№15 Історія соціології та сучасність.
Соц.думка розвивалась досить тривалий час.В перших цивілізаціях існують певні соц.утворення, виникають і розвиваються соц.відносини, існують соц. церемонії. Основи емпіричної бази соціології і її наукового методичного апарату закладаються починаючи з 17ст. це можна прослідкувати за фактами: 1662 р.- зроблено першу спробу аналізу рівня смертності( Дн Граунт, Е. Галлей) 1697р.- відбувся офіційно перший перепис населення Франції. 1672р.- ірландський дослідник Петті провів перший аналіз населення за рівнем життя. Більша частина населення була зайнята роботою на «бари». В кінці 17ст. Зюсмільх дослідив особливості народжуванності та вступу в шлюб. Перша половина 19ст.ознаменована початком соц. досліджень щодо злочинності та самовбивць( Кетле, Едмондс). 1839 р. вперше у третьому томі 6-томного курсу позитивної філософії вперше використовується термін соціологія(О. Конт)
№16 Особливості розвитку соц. думки в Україні.
Розвиток протосоціологічної знання в Укр. В 17- поч. 19 ст.повязаний з появою якісно нових явищ, котрі історично вплинули на стан нац. Культури, науки і на еволюцію укр. Нац. Свідомості, котра поступово починала зазнавати впливу теоретичних та культурних чинників у звязку з появою поряд з православною ідеологією. 40-50-ті роки 19ст.відзначаються поглибленням кризи кріпосної системи в Російській імперрії, що зумовили загострення політичної та ідейної боротьби. Характерною особливістю цієї кризи було переплетення антикріпосницьких настроїв у митрополії з нац-визвольними в нац. околицях, особливо на Україні.За таких умов в Укр. в грудні 1845-січні 1846 виникає перша організація з явним політичним спрямуванням «братство св. Кирила і Мефодія». Його організаторами були М. Костомаров, В. Бєлозерський, М. Гулак, Т. Шевченко, П.Куліш. Мета товариства – ліквідація кріпосного права, знищення привілеїв для вищих станів суспільства, встановлення республіканської форми правління та обєднання усіх словянських народів на основі федерації.Передумови соц думки в Укр були закладені в працях філософа П. Юркевича. Його вважають засновником екзистенціалізму.Драгоманов вважав, що федеративний принцип взаємозвязкународів Росії найкращий.Національність не може бути причиною насилля над людьми,а права осіб будь-якої нац. мають бути рівними. Б. Кістяківський зробив великий вклад в розвиток соц. думки в Укр.Його погляди відносилися до соц. права. В. Липинський зосередившись на проблемах держави зумовлена особливастю взаємовідносин між провідними верствами суспільства.Розвиток етнографічних досліджень сприяв розвитку етносоціології. Факти започаткування е.с. наявні в матеріалах П. Куліша, М.Грабовського, М.Максимовича.
№17Поняття суспільства та класифікація:
Суспільство розглядається з багатьох позицій:1) як соц. обєднання, в якому формуються норми, правила, що регулюють відносини між індивідами;2) на основі функціональних ознак: визначаються певні соц. органи, які виконують відповідні функції( ними є соц. інститути, соц. організації);3)інтегративна позиція: суспільство розглядається як соц. система, що має певні характеристики : Ознаки суспільства: наявність теріторії; наявність культури а також її основних елементів( мова, традиції, звичаї, мистецтво. Норми та правила); відтворення населення; політична незалежність. Класифікація суспільств: здійснюються за допомогою різних ознак:1. мова- англомовне, російськомовне тощо.2. релігія- мусульианське, християнське тощо.3. спосіб життя- сусп. Що жили збиральством, аграрні, промислові( індустріальні, постіндустріальні)
№ 20 Основні складові суспільства
Сусп. Є складною соц. системою. Основними елементами якої є люди, їх взаємодія, звязки та відносини між ними.Соц. структура сусп. Складається з двох компонентів:соц.звязків та соц.складу. Соц.система- цілісне утворення, основним елементом якої є люди, їх звязки, та відносини між ними. Соц.звязки – набір фактів, які зумовлюютьспільну діяльність у певних сукупностях в певний час для досягнення тих чи інших цілнй. Соц.склад- набір елементів, з яких складається соц.структура. соц.структура.- стійкий зв'язок елементів в соц.системі. Основними елементами соц.структури є індивіди, які займають певні позиції(статус) і виконують певні соц.функції(ролі), обєднання цих індивідів на основі їх статусних ознак у групи, ссц.територіальні, етнічні та інші сукупності та ін. Соц.система у широкому значенні є системою звязків між різними видами соц.сукупностей. Соц.структура у вузькому значенні найчастіше застосовується до соціально- класових та соціально-групових сукупностей.
