АНОТАЦІЯ
Бакалаврська кваліфікаційна робота виконана на тему «Бухгалтерський облік податків на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» .
У роботі, розкрито норми законодавчих актів, нормативно-інструктивних документів, спеціальної літератури та інших джерел інформації, з’ясовано економічну сутність податків, наведено їх класифікацію, порядок оцінки та відображення в обліку та звітності.
У бакалаврській кваліфікаційній роботі розкрито результати виробничо-господарської діяльності ПрАТ «Яворівське АТП 14632», його облікову політику та проаналізовано податки, які сплачує підприємство.
Розглянуто загальну організацію облікового процесу, порядок документування, аналітичний і синтетичний облік, проведення сплати податків та відображення їх в обліку та звітності; охарактеризовано стан комп’ютеризації обліку податків на базовому підприємстві.
ANNOTATION
Bachelor qualifying research is performed on the theme «Accounting of supplies at private joint stock company «Yavoriv ATP 14632».
Standards of legislation, regulatory-guidance documents, special literature and other sources of information were exposed in the paper, economic essence of supplies was elucidated, given its classification, an order of estimation and reflection in accounting and reporting.
Results of manufacturing and economic activity of the private joint stock company «Yavoriv ATP 14632» and its accounting policy were exposed, tax paid by the company were analysed in bachelor qualifying research.
General organization of registration process, order of documentation, analytical and synthetic accounting, realization inventory of supplies and reflection the results in accounting and reporting has been considered, state of computerization accounting of supplies at the basic enterprise has been characterized.
ЗМІСТ
ВСТУП

6

РОЗДІЛ 1.
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ПОДАТКІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ
9

1.1.
Економічна сутність податків, їх класифікація та оцінювання в бухгалтерському обліку
9

1.2.
Огляд законодавчих актів та нормативно-інструктивних документів з бухгалтерського обліку податків
15

1.3.
Узагальнення інформації про податки у звітності підприємства
17

РОЗДІЛ 2.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРАТ «ЯВОРІВСЬКЕ АТП 14632» І ЙОГО ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ
20

2.1.
Характеристика та економічна оцінка діяльності ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
20

2.2.
Аналіз податків на ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
26

2.3.
Формування облікової політики ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
29

РОЗДІЛ 3.
ПОРЯДОК ВЕДЕННЯ ОБЛІКУ ПОДАТКІВ НА ПРАТ «ЯВОРІВСЬКЕ АТП 14632»
32

3.1.
Документальне оформлення податків ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
32

3.2.
Аналітичний і синтетичний облік податків на ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
39

3.3.
Комп’ютеризація обліку податків на ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
43

ВИСНОВКИ
47

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
50

ДОДАТКИ
53

Додаток А.
Статут ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
54

Додаток Б.
Фінансова звітність ПрАТ «Яворівське АТП 14632» за 2010-2011 роки
61

Додаток В.
Первинні документи з обліку податків на ПрАТ “Яворівське АТП 14632»
91


Додаток Д.
Регістри аналітичного і синтетичного обліку податків на ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
99

Додаток Е.
Інструкція головного бухгалтера ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
147

