1.2.2. Характеристика товару
Соняшникова олія - одна з найважливіших рослинних олій, що дістала велике народногосподарське значення. Вона використовується, як безпосередньо в їжу, але також і для виробництва маргарину, кулінарних жирів, у миловарінні і лакофарбовій промисловості. Соняшникова олія входить до складу різних медичних препаратів (так, наприклад, облепихова олія готується на основі соняшникової).
Взагалом сам продукт, тобто, олія буває двох типів:
рафінована;
нерафінована.
Що ж стосується сировини з якої її виготовляють, тоді класифікація має наступний вигляд:
соняшникова;
арахісова;
гірчична;
кунжутна;
кукурудзяна;
ляна;
оливова (прованська);
пальмова;
рапсова;
соєва.
Але найбільшу вітамінну цінність має соняшникова олія, яка є найпоширенішою в Україні.
Соняшникова олія – це специфічний продукт, який може різнитися за способом виробництва, (якщо рафінована то за способом очищнння) та за упаковкою в якій подається на ринок.
Дане підприємство „Промінь” здатне виготовляти як рафіновану так і нерафіновану олію. Що ж до конкурентних можливостей соняшникової олії торгової марки „Промінь”, то слід зазначити, що підприємство вперше на території західної України у виготовлені рафінованої олії користується такими сучасними виробничими технологіями, як очищення способом дезодорування та гідратації.
Гідратація – обробка жиру гарячою водою з послідовним видаленням білкових та слизових речовин. Білкові та слизові речовини, що природно містяться в нерафінованій олії (потрапляють в олію з насіння), сприяють швидкому псуванню олії.
Дезодорація – видалення ароматичних речовин водяною парою під вакуумом.Під час цього процесу видаляються ароматичні речовини, що призводять до окислення олії, в олії зникає запах. Таким чином, продукти, що Ви готуєте на дезодорованій олії зберігають свій власний смак та запах, а не набувають смаку та запаху олії.
Саме цей нюанс надає переваги піприємству на ринках західної України тримати провідні позиції та конкурувати з іншими підприємствами у виробництві даного продукту. Що ж до загаьноукраїнського ринку, то основними конкурентами є:
"Дніпропетровський олійноекстракційний завод" (ДОЕЗ) ,,Олейна";
Спільне українсько-шведське підприємство ,,Чумак";
Луганський олієжировий комбінат ,,Щедрий дар".
Подані вище підприємства є найбільшими конкурентами з точки зору якості та розповсюдження своєї продукції, хоча ПП „Промінь” складає гідну конкуренцію щодо відношення якості і ціни.
Орієнтована ціна одного літра олії за ціною виробника становить 5,6 грн. Відповідно затрати на виготовлення того ж літра олії складають приблизно
4,5 грн. Тому приблизна велечина прибутку, який приносить одна одиниця товару (в даному випадку 1 літр) становить 1,1 грн., але ж знову таки ця велечина постійно коливається і залежить від багатьох факторів як зовнішнього так і внутрішнього середовища.