№21 Інституціалізація як соц.явище.
В процесі соц.взаємодії відносини між субєктами набувають певного упорядкування, а саме: формалізуються, стандартизуються та певним чином структурузуються. В соц.житті для регулювання створюються, встановлюються певні правила та соц.норми. Їх встановлення і є процесом формалізації суспілтних відносин. Стандартизація- процес, який відображає при визначенні норм і правил і на цій основі встановлення певних стандартів, які можуть відображатися у певних цінностях, ідеалах суспільства. Структурування- утворення в процесі упорядкування суспілтного життя певних обєднань (структур), а саме соц.інститутів і соц.організацій. Інституціалізація- процес стандартизації, формалізації та структурування суспільного життя.
№19 Теорія соц.стратифікації.
Страта(соц.група) являє собою реальну сукупність людей, обєднаних між собою на спільних позиціях або тих людей, які мають спільнусправу, яка прозводить до конструювання даної сукупності в соц.структурі суспільства та протиставленню іншім соц.сукупностям. Існують різні критерії стратифікації (Р. Дарендорф- критерій авторитету, Л.Корнер- дохід, профеційний престиж, освіта,етнічна принадлежність, Л.Барбер-положення, яке займають родичі, релігійність, А. Турен- критерій достопу до інформації)Крім того, існують такі основні підходи визначення стратифікаційної структури суспільства:1)поділ на три страти(ті, хто керує,ті, ким керують,середній клас)2)поділ за системою ознак: освіта,Знання,могутність,престиж,влада,положення родичів,етнічна принадлежність,соц.мобільність.Теорія соц.мобільності Методологічною основою теорії соц.мобільності є теорія соц.стратифікації.Соц.мобільність – змінена індивідом або групою соц.статусу, місця, яке вони займають в соц.структурі суспільства,процес переходу з однцєї страти до іншої. Термін «соц.мобілтність» було введено в соціологію в 1927р П. Сорокіним.
№18 Соціальна структура суспільства.
Соц. структура суспільства є частиною соціальної системи та складається з 2-х компонентів соц. звязків та соц. складу. Соц. система – цілистне утворення основним елементом якого є люди, їх звязки, взаємодія, відносини. Соц. звязки – набір фактів, які зумовлюють спільну діяльність у певних сукупностях в певний час для досягнення тих чи інших цілей. Соц. склад – набір елементів , з яких склаадється соц. структура. Соц. структура – стійкий зв'язок елементів в соц. системі. Основними елементами соц. стуктури є індивіди, які займають певні позиції (статус) і виконують певні соц. функції.(ролі) оюєднання цих індивідів на основі їх статусних ознак у групи соц.- територіальні, етичні та інші сукупності і т.д.
Соц. структура у широкому значенні є системою звязків між різними видами соціальних сукупностей. Соц. структура у вузькому значенні найчастійше застосовується до соціально – класових та соціально –групових сукупностей.
Види соціальних структур: національно – етична, соціально –демографічна,соціально –професійна,соціально –класова ,соціально –рольова .