Додаток Ж.
Ілюстративний матеріал до бакалаврської кваліфікаційної роботи
150


ВСТУП
Достовірні дані бухгалтерського обліку забезпечують різного роду інформацію для управління підприємством у сучасних ринкових умовах та дозволяють об’єктивно відобразити цей об’єкт у звітності підприємства. Якісна характеристика інформації, сформована у системі бухгалтерського обліку, має важливе значення як безпосередньо для цілей управління підприємством, так і для зовнішніх користувачів.
Одним із важливих об’єктів облікового процесу і показників фінансової звітності виступають податки, аналіз яких на основі показників обліку складає загальну картину результатів діяльності підприємства загалом.
Виходячи із важливості достовірних показників податків правильна організація їх обліку визначає ефективність бухгалтерської системи на підприємстві. Крім цього, організація бухгалтерського обліку податків вимагає її удосконалення у відповідності до потреб адаптації показників про кількість наданих послуг до валового прибутку. Поряд з міжнародною і вітчизняною стандартизацією і регламентацією облікового процесу податків та розкриття інформації у фінансовій звітності, вітчизняними і зарубіжними тематичними дослідженнями пропонується низка методологічних аспектів удосконалення обліку цього об’єкта
Податки встановлюються для утримання державних структур і для фінансового забезпечення виконання ними функцій держави – управлінської, оборонної, соціальної та економічної.
Залежно від рівня державних структур податкова система формується як на державному так і на регіональному рівнях. Залежно від рівня встановлення податки поділяються на загальнодержавні (ПДВ, акцизний податок, податок на прибуток підприємств податок на доходи фізичних осіб, державне мито, податок на нерухоме майно, плата за землю та інші) та місцеві. Місцеві податки й збори – це туристичний збір, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, єдиний податок та інші. Механізм їх справляння і порядок сплати встановлюється сільськими і міськими радами відповідно до переліку, і в межах граничних ставок, визначених законодавством України.
Залежно від форми оподаткування податки бувають прямі (ПДВ, податок на прибуток підприємств та інші), непрямі (ПДВ, акцизний податок, державне мито). Прямі податки встановлюються безпосередньо на дохід або майно платника. Непрямі податки включаються у вигляді надбавкою цін товарів і оплачуються споживачем. При прямому оподаткуванні грошові відносини виникають між державою і самим платником, який безпосередньо вносить платежі до бюджету. При непрямому оподаткуванні суб`єктом податку стає продавець товару, який виступає посередником між державою і платником (споживачем товару чи послуги). Прямі податки поділяються на реальні і особові. Реальні податки сплачують з окремих видів майна, а особові встановлюються у вигляді податків на доходи. Непрямі податки поділяються на акцизи і мито.
Актуальність теми даної бакалаврської роботи полягає в тому, що уточнення деяких понять створює передумови для правильного визнання та відображення податків в бухгалтерському обліку, удосконалення організації та методики системи внутрішньогосподарського контролю оподаткування.
Метою виконання бакалаврської кваліфікаційної роботи є узагальнення, систематизація та співставлення методичних положень з обліку податків, концептуальних засад розкриття інформації у звітності підприємства, аналізу та оцінювання податків, підтвердження достовірності і релевантності облікових даних.
Об’єктом роботи виступає організація обліку податків на ПрАТ «Яворівське АТП 14632», процес їхнього аналізу на підприємстві. Бакалаврська кваліфікаційна робота складається з 3 розділів, висновків, списку використаних джерел інформації, додатків.
У першому розділі роботи розкриті економічний зміст, характерні ознаки та класифікація податків, теоретико-нормативні та регламентаційні основи обліку об'єкта дослідження, проаналізовано та узагальнено теоретичну інформацію, здійснено поглиблений аналіз чинної нормативної бази та огляд навчальної і спеціальної літератури з обраної теми.
У другому розділі наведено коротку характеристику базового підприємства і його обліково-аналітичної служби, визначено її основні функції, наведено основні економічні показники діяльності, здійснено аналіз податків на основі зібраної економічної інформації. Розкрито облікову політику базового підприємства та запропоновано рекомендації щодо її покращення.
У третьому розділі роботи розкрито питання організації та методики бухгалтерського обліку податків, зокрема документування, аналітичний та синтетичний облік та порядок відображення показників у фінансовій звітності підприємства. Розглянуто питання використання комп’ютерних технологій для ведення обліку податків на базовому підприємстві та можливості інформаційної системи для комп’ютеризації облікових робіт.
У висновках узагальнено та систематизовано організацію обліку податків. Відзначено рівень відповідності практичної організації обліку податків на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» чинним нормам вітчизняної стандартизації і регламентації обліку. Вказано окремі недоліки при організації обліку податків та наведено висновки і пропозиції щодо удосконалення обліку на підприємстві, які випливають із матеріалів бакалаврської кваліфікаційної роботи.
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ПОДАТКІВ ПІДПРИЄМСТВА
1.1. Економічна сутність податків, їх класифікація та оцінювання в бухгалтерському обліку
Податки – обов`язкові нормативні платежі в державний або місцевий бюджет, що їх вносять як окремі особи, так і підприємства різних форм власності.
Історично це найдавніша форма фінансових відносин між державою і членами суспільства. За економічним змістом – це фінансові відносини між державою і платниками податків з метою створення загальнодержавного централізованого фонду грошових коштів, необхідних для виконання державою її функцій. На відміну від фінансів у цілому ці взаємовідносини мають односторонній характер – від платників до держави.
У фінансовій термінології застосовуються п`ять термінів, що відображають платежі державі – плата, відрахування і внески, податок, збір. Причому в окремих випадках плата і відрахування виступають як тотожні податкам поняття.
Плата передбачає певну еквівалентність відносин платника з державою. Розмір плати залежить від кількості ресурсів, що використовуються, а надходження плати саме державі визначається державною власністю на ці ресурси. Якщо держава втратить право власності на них, то вона втратить і ці доходи.
Згідно з Податкового Кодексу України[27] ст.7 під час встановлення податку обов'язково визначаються такі елементи: платники податку, об'єкт оподаткування, база оподаткування, ставка податку, порядок обчислення податку, податковий період, строк та порядок сплати податку, строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.
Будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
В Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.
До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
До загальнодержавних належать такі податки та збори: податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб, податок на додану вартість, акцизний податок, збір за першу реєстрацію транспортного засобу, екологічний податок, рентна плата за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України; рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні; плата за користування надрами, плата за землю, збір за користування радіочастотним ресурсом України, збір за спеціальне використання води, збір за спеціальне використання лісових ресурсів, фіксований сільськогосподарський податок, збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, мито, збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками, збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.
Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
До місцевих податків належать: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, єдиний податок.
До місцевих зборів належать: збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності, збір за місця для паркування транспортних засобів, туристичний збір.
Характерні особливості податку:
- обов’язковість платежу (за порушення встановленого терміну сплати, розміру платежу чи ухиляння від сплати передбачається відповідальність платника);
- перехід права власності при сплаті податку (частина коштів із власності підприємства чи громадян переходить у власність держави);
- безоплатний характер (держава не бере на себе зобов’язання надати кожному окремому платнику певний еквівалент його платежу);
- законодавча регламентація (податки є виключно атрибутом держави і базуються на актах вищої юридичної сили);
- відсутність цільового призначення (податки спрямовані на задоволення суспільних потреб, які визначаються державою).
Виходячи із сутності податків, які виступають необхідними елементами централізації частини національного продукту в бюджеті для суспільних благ і засобами перерозподілу цієї вартості, можна виділити три функції податків:
- фіскальна;
- регулююча;
- контрольна.
Фіскальна функція спрямована на формування фінансових ресурсів держави шляхом залучення податків. Вона забезпечує об’єктивні умови для формування матеріальної основи функціонування суспільства.
Фіскальна функція забезпечує:
- досягнення максимально можливого балансу між доходами та видами бюджету держави;
- рівномірний розподіл сум податкових надходжень між сферами бюджетної системи;
- стабілізації регіонального рівня соціального забезпечення громадян та забезпечення соціальних гарантій;
- досягнення високого рівня соціальної інфраструктури в державі та рівня соціальних гарантій в окремому регіоні;
- забезпечення потреб науки, освіти, охорони здоров’я, оборони та управління.
З огляду на цю функцію, податки повинні відповідати таким вимогам, як:
- рівнонапруженість – надходження податків повинно бути рівномірним протягом бюджетного року;
- стабільність – визначаються гарантії того, що передбачені законом податкові надходження будуть отримані у повному обсязі;
- рівномірність – податки повинні рівномірно надходити по всіх територіальних рівнях.
Регулююча функція полягає в тому, що завдяки податкам, держава може регулювати різні аспекти соціально-економічного життя на всіх рівнях економіки. За допомогою цієї функції створюються спеціальні механізми, які забезпечують баланс економічних інтересів держави, юридичних і фізичних осіб.
Регулююча функція податків реалізується за допомогою таких інструментів:
- визначення об’єкта оподаткування;
- визначення джерел сплати податку;
- встановлення ставок податків;
- надання податкових пільг;
- встановлення штрафних санкцій за порушення податкового законодавства.
Контрольна функція розкривається у тому, що податки є сигналізатором якісних і кількісних пропорцій, які складаються в соціально-економічному житті суспільства в результаті розподілу і перерозподілу ВВП. Це створює можливості для використання податків як засобів контролю. Функцію контролю здійснюють податкові органи.
Елементами системи оподаткування є:
1. Суб`єкт, або платник податку – це та фізична або юридична особа, яка безпосередньо його сплачує.
2. Об`єкт оподаткування – предмет, який оподатковується тим або іншим податком (майно, доход, товари).
3. Одиниця оподаткування – це одиниця виміру (фізичного чи грошового) об`єкта оподаткування. Фізичний вимір досить точно відображає об`єкт оподаткування. Наприклад, оцінка земельної ділянки при оподаткуванні проводиться в гектарах, сотих гектара і т. ін. Чим більші розміри об`єкта оподаткування, тим більша одиниця виміру. Грошовий вимір може бути безпосереднім – при оцінці доходів і опосередкованим – при оцінці тієї ж земельної ділянки ( за ринковою чи нормативною ціною), майна і т. ін.
4. Джерело сплати оподаткування – доход платника з якого він сплачує податок.
5. Податкова ставка – законодавчо установлений розмір податку на одиницю оподаткування. Існують такі підходи до встановлення податкових ставок:
- універсальний ( для всіх платників встановлюється єдина податкова ставка);
- диференційований (для різних платників існують різні рівні ставок).
За побудовою ставки бувають:
- тверді (встановлюються у грошовому виразі на одиницю оподаткування в натуральному обчисленні). Вони бувають:
а) фіксовані – встановлені конкретних сум;
б) відносні – визначені відносно до певної величини (наприклад., у процентах до мінімальної заробітної плати).
- процентні ставки встановлюються щодо об’єкта оподаткування, який має грошовий вираз. Вони поділяються на три види:
а) пропорційні ставки, які не залежать від розміру об`єкта оподаткування;
б) прогресивні ставки розмір яких зростає разом в міру збільшення обсягів об`єкта оподаткування;
в) регресивні ставки, на відміну від прогресивних, зменшуються в міру зростання об`єкта оподаткування.
6. Податкова квота – це частка податку платника, яка може бути визначена як в абсолютному розмірі й у відносному виразі. Значення податкової квоти полягає в тому, що вона характеризує рівень оподаткування.
7. Податкова пільга – законодавчо встановлений виняток із загальних правил сплати податку (повне або часткове звільнення від оподаткування).
Усі податкові платежі можна класифікувати за такими ознаками:
1. залежно від бюджетного устрою держави (податки, що сплачуються до державного бюджету, податки, що сплачуються до місцевих бюджетів, змішані податки, податки і збори, що формують державні цільові фонди);
2. залежно від форми оподаткування (прямі (стягуються з доходу), непрямі (включаються у ціну товару і перекладаються на наступного споживача);
3. залежно від рівня державних структур, встановлюють податки (загальнодержавні – встановлюють вищі органи державної влади, місцеві – встановлюють місцеві органи влади);
4. за економічним змістом об’єкта оподаткування (податки на доходи – стягують з доходів юридичних і фізичних осіб (об’єктом оподаткування виступає прибуток і зарплата), податки на споживання – існують у формі непрямих податків, податок на майно – встановлюють на основі оцінки рухомого і нерухомого майна)
5. за способами здійснення (розкладні – спочатку встановлюється загальна сума податків, а потім цю суму розкладають на окремі частини за територіальними одиницями та між платниками, складні – встановлення ставок податку, а потім розміру податку для кожного платника окремо).
