційних технологій при Національному університеті „Львівська політехніка” у 2001 р. Закордонні ВНС представлені у нашій доповіді всесвітньо відомим програмним продуктом LearningSpace компанії Lotus, перша версія якого була розроблена у 1996 р. та системою керування навчанням ILIAS, програмним продуктом відкритого типу (open source) за ліцензією General Public License (GPL), який успішно впроваджується в Європі. Перша версія системи ILIAS розроблена під час спільного проекту Virtus за участю факультету економіки, бізнес адміністрування і соціальних наук при університеті Колоґне (University of Cologne), фундації Сал Опенгайм і відділу навчання, науки і дослідження Північної Вестфалії у Німеччині у 1999 р.
Порівнювання вищезгаданих ВНС проводилося за 20 критеріями, наприклад, періодичність створення розробником нових версії ВНС; технологія, на якій базується навчальне середовище; платформи, на яких працює ВНС; мови, з якими працює система та ін.
Доповідь буде супроводжуватися демонстрацією фрагментів дистанційних курсів, розроблюваних автором на вищезгаданих програмних продуктах.