4.1. Функції менеджменту
Під функціями менеджменту слід розуміти відносно відособлені напрямки управлінської діяльності (трудові процеси в сфері управління), які забезпечують управлінську дію. Вони відображають суть і зміст управлінської діяльності на всіх рівнях управління.
Функції менеджменту виникли в результаті поділу і спеціалізації праці. Однією з найважливіших категорій менеджменту є процес управління. Він здійснюється саме шляхом реалізації певних функцій.
Місія – це чітко виражена причина існування організації (основний вид діяльності, якою буде займатись організація).
Управління за цілями – це підхід, згідно з яким кожен керівник організації повинен мати чіткі цілі, що забезпечать досягнення цілей керівників вищого рівня.
Цілі організації формуються згідно схеми 1.
Схема 1.

При формуванні системи цілей слід пам’ятати, що вони повинні бути:
Конкретними і підлягати вимірюванню;
Охоплювати всі рівні організації;
Різної тривалості: довгострокові – 5 років і більше; середньострокові – 1-5 років; короткострокові – до 1 року;
Такими, які можна досягнути;
Такі, які доведенні на принципах взаємного доповнення.
Розробка планів досягнення цілей є функцією реалізації стратегій
Магазин «Комірчина» створений з метою задоволення потреб жителів міста Рівне в продуктах харчування. Основний напрям діяльності - це надання послуг по роздрібній торгівлі продуктами харчування. Основним завданням даного підприємства є задоволення потреб споживачів.
Звичайно, як і в кожного підприємства, основною метою ПП магазину «Комірчина» є:
стабільний дохід;
стабільність на ринку;
стабільні споживачі;
Звичайно щоб досягнути даних цілей підприємству необхідно пройти чималий шлях. Заключити договори з вигідними постачальниками, які надаватимуть продукцію за нижчими цінами ніж на рину, що дасть змогу безпосередньо знизити ціни на продукцію. Підібрати висококваліфікований персонал, що допоможе швидко та високоякісно обслуговувати клієнтів. Забезпечити конкурентоспроможність на рину, тобто постійно йти в ногу з часом, а саме слідкувати за тенденціями ринку та спостерігати за потребами споживачів, так як потреби зростають із появою нової продукції. Стабільність підприємства забезпечують лише покупці, адже їхня наявність проносить дохід підприємству.
Звичайно ПП магазин «Комірчина» на ринку вже не перший рік і змогло завоювати довіру багатьох покупців має міцні зв’язки з постачальниками, але час не стоїть на місті і з’являються нові ідеї та цілі. На даному етапі підприємство планує збільшити свою торгову площу, відкрити нові відділи, запровадити безготівкові розрахунки. А основною метою підприємства є не лише стабільність, а й поширеність на ринку, тобто створити свою мережу магазинів, які матимуть велику кількість продуктів та послуг.
Стратегія визначає шляхи пристосування організації до умов зовнішнього середовища і використання свого внутрішнього потенціалу та дії які необхідно застосувати для одержання значних конкурентних переваг.
У підприємства є декілька стратегій за допомогою яких магазин намагається бути конкурентноспроможним в даному виді діяльності. Основними з них є:
Для постійних клієнтів, магазин надає знижки;
Великий асортимент товарів;
Завжди свіжі продукти;