Отже, можна сказати, що податки відіграють важливу роль у функціонуванні держави, тому що вони є одним із найважливіших видів державних доходів, що їх одержує держава на підставі своїх владних повноважень. Розглянуті елементи системи оподаткування лежать в основі побудови механізму стягнення податків, тому оволодіння податковою роботою потребує чіткого, повного й точного розуміння податкової термінології. Синхронне ведення податкової роботи на всіх рівнях можливе тільки при однозначному тлумаченні елементів системи оподаткування усіма її суб`єктами. Податки – це система обов’язкових платежів, які сплачуються юридичними та фізичними особами до централізованого фонду фінансових ресурсів держави. З точки економічної теорії – це частина фінансових відносин, пов’язаних з процесом перерозподілу частини вартості ВВП, і формування фонду грошових коштів держави, необхідних для утримання державних структур і фінансування суспільних благ.
Отже, податки – обов`язкові нормативні платежі в державний або місцевий бюджет, що їх вносять як окремі особи, так і підприємства різних форм власності. Можна виділити три функції податків:фіскальна, регулююча, контрольна.
Огляд законодавчих актів та нормативно – інструктивних документів з бухгалтерського обліку податків
Ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової і статистичної звітності на кожному підприємстві здійснюється на підставі нормативно –правових документів, що розробляються органами, на які покладено обов'язки регулювання у країні питань обліку і звітності. Це дає змогу вести бухгалтерський облік і складати фінансову звітність за єдиними принципами й формою і таким чином забезпечувати порівнянність облікової інформації. Однак це не означає, що підприємство, виходячи з конкретних умов господарювання, не може вибирати найбільш прийнятні для нього форми ведення обліку. Конституція України – це основний установчий юридичний акт держави.
Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні[29].
Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”» від 16.07.99р. № 996 (із змінами та доповненнями). Цей Закон визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні і є головним законом та основою для всі інших бухгалтерських нормативно правових актів, що регулюють організацію та ведення обліку кредиторської заборгованості на підприємстві [29].
Система нормативного регулювання бухгалтерського обліку в Україні представлена чотирма рівнями, кожен з яких охоплює певні документи.
Ця система зображена у вигляді рис. 1.1.
Податковий кодекс України визначає платників податків на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій.
Рис. 1.1. Система нормативного регулювання бухгалтерського обліку
Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності». Цим Положенням (стандартом) визначаються мета, склад і принципи підготовки фінансової звітності та вимоги до визнання і розкриття її елементів.
Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2 «Баланс» визначаються зміст і форма балансу та загальні вимоги до розкриття його статей. У статтях 18, 26–32 описано складові активу балансу, що безпосередньо відображають дебіторську заборгованість. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку 24.05.1995р. № 88. Це Положення встановлює порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської звітності підприємствами, незалежно від форм власності, установ та організацій.
Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення .
Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій встановлює призначення і порядок ведення рахунків бухгалтерського обліку для узагальнення методом подвійного запису інформації про наявність і рух активів, капіталу, зобов'язань та факти фінансово–господарської діяльності підприємств, організацій та інших юридичних осіб (крім банків і бюджетних установ) незалежно від форм власності, організаційно–правових форм і видів діяльності [28].
Отже, законодавчими актами та нормативно – інструктивним документами з бухгалтерського обліку податків є: інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку, Податковий кодекс України, Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
. Узагальнення інформації про податки у звітності підприємства
В фінансовій звітності інформація про податки відображається в Формі №1 «Баланс» та Формі №2 «Звіт про фінансові результати» у I розділі «Фінансові результати».
Податки відображаються у 015, 020, 180, 210 рядку звіту про фінансові результати.
Суми податку зазначаються в деклараціях: декларації на доходи фізичних осіб, декларація з податку на прибуток, декларація з ПДВ, декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), декларації з екологічного податку, декларації за використання поверхневих та підземних вод.
У 2012 році відбулася подія, що ознаменувала початок нової епохи у сфері сплати податку на доходи. Головна позитивна якість нової декларації в тому, що її гармонізовано із чинним законодавством.
Декларація з податку на прибуток підприємства (Додаток Д1, Додаток Д2) та додатки до неї подаються платником незалежно від того, чи виникло у звітному періоді в платника податкове зобов'язання чи ні. декларації зазначаються усі передбачені в ній показники. Якщо будь-який рядок декларації не заповнюється через відсутність операції (суми), то такий рядок прокреслюється, крім випадків, прямо визначених у декларації. Дані, наведені в декларації, повинні підтверджуватись первинними документами обліку та відповідати податковому обліку (звітності). Достовірність даних підтверджується підписами керівника і головного бухгалтера та засвідчується печаткою підприємства.
Платники податку зобов’язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об’єктами оподаткування
Платнику земельного податку надано право вибору відносно подання податкової декларації (Додаток Д5). Так, він може до 1 лютого поточного року надати до податкового органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Якщо декларація подається уперше, до неї додається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки (надалі таку довідку необхідно буде подавати лише у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі). Подання річної декларації звільняє платника податку від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Іншим варіантом є подання щомісяця нової звітної податкової декларації протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним. В цьому випадку подавати декларацію до 1 лютого поточного року не треба.
Крім того, передбачено подачу декларації за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платником плати за землю протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Податкова декларація з плати за землю поєднала в собі форми податкового розрахунку земельного податку та податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, що застосовувалися раніше, і які скасовано в зв'язку з прийняттям нової звітності.
До Податкової декларації екологічного податку (Додаток Д6) додаються додатки 1 - 7, які є її невід’ємною частиною, один із них: розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах (додаток 4). У колонці 2 «Види небезпечних відходів, рівень небезпечності та клас небезпеки відходів”» додатку 4 зазначаються: види небезпечних відходів, рівень небезпечності та клас небезпеки відходів згідно з нормами статті 246 розділу VIIІ «Екологічний податок» ПКУ. У колонці 3 «Фактичні обсяги розміщення відходів» додатку 4 записуються у тоннах фактичні обсяги розміщених відходів (заокруглення значення цього показника здійснюється до трьох десяткових знаків за загальновстановленими правилами), а для обладнання та приладів, що містять ртуть, елементи з іонізуючим випромінюванням, люмінесцентних ламп - кількість одиниць обладнання та приладів. У колонці 4 «Ставки податку в поточному році» додатку 4 записуються ставки поточного року визначені ст. 246 ПКУ з урахуванням п. 2 підр. 5 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, з відповідним округленням до двох десяткових знаків за загальновстановленими правилами. У колонці 5 «Коефіцієнти» додатку 4 записується коефіцієнт 3, визначений п. 246.4 ст. 246 ПКУ (у разі розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об’єктів). У колонці 6 «Коефіцієнти» додатку 4 записуються коефіцієнти, наведені у п. 246.5 ст. 246 ПКУ, а саме: 3 – у разі розміщення відходів в межах населеного пункту або на відстані менш як 3 км від таких меж; 1- у разі розміщення відходів на відстані від 3 км від меж населення.
Отже, інформація про податки відображається в Формі №1 «Баланс» та Формі №2 «Звіт про фінансові результати» у I розділі «Фінансові результати» фінансової звітності підприємства. Дані про ПДВ містяться в декларації з податку на додану вартість, ПДФО – в декларації з податку на доходи фізичних осіб, земельного податку – в декларації з податку плати за землю.
РОЗДІЛ 2. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРАТ «ЯВОРІВСЬКЕ АТП 14632» І ЙОГО ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ
2.1. Характеристика та економічна оцінка діяльності ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
Приватне акціонерне товариство «Яворівське автотранспортне підприємство 14632» (надалі – Товариство) створене згідно з рішенням Загальних зборів акціонерів Товариства від 12 лютого1997року, протокол №1, є правонаступником всіх прав та обов’язків Відкритого акціонерного товариства «Яворівське автотранспортне підприємство 14632».
Приватне акціонерне товариство «Яворівське автотранспортне підприємство 14632» (ідентифікаційний код 05521985) є новим найменуванням Відкритого акціонерного товариства «Яворівське автотранспортне підприємство 14632» (ідентифікаційний код 05521985) відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства».
Метою діяльності Товариства є: покращення задоволення потреб населення в міських, приміських і міжнародних перевезеннях пасажирів і вантажів з метою отримання прибутку.
Предметом діяльності Товариства згідно зі статутом (Додаток А) є:
- забезпечення виконання державних контрактів і замовлень на пасажирські та вантажні перевезення, ремонт і технічне обслуговування автомобілів державних організацій;
- надання платних послуг населенню по перевезенню пасажирів, вантажів, а також по ремонту і технічному обслуговуванню приватних автомобілів;
- надання платних послуг по стоянці і миття автомобілів;
- здійснення внутрішніх та міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом;
На даний час на підприємстві працює 94 працівники.
Колектив організації нараховує десятки професій, серед яких: водії, механіки, інженери, касири, програмісти, економісти, менеджери тощо.
В АТП висуваються особливі вимоги до водіїв та автомобілів: обов'язкове проходження медичного огляду водіїв - не рідше ніж раз у 2 роки, а також щоденний огляд лікаря перед виїздом із гаража; автомобіль також щоденно перевіряється механіком перед виїздом, про що робиться відповідний запис у подорожньому листі автомобіля.
В АТП здійснюється нормування роботи водія згідно з Положенням та нормування витрачання палива та автомобільних шин залежно від пори року, кількості жителів у місті, поворотів маршруту на дорозі, типу двигуна, маси автомобіля, наявності кондиціонера тощо згідно з нормами.
Бухгалтерський облік на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» організовується і ведеться бухгалтерією підприємства.
Лінійна організація, яка використовується на ПрАТ «Яворівське АТП 14632», передбачає безпосереднє підпорядкування всіх виконавців одному керівнику – головному бухгалтеру, начальнику бюро економічного аналізу.
Особливості обліку в АТП:
1. На АТП мають місце такі виробничі процеси - процес постачання (купівля бензину, запчастин, контейнерів); процес реалізації послуг; відтворення технічного стану засобів праці.
2. Витрати АТП визначаються за видами виробництв: основне, допоміжне, обслуговуюче.
3. Калькуляційною одиницею є відповідні одиниці вимірювання окремих видів перевезень (робіт, послуг).
4. Значну частину загальних витрат становлять витрати на паливно-мастильні матеріали (ПММ), ремонт, технічне обслуговування (ТО), обов'язкове проходження технічного огляду в органах ДАІ. Такий огляд проводиться щорічно, за що справляються певні платежі (транспортний збір, розмір якого залежить від літражу двигуна і типу транспортного засобу (ТЗ), збори за проходження технічного огляду та за отримання талона).
5. Для нарахування амортизації рухомого складу в бухгалтерському обліку часто обирають виробничий метод.
6. АТП є платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів і збору за забруднення навколишнього середовища.
7. Водіям та технічному персоналу видається спеціальний одяг, згідно з наказом, який обліковується на рахунку МШП або МНМА (залежно від облікової політики підприємства).
Для здійснення загальної оцінки фінансово-майнового стану підприємства виявляються зміни в складі його майна і джерелах, встановлюються взаємозв'язки різних показників. З цією метою визначають співвідношення окремих статей активу і пасиву балансу, їх частку в загальному підсумку (валюті) балансу, розраховують суми відхилень у структурі основних статей балансу порівняно з минулим періодом.
Аналіз динаміки основних економічних показників дає змогу встановити розмір абсолютного та відносного приросту чи зменшення всього майна підприємства і окремих його видів. Проаналізувавши дані таблиці 1.1, можна зробити висновок про те, що величина доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), тис. грн. у звітному році порівняно з попереднім збільшився на 1893 тис. грн., що у відносному виразі складає збільшення на 30,80%. Збільшенню доходу посприяло збільшення кількості наданих послуг.
Для динаміки чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), тис. грн. підприємства характерним є збільшення на 1588 тис. грн., що у відносному виразі становить збільшення на 31,23%. це стало на фоні того що збільшився дохід, адже чистий дохід залежить від доходу.
Тому відповідно витрати операційної діяльності в 2011р., порівняно з 2010р. зросли на 1267 тис. грн., або 35,62%. Витрати на одну гривню реалізованої продукції збільшились на 2,34 коп. грн., що становить 3,35%.
Середньооблікова кількість працівників зменшилась на 4 особи, тобто працівників на 4,08%, робітників 5,12% тому, що працівники звільнились по різних причинах (хвороба, пенсійний вік). Перелік основних економічних показників ПрАТ «Яворівське АТП 14632» згідно звітності підприємства за останні 2 роки (Додаток Б) подано у табл. 2.1.
Середньорічний виробіток продукції на одного працівника, у зв’язку зі зменшенням кількості персоналу, у звітному році зросла на 19,11 тис. грн. або на 36,84%. Аналогічно середньорічний виробіток продукції одним робітником збільшився на 24,98 тис. грн. , що у відносному співвідношенні становить 38,32%.
Фонд оплати праці у 2011 році відносно до 2010 році збільшився на 61 тис. грн., тобто 5,33%.
Таблиця 2.1
Динаміка основних економічних показників ПрАТ «Яворівське АТП 14632» за 2010 – 2011рр.
Показники
Період
Відхилення


