Смотрите подробности очистка канализационных труб здесь.

Тема5: Виробничий процес
1.Поняття про виробничий процес та його склад
Виробничий процес-це сукупність взаємопов’язаних основних, допоміжних і обслуговуючих процесів в результаті яких матеріали і напівфабрикати перетворюються в готові вироби.
Головну складову виробничого процесу становить технологічний процес який забезпечує отримання готової продукції завдяки послідовній зміні форми або стану вхідної сировини.
Стадії виробничого процесу:
1.Заготівельна стадія-забезпечує одержання різноманітних заготовок.
2.Обробна стадія-забезпечує технічну, хімічну,термічну та ін. види обробки.
3.Стадії складання – деталей і вузлів складальні одиниці і готові вироби, а також здійснюється регулювання випробування та панування виробів.
За роллю у складі виробничого процесу розрізняють:
-основні-передбач технолог зміну геометричних форм,розмірів і фізично- хім. Властивостей сировини і матеріалів з метою ваг виробів випуск яких передбачається планом підп. процеси склад з окремих операцій для виконання яких потрібне спец обладнання, інструменти, виробн. плащі та виробн. персонал.
-операція- це частина виробничого процесу, яка зд на одному роб місці над певним предметом праці одним робітником тобто операція характеризується незмінністю предмета праці роб місця і

2від к-ті предметів праці,які одночасно запускаються у в-во.
3тривалості нетехнологічних операцій.
4.від тривалості перерв у виробн. Процесі з усіх причин.
5.прийнятого виду руху предметів праці,що оброблені у виробничому процесі.
Тривалість виробничого циклу впливають на обсяги незавершеного в-ва,величину оборотних засобів,потребу у виробничих площах включ цехові та міжцехові склади, вона визначає також строки запуску і випуску прод і є одним з основних планових нормативів.
Основні шляхи скорочення трив виробн. Циклу:
1скорочення часу обробки за рах удосконалення техніки і технології.
2скорочення часу пролежування за рах підв рівня орг. В-ва особливо з метою скорочення часу перерв.
Перерви у виробн.. циклі поділ.на:
1.перерви пов’язані з режимом роботи підп..,тобто зупинка виробн..підрозділів у вихідні та святкові дні,неробочі зміни,обідні перерви. Ці перерви є регламентованими і завдання орг..в-ва полягає в тому, щоб забезп.їх найбільш раціон.використ. для підготовки роб.змін.
2.перерви пов’язані з незадов..орг.роботи до них відносять несвоєчасне постач.сировини і матеріалів,несправність обладнання відс трансп засобів такі перерви призводять до значного продовження тривалого виробн..циклу.
На практиці трив виробн. Циклу скор..за рах.:
1.комплексної механізації та автоматизації в-ва
2.удосконалення конструкції виробів і технолог процесу
3.підв рівня орг..в-ва.
4.скорочення між операційних перерв.
5.впровадження передових методів техн.. контролю.
6.скорочення в часі технолог.і контрольних операцій.
7.скорочення часу на транспортування шляхом перепланув роб місць.
8.викор вн-змінних перерв для виконання операцій.
3.Види руху предметів праці у в-во
Види руху предметів праці:
1Послідовний рух- предмет праці кожна наступна операція починається лише після завершення обробки всієї партії на попередній операції.Тривалість циклу при послідовному русі розрах: Тпосл.=(?*ti)*n
Перевагою послідовного руху є відсутність простоювання обл..в межах обробки партії деталей.
Недоліком є значна тривалість циклу обробки.
Цей вид руху викор в основному в одиничному і дрібно-сирійному виробн..
2.Паралельний рух партії деталей кожна деталь передаєтьсяна наступну операцію зразу після її обробки на попередній незалежно від усієї партії.При паралельному русі обов’язково забезп безперервність виконання найдовш.операції.
Тпар=?ti+(n-1)*tдовг
Перевагою паралельного виду руху є найкоротша тирв.циклу обробки.
Недоліком є простоювання обладнання під час обробки партії деталей,які спричинені різною трив окремих операцій.
Паралельний вид руху застосовується у масовому в-ві
3.Паралельно-послідовний рух партія деталей не розривається,а наступні операції починаються раніше ніж завершується вигот всієї партії на попередній операції.
Тпар-посл=?ti+(n-1)*(?tдовг-?tкор)
Перевагою є відносно короткий виробничий цикл та відсутність простоювання обл. в межах обробки партії деталей.
Недоліком є ускладнення оперативного управл в-вом.
Паралельно послідовний рух викор у серійному в-ві.
Для розрахунку тривалості виробничого циклу спочатку необхідно визначіти довгі та короткі операції.
Під довгими розуміють перації,які розташ між двома короткими і навпаки під короткими розуміють операції які розташовані між двома більш довгими.
Тема 4:Виробнича програма підприємства
План виробництва і реалізації продукції є головною складовою річного виробничо-економічного плану підприємства. Він передбачає забезпечення виробництва потрібної суспільству продукції при найкращому використанні виробничих потужностей, матеріальних і трудових ресурсів підприємства.
