Вишневського С., МО-31
Звіт №4 «Етика бізнесу»
1.Чому склалась така ситуація?
Дану ситуацію можна розглядати по-різному. Для Юлі, яка була фахівцем з управління людськими ресурсами, яка знайомилася із багатьма резюме на рік, могла легко перебільшити характеристику в резюме. Вона з цим працює, але ніяк не намагається виправити цю ситуацію, а, навпаки, допомагає знайомим складати резюме з неправдивих даних. Звичайно, що Сергій може погодитися з пропозицією Юлі, адже з таким резюме обов’язково візьмуть на хорошу роботу. Проте, зафіксовані в резюме дані, можуть бути далекими від реальності. Проте може бути, що Сергій дещо недооцінює себе, і тому якби він сам склав резюме, то його точно не взяли б на роботу, незважаючи на те, що він може більше. В даній ситуації порушуються принципи етики ділових стосунків. Дана етика ґрунтується на трьох принципах: принцип економічної доцільності, принцип ситуативності і принцип індивідуальної відповідальності.
Отже, можна розглянути ці принципи наступним чином.
Економічна доцільність набагато частіше ґрунтується на задоволенні потреб споживача. Ми часто можемо спостерігати, коли підприємства озвучують своєю головною ціллю задоволення потреб споживачів, а в результаті забезпечують неякісною продукцією. Тут споживачем виступає роботодавець, який хоче набрати кваліфікований персонал, і Сергій з однієї сторони також може його обдурити.
Принцип ситуативності є логічним продовженням і розвитком принципу економічної доцільності. Щораз рішення приймаються на основі індивідуального вибору. При детальному розгляді у кожного проявляється своя у чомусь не схожа на інші система етичних міркувань. Тому Сергій розглянувши складене Юлею резюме висловив свою думку, яка спиралася на його моральні переконання.
Принцип індивідуальної відповідальності передбачає здатність індивіда відповідати за результати своєї діяльності. Тобто Сергій повинен нести відповідальність за ті дії, які він зробить.
На мою думку, найкращим рішенням Сергія буде перегляд резюме спираючись на власні моральні принципи. Проте йому потрібно більш доцільно оцінити свої можливості, може дещо переоцінити себе. Адже можливо Юлія, як і інші бачать, що Сергій може більше, і саме тому вона склала таке резюме.
Виходячи з цієї ситуації я ще раз для себе як майбутнього менеджера уточнила, що етика бізнесу не пусті слова, а реалії життя. А особисто для себе вияснила , що етика – це основа відношень між усіма людьми.
Етичний кодекс підприємства.
На мою думку, на кожному підприємстві необхідно, щоб існував етичний кодекс. Він би став предметом для вирішення аналогічних ситуацій на підприємстві.
Етичний кодекс – це норми і правила поведінки, яких повинні дотримуватися працівники відповідного підприємства, стосовно внутрішніх і зовнішніх відносин.
Основними положеннями кодексу необхідно вважати:
компанія повинна надавати послуги лише відповідно до своєї професійної компетенції;
працівники підприємства повинні діяти діяти лише відповідно до правового розпорядження.
Кожен працівник підприємства повинен задовольняти потреби та очікування кожного з потенційних клієнтів. Необхідно піклуватися про те, щоб кожен клієнт відчував себе частинкою підприємства без якої воно не в змозі реалізуватися, піклуватися та цінити інтереси кожного з них. Довіра між клієнтом та підприємством повинна базуватися на довірі, таким чином, щоб клієнт отримував завжди цінну та правдиву інформацію від підприємства. Необхідно дотримуватися і такого фактору як конфіденційність відносно певних аспекті співпраці.
Окрім задоволення потреб клієнтів, кожен працівник підприємства повинен добросовісно відноситися до своїх функціональних обов’язків, виконувати їх з відповідними позитивними характеристиками. Необхідно постійно розвиватися та удосконалюватися у професійній діяльності. Працівник зобов’язаний захищати інтереси підприємства його цілі та інтереси, стратегію підприємства та відстоювати його добре ім’я. Кожному працівнику слід добре бути ознайомлених з діяльністю підприємства, з його партнерами та конкурентами, щоб уникати неприємних ситуацій із поширення інформації про підприємство.
Не менш важливими є відносини між працівниками одного підприємства, адже вони являють єдиний великий розумовий потенціал та формують культуру підприємствах. Необхідно, щоб всі працівники підприємства завжди спілкувалися між собою та вирішували життєво важливі питання для всього підприємства. Потрібно, щоб постійно існувала взаємоінформованість між працівниками. Досвідчений управлінський персонал завжди прислухається до думки всіх та приймають єдине рішення, яке буде ефективним для діяльності підприємства. В колективі повинні домінувати толерантність, пристойність, відповідальність.
Адміністративно-управлінський персонал повинен створювати сприятливі умови в колективі, задовольняти потреби кожного. Проінформованість всіх працівників підприємства про наміри, цілі та стратегію підприємства. Необхідно постійно проводити атестацію персоналу, ставлення працівників до роботи.
Етичний кодекс підприємства є єдиним та незмінним для всіх працівників підприємства.
3. Що я взяла для себе з даної ситуації.
На підприємстві етичний кодекс є необхідним. В етичному кодексі визначено норми та положення, які являються для працівників орієнтиром в здійсненні професійної діяльності, виконання службових обов'язків, організації взаємодії як із клієнтами так і з співробітниками. В кодексі представлено шляхи розв'язання моральних проблем підприємства та прийняття адекватних рішень в питаннях етики.
Для себе особисто я дізналася, що на підприємствах можуть виникати конфліктні ситуації такого типу. Я проти того, щоб інтимні стосунки були присутні між працівниками підприємства, адже вони в першу чергу заважатимуть особистій реалізації кожного працівника та зорієнтування його на роботу. Я вважаю, що керівник повинен обов’язково слідкувати та контролювати діяльність підприємства завжди, незалежно від того чи він у відряджені чи ні.
Необхідно постійно підтримувати сприятливий клімат на підприємстві і подавати для працівників лише позитивний приклад для наслідування.