НУ "Львівська політехніка"
Базовий напрям "Інформаційна безпека"
Білет N 15
1. Яка мінімальна кількість тригерів потрібна для побудови однієї декади двійково-десяткового лічильника?
2, 3, 4, 5, 10
2. Як треба вибирати інтервал між сусідніми відліками сигналу в методі накопичення при оптимальному прийомі?
а) в залежності від середньої потужності завади;
б) менше інтервалу кореляції завади;
в) більше часу кореляції завади.
3. Чи можливо реалізувати коефіцієнт зворотнього зв'язку Кзз >1 в магнітних підсилювачах з самонасиченням?
а) так; б) ні.
4. Який із механізмів електричного пробою (тунельний чи лавинний) характерний для p-n переходу з низькою концентрацією домішок в базі?
5. Команда мікроконтролера AT90S2313 ST –X, R4 здійснює запам’ятовування вмісту регістра R4 в комірці пам’яті з адресою, яка вказана в регістровій парі Х після чого зменшує вміст Х на 1 (так,ні)
6. Дати визначення терміну «Гриф секретності».
реквізит матеріального носія секретної інформації, що означає ступінь секретності інформації
7. Запишіть вираз, який засобами MySQL вносить в таблицю services з атрибутами ser_id, ser_name, ser_kind, ser_price певні значення.
Insert into services (ser_id, ser_name, ser_kind, ser_price) values('1','programing','good','200.50');
8. Небезпечною зоною 2 - називається :
а) зона, у якій можливі перехоплення (за допомогою розвідувального приймача) побічних електромагнітних випромінювань і наступна розшифровка інформації, що міститься в них, (тобто зона, у межах якої відношення "інформаційний сигнал/завада" перевищує допустиме нормоване значення).
б) зона, у якій не можливі перехоплення (за допомогою розвідувального приймача) побічних електромагнітних випромінювань і наступна розшифровка інформації, що міститься в них, (тобто зона, у межах якої відношення "інформаційний сигнал/завада" перевищує допустиме нормоване значення).
в) зона, у якій можливі перехоплення (за допомогою випадкової антени) побічних електромагнітних випромінювань і наступна розшифровка інформації, що міститься в них, (тобто зона, у межах якої відношення "інформаційний сигнал/завада" перевищує допустиме нормоване значення).

9. Додати два числа, що задані у формі з плаваючою комою:
[A]пр = 0 101 1 11000 [В]пр = 0 110 0 11100
? ma ? a ? m в ? в
знак знак знак знак
порядку числа порядку числа
1.01100
0.11100
0.01000
10. Оператор циклу з післяумовою мови Паскаль: призначення, синтаксис, приклад застосування.
Операторы цикла с предусловием (while)
Оператор цикла с предусловием (начинающийся с ключевого слова while) содержит в себе выражение, которое управляет повторным выполнением оператора (который может быть составным оператором).
do
While