попередній
звітний
абсолютне
відносне, %

1
2
3
4
5

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), тис. грн.
6145
8038
1893
30.80

Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), тис. грн.
5085
6673
1588
31.23

Витрати операційної діяльності, тис. грн.
3557
4824
1267
35.62

Витрати на одну гривню реалізованої продукції, коп../грн.
69.95
72.29
2.34
3.35

Середньооблікова кількість працівників, осіб, з них:
робітники
98
78
94
74
-4
-4
-4.08
-5.12

Середньорічний виробіток продукції на одного працівника, тис. грн.
51.88
70.99
19.11
36.84

Середньорічний виробіток продукції одним робітником, тис. грн.
65.19
90.17
24.98
38.32

Фонд оплати праці, тис .грн.
1143
1204
61
5.33

Середньорічна оплата праці одного працівника, грн.
12.15
12.28
0.13
1.07

Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн.
1223
1445
222
18.15

Фондовіддача основних засобів, грн./грн.
5.46
3.5
-1.96
-35.89


Продовження табл. 2.1
1
2
3
4
5

Матеріальні витрати, тис. грн.
2103
4186
2083
99.04

Матеріаловіддача, грн./грн.
3.17
1.21
-1.96
-61.83

Середньорічна вартість активів, тис. грн.
2348.5
1923
-425.5
-18.12

Середні залишки оборотних засобів, тис. грн.
481.5
483
1.5
0.31

Середня вартість власного капіталу, тис. грн.
1688.5
1599
-89.5
-5.3

Коефіцієнт оборотності основних засобів
10.56
13.82
3.26
-

Коефіцієнт автономії
0.72
0.83
0.11
-

Чистий прибуток, тис грн.
26.5
28
1.5
5.66

Чиста рентабельність продажу продукції, %
0.52
0.42
-0.10
-19.23

Чиста рентабельність активів (капіталу), %
1.13
1.46
0.33
29.21


Середньорічна оплата праці одного працівника у звітному періоді порівняно із попереднім збільшилась на 0,13 тис. грн. або на 1,07%.
Середньорічна вартість основних засобів у звітному періоді збільшилась на 222 тис грн., тобто 18,15%.
Фондовіддача основних засобів у 2011 році зменшилась на 1,96 тис. грн. або на 35,89%.
Матеріальні витрати у звітному році порівняно з попереднім збільшились на 2083 тис. грн. тобто на 99,04%.
За рахунок збільшення матеріальних витрат матеріаловіддача зменшилась у звітному році на 1,96 тис. грн. або на 61,83%.
Середньорічна вартість активу у 2011р. зменшилась на 425,5 тис. грн. (18,12%).
Середні залишки оборотних засобів зросли, порівняно з попереднім роком на 1,5 тис. грн. (0,31%), а середня вартість власного капіталу зменшилась на 89,5 тис. грн., що становить 5,3%.
Коефіцієнт оборотності основних засобів дорівнює відношенню чистого доходу до середніх залишків основних засобів. На ПрАТ «Яворівське АТП 14632» він дорівнює:
за 2010 рік 5085 : 481,5 = 10,56;
за 2011 рік 6673 : 483 = 13,82.
Аналіз цього коефіцієнта показав, що у звітному році, порівняно з попереднім оборот основних засобів зменшився на 3,26, що становить 30,87%.
Коефіцієнт автономії дорівнює відношенню середньої вартості власного капіталу до середньої вартості активів. На ПрАТ «Яворівське АТП 14632» він становить:
за 2010 рік 1688,5 : 2348,5 = 0,72;
за 2011 рік 1599 : 1923 = 0,83.
Провівши аналіз, можна сказати, що коефіцієнт автономії, який характеризує залежність підприємства від зовнішніх позик, зменшився на 0,11 (15,28%). В звітному році він становить 0,83%.
Оскільки цей показник є досить високим (більший 0,5), це означає, що у ПрАТ «Яворівське АТП 14632» немає багато позик, і підприємство має високий рівень фінансової незалежності. У товариства низький ризик неплатоспроможності і немає потенційної небезпеки виникнення у підприємства дефіциту грошових коштів.
Величина чистого прибутку, на основі збільшення доходу, в звітному періоді, порівняно з попереднім, збільшилась на 1,5 тис. грн., або 5,66%.
Отже, провівши аналіз економічних показників ПрАТ «Яворівське АТП 14632», можна сказати, що підприємство веде активну діяльність в сфері надання авто-транспортних послуг, що позитивно відзначилось на зростанні цих показників.
2.2. Аналіз податків на ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
Для аналізу податків використовуються такі джерела інформації: форми 2 річного фінансового звіту, декларації про податок на прибуток, планові розрахунки, дані аналітичного обліку. Ці дані дають можливість проаналізувати внески за окремими видами податків до бюджету, виявити заборгованість перед бюджетом та встановити причини, які сприяли виникненню цієї заборгованості.
Аналіз податків, які сплачуються на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» згідно декларації з податку на прибуток (Додаток Д1, Додаток Д2) подано у табл. 2.2.
Таблиця 2.2
Динаміка значень податків ПрАТ «Яворівське АТП 14632» за 2010 – 2011рр.
Назва податку
Період
Відхилення


2011 рік
2010 рік
абсолютне
відносне, %

Податок на додану вартість
1310
1019
291
28,56

Податок на прибуток від звичайної діяльності
27817
11000
16817
152,88

Плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності)
5172
5172
-
-

Податок з власників транспортних засобів, самохідних машин і механізмів.
11340
11340
-
-

Аналіз динаміки основних видів податків дає змогу встановити розмір абсолютного та відносного приросту чи зменшення суми податків. Проаналізувавши дані таблиці 2.2, можна зробити висновок про те, що величина податку на додану вартість у звітному році порівняно з попереднім збільшилась на 291 тис. грн., що у відносному виразі складає збільшення на 28,56%. Податок на додану вартість – непрямий багатоступінчастий податок, що збирається з кожного акту продажу, починаючи з виробничого та розподільчого циклів і закінчуючи продажем споживачеві. Виходячи з цього можна сказати, що ПДВ збільшився за рахунок збільшення валового доходу ПрАТ «Яворівське АТП 14632». Динаміку податку на додану вартість у ПрАТ «Яворівське АТП 14632» подано на рис. 2.1.

Рис.2.1. Динаміка податку на додану вартість у ПрАТ «Яворівське АТП 14632» за 2010-2011 роки
Відповідно у 2011 році, порівняно з 2010 роком, збільшився і податок на прибуток від звичайної діяльності на 16817 тис. грн., або на 152,88%. Виходячи з цього можна сказати, що податок на прибуток збільшився, бо збільшився прибуток, за рахунок збільшення виконаних робіт, послуг.
Динаміку податку на прибуток у ПрАТ «Яворівське АТП 14632» подано на рис. 2.2. Плата за землю та податок з власників транспортних засобів у звітному році, порівняно з попереднім, залишилася незмінною, бо підприємство не збільшувало своїх землеволодінь та не запускали в рейси додаткового транспорту.
За даними таблиці 2.3 можна провести аналіз про динаміку зобов’язаннь з податків ПрАТ «Яворівське АТП 14632» за 2010-2011рр. Так зобов’язання з податку на додану вартість зменшилось на 433 тис. грн., що становить 51,06%.
Зобов’язання з податку на прибуток у звітному періоді порівняно з попереднім зросло на 56 тис. грн., тобто на 700%.
Зобов’язання з інших податків і зборів (обов’язкових платежів) у 2011році порівняно з 2010 роком зменшилось на 12 тис. грн., що у процентному відношенні становить 7,4%.