План виробництва і реалізації продукції складається з трьох основних частин:1)виробничої програми; 2)розрахунку використання виробничої потужності; 3)плану реалізації продукції.
Виробнича програма підприємства визначає оптимальний обсяг виробництва продукції, тобто завдання по асортименту, кількості,якості, строках і вартості запланованої до випуску продукції при досягнутому рівні використання виробничої потужності та відповідній структурі робіт.
Виробнича програма є базою для розрахунку потреби підприємства в матеріальних,трудових і фінансових ресурсів.
Виробнича програма розраховується з метою:
1)забезпечення високих і стійких темпів росту виробництва продукції; )максимального використання виробничих потужностей підприємства; 3)найбільш раціонального використання матеріальних ресурсів і палива; 4)забезпечення росту продуктивності праці; 5)забезпечення оновлення номенклатури і асортименту продукції, підвищення її якості; 6)розвитку спеціалізації підприємства та його виробничих підрозділів.
Річна виробнича програма підприємства планується по кварталах з метою забезпечення ритмічної роботи підприємства.
Під час розробки квартального плану передбачають максимальне завантаження підприємства та повне виконання зобов’язань підприємства по поставках продукції відповідно до підписаних угод.
Під час розробки виробничої програми вирішують такі завдання:
Визначають плановий обсяг і асортимент продукції, яку передбачено виробити на підприємстві.
Перелік усіх видів продукції, що виробляє підприємство називається номенклатурою.
Під асортиментом розуміють питому вагу окремих видів продукції в загальному її обсязі.
Обсяги та асортимент продукції,що планується вироблятися на підприємстві залежить:1)суспільних потреб або попиту та наявності і використання виробничих потужностей ;2)визначають шляхи покращення використання наявних виробничих потужностей і можливості їх раціонального розширення, також при розробці виробничої програми розраховуються організаційно-технічні заходи,які б забезпечували необхідні розширення виробничих потужностей, перехід на виробництво нових видів продукції, а в певних випадках реконструкцію, оновлення або капітальне будівництво нових виробничих потужностей;3)передбачають розподіл виробництва продукції в часі. Для того,щоб встановлені строки були реальними в програмі потрібно забезпечити виробництво матеріально-технічними ресурсами, провести підготовчі роботи, передбачити виготовлення напівфабрикатів в заготівельних виробн.
Календарне планування виробництва продукції передбачає крім того такий розподіл виготовлення продукції в часі,який забезпечив би дотримання спеціалізації виробництва. З цією метою передбачається обмеження кількості найменувань продукції, яка виготовляється на підприємстві в окремі відрізки планового періоду.
2.Основні показники плану виробництва продукції.
2.1.Натуральні показники.
Натуральні показники виробництва продукції є основними для визначення потреби підприємства в робочій силі ,сировині ,паливі,електроенергії,обладнанні, виробничих площах.
Продукція обліковується в метрах,штуках,тонах тощо. За допомогою натуральних показників найбільш чітко визначається обсяг виробництва продукції та його динаміка. Але натуральні показники мають обмежене використання. Вони широко використовуються лише у виробництвах, які випускають однорідну продукцію(сірникова фабрика). При визначенні обсягу виробництва в натуральних показниках розрізняють основну,сукупну і побічну продукцію.
До основної відносять продукцію, отримання якої є метою певного виробничого процесу.
До сукупної, яку отримують в процесі виробництва одночасно з основною внаслідок характеру використання сировини і технології виробництва.
Від сукупної продукції слід відрізняти побічну, тобто таку продукцію, яку отримують замість основної в результаті порушення технологічного процесу.
Придатною є продукція,якій притаманні певні фізичні,хімічні,механічні та інші властивості,які відповідають вимогам стандартів та технічних умов.
Відходи виробництва-це частина сирих матеріалів,які залишилися невикористаними при підготовці матеріалів до виробництва.
Види відходів:1)зворотні;2)безповоротні.
Також в якості натурального показника обсягу виробництва продукції використовують показник нормо-годин, тобто показник затрат нормативного робочого часу на виготовлення продукції. Основним недоліком цього показника є те,що він в основному характеризує фонд часу роботи обладнання(машина-годин),фонд часу робочої сили(людино-годин),але не надає повної характеристики виготовлених споживчих вартостей.
2.2.Вартісні показники виробництва продукції.
До вартісних показників відносять товарну,валову,чисту продукцію.
Під товарною продукцією розуміють всю готову продукцію основного,допоміжного і обслуговуючого виробництва, що вироблена в плановому періоді і призначена для реалізації .
Товарна продукція розраховується в діючих цінах. До складу товарної продукції не входять: брак,роботи по виготовленню браку,вартість реалізованих відходів.
Валова продукція-це категорія, яка характеризує загальний обсяг виробництва продукції підприємством у вартісному виразі за певний період часу.
Валова продукція визначається у діючих і спів ставних цінах.
До складу валової продукції входять:-товарна продукція;-зміна залишків незавершеного виробництва.
Чиста продукція-відображає затрати живої праці,вона більш точна ніж товарна і валова продукція визначає обсяг робіт,виконаних підприємством, оскільки не включає проміжні матеріальні затрати,а отже позбавлена впливу матеріальності продукції.