4.3. Проектування виробничо-управлінської структури підприємства
Органіграма – це схематичне відображення структури управління, всіх зв’язків, які існують між підрозділами, службами та органами управління.
Органіграми потрібні для забезпечення порядку на підприємстві; посилання відповідальності; виявлення перевантаження працівників, дублювання функцій; усунення конфліктів; обґрунтованої заміни керівників; раціоналізації структури управління тощо.
Організаційна структура управління – це впорядкована сукупність органів (підрозділів), які дозволяють управляти організацією та її взаємовідносинами. Ці органи призначені використовувати всі функції управління.
У склад організаційної структури управління входять:
Ланки управління на кожному його рівні;
Взаємне розміщення, зв’язки і підпорядкованість цих ланок;
Права, обов’язки, повноваження і відповідальність кожної ланки в межах виконання загальних і спеціальних функцій управління;
Чисельність і професійно-кваліфікаційний склад працівників;
Ступінь централізації і децентралізації функцій управління.
В ієрархічній побудові ті рівні управління, які відображають виробничо-господарську структуру організації, утворюють лінійну структуру управління. Необхідність переробки інформації, встановлення зв’язків, забезпечення виробничо-господарської діяльності обумовили появу функціональних служб, тобто штабів в системі управління, які створили функціональну структуру управління. Саме сукупність лінійних і функціональних органів дає організаційну структуру управління.
Таким чином, дві основні структури управління:
Лінійна;
Функціональна.
А все інше є різноманіття існуючих структур є результатом комбінації цих двох основних типів.
Лінійна структура управління складається із взаємо підпорядкованих органів у вигляді ієрархічної драбинки. Кожен управлінець підпорядковується тільки одному менеджеру і всі зв’язки з вищими рівнями управління йдуть через нього. Ця структура характеризується простотою, чіткістю і зрозумілістю взаємовідносин ланок і працівників управління. Але в зв’язку з тим, що лінійна структура вимагає високої компетентності керівництва з усіх питань, то вона може використовуватись тільки в умовах відносно простої системи організації з постійними умовами, завданнями і функціями менеджменту.
Функціональна структура управління будується на ієрархії органів, які забезпечують виконання кожної функції управління на всіх рівнях. Керівники спеціалізуються на окремих управлінських функціях, які виконуються відповідними спеціалістами. Недоліком функціональної структури є те, що управлінський процес розвивається на окремі погано пов’язані між собою функціями. Навіть якісне виконання функції менеджменту не зліквідує цей недолік і тому ця структура використовується рідко.
Організаційна схема ПП магазин «Комірчина»
Головним органом управління фірми є директор. У директора в безпосередньому розпорядженні знаходиться бухгалтер, продавці, вантажник та прибиральниця.
Директор керує роботою магазина, вирішує фінансові проблеми, організовує роботу працівників фірми, віддає відповідні розпорядження щодо закупок товарів, здійснює контакти з клієнтами і постачальниками.
Бухгалтер веде бухгалтерський і статистичний облік, готує звітність, нараховує та виплачує заробітну плату, здає готівку в банк.
В магазині працюватиме 6 продавців.
Мотивація – це процес стимулювання до діяльності направленої на досягнення цілей організації. Мотивація необхідна для продуктивного виконання прийнятих рішень та запланованих робіт.
Потреби – це усвідомлення відсутності чого-небудь, яка спонукає до дії. Первинні потреби закладені у свідомості людини генетично, а вторинні здобуваються шляхом пізнання і набуття життєвого досвіду.
За успішне ведення торгової діяльності в ПП магазин «Комірчина» передбачаються премії. Основним показником преміювання для керівного складу магазину є приріст квартальної суми прибутку. За приріст прибутку порівняно з попереднім кварталом премія виплачується в розмірі 10% від суми щомісячних посадових окладів за квартал.
Головним показником преміювання для інших працівників є приріст роздрібного товарообігу. Премія за приріст товарообігу на 5% становить 10% від окладу.
В мотивації трудової діяльності важливу роль відіграють три фактори: зусилля-результат, результати-винагороди, задоволення винагородою. Для того щоб досягнути результату кожному працівнику потрібен стимул, якась винагорода яку працівник гарантовано отримає в результаті сумлінно виконаної роботи. Адже докладаючи зусилля працівник прагне досягнути результату, тобто прагне досягнути винагороди і отримати задоволення як від виконаної роботи яка принесла йому додатковий заробіток.
З метою визначення ступеня матеріального стимулювання працівників необхідно виконати розрахунки оплати праці менеджерам різних рівнів управління (таблиця 4.1)
Розрахунок заробітної плати працівникам адміністративно-управлінського персоналу
Таблиця 4.1.

П/П
Посада
Посадовий
оклад грн.
Надбавки
(доплати)
Премії
Розмір місячної ЗП., грн.




характер
Величина
Грн.
характер
Величина
Грн.


1
Директор
420






2
Бухгалтер
420






3
Вантажник
420






4
Продавець
210






5
Прибиральниця
210