Рис. 2.2. Динаміка податку на прибуток у ПрАТ «Яворівське АТП 14632» за 2010-2011 роки
Аналіз зобов’язань з податків, які сплачуються на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» проводиться на основі звіту про рух грошових коштів (табл. 2.3).
Таблиця 2.3
Динаміка значень зобов’язань з податків ПрАТ «Яворівське АТП 14632» за 2010 – 2011рр.
Назва зобов’язання з податку
Період
Відхилення


звітний
попередній
абсолютне
відносне, %

Зобов’язання з податку на додану вартість
415
848
-433
-51,06

Зобов’язання з податку на прибуток
64
8
56
700

Зобов’язання з інших податків і зборів
150
162
-12
-7,4

Отже, на основі звіту про рух грошових коштів та декларації з податку на прибуток було проведено аналіз податків та зобов’язань з податків, які сплачує ПрАТ «Яворівське АТП 14632». Виходячи з цього можна сказати, що на фоні активної діяльності підприємства зростають доходи і відповідно податки, які повинне сплачувати ПрАТ «Яворівське АТП 14632».
2.3. Формування облікової політики ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
Термін «облікова політика», визначений Законом України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні», означає сукупність принципів, методів і процедур, що використовується підприємством для складання та подання фінансової звітності. Однак облікова політика визначає також способи організації та ведення бухгалтерського обліку на підприємстві, з урахуванням конкретних умов його діяльності.
Облікова політика підприємства має враховувати такі важливі фактори: форму власності та організаційно – правову структуру підприємства; вид економічної діяльності, що зумовлює особливості та умови облікової роботи; параметри підприємства за обсягами діяльності, номенклатури продукції, чисельності працюючих тощо; відносини з податкового системою, наявність пільг та умови їх отримання; умови забезпечення підприємства ресурсами та умови реалізації готової продукції; матеріально-технічне забезпечення обліково-аналітичної роботи підприємства та рівень забезпеченості кваліфікованими обліковими працівниками; умови організації та стимулювання праці, відповідальності тощо.
У формуванні облікової політики ПрАТ «Яворівське АТП 14632» визначальна роль належить керівнику і головному бухгалтеру. Від їх компетенції та взаємостосунків залежить успішне здійснення (провадження) облікової політики підприємства. Головний бухгалтер – особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства, має певні обов'язки, зокрема забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання в установлені терміни фінансової і статистичної звітності; організовує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; бере участь в оформленні матеріалів, пов'язаних з нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства; забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства.
Керівник ПрАТ «Яворівське АТП 14632» зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.
Формуючи облікову політику, товариство керується основними принципами бухгалтерського обліку та фінансової звітності: 
- обачності;
- повного висвітлення;
- автономності;
- послідовності;
- безперервності;
- нарахування та відповідності доходів і витрат;
- превалювання сутності над формою;
- історичної (фактичної) собівартості;
- єдиного грошового вимірника та періодичності.
Принцип послідовності безпосередньо стосується облікової політики підприємства. Обрана облікова політика застосовується підприємством із року в рік. У будь-якому разі вона має залишатися незмінною принаймні протягом календарного року (з 1 січня по 31 грудня).
Головний бухгалтер несе особисту відповідальність перед керівником товариства, згідно з переліком питань, перерахованих у посадовій інструкції бухгалтера. За відсутності головного бухгалтера вищезазначені обов’язки та відповідальність покладаються на працівника бухгалтерії.
Головний бухгалтер ПрАТ «Яворівське АТП 14632» (Додаток Г) повинен:
? забезпечувати дотримання на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання й подання у встановлені строки фінансової звітності;організовувати контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; брати участь в оформлення матеріалів, пов'язаних із недостачею та відшкодуванням втрат від недостачі, крадіжок і псування цінностей ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
? розробляти та забезпечувати дотримання єдиних організаційних та методичних основ введення бухгалтерського обліку всіма структурними підрозділами підприємства.
Розпорядження головного бухгалтера, які стосуються становлення та здійснення бухгалтерського обліку на ПрАТ «Яворівське АТП 14632», є обов’язковими до виконання усіма структурними підрозділами й всіма працівниками підприємства.
Отже, будь-яка діяльність підприємства повинна здійснюватись відповідно до чинного законодавства України. Це ж саме стосується і організації бухгалтерського обліку. Наказ про облікову політику дуже важливий документ на підприємстві, яким передбачено:
- організацію ведення бухгалтерського обліку;
- складання фінансової звітності на підприємстві здійснювати у відповідності до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та діючих положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
Оскільки на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» нема Наказу про облікову політику ми пропонуємо затвердити його.
РОЗДІЛ 3. ПОРЯДОК ВЕДЕННЯ ОБЛІКУ ПОДАТКІВ НА ПРАТ «ЯВОРІВСЬКЕ АТП 14632»
3.1. Документальне оформлення податків на ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
Технологічно бухгалтерський облік як процес розпочинається з виявлення, вимірювання й реєстрації фактів, дій і подій з метою отримання інформації про господарські операції. Суцільне і безперервне спостереження за всіма господарськими операціями на підприємстві здійснюється за допомогою документації.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» [29] метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства. При цьому важлива роль відводиться документації як одному з важливих елементів методу бухгалтерського обліку: вона слугує для первинного спостереження за господарськими операціями і є обов’язковою умовою для їх відображення в обліку.
У ст. 19.8 Господарського кодексу України зазначено, що «…усі суб’єкти господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, виділені на окремий баланс, зобов’язані вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом…». Відтак, первинний облік позиціонується як окремий вид обліку, обов’язок ведення якого покладено на усіх господарюючих суб’єктів. Документація – спосіб первинної реєстрації об’єктів обліку, що застосовується для забезпечення безперервного і суцільного спостереження за господарськими операціями у бухгалтерському обліку.
Первинний облік – це початкова стадія облікового процесу. Вимоги, що висуваються до змісту та порядку реєстрації інформації в первинних документах, визначають вимоги до тих прийомів, якими реалізується функціональне призначення первинного обліку. Під час формування первинних документів в автоматизованій системі обліку, контролю та аналізу слід додержувати таких умов: відображення первинної інформації на машиночитаному носії; надання машиночитаному носію юридичної сили первинного документа; забезпечення можливості подальшого використання (обробки і зберігання) первинної інформації; забезпечення вірогідності первинної інформації та надійності роботи системи; використання сучасних засобів формування первинних даних.
Для кожного виду або роду документів (накладних, вимог, рахунків-фактур тощо) розробляється особлива схема документообігу у формі графіка руху документів. У графіку, який затверджується наказом керівника підприємства, зазначаються строки оформлення документів або одержання таких документів від інших підприємств, організацій, час перебування документів у різних підрозділах або службах підприємства, крайні строки передачі первинних документів для обробки, до бухгалтерської служби.
Документообіг – це рух документів на підприємстві з моменту їхнього отримання від інших підприємств (створення) до моменту завершення їхнього оброблення та передання в архів.
Графік документообігу може бути оформлений у вигляді схеми або переліку робіт зі створення, перевірки та обробки документів, що здійснюються кожним підрозділом підприємства, а також кожним виконавцем, із зазначенням їх взаємозв'язку і термінів виконання робіт. Він має забезпечити оптимальну кількість підрозділів і виконавців, через яких проходить конкретний первинний документ, визначити мінімальний термін його перебування у підрозділах, а також сприяти поліпшенню облікової роботи, посиленню контрольних функцій бухгалтерського обліку, підвищенню рівня його механізації.
Працівники підприємства створюють і подають первинні документи, які належать до сфери їхньої діяльності, за графіком документообігу. Для цього кожному виконавцю надається витяг із графіка. У ньому наводяться перелік документів, створення яких належить до функціональних обов'язків виконавця, термін їх подання та підрозділи підприємства, до яких подаються документи.
Оскільки на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» не має графіка документообігу можна запропонувати його (рис. 3.1).
Рис. 3. 1. Технологічна схема «Документообіг»
На підприємстві ПрАТ «Яворівське АТП 14632» сплачуються такі податки: податок на додану вартість, податок на прибуток підприємства, екологічний податок, земельний податок, податок за спеціальне використання поверхневих та підземних вод, податок з доходів фізичних осіб.
Первинний облік ПДВ ведеться в податкових накладних (Додаток В1). Структура і основні реквізити податкової накладної зазначаються в статті 201 ПКУ. Основними реквізитами цього документу є:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата виписування податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);
ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку;
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
є) ціна постачання без урахування податку;
Згідно п. 11 Перехідних положень Податкового кодексу України з 1 січня 2012 року податкові накладні, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить понад 10 тисяч гривень, підлягають обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Такі податкові накладні видаються покупцю тільки після їх реєстрації.
Також включенню до Єдиного реєстру податкових накладних підлягає податкова накладна, виписана при здійсненні операцій з постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України з 1 січня 2012 року не залежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній.
Реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток Д3) відбувається за допомогою спеціального програмного забезпечення. У цю програму імпортуються податкові накладні, збережені на комп’ютері, на них накладається електронний цифровий підпис, і за допомогою мережі Інтернет відсилаються на сервер ДПА України.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Податкова накладна є базою для заповнення регістрів аналітичного обліку розрахунків з податку на додану вартість.
Подання податкової декларації з податку на додану вартість передбачено пунктом 46.1 статті 46 розділу II «Адміністрування податків, зборів (обов'язкових платежів)» та статтею 203 розділу V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу України.
Податок на прибуток підприємств, сплачують всі юридичні особи (як резиденти, так і нерезиденти), які здійснюють підприємницьку або комерційну діяльність на території України, незалежно від форм власності, якщо вони не мають пільг по сплаті цього податку. ПрАТ «Яворівське АТП 14632» є платником податку з прибутку, так як воно здійснює діяльність, яка спрямована на отримання прибутку.
Податок на прибуток формується на основі накладних, рахунках-фактури, актах виконаних робіт і наданих послуг – видані і отримані порівняння доходів і витрат. Податок на прибуток розраховується в розрахунку бухгалтерії. І заповнюється у декларації.
Накладна (Додаток В2) – це обліковий документ, який дає право на отримання, відправлення вантажів чи матеріальних цінностей. У накладній повинні бути такі реквізити:
1) назва: угорі посередині великими літерами НАКЛАДНА № від... (дата);
2) підстава, на основі якої видано накладну;
3) кому видано (назва установи або прізвище, ім'я, по батькові приватної особи);
4) від кого (назва установи або штамп установи, адреса її, телефон, поточний рахунок);
5) позначення кожної графи: а) назва предметів; б) сорт; в) розмір; г) одиниця виміру; г) номенклатурний номер; д) кількість (за вимогою, видано); е) вартість; є) сума вартості;
6) підпис керівника установи й бухгалтера;
7) дата;
8) хто видав;
9) хто одержав;
10) печатка або штамп установи.
Рахунок-фактура (Додаток В3) – в комерційній практиці документ, що надається продавцем покупцеві і вміщує перелік товарів, їх кількість і ціну, по якій вони будуть поставлені покупцеві, формальні особливості товару (колір, вага і т. д.), умови постачання і зведення про відправника і одержувача. Рахунок-фактура є основним документом згідно з яким оплачуються отримані товари чи послуги відповідно до вказаних умов. В міжнародній практиці використовується інвойс, який є аналогом рахунку-фактури.
На ПрАТ «Яворівське АТП 14632» на підставі чинних технічних нормативів, розробляють перелік операцій, що належать до технічного обслуговування, поточного ремонту, капітального ремонту без поліпшення об’єкта, капітального ремонту із поліпшенням об’єкта – модернізацією автотранспортних засобів.
Про виконання відповідних робіт складають акти (Додаток В4):
- про виконання профілактичного обслуговування автомобіля;
- про виконані ремонти без поліпшення об’єктів (модернізації);
- про виконані ремонти із поліпшенням об’єктів (модернізацією).
Приймання виконаних робіт з капітального ремонту об’єктів оформлюють Актами прийому-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об’єктів типової форми.
В актах зазначають реквізити: вид та обсяг виконаних робіт, марки та номери автомобіля, а також трудові й матеріальні витрати. Акти підписують працівники відповідної ремонтної служби, що виконує ці роботи, а також працівники ВТК, що їх приймають. Оформлені акти разом із усіма первинними документами (лімітно-забірними картами, вимогами, табелями, нарядами, інвентарними картками на дорогі запасні частини, вузли й агрегати) передають до бухгалтерії. На підставі актів здійснюють списання з підзвітних осіб раніше отриманих матеріальних цінностей. За цими актами також нараховують заробітну плату персоналу, виходячи із зазначених у них: професії працівника, його розряду, виду виконаної роботи, відпрацьованих годин і тарифної ставки або відрядної розцінки.
Облік податку на доходи фізичних осіб на ПрАТ «Яворівське АТП14632» ведеться у всіх документах по оплаті праці, а нараховується в відомості про нарахування зарплати (Додаток В5).
Облік розрахунків з оплати праці на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» проводиться на підставі типових форм, затверджених наказом Міністерства статистики України «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці». Відповідно до вказаного документа розрахунки по заробітній платі можуть вестися в трьох варіантах:
- за розрахунково-платіжною відомістю;
за розрахунковою відомістю;
за спеціальними листами розрахунку заробітної плані, які виписуються на кожного працюючого на розрахунковий період.
Нарахування заробітної плати за місяць проводиться в розрахунково-платіжній відомості. Розрахунково-платіжна відомість може слугувати основою для нарахування і виплати заробітної плати, до якої вноситься додаткова графа «Підпис про одержання або відмітка про видачу». Розрахунково-платіжні відомості підписуються керівником підприємства та головним бухгалтером із зазначенням суми і термінів виплати грошових коштів
Для обліку видачі заробітної плати із каси підприємства за умов використання розрахункової відомості застосовується документ «Платіжна відомість».
Первинні документи по обліку наданих послуг та заробітної плати здаються для перевірки та наступних розрахунків за встановленим графіком в розрахунковий відділ бухгалтерії.
Інформація про податок на доходи з фізичних осіб ведеться в декларації форми 1ДФ.
Платником податку на землю є власник землі та землекористувач.
Плата за землю ділиться на два види - податок на землю (платять власник землі, землевласник чи землекористувач не орендар) і орендна плата (платять орендарі).
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Ставки податку на землю визначаються за загальним правилом у розмірі одного відсотка від загальної грошової оцінки. Сама грошова оцінка проводиться за методиками, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Згідно Податкового Кодексу України ставка податку за земельні ділянки, надані підприємствам транспорту (крім земель залізничного транспорту за винятком земельних ділянок залізничного транспорту, на яких знаходяться окремо розташовані культурно-побутові будівлі та інші споруди) встановлюється у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області. Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
ПрАТ «Яворівське АТП 14632» сплачує екологічний податок. Об'єктом та базою оподаткування є обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Отже, первинний облік – це початкова стадія облікового процесу. На підприємстві ПрАТ «Яворівське АТП 14632» сплачуються такі податки: земельний податок, податок на прибуток підприємства, екологічний податок, податок за спеціальне використання поверхневих та підземних вод, податок на доходи фізичних осіб, податок на додану вартість. Первинними документами в цьому випадку є податкова накладна, накладна, рахунок-фактура, акт здачі виконаних робіт, відомість нарахування зарплат. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується в реєстрах синтетичного та аналітичного бухгалтерського обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.
3.2. Аналітичний і синтетичний облік податків на ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
Аналітичний облік податків ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
На ПрАТ «Яворівське АТП 14632» облік податків ведеться на рахунку 64 «Розрахунки за податками і зборам» (з відкриттям субрахунків по видам податків).
Аналітичний облік на рахунку 64 «Розрахунки по податкам і зборам”» здійснюють за видами платежів до бюджету. Це дозволяє перевірити правильність розрахунків за кожним видом платежу.
Регістри аналітичного обліку призначені для відображення господарських операцій на окремих аналітичних рахунках рахунку 64 «Розрахунки по податкам і зборам», що деталізують зміст показників відповідного синтетичного рахунка. За допомогою цих регістрів забезпечується контроль за наявністю і змінами кожного виду господарських засобів, їх джерел, розрахунками з кожним дебітором і кредитором та ін. Записи в регістри аналітичного обліку роблять більш детально, дають пояснювальний текст, у якому розкривають зміст операції, вимірники по відображуваній операції.
На основі первинних документів і за підсумками місяця робляться записи у відомості №8 та Журнал-ордер №8 по рахунку 64 «Розрахунки з бюджетом». Потім вони переносяться до Головної книги.
Записи господарських операцій в журнали-ордери здійснюють за шаховим принципом, який полягає в тому, що за один робочий прийом суму господарської операції записують одночасно по дебету і кредиту кореспондуючих рахунків. Це дає змогу значно скоротити кількість облікових записів, зменшити обсяг облікової роботи і підвищити якість самого обліку. Всі кредитові обороти по синтетичному рахунку збираються в одному журналі-ордері.
Приклад сторінки журналу-ордеру № 8 по кредиту рахунка № 64 подано у табл. 3.1.
Таблиця 3.1
Приклад сторінки журналу-ордеру № 8 по кредиту рахунка № 64
Дата
Підстава для запису (найменування і № документа)
В дебет рахунків
Разом по кредиту



№ 70
№_
№_
№_


14.04.
ПН № 5667
600



600,00

Згідно з планом рахунків податки на прибуток обліковуються на рахунку № 98 «Податки на прибуток». На цьому рахунку ведеться облік належної за даними бухгалтерського обліку суми податку на прибуток від звичайної діяльності і надзвичайних подій. До субрахунка 641 «Розрахунки за податками» (рахунка другого порядку) відкривають аналітичні рахунки (рахунки третього порядку)за кожним видом податкового платежу, платником яких, згідно з чинним законодавством, є підприємство. Наприклад:
6411 «Розрахунки з податку на прибуток»;
6412 «Розрахунки з податку на додану вартість»;
6414 «Розрахунки з податку на доходи»;
6421 «Збір за забруднення навколишнього природного середовища».
Регістри обліку по рахунку 64 «Розрахунки по податкам і зборам» на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» подано у табл. 3.2.
Таблиця 3.2
Регістри обліку по рахунку 64 «Розрахунки по податкам і зборам»
№ журналу чи відомості
№ рахунків, що кредитую-ться
Первинні документи, які проводяться по кредиту зазначених рахунків

ЖО№8
641
Підставою для бухгалтерського проведення про нарахування податків є чинні нормативні документи законодавчо-правового характеру

ЖО№8
6411
Накладна, рахунок-фактура, акти виконаних робіт і наданих послуг

ЖО№8
6412
Податкові накладні

ЖО№8
6414
Відомість нарахування зарплат

Синтетичний облік податків ПрАТ «Яворівське АТП 14632».
Для узагальнення інформації про розрахунки підприємства за всіма видами платежів до бюджету, включаючи податки з працівників підприємства, та за фінансовими санкціями, що справляються в дохід бюджету, призначений рахунок 64 «Розрахунки за податками й платежами».
Дебетове сальдо за рахунком 64 означає переплату, тобто надлишкового перераховану суму, яку необхідно зарахувати в рахунок чергових платежів.
За кредитом рахунка 64 відображаються нараховані платежі до бюджету, за дебетом – належні до відшкодування з бюджету податки, їх сплата, списання тощо. На дебеті рахунка відображається нарахована сума податку на прибуток, на кредиті – включення до фінансових результатів на рахунку №79.
Бухгалтерські проведення з нарахування та перерахування до бюджету податків і зборів у ПрАТ «Яворівське АТП 14632» подано у табл. 3.3.
Таблиця 3.3
Бухгалтерські проведення з нарахування та перерахування до бюджету податків і зборів у ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
Зміст господарської операції
Кореспонденція рахунків


Дебет
Кредит

Нарахування податку на додану вартість за надані послуги.
701 «Дохід від наданих послуг»
641 «Розрахунки за податками» (субрахунок «Розрахунок за ПДВ»)

Нарахування податку на прибуток підприємства.
98 «Податки на прибуток»
641 «Розрахунки за податками» (субрахунок «Розрахунок за податком на прибуток)

Утримання податку з доходів фізичних осіб із заробітної плати працівника
661 «Розрахунки з заробітною платою»
641 «розрахунки за податками» (субрахунок «Розрахунок за податком на доходи фізичних осіб»)

Перерахування податків до бюджету
641 «Розрахунки за податками»
311 «Поточні рахунки в національній валюті»


Рахунок 98 «Податки на прибуток» має такі субрахунки:
№ 981 «Податки на прибуток від звичайної діяльності»
№ 982 «Податки на прибуток від надзвичайних подій”»
Рахунок 64 має субрахунки 641 «Розрахунки за податками» та 642 «Розрахунки за обов’язковими платежами».
На субрахунку 641 «Розрахунки за податками» ведеться облік податків, які нараховуються та сплачуються відповідно до чинного законодавства (податок на прибуток, податок на додану вартість та інші податки).
На субрахунку 642 «Розрахунки за обов’язковими платежами» ведеться облік розрахунків за зборами (обов’язковими платежами), які справляються відповідно до чинного законодавства та облік яких не ведеться на рахунку 65 «Розрахунки за страхування».
Отже, на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» облік податків ведеться на рахунку 64 «Розрахунки по податкам і зборам» (з відкриттям субрахунків по видам податків). Аналітичний облік на рахунку 64 «Розрахунки по податкам і зборам» здійснюють за видами платежів до бюджету. Це дозволяє перевірити правильність розрахунків за кожним видом платежу. Згідно з планом рахунків податки на прибуток обліковуються на рахунку № 98 «Податки на прибуток». На цьому рахунку ведеться облік належної за даними бухгалтерського обліку суми податку на прибуток від звичайної діяльності і надзвичайних подій.
3.3. Комп’ютеризація обліку податків на ПрАТ «Яворівське АТП 14632»
Введення в практику автоматизованих систем обліку дозволяє комплексно вирішувати задачі не тільки щодо обліку, але й, щодо контролю, аналізу, аудиту. За допомогою таких систем можна здійснювати оцінку фактичного стану підприємства, а також прогнозувати і моделювати управлінськими рішеннями.
Склад задач, що розв’язуються при обліку податків і платежів на ПрАТ “Яворівське АТП 14632” подано у табл. 3.4.
Таблиця 3.4
Склад задач, що розв’язуються при обліку податків і платежів на ПрАТ “Яворівське АТП 14632”
Назва задачі
Назва задачі
Інформація



Вхідна
Вихідна

1
2
3
4

Облік нарахування ПДВ
Для контролю нарахування ПДВ
Вхідні і вихідні податкові накладні, чеки, акти виконаних робіт тощо
Реєстр отриманих і виданих податкових накладних, декларація з податку на додану вартість, журнал реєстрації господарських операцій, звіт про основні показники діяльності підприємства

Облік нарахування податку з прибутку підприєм-ства
Для контролю нарахування податку з прибутку підприємства
Вхідні і вихідні податкові накладні, чеки, акти виконаних робіт, платіжні доручення, розрахунки амортизації, накладні, платіжні відомості та інші
Звіт про фінансові результати, Декларація з податку на прибуток,розрахунок амортизації, оборотна відомість, реєстр первинних документів, журнал реєстрації господарських операцій.

Продовжнення табл.3. 4
1
2
3
4

Облік нарахування податку на доходи
Для часу, лікарняні листи, особові рахунки, грошові чеки, виписки банку
Табель обліку робочого часу, лікарняні листи, особові рахунки, грошові чеки, виписки банку.
Платіжна відомість, журнал реєстрації господарських операцій, 1ДФ, звіт про основні показники діяльності підприємства.

Облік нарахування екологічного податку
Для контролю нарахування екологічного податку
1 ДФ ( зазначена спискова чисельність працівників)
Розрахунок екологічного податку, журнал реєстрації господарських операцій, звіт про основні показники діяльності підприємства

Облік сплати податків
Для контролю сплати податків
Платіжне доручення
Декларація з податку на додану вартість
Декларація з податку на прибуток 1ДФ
Розрахунок екологічного податку


Крім того, комп'ютеризації перешкоджає величезна кількість варіантів журнально – ордерної форми, що виникли на різних підприємствах.
На ПрАТ «Яворівське АТП 14632» використовується «1С: Бухгалтерія 8.2.».
На підприємстві використовуються наступні словники:
- словник «План рахунків». Він є найвикористовуванішим з усіх словників без якого не можливо здійснювати бухгалтерські проводки, і призначений для зберігання плану рахунків, що включає як синтетичні так і аналітичні рахунки;
- словник «Шаблони документів» призначений для організації зберігання шаблонів для друку документів. Шаблон представляє собою бланк документу, який містить усі необхідні надписи та інші необхідні реквізити. Користувач має змогу створити новий бланк документу власноруч;
- словник «Контрагенти» призначений для організації зберігання інформації про контрагентів, матеріально відповідальних осіб;
- словник «Назва і курси валют» призначений для реєстрації валют, що використовуються в облікових операціях, а також для зберігання історії зміни курсів зареєстрованих валют по відношенню до базової валюти;
- словник «Зразки» дозволяє користувачу створювати необхідну кількість шаблонів господарських операцій для подальшого їх використання;
- словник «Константи» служить для організації зберігання і використання значень типу «число», «рядок», «дата».
Людино-машинна взаємодія при роботі на АРМ бухгалтера по обліку податків і платежів на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» організується по декількох етапах.
На першому етапі здійснюється введення дати (поточної і розрахунковий) і пароля бухгалтера.
На другому етапі на екран монітора виводиться головне меню, що відбиває список функцій, виконуваних на АРМБ.
На третьому етапі здійснюється конкретизація виду робіт обраної функції зі списку головного меню.
На четвертому етапі здійснюється заповнення первинної інформації, розрахунок, вибір вихідної чи інформації виконуються відповідні програмні модулі.
Дата необхідна для контролю набору фактичної інформації, контролю коректувань бази даних і контролю розрахунків на визначену дату.
Перед введенням будь-яких господарських операцій визначається План рахунків, за яким буде вестись бухгалтерський облік.
План рахунків – програма бухгалтерських рахунків, що передбачає їх кількість, групування і цифрове позначення залежно від об'єктів і мети обліку. Програма рахунків залежить від облікової політики підприємства. Саме шляхом налагодження Плану рахунків організовується потрібна система обліку.
На ПрАТ «Яворівське АТП 14632» до субрахунка (рахунка другого порядку) 641 «Розрахунки за податками» відкриваються такі аналітичні рахунки (рахунки третього порядку) за кожним видом податкового платежу:
- 6411 – «Розрахунки за податком на додану вартість»;
- 6412 – «Розрахунки за податком на прибуток підприємств»;
- 6413 – «Податок з доходів фізичних осіб»
- 6421 – «Розрахунки за екологічним податком»
Таким чином, комп’ютерні інформаційні технології дозволяють суттєво прискорити операції починаючи з підготовки документів і до їх архівного збереження. При автоматизації обліку ми можемо полегшити роботу не лише працівників ПрАТ «Яворівське АТП 14632», а й усьому управлінському персоналу в цілому використовуючи можливості табличного редактора MS EXCEL для прогнозування майбутніх тенденцій окремих показників.
Для автоматизації обліку в Україні найбільше розповсюдження отримала програма 1С: Підприємство а саме її версія 7.7 Це універсальна програма масового призначення для автоматизації бухгалтерського і податкового обліку, що включає підготовку обов'язкової (регламентованою) звітності. Методика бухгалтерського обліку забезпечує одночасну реєстрацію кожного запису господарської операції як по рахунках бухгалтерського обліку, так і по необхідних розрізах аналітичного обліку, кількісного і валютного обліку.
Все ширшого розповсюдження набуває наступна версія програми - восьма. Саме такою версією користуються на ПрАТ «Яворівське АТП 14632». 1C: Бухгалтерія 8.2 забезпечує рішення всіх задач, що стоять перед бухгалтерською службою підприємства, якщо до її повноважень повністю входить облік на підприємстві, включно з випискою первинних документів, обліком наданих послуг і т.д. За бухгалтерською службою залишається методичне керівництво і контроль за настройками інформаційної бази, що забезпечують автоматичне віддзеркалення документів в бухгалтерському і податковому обліку. Дане прикладне рішення також можна використовувати тільки для ведення бухгалтерського і податкового обліку, а завдання автоматизації інших служб, наприклад, відділу продажів, вирішувати спеціалізованими конфігураціями або іншими системами.
Отже, комп’ютерні інформаційні технології дозволяють суттєво прискорити операції починаючи з підготовки документів і до їх архівного збереження. ПрАТ «Яворівське АТП 14632» використовує 1C: Бухгалтерія 8.2, рішення всіх задач, що стоять перед бухгалтерською службою підприємства, якщо до її повноважень повністю входить облік на підприємстві.
ВИСНОВКИ
Податки – дуже складна й надзвичайно впливова на всі економічні явища та процеси фінансова категорія. Можна без перебільшення сказати, що, з одного боку податки – це фінансове підґрунтя існування держави, мірило її можливостей у світовому економічному просторі щодо розвитку науки, освіти, культури, гарантування економічної безпеки, зростання суспільного добробуту народу.
І з другого боку, податки – це знаряддя перерозподілу доходів юридичних і фізичних осіб у державі. Їх мобілізація й використання зачіпає інтереси не тільки кожного підприємця чи громадянина, а й цілих верств населення і соціальних груп. На сьогодні податки – це найефективніший інструмент впливу держави на суспільне виробництво, його динаміку і структуру, на розвиток науки і техніки, масштаби соціальних гарантій населенню.
Зробивши дослідження та виконавши деякі розрахунки було помічено, що суттєвих відмінностей у веденні обліку на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» від загальноприйнятих методологічних норм немає. Навпаки слід відмітити високу професійність бухгалтера, який вправно виконує свої обов’язки та належним чином забезпечує обліковий процес.
Чіткий облік податків – це необхідний елемент управління підприємства. Управління – це перш за все передбачати: хід виконання виробничої програми, відхилення від плану і завданих параметрів,напрямки перспективного розвитку підприємства після прийняття відповідних управлінських рішень.
В результаті проведених досліджень слід зробити такі висновки:
1. Однією з умов ефективної роботи підприємства є своєчасне сплата податків.
2. Аналіз фінансових показників свідчить про те що фінансовий стан товариства в 2010-2011 роках можна було розцінювати як не стійкий. Керівництву слід докладати більше зусиль щодо зміцнення фінансового становища підприємства.
3. Для бухгалтерського обліку податків планом рахунків призначений рахунок 64, який використовує ПрАТ «Яворівське АТП 14632».
4. Облікова робота є трудомістким процесом, а щоб полегшити його необхідне використання комп’ютерної техніки. Впровадження автоматизованої системи обліку передбачає перш за все вибір програмного забезпечення, яке б повністю задовольняло потреби господарства. Найоптимальнішою бухгалтерською програмою для ПрАТ «Яворівське АТП 14632» є «1С: Підприємство» (ВЕРСІЯ 8.2). Комп’ютерні інформаційні технології дозволяють суттєво прискорити операції починаючи з підготовки документів і до їх архівного збереження.
Рекомендацією вдосконалення бухгалтерського обліку на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» є дотримання Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (далі – Положення). Наприклад не завжди дотримуються пункту 2.11. Положення, згідно якого вільні рядки в первинних документах підлягають обов’язковому прокреслюванню, що може призвести до внесення неправдивих даних до документу. У пункті 2.15. вказано, що первинні документи підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерський облік,за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству, логічна ув'язка окремих показників. Особливо це стосується прийняття недавніх змін до податкових накладних, де було введено нові графи. Наказ про облікову політику дуже важливий документ на підприємстві, яким передбачено:
- організацію ведення бухгалтерського обліку;
- складання фінансової звітності на підприємстві здійснювати у відповідності до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та діючих положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
Оскільки на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» нема Наказу про облікову політику ми пропонуємо затвердити його.
Не всі бухгалтери на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» дотримуються пункту 2.17. Положення: «Первинні документи, що пройшли обробку, повинні мати відмітку, яка виключає можливість їх повторного використання: при ручній обробці - дату запису в обліковий регістр, а при обробці на обчислювальній установці - відтиск штампу оператора, відповідального за їх обробку, або відмітку, придатну для її оброблення електронними засобами». Це призводить до повторного внесення таких документів у регістри або витрачання зайвого часу на перевірку, чи внесений такий документ в регістр.
На підприємстві не повністю дотримуються пунктів 6.1. «Первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерські звіти і баланси підлягають обов'язковій передачі до архіву», та 6.2. «Первинні документи та облікові регістри,що пройшли обробку, бухгалтерські звіти і баланси до передачі їх до архіву підприємства, установи повинні зберігатися в бухгалтерії у спеціальних приміщеннях або зачинених шафах під відповідальністю осіб, уповноважених головним бухгалтером».
Оскільки на ПрАТ «Яворівське АТП 14632» не має графіка документообігу можна запропонувати його
Він має забезпечити оптимальну кількість підрозділів і виконавців, через яких проходить конкретний первинний документ, визначити мінімальний термін його перебування у підрозділах, а також сприяти поліпшенню облікової роботи, посиленню контрольних функцій бухгалтерського обліку, підвищенню рівня його механізації.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Білик М.Д. Фінансовий аналіз: Навч. посібник. / М.Д. Білик, О.В. Павловська, Н.М. Притуляк, Н.Ю. Невмержицька . – К.: КНЕУ, 2005.
2. Білуха М. Т. Теорія бухгалтерського обліку: Навч. посібник. / М.Т. Білуха – К, 2000 р.
3. Бондар Н.М. Економіка підприємства: Навч. посібник. /Н.М. Бондар — К.: Видавництво А.С.К., 2004. – 400 с.
4. Бутинець Ф.Ф. Інформаційні системи бухгалтерського обліку: підручник для навчання студентів ВНЗ / Бутинець Ф.Ф., Івахненков С.В., Давидюк Т.В., Шахрайчук Т.В., за ред. проф. Ф. Ф. Бутинця. – 2-ге видання., перероб. і доп. – Житомир : ПП „Рута", 2006. - 544 с.
5. Валігура В.А. Оцінка ефективності податкової служби України /В.А. Валігура//Формування ринкових відносин в Україні – 2009. - №3 – С.59-66.
6. Варналій З.С. Основи підприємництва: Навч. посібник. / З. С. Варналій – К.: Знання, 2002.- 236 с.
7. Влащук М. Концептуальна стратегія реформування податкової системи, розрахунками до 2018р. / М.В. Влащук //Вісник податкової служби – 2010. - №6. – С.20-22.
8. Голов С. Трансформація звітності українських підприємств згідно з міжнародними стандартами бухгалтерського обліку / С. Голов // Бухгалтерський облік і аудит, 2005. – № 2.
9. Грабова Н. М. Теорія бухгалтерського обліку: Навч. посібник. / Н.М. Грабова – К.: Вища школа, 2000. –328с.
10. Губачева О, Мельохіна О. Нові підходи до побудови балансу та розкриття його статей / О. Губачева, О. Мельохіна // Бухгалтерський облік і аудит. – 2003. – № 9.
11. Добровський В.М. Звітність підприємства. Навчальний посібник.-К.: КНЕУ, 2001.-195с.
12. Загородній А.Г. Бухгалтерський облік : Основи теорії та практики : підручник / А.Г. Загородній, Г.О. Партин, Л.М. Пилипенко. - 2-ге вид., переробл. і доповн. - К. : Знання, 2009. - 422 с.
13. Кіндрацька Г.І. Економічний аналіз : підручник / Г. І. Кіндрацька, М. С. Білик, А.Г. Загородній ; за ред. проф. А.Г. Загороднього. - 3-тє вид., перероб. і доп. – К. : Знання, 2008. - 487 с.
14. Кужельный М. В., Лінник В.Г. Теорія бухгалтерського обліку. Підручник. / М.В. Кужельный, В.Г. Лінник – К.: КНЕУ, 2001.-334с.
15. Кужельный М. Контроль фінансової звітності та правильності її складання. –К.: Ельга, 2001. – 240с.
16. Маляревський Ю.Д., Горяєва М.С., Пасенко Н.С., Касич А.О. Облік у галузях виробництва і послуг: навч. посіб. – Х.: ВД “Інжек”, 2008. – 616 с.
17. Мних Є.В. Економічний аналіз: підручник / Є.В. Мних, - К.: Центр навч. Літ., 2003.
18. Нашкерська Г.В. Бухгалтерський облік: Навч.. / Г.В. Нашкерська. – Київ, 2004 р.
19. Теоретичні основи бухгалтерського обліку: Підруч. для вузів / М С Пуш-кар, Г.П. Журавель, Ю.Я. Литвин, В.Т. Мельник. – 2-ге вид., перероб. і доп. – Тернопіль: Вид-во ТАНГ, 2002 р.
20. Савицька Г.В. Економічний аналіз діяльності підприємства: навч. посіб. / Г.В. Савицька. - [3-тє вид., перероб. і доп.]. – К.: Знання, 2007.
21. Тарасенко Н.В. Економічний аналіз: навч. посіб. – [2-ге вид., перероб. і доп. ]. Львів: Новий Світ, 2003.
22. Ткаченко Н. М. Бухгалтерський облік на підприємствах України з різними формами власності: Навч. посіб. / Н.М. Ткаченко – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: АСК, 2006 р.
23. Ткаченко Н.М. Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність : підручник / Н.М.Ткаченко. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К. : Алерта, 2008. – 926 с.
24. Чернелевський Л.М. Економічний аналіз на підприємствах з промисловості і торгівлі: підручник / Л.М. Чернелевський. – К.: Пектораль, 2003.
25. Інформаційні системи і технології в обліку / В. Д. Шквір, А. Г. Загородній, О. С. Височан. – Львів : Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2003. – 268 с.
26. Господарський кодекс України, прийнятий 16.01.2003 р. № 436-ІV.
27. Податковий Кодекс України. Із змінами та доповненнями внесеними згідно із законами України від 12.05.2011 р. N 3320-VI.
28. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій: Наказ Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291.
29. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.1999 № 996 – XIV.
ДОДАТКИ