Тема №7. Інновації.
1.Заг х-ка інновацій.
2.Поняття про НТП і його осн напрямки.
3.Організаційний прогрес.
4.Визначити ефективність технічного і організаційного нововведень.

1))Заг х-ка інновацій.
Інновації або нововведення - це впровадження в госп практику новин. Джерелом новин є інноваційні процеси, які представляють собою сукупність прогресивно якісно нових змін, виникають у часі і просторі.Всі новини або інновації поділяють на такі групи: технічні, організаційні, економічні, соціальні, юридичні. Технічні інновації виявляються у формі нових продуктів або виробів, технологій їх виготовлення та створення нових засобів в-ва. Організаційні інновації пов’язані з розробкою нових організаційних структур управління у сфері в-ва і науки. Економічні інновації пов’язані із удосконаленням госп механізму управління наукою і в-вом при реалізації таких ф-цій: планування госп діяльності, фінансування, мотивація і оплата праці, оцінка результатів ефект діяльності. Соц. Інновації пов’язані із активізацією людського чинника, шляхом підвищення кваліфікації персоналу, поліпшення умов праці, охорони здоровя та створення комфортних умов життя. Юридичні інновації це нові та змінні закони та різні норм.-правові док,що визначають всі види діяльності п-ва.Всі інновації поділяються на: Локальні (це внутрішньо виробничі новини, які не справляють помітний вплив на розвиток в-ва.) та глобальні (це загально-виробничі або міжнародні новини, які є революційними і координаційно змінюють технічний рівень в-ва).
2))Поняття про НТП і його осн напрямки.
НТП – це безперервний процес розвитку науки і техніки, тобто процес створення нових і вдосконалення застосовуванних технологій, засобів в-ва, кінцевої продукції з використанням досягнень науки.НТП відображається у двох класичних формах: еволюційна – передбачає поліпшення технологій або технічних х-к виробів в межах того самого покоління техніки; революційна – передбачає зміну поколінь техніки і кінцевої продукції суспільного розвитку на основі новітніх винаходів, яка революційно впливає на знаряддя праці, технологію, організацію та управління в-ва.В сучасних умовах НТП притаманні такі риси: перетворення науки на безпосередньо продуктивну силу; інтеграція науки і техніки; якісне перетворення усіх елементів в-ва, тобто створення нових робочих машин, нових матеріалів з наперед заданими властивостями та збільшення частки творчої праці.Приорітетні напрямки НТП: + створення нових і вдосконалення існуючих засобів праці та кінцевої продукції. Це здійснюється за рахунок: створення багатоопераційних верстатів у промисловості з числовим програмним управлінням; застосування робочо-технічних комплексних і роторних ліній; застосування ПК у виробничій діяльності; створення машин для легкої та харчової індустрії. + створення нових і поліпшення якості застосовуваних мат. мається на увазі застосування нових синтетичних, композиційних, керамічних та надчистих матеріалів з наперед заданими властивостями. + механізація та автоматизація в-ва, вона передбачає комплексну механізацію на базі впровадження автоматизованих с-м управління технологічним процесом.Рівень НПТ на п-ві можна оцінити за показниками технічното рівня в-ва. До показників технічного рівня в-ва належать: Фондоозброєність праі: Фоз=ОВФ/_чроб ; Технічна озброєність праці або механоозброєність: Моз = ОВФак.ч /чроб;Енергоозброєність праці, відношення к-ті спожитої електроенергії др. Числа робітників: Еаз=Nел/чроб;К. оновлення і вибуття,зокрема їх активної частини:Кон=ОВФв.ек /ОВФпр; Квиб=ОВФвиб/ОВФк.р.
3))Організаційний прогрес.
Суть організаційного прогресу полягає в удосконаленні існуючих застосуванні нових методів і форм організації в-ва і праці.Оп має певні особливості, які відрізняють його від НТП: + НТП є чинником зростання прод праці і ефективності в-ва, а ОП забезпечує лише можливості інтенсифікації в-ва. + реалізація НТП призводить до зниження трудомісткості в-ва, а вдосконалення ОП дає змогу зменшити втрати робочого часу; + НТП, як правило, потребує значних мат і фін ресурсів, а при здійсненні організаційних заходів ці витрати є незначними.Пріоритетні напрямки організаційного прогресу: +прискорення темпів розвитку усіх форм організації в-ва, які забезпечують поширення конкурентноспроможності продукції. До основних форм організації в-ва належить: концентрація в-ва, спеціалізація, кооперування, диверсифікація в-ва. + посилення безперервності і гнучкості в-ва за допомогою широкої автоматизації виробничих процесів; + розвиток колективної форми організації та оплати праці; + формування нових типів суспільної форми організації в-ва: наука – в-во – споживання, у вигляді НТКомпллексів і сервісних центрів; + активізація людського чинника, тобто здійснення правильної кадрової політики, підвищення кваліфікації персоналу та поліпшення виконавчої дисципліни.
4.Визначити ефективність технічного і організаційного нововведень.
Екон ефект від впровадження технічних новинок розраховується на всіх етапах здійснення цих заходів і визначається, як різниця між вартісною оцінкою результатів і витрат за цей період.Залежно від завдань, які вирішуються за допомогою інновацій розрізняють 2 форми енок ефекту: Народно-господарський ефект або загальний ефект в результаті здійснення нововведень (НГЕ обчислюється шляхом порівняння результатів від використання нової техніки і технологій та витрат на їх розробку, в-во і споживання); госпрозрахунковий ефект або Кореляційний ефект, який одержується окремим розробником, виробником і споживачем нововведень (Цей ефект дає можливість оцінити ефективність впровадження інновацій з врахуванням екон інтересів, проектних організацій, п-в-виробників і п-в-споживачів).Сумарний екон ефект від технічних нововведень (Ет) за повний розрахунковий період (т) обчислюється за залежністю: результати за певний період мінус витрати за певний період: Ет=Рт-Вт ; Рт-вартісна оціока результатів від здійснення НТП. Вт- вар оцінка витрат на здійснення технічних нововведень.При обчисленні екон ефекту слід впровадити різночасові витрати і результати до єдиного для всіх варіантів моменту часу, тобто розрахункового року за допомогою коеф приведення (?): ?=(1-ч) Т