Частина І. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ
підстава для здійснення операцій; дані про документ, що засвідчує особу одержувача тощо.
За відсутності будь-якого реквізиту первинний документ втрачає свою доказову силу і не може бути підставою для здійснення записів у системі рахунків бухгалтерського обліку.
Документування може здійснюватися з використанням самостійно виготовлених бланків, але з неодмінним дотриманням усіх реквізитів, передбачених типовими формами.
Записи у первинних документах, облікових реєстрах повинні здійснюватися тільки темного кольору чорнилом, пастою кулькових ручок, за допомогою друкарських машинок, принтерів та іншими засобами, які б забезпечили збереження цих записів протягом установленого терміну зберігання документів та запобігли внесенню несанкціонованих і непомітних виправлень.
Вільні рядки в первинних документах підлягають обов'язковому прокреслюванню.
Керівник підприємства, установи забезпечує фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій, що були проведені, у первинних документах.
Керівником підприємства, установи затверджується перелік осіб, які мають право давати дозвіл (підписувати первинні документи) на здійснення господарської операції, пов'язаної з відпуском (витрачанням) грошових коштів і документів, товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів та іншого майна.
Відповідальність за своєчасне і якісне складання документів, передачу їх у встановлені графіком документообігу терміни для відображення у бухгалтерському обліку, за достовірність даних, наведених у документах, несуть особи, які склали і підписали ці документи.
Забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим і нормативним актам.
Після складання всі первинні документи передаються в бухгалте- гіпк—г—рію. Кожний документ бухгалтерія детально перевіряє за суттю, фор- і зберіганнямою і арифметично. І первинних
За суттю встановлюється відповідність господарських операцій, що оформлені документами, чинному законодавству.
За формою перевіряється повнота і правильність заповнення всіх реквізитів, необхідних для цього документа, чіткості і якості текстових і числових записів, своєчасності оформлення господарських операцій і подання документів в бухгалтерію.
Арифметична перевірка полягає в перевірці правильності кількісного відображення цієї господарської операції.
Наступний етап бухгалтерської обробки документів — кодування, таксування і групування.
Кодування — це позначення всіх показників первинного документа діючою на підприємстві системою кодів.
Таксування — визначення грошової оцінки господарської операції. Значна кількість документів, що надходить в бухгалтерію, має натуральні показники, це викликає необхідність відображення цих показників у грошовій оцінці.
52
п
н
д п к
Е