Частина І. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ
Суть журнальної форми бухгалтерського обліку полягає у тому, що на підставі згрупованих даних первинних документів усі господарські операції реєструють у відповідних відомостях і журналах. Записи в журнали й відомості роблять щоденно або в міру надходження первинних документів.
У більшості журналів та відомостей поєднано синтетичний і аналітичний обліки інформації про наявність, стан і використання господарських засобів та джерел їх формування. Аналітичний облік ведуть до тих синтетичних рахунків, в яких є значна кількість об'єктів обліку.
Характерною особливістю журналів є те, що в них записують суми, які відповідають кредитовому обороту за відповідним рахунком. У відомостях записують суми дебетових оборотів за рахунками.
Схематична будова журналу відображена в таблиці 5.3.
Таблиця 5.3.Журнал № за кредитом рахунку

Дата
Зміст операції (назва та номер документа)
В дебет рахунків
Всього за кредитом

















Разом







Таблиця 5.4.
Схематична будова відомості відображена в таблиці 5.4.Відомість № за дебетом рахунку
Даіа
Зміст операції (назва та номер юкч менту)
В КрС (ІЇГ ріПуіІк'ІН
Всього за ісйеткч \




.V

Лі-



Залишок на 01. . р.














Разом








Залишок на 01. . р.






Записи господарських операцій в журналі та відомості здійснюється за шаховим принципом: суму операції записують одночасно за дебетом та кредитом кореспондуючих рахунків, що зменшує кількість облікових записів та підвищує якість обліку. Поряд з журналами та відомостями ведуть допоміжні облікові реєстри. Окремі журнали та відомості призначені одночасно для відображення у них даних аналітичного та синтетичного обліку. За рахунками, які охоплюють велику кількість об'єктів, аналітичний облік ведуть в окремих відомостях.
Щомісячно журнали та відомості закривають і їх підсумки переносять у Головну книгу, яку відкривають на рік. В Головній книзі групуються дані поточного обліку журналів та відомостей. Для кожного синтетичного рахунку в Головній книзі відведено окрему сторінку. Дані дебетових оборотів кожного рахунку в Головній книзі відображаються розгорнуто, кредитових оборотів загальною
64