Вираз
оператор

Выражение, с помощью которого осуществляется управление повторением оператора, должно иметь булевский тип. Вычисление его производится до того, как внутренний оператор будет выполнен. Внутренний оператор выполнятся повторно до тех пор, пока выражение принимает значение Тruе. Если выражение с самого начала принимает значение False, то оператор, содержащийся внутри оператора цикла с предусловием, не выполняетса.
Примерами операторов цикла с предусловием могут служить следующие операторы:
Var n: integer;
h: real;
begin
read (n)
write (n)
h:=0;
while n>0 do
begin
h:=h+1/n
n:=n-1
end
writeln (h)
end.
11. Перерахуйте організаційні заходи, які можна застосувати для контролю та розмежування доступу на територію підприємства та окремі його об’єкти.
- заходи, що здійснюються при проектуванні, будівництві й обладнанні службових і виробничих будинків та приміщень, які виключають можливість таємного проникнення на територію й у приміщення;
- заходи, для забезпечення зручності контролю проходу і переміщення людей, проїзду транспорту й інших засобів пересування;
- заходи щодо створення окремих виробничих зон по типу конфіденційності робіт із самостійними системами доступу тощо.;
- встановлення контрольованої зони навколо об’єкта;
- організація контролю й обмеження доступу на об’єкти ТЗПІ та у виділенні приміщення;
12. Обчислення прямуючих дробів.
Проспостерігаємо за поведінкою прямуючих дробів
??1 = q 1 , ??2 = q 1 + EMBED Equation.3, ??3 = q 1 + EMBED Equation.3, ...
ланцюгового дробу
EMBED Equation.3
з метою навчитися швидко їх обчислювати без перетворення багатоповерхових виразів.
Прямуючий дріб ??s , s > 1, одержуємо із дробу ??s -1 заміною в записі виразу ??s -1 букви q s -1 виразом q s -1 + 1/ q s . Ми вже знаємо з пункту 7, що якщо "багатоповерховий" прямуючий дріб спростити (порахувати), то вийде деяке раціональне число P/Q - "одноповерховий" дріб. Домовимося завжди буквою Ps позначати чисельник придатної дробу ??s (чисельник його раціонального значення, тобто "одноповерхового" дробу), а буквою Q s - знаменник.
Приймемо для зручності P 0 = 1, Q 0 = 0. (Це просто угода, на нуль ділити не потрібно.) Маємо:
EMBED Equation.3
EMBED Equation.3, тобто P 1 = q 1 , Q 1 = 1,
EMBED Equation.3,
EMBED Equation.3 і т.д.
Видно, що виходять рекурентні співвідношення:
P s = q s P s -1 + P s -2 - чисельники
Q s = q s Q s -1 + Q s -2 - знаменники
Ці співвідношення разом з початковими умовами P 0 = 1, Q 0 = 0, P 1 = q 1 , Q 1 = 1 значно прискорюють процес обчислення прямуючих дробів. Самі співвідношення дуже легко довести, якщо скористатися принципом математичної індукції.
Приклад. Згадаємо розклад в ланцюговий дріб числа 105/38 і обчислимо прямуючі дроби. Маємо:
EMBED Equation.3
Обчислення чисельників і знаменників прямуючих дробів зводимо в таблицю:
Другий рядок цієї таблиці - неповні частки - заповнюється відразу після роботи алгоритму Евкліда, числа P0 = 1, Q0 = 0, P1 = q1 , Q1 = 1 проставляються в таблицю автоматично. Два останні рядки заповнюються зліва направо з використанням рекурентних співвідношень. Наприклад, число 11 = P3 у третьому рядку виникло так: трійка, що стоїть над ним, помножилася на трійку, що стоїть перед ним, і до результату додалася двійка спереду, отже P3=q3P2+P1=3?3+2. Після того, як у таблиці вже є число 11, наступна клітинка в цьому рядку заповнюється числом 4 · 11 + 3 = 47, і т.д. Погодьтеся, що цей процес набагато швидший за розкручування багатоповерхових дробів. Відповідь:
??0 = ??; ??1 = 2; ??2 = 3; ??3 = EMBED Equation.3=2,75,
EMBED Equation.3 EMBED Equation.3
- на п'ятому кроці (починаючи з нуля) прямуючі дроби підійшли до самого числа, стрибаючи довкола нього, причому дроби з парними номерами більші за початкове число, а з непарними - менші, і послідовність прямуючих дробів дуже швидко сходиться до самого числа. Це, звичайно, не випадково, але про ці властивості трохи нижче.
Порахуємо прямуючі дроби розкладу ??2 у ланцюговий дріб з прикладу 1 попереднього пункту. Складемо таблицю:
Уже на шостому кроці одержали дріб 99/70 = 1,41428..., тобто досягнена дуже висока точність. Знадобилося для цього лише кілька хвилин, що показує ефективність ланцюгових дробів.
13. Зобразіть епюр амплітудно-імпульсно модульованого (АІМ) сигналу, коли шпаруватість ?=4; визначте період дискретизації Тд , при якому можливе повне відновлення неперервного сигналу uc(t), якщо найбільша частота спектру первинного сигналу Fc = 3 КГц.
EMBED Visio.Drawing.6
EMBED Equation.3
14. Дайте визначення реляційної алгебри та вкажіть які елементи її складають. Перечисліть правила визначення схеми результату реляційного виразу.

Схвалено Методичною радою ІКТА
Протокол № 35 від 06.06.2007 р.
Заст. директора ІКТА П. Столярчук