Мета роботи: Вивчення роботи та визначення технічних показників генератора синусоїдних коливань високої частоти (типу < С).
Схема макета:
Теоретичні відомості:
Для вивчення роботи та визначення технічних показників проводиться проста електрична принципова схема генератора типу <С. Така схема дістала назву генератора з трансформаторним зв`язком і використовується в діапазоні виоких частот. В момент включення джерела живлення в контурному колі появляється струм Ік, що заряджає конденсатор Ск коливального контура. Розряд конденсатора відбувається на котушку Lк. В результаті обміну енергії між крнденсатором і котушкою в контурі виникають вільні затухаючі коливання, частота яких визначається параметрами контура виразом:

Змінний струм контура, який проходить через катушку Lк створює навколо неї змінне магнітне поле. Внаслідок цього в котушці зворотнього зв`язку Lб включеної в коло бази транзистора VT, виникає змінна напруга, частота якої рівна частоті коливань в контурі LC. Ця напруга викликає пульсацію струму колектора, в якому появляється змінна складова. Незатухаючі коливання в контурі автогенератора встановлюються при виконанні двох умов, які дістали назву умов самозбудження. Перша з цих умов називають умовою балансу фаз. Суть цього зводиться до того, що в схемі повинен бути встановлений додатній зворотній зв`язок між вихідними і вхідними колами транзистора.
Напруга на базі транзистора:
;
де М – коефіцієнт взаємоіндукції між котушками та.
Друга умова самозбудження коливань називається балансом амплітуд її ссуть полягає в тому, що для існування автомаксимального режиму послаблення сигналу, яка вноситься зворотнім зв`язком, повинно компенсуватися підсилювачем.
Порядок складання схеми:
До гнізд 1-1 подати напругу постійного струму 9В для живлення схеми. До гнізд 2-2 підключити електронний осцилограф. До гнізд 3-3 електронний вольтметр В3-4
Визначення технічних показників генератора.
Включити живлення схеми. Перемикач SA2 повинен бути в положенні “1”. За допомогою електронного вольтметра та осцилографа оприділяють незатухаючі коливання контура LкCK. Вольтметр повинен показати максимальну вихідну напругу, а осцилограф синусоїдальні коливання, частоту яких можна визначити. Для збудження генератора шляхом балансу фаз, необхідно перемикачем SA1 змінювати фазу збудження Uзб змінюючи величину трансформаторного оберненого зв`язку.
Для визначення верхньої частоти діапазона, перемикач SA 2 ставлять в положення мінімальної ємності, для низької частоти діапазона в положення максимальної ємності.
Всі спостереження заносяться в таблицю 1-1.
Таблиця 1-1
С
С1
С2
С3
С4
С5

f max






f min






Uвих







Обробка експерементальних даних.
В звіті привести таблицю з експерементальними даними. За допомогою осцилографа визначити період і частоту генератора за формулою:
f = 1/T
7. Зміст звіту: найменування і мета роботи;
принципова електрична схема;
таблиця експерементальних даних;
висновки амплітудних і частотних характеристик генератора;
розрахунки;
висновки.
Інструкцію склав викладач:
_________ Щупляк Н.М.