ВИСНОВКИ
В теоретичній частині даної роботи було розглянуто аспекти маркетингової політики сучасного підприємства. Зокрема, описано основні напрямки маркетингових досліджень. (теоретико – прикладні, емпіричні та їх підвиди). Увагу було приділено і етапам маркетингового дослідження, як необхідній умові виконання кваліфікованого дослідження на сучасному підприємстві. У окремий пункт розділу було винесено дослідження ринку. У ньому описано сегментування ринку, види сегментування, докладно пояснено поведінку фірми на конкурентному ринку, визначено стратегії, які може використовувати підприємство, яке діє при жорсткій конкуренції, досліджено основні сили конкурентного середовища (за Портером). В третій частині розділу розглянуто цінову політику підприємств, зокрема фактори, які впливають на неї (як мікро- так і макросередовища), цілі ціноутворення, види цін та цінових стратегій. Особливо докладно було описано дискримінаційну стратегію встановлення ціни, так як вона бралася до уваги при оптимізації цінової політики готельно – навчального комплексу „Гетьман”
Аналітична частина роботи торкалася дослідження ринку готельних послуг. В роботі проаналізовано ринок як України так і Львівщини зокрема. Проаналізовано динаміку зміни кількості структурних підрозділів сфери сервісу у готелях Львівщини, місткість підприємств готельного бізнесу; розподілено туристів за категоріями і метою відвідування. Друга частина розділу торкалася готельно – навчального комплексу „Гетьман”. Так на основі даних фінансової звітності підприємства було проведено прогнозування валового прибутку на 2004 рік. Воно проводилось шляхом статистичного вивчення тенденції зміни валового прибутку, яке ґрунтується на розкладенні динамічного ряду на складові та визначення рівняння тренду. Дослідження проводилося з використанням комп'ютера. В результаті, було отримано значення 179,77 тис. грн..
Львівщина завжди користувалася попитом в іноземних туристів. Вона займає четверте місце в Україні по відвідуванню приїжджими з інших країн. Але, так сталося, що на ринку готельних послуг як області, так і самого Львова панує досить велика конкуренція. Тому підприємство повинно оптимізувати свою діяльність задля збільшення кількості клієнтів. В результаті дослідження, проведеного на підприємстві, було встановлено що відвідуваність туристами готелю циклічно коливається (найбільша вона в грудні та липні, найменша в вересні та березні). Що характерно, та коливання завантажень усіх типів номерів (одномісного, двомісного, люксів, як одно- так і двомісних) практично одинакові. Лише у типі номерів „двомісний євро” коливання ціни менш відчутні. Відштовхуючись від цього, підприємству було запропоновано вдосконалити свою цінову політику відповідно до цих коливань. Так, наприклад, якщо в липні багато клієнтів, які приїжджають до Львова з туристичною метою під час відпусток, то можна дещо підняти ціну (саме в липні, наприклад ціна на одномісний номер з 146 грн може піднятися до 158). А у вересні, коли закінчились відпустки, і люди працюють чи продовжують навчання, ціни можна дещо знизити (в вересні ціна на одномісний складе 138 грн.), що буде мати відчутну перевагу перед конкурентами у людей які прибувають до Львова в ділових потребах. Основною умовою такого вдосконалення цінової політики було те, щоб середня ціна протягом року не змінювалася, тобто щоб підприємство, фактично не отримувало нижчого прибутку ніж до вдосконалення. Особливу увагу готелю треба буде приділити тому, щоб потенційні та реальні конкуренти були повідомлені про зміну ціни. Цього ГНК „Гетьман” може досягти різними шляхами. По-перше, в готелю вже сформувалося коло постійних клієнтів, яких можна буде повідомити, наприклад електронною поштою. По-друге можна розіслати буклети по туристичних фірмах, з якими співпрацює готель. І якщо всі дії підприємства будуть послідовними та виваженими, то це приведе до стабілізації коливань завантаження готелю і принесе підприємству додатковий